حضرت آیت الله جوادی آملی: شبهه به علم عمق و همچنین گسترش می دهد

جوادی آملی 24662 حضرت آیت الله جوادی آملی: شبهه به علم عمق و همچنین گسترش می دهد

 شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، شبهه را سبب گسترش علم دانست و همچنین گفت: پس نتیجه آن می شود که خالی بودن دست ما از مایه علمی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری آن می می شود که با شبهه مخالفت می کنیم در حالی که ما «شر بالذات» در عالم نداریم.

به نقل از شفقنا، جمعی از افراد کمیته کرسی های آزاد اندیشی حوزه های علمیه با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و همچنین گفتگو کردند.

آیت الله جوادی آملی در آن دیدار با تاکید بر اهمیت آزاد اندیشی در حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: آزاد اندیشی یک فضای آزاد می خواهد، کسی که در قفس می باشد در آن هم محدوده قفس می تواند پرواز کند.

او ادامه داد: ما نباید در محدوده فقه و همچنین اصول خود را محصور کنیم بلکه بایستی و حتما آن محدوده را وسیع کرد؛ اکنون دست ما از کلام، فلسفه، حدیث و همچنین تفسیر خالی می باشد و همچنین در پس نتیجه آن می شود که ما آن هم مایه و همچنین ابزار علمی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت آزاد اندیشی را در اختیار نداریم.

آن مرجع تقلید تاکید کرد: پس نتیجه آن می شود که خالی بودن دست ما از مایه علمی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری آن می می شود که با شبهه مخالفت می کنیم در حالی که ما «شر بالذات» در عالم نداریم، حتی بیماری سرطان در عین بیماری بودن برکات خیلی زیاد علمی دارد! لذا شبهه از مقدس ترین مسائل می باشد که به علم عمق و همچنین گسترش می دهد.

او با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام ابراز داشت: پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم می فرماید: «طلب العلم فریضه» آن تای فریضه، تای مبالغه می باشد؛ یعنی خیلی خلیی طلب علم واجب می باشد! همین دینی که آن همه طلب علم را واجب می داند و همچنین آن هم را سفارش کرده می باشد به ما گفته چه بخوانیم، فرمود «إِنَّمَا الْعِلْمُ ثَلَاثَهٌ آیَهٌ مُحْکَمَهٌ أَو همچنینْ فَرِیضَهٌ عَادِلَهٌ أَو همچنینْ سُنَّهٌ قَائِمَهٌ» ولی باید توجه داشت ما آیه محکمه و همچنین فریضه عادله و همچنین سنت قائمه، هر سه را فقه و همچنین اصول دانستیم در حالی که آیه محکمه، تفسیر، حکمت و همچنین کلام می باشد. سنت قائمه، فقه می باشد و همچنین فریضه عادله، اخلاق و همچنین حقوق می باشد.

آیت الله جوادی آملی اذعان کرد: در صورتی که معرفت شناسی خود را از حسی و همچنین تجربی بالاتر نیاوریم فضای علمی خود را محدود کرده ایم آنگاه به جای استقبال از شبهه صاحب شبهه را تکفیر می کنیم. حوزه بایستی و حتما آن «إِنَّمَا» را احیاء و همچنین پربار کند تا دیگر از طرح شبهه نگرانی نداشته باشد.

حضرت آیت الله جوادی آملی: شبهه به علم عمق و همچنین گسترش می دهد در تاریخ ۲۰۱۸-۰۲-۱۱ ۱۱:۴۵:۳۲ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان