حضرت آیت الله جوادی آملی:در نگاه اسلام در صورتی که همه آن هم حداقل زندگی را داشته باشند ما نیز راحت خواهیم بود

آیت الله جوادی آملی1 حضرت آیت الله جوادی آملی:در نگاه اسلام در صورتی که همه آن هم حداقل زندگی را داشته باشند ما نیز راحت خواهیم بود

شفقنا-حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: در نگاه اسلام در صورتی که همه آن هم حداقل زندگی را داشته باشند ما نیز راحت خواهیم بود.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید در ادامه سلسله جلسات درس تفسیر خود و همچنین در ادامه تفسیر آیات نورانی سوره مبارکه مجادله اظهار داشت: سوره مبارکه «مجادله» که در مدینه نازل شد، ضمن آنکه بعضی از احکام فقهی را به همراه دارد، بخشی از احکام منطقه‌ای و همچنین بین‌المللی را نیز گفتن می کند. آنکه فرمود به دیگران جا بدهید، تا خداوند تبارک و تعالی به تو فسحت و همچنین وسعت بدهد،﴿تَفَسَّحُوا فِی الْمَجَالِسِ فَافْسَحُوا﴾، آن یک حرف بین‌المللی اسلام می باشد؛ مورد مخصّص و همچنین شأن نزول مخصّص نیست. تو ببینید دعاهای نورانی ماه تبریک و مبارک رمضان، نه ملّی و همچنین محلّی می باشد و همچنین نه منطقه‌ای؛ بلکه بین المللی می باشد؛ می فرماید «اللَّهُمَّ أَغْنِ کُلَّ فَقِیر»؛ ندارد «کلّ فقیر مسلم» و همچنین یا  می فرماید «اللَّهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَرِیض‏»، ندارد «کلّ مریض مسلم». آن دید، تربیت جهانی اسلام می باشد که مسلمان دیدش وسیع باشد.

او ادامه داد: در نگاه اسلام در صورتی که همه آن هم حداقل زندگی را داشته باشند ما نیز راحت خواهیم بود. در صورتی که کسی در بند نباشد ما راحت هستیم. در صورتی که کسی بدهکار نباشد: «اللَّهُمَّ اقْضِ دَینَ کُلِّ مَدْیونٍ [مَدِینٍ‏]»، ما نیز راحت هستیم.  در صورتی که کلّ آن هفت میلیارد آن هم حداقل زندگی را داشته باشند اوّلین روز رفاه ماست.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: فرمود سینه باز داشته باشید، صدرِ مشروح داشته باشید، ﴿رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی﴾ را تنها موسی(سلام الله علیه) در مورد مبارزه با فرعون نگفت. چرا به ما گفتند آن دعا را بخوانید؟ شرح صدر یعنی سینه باز، دید وسیع، تنگ‌نظر نبودن، اقتصاد را جهت همه خواستن، رفاه را جهت همه خواستن، داشتن حداقل زندگی را جهت همه خواستن، فرمود آن دید را داشته باشید، خداوند تبارک و تعالی هم جهت تو فراهم می‌کند. لذا فرمود باز بیندیشید، وسیع النّظر باشید، به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن دیگران باشید، دیگران را هم جا بدهید.

او با تاکید بر وسیع النّظر در دعا اظهار داشت: در صورتی که از خداوند علم خواستید، جهت همه بخواهید. در صورتی که کار و همچنین اشتغال خواستید تنها جهت خودتان و همچنین فرزندانتان نخواهید؛ بگویید خدایا! جهت هر جوانی کار، جهت هر جوانی همسر، جهت هر جوانی کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل فراهم کن!  آن دید، دید دینی ماست.

آن مرجع تقلید تاکید کرد: هنگام و زمانی که خدای سبحان معظلات و مسائل و مشکلات انسان را حلّ می‌کند که او در صدد حلّ مشکل جامعه بشری باشد. آن می باشد که خداوند تبارک و تعالی فرمود: ﴿مَا هِی إِلاّ ذِکْرَی لِلْبَشَرِ﴾ نه «ذکریٰ للمسلمین»، «ذکریٰ للموحّدین»، چه رسد «ذکریٰ للشیعه». حصر هم کرد، فرمود آن حقوق بشر می باشد. فرمود تو می‌خواهید راحت زندگی کنید آن عقل و همچنین عدل را جهت همه بخواهید، آن آرامش را جهت همه بخواهید.

او با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام ابراز داشت: در روایتی وجود تبریک و مبارک رسول خداوند تبارک و تعالی(علیه و همچنین علی آله آلاف التّحیه و همچنین الثّناء) دید یکی از اصحاب دعا می‌کند. حضرت فرمود چرا می‌گویی خدایا! پیغمبر و همچنین من را مورد رحمت قرار بده؟ بگو خدایا! جمیع بشر را، جمیع انسان‌ها را مورد رحمت قرار بده. لذا در بعضی از ادعیه آمده می باشد که خدایا! هر کس نفس می‌کشد به او عنایت بکن! الآن در صورتی که هر جا تو می‌بینید در اثر آن استکبار جهانی یا جنگ بلاواسطه می باشد یا جنگ مع الواسطه، نجات آنها را از خداوند تبارک و تعالی بخواهید، از همین قبیل می باشد.

حضرت آیت الله جوادی آملی:در نگاه اسلام در صورتی که همه آن هم حداقل زندگی را داشته باشند ما نیز راحت خواهیم بود در تاریخ ۲۰۱۸-۰۲-۱۳ ۱۵:۱۵:۳۲ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان