حضرت آیت الله جوادی آملی: عزاداری فاطمیه را تنها به اشک خلاصه نکنیم/ تاکید بر تدریس خطبه فدکیه در حوزه

آیت الله جوادی آملی1 حضرت آیت الله جوادی آملی: عزاداری فاطمیه را تنها به اشک خلاصه نکنیم/ تاکید بر تدریس خطبه فدکیه در حوزه

شفقنا- حضرت آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی با گفتن آنکه عزاداری فاطمیه را تنها و فقط به اشک خلاصه نکنیم، تأکید کرد:چند سطر اول خطبه فدکیه به برترین معارف الهی پرداخته می باشد و همچنین شأن آن خطبه آن هم می باشد که در حوزه مانند خطبه غدیر، تدریس می شود.

به نقل از شفقنا از مهر، آن مرجع تقلید ظهر سه‌شنبه در جلسه تفسیر خود اظهار داشت: نظر به معاد ضامن اجرای احکام الهی می باشد.

او همچنین افزود: در قرآن گفتن شده که مسلمان با غیرمسلمان یکسان نیست؛ زیرا در صورتی که معتقد باشیم هر دو معدوم و همچنین نابود می‌شوند کیفر و همچنین پاداش معنا نخواهد داشت و همچنین عادل و همچنین ظالم و همچنین کافر و همچنین مومن یکی می‌شوند که به معنای بیهودگی و همچنین پوچی عالم می باشد.

آن مفسر قرآن کریم اظهار داشت: در صورتی که نظر به معاد را برداریم اخلاق نیز ضامن اجرایی نخواهد داشت زیرا و به درستی که اشخاص از خود می‌پرسند  جهت چه آدم خوبی باشیم؟

او همچنین افزود: در آن صورت اشخاص چرا لذت نبرند و همچنین از مال شهروندان و مردم شهر صرفنظر کنند و همچنین از نامحرم چشم بپوشانند؛ بنابراین در صورتی که دین را برداریم اخلاق ضامن اجرا ندارد.

خطبه فدکیه در حوزه تدریس می شود

آیت الله جوادی آملی ضمن تسلیت ایام فاطمیه با گفتن آنکه تنها عزاداری فاطمیه کافی نیست، اضافه کرد:  چند سطر اول خطبه فدکیه به برترین معارف الهی پرداخته می باشد و همچنین شأن آن خطبه آن هم می باشد که در حوزه مانند خطبه غدیر، تدریس می شود.

او همچنین ادامه داد: کلینی در مقدمه کتاب خود در مورد یکی از خطبه‌های امام و پیشوا علی(ع) آورده می باشد که پدر و همچنین مادرم فدای امام و پیشوا که در صورتی که جن و همچنین انس جمع شوند و همچنین در میان آنان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نباشد کسی نمی‌تواند مانند آن خطبه را ایراد کند.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: کلینی معتقد می باشد که قطب فرهنگی یک ملت، عقل می باشد زیرا و به درستی که با عقل، وحی و همچنین قیامت و همچنین امامت و همچنین نبوت ثابت می‌می شود ولی همین کلینی که قطب فرهنگی ملت را عقل او می‌داند در اینجا گفته در صورتی که همه جن و همچنین انس جمع شوند و همچنین بخواهند خطبه‌ای مانند علی(ع) بیاورند نمی‌توانند.

او همچنین با اشاره به دلیل کلینی در آن مورد، افزود: در آن خطبه به پیشامد جدید خلق عالم و همچنین ازلیت پرداخته شده می باشد و همچنین حضرت علی(ع) به بهترین وجه به شبهه آفرینش جهان که بعضی مطرح می‌کنند پرداخته می باشد و همچنین جذاب و جالب آنکه حضرت زهرا ۲۵ سال شمسی قبل از خطبه امام و پیشوا علی(ع) در فدکیه پیشامد جدید خلق عالم از عدم را مطرح فرموده می باشد.

آیت‌الله جوادی آملی خطاب به طلاب با گفتن آنکه عزاداری حوزه بایستی و حتما با عزاداری عمومی فرق داشته باشد، اظهار داشت تو طلاب ضمن عزاداری در فاطمیه، آن خطبه را مطالعه و همچنین آن هم را بازگو کنید.

او همچنین با گفتن آنکه عزاداری فاطمیه را تنها و فقط به اشک خلاصه نکنیم، تأکید کرد: فهمیدن کمتر از گریه ارزش ندارد و همچنین بدانیم که به انسان عالم چندین درجه داده می‌می شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی: عزاداری فاطمیه را تنها به اشک خلاصه نکنیم/ تاکید بر تدریس خطبه فدکیه در حوزه در تاریخ ۲۰۱۸-۰۱-۳۰ ۲۱:۳۳:۱۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان