روایتی مستند از آنچه بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) رخ داد

روایتی مستند از آنچه بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) رخ داد

|روایتی مستند از آنچه بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) رخ داد از مسیح داراب|

صدای شیعه: وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص)، یکی از پهناور و بزرگ‌ترین وقایع در تمام دوران حیات اسلام بود و همچنین به‌سرعت، حوادث پهناور و بزرگ غیره ای را به‌ دنبال داشت. قرآن، دوران بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) را در معرض یک خطر پهناور و بزرگ می‌داند و همچنین چنین می‌گوید: «آیا در صورتی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بمیرد یا کشته می شود، تو به قبل‌‌تان رجوع می‌کنید؟ (آل عمران، ۱۴۴).» شرح آیه آن می باشد که بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص)، ممکن می باشد جریاناتی در عالم اسلام اتفاق بیفتد که مسلمانان بار دیگر به قبل خویش، یعنی آن هم عصر جاهلیت بازگردند و همچنین دوباره، اصول حاکم بر آن هم عصر را پذیرا شوند.
 
کتاب «دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله»، تالیف آیت‌الله محمدعلی جاودان (از شاگردان برجسته مرحوم علامه عسکری، استاد بنام تاریخ اسلام) می باشد. آن کتاب، مراحل متنوع و گوناگون و مختلف مقابله خاندان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) با جاهلیت زنده‌ شده بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) را تبیین و همچنین سپس به‌ تفصیل از خاکسپاری و همچنین مدفن دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) سخن خواهد گفت.
 
جهت حکایت آنچه بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) رخ داده ‌می باشد، مشکل بزرگی سر راه مورخ وجود دارد و همچنین آن هم، سانسور شدید تاریخ از سوی افرادی می باشد که حکومت را بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) به‌دست گرفتند. حکومت بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) بایستی و حتما مشروع بماند و همچنین در تاریخ هم مورد هجمه واقع نشود تا دیگرانی هم که بعدها به حکومت رسیدند و همچنین خواهند رسید، مشکلی جهت اقناع انظار و افکار عمومی نداشته باشند.
 
استاد جاودان در همین باره می‌نویسد: «در صورتی که به تاریخ آن هم دوران از منظر مورخان رسمی نگاه کنیم، دورانی نسبتا آرام نقل از شده می باشد و همچنین مورخان و همچنین محدثان توانسته‌اند با پنهان‌کاری، درگیریهای جدی و همچنین بحران‌های عمیق آن هم عصر را مخفی بدارند و همچنین آن، روی دیگر تاریخ می باشد! ولی باید توجه داشت با جست‌وجو، نشانه‌ها و همچنین علاماتی در گوشه و همچنین کنار اسناد و همچنین مدارک خواهیم یافت که با تنظیم و همچنین ترکیب آن هم‌ها می‌توانیم از عمق آن بحران و همچنین شدت درگیری که در یک طرف، حکومت حاکم با تمام اقتدار و قدرت و همچنین در طرف دیگر خاندان نبوت بود، اکثرا و بیشتر بدانیم
 
یکی از مهمترین نشانه‌ها که هر کسی را در مورد حقانیت و همچنین مشروعیت رخدادهای سیاسی- فرهنگی و اجتماعی بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص)، با تردید مواجه می‌کند، آیات قرآن می باشد و همچنین مؤلف کتاب هم، در ابتدای نوشتار خود با تحلیل آیه ۱۴۴ سوره آل‌عمران نوشته می باشد: «قرآن در مورد حوادث بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله، لفظ «انقلاب» یعنی رجوع به قبل را به‌کار برده می باشد. در واقعیت و حقیقت با وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله یک انقلاب پدید آمده بود؛ به آن معنا که بیست و همچنین چند سال شمسی قبل، زندگی شهروندان و مردم شهر جزیرة‌العرب در جاهلیتی نزدیک به یک وحشی‌گری غرق بودند. آن هم‌ها با ظهور اسلام از جاهلیت رسته و همچنین مسلمان شده بودند. ولی باید توجه داشت حادثه وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله، آنان را دوباره به دوران قبل از اسلام بازگرداند و همچنین جاهلیت عربی حیات دوباره یافت
 
تَعَرب و همچنین ارتداد عمومی خطری می باشد که قرآن همه را متوجه آن هم کرده ‌می باشد و همچنین قسمت و بخش نخست کتاب حاضر نیز در پی اثبات آن هم می باشد که آن جاهلیت و همچنین ارتداد، متأسفانه بررسی کننده و پروهشگر شد و همچنین ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف ارتداد عمومی مسلمین در آغازین روزهای بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) را از دل منابع تاریخی روایت می‌کند. مؤلف در آن باره آورده می باشد: «اولین حادثه، ماجرای سقیفه بود. در آن حادثه، اصلی‌ترین اصول جاهلیت در عرب یعنی «تعصب قبیلگی» حیات دوباره یافت … خاندان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله عهده‌دار مقابله با آن جاهلیت دوباره بودند و همچنین آن وظیفه را به بهترین صورت انجام دادند. آنچه را که صدیقه طاهره سلام‌الله‌علیها دختر بزرگوار پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در آن دوران کوتاه انجام داد و همچنین در انتها وصیتی که جهت تشییع و همچنین تدفین مخفی خویش کرد، کاملا در آن راستا بود و همچنین هدفی به غیر از محکوم کردن وضع موجود نداشت
 
کتاب «دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله» عهده‌دار شرح اقدامات مقابله خاندان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص)، به‌ویژه دختر بزرگوار ایشان، با آن جریان نوظهور می باشد.
کتاب، شامل دو قسمت و بخش اصلی می باشد؛ قسمت و بخش اول، شرح جریان سقیفه، تبیین و همچنین تحلیل آن هم و همچنین همچنین آثار و همچنین نتایج به بار آمده از حکومت زاییده‌ شده سقیفه و همچنین قسمت و بخش دوم، موضوع مبارزه، بیماری، وفات و همچنین خاک‌سپاری دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) می باشد.
 
خلاصه قسمت و بخش اول که در آن هم اکثرا و بیشتر از اسناد و همچنین مدارک مشهور و همچنین مقبول بین مسلمین، نظیر تاریخ طبری، طبقات ابن سعد، صحیح بخاری و همچنین صحیح مسلم بهره بری و استفاده شده، آن می باشد: «افرادی با تکیه بر قریشی بودن، توانستند اقتدار و قدرت و همچنین حکومت بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را به چنگ بیاورند. آنها در راه استقرار حکومت خویش دو مانع برسرِ راه داشتند: اول، مخالفتِ ریاست قبیله خزرج بود که سرانجام به خاطر عدم همراهی کشته شد. دوم، که مهمتر بود، خاندان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بودند که تمام قوه حکومت جهت همراه کردن آن خاندان با حکومت جدید به‌کار گرفته شد و همچنین به هر شکل ممکن، حتی با زور و همچنین عُنف، رأس خاندان نبوی یعنی امام و پیشوا امیرالمؤمنین را به نزد خلیفه بردند تا از او بیعت بگیرند. آن کوشش‌ها ناکام ماند و همچنین امام و پیشوا که نباید بیعت می‌کرد، بیعت نکرده به منزل و خانه بازگشت.» البته موفقیت امام و پیشوا در عدم بیعت با خلیفه، مرهون جانفشانی حضرت زهرا (س) بود که شرح آن هم هم در قسمت و بخش نخست و همچنین هم به روش مفصل‌تر در قسمت و بخش دوم آمده ‌می باشد.
 
ولی باید توجه داشت قسمت و بخش دوم که حجم بیشتری از کتاب را دربر دارد، به شرح رنج‌ها و همچنین مبارزات حضرت صدیقه طاهره اختصاص دارد. غصب دارایی ها حضرت صدیقه توسط حکومت وقت و همچنین سخنان ایشان در آن ارتباط و رابطه، گریه‌های شبانه‌روزی دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) که مدینه را تحت‌تاثیر قرار داد، سخنان حضرت زهرا (س) در هنگام عیادت زنان مدینه و همچنین عدم پذیرش ملاقات با حاکمان وقت و همچنین بیانات شدیداللحن ایشان به آنان و همچنین در آخر، وصیت دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) جهت تشییع و همچنین تدفین شبانه و همچنین مخفیانه، اجزای تشکیل‌دهنده آن قسمت و بخش می باشد.
 
مؤلف، همچنین و علاوه بر تحلیل چرایی آن وصیت مهم و همچنین گفتن تلاش‌های صورت‌ گرفته جهت مقابله با چالش‌های اجرای آن وصیت، سعی دارد که از میان احتمالات تاریخی موجود، به‌دست آورد که مکان دفن حضرت زهرا (س)، آن هم منزل و خانه خودشان بوده که حالا جزوی از مسجدالنبی شده ‌می باشد. جهت بررسی پیرامون مدفن آن هم بانو، آیت‌الله جاودان مسائلی قدیمی‌تر همچون وارد شدن پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) به مدینه، چگونگی ساختمان مسجد مدینه، موقعیت منزل و خانه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) و همچنین منزل و خانه دختر بزرگوار ایشان در کنار مسجد را بررسی کردن کرد.
در آن قسمت و بخش، هم از روایات و همچنین منابع مراجع اهل سنت بهره بری و استفاده‌ شده‌ و همچنین هم از مراجع شیعه و همچنین گاهی هم روایات هر دو مکتب با هم مقایسه و همچنین تطبیق داده شده‌ می باشد.
چاپ هشتم کتاب «دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله» اثر آیت‌الله محمدعلی جاودان از سری کتاب‌های موسسه ایمان ماندگار در ۱۴۳ صفحه به بهای پنج هزار و همچنین ۵۰۰ تومان از سوی انتشارات مطیع راهی بازار نشر شده می باشد.

منبع: ایبنا

 

انتهای پیام

روایتی مستند از آنچه بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) رخ داد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان