(قسمت و بخش دوم) سرویس ها و خدمات ریاض به صهیونیسم| دو دهه کش‌وقوس در مناسبات عربستان با گروه و حزب الله

(قسمت و بخش دوم) سرویس ها و خدمات ریاض به صهیونیسم| دو دهه کش‌وقوس در مناسبات عربستان با گروه و حزب الله

|(قسمت و بخش دوم) سرویس ها و خدمات ریاض به صهیونیسم| دو دهه کش‌وقوس در مناسبات عربستان با گروه و حزب الله از مسیح داراب|

صدای شیعه: عربستان سعودی که آن روزها عملاً تحت حاکمیت محمد بن سلمان قرار دارد، با مجموعه‌ای از شکست‌ها مواجه شده می باشد که احساس فشار و همچنین تنگنا به آن هم داده می باشد. دردسرهای مرتبط به توانمندی بالای جریان الحوثی در مقاومت دو و همچنین نیم ساله در برابر عملیات نظامی در یمن و همچنین رسیدن موشک های بالستیک یمن به ریاض پایتخت عربستان به همچنین و علاوه آغاز بحران عربستان با قطر و همچنین عدم مشخص کردن تکلیف نهایی آن بحران به همچنین و علاوه باقی ماندن بشار اسد ریاست‌جمهور سوریه در عرصه اقتدار و قدرت در دمشق با وجود مخالفت عربستان و همچنین خسارت های وارد شده به تیم های ضد بشری و ترویستی تحت تغذیه عربستان، ابعادی از آن شکست ها را شامل می می شود. محمد بن سلمان در همین ارتباط و رابطه تلاش دارد شکست های خود را با انتقال فتنه به لبنان جبران کند، چراکه آن کشور را منطقه ای آسان جهت نفوذ خود می‌داند و همچنین تلاش دارد با آن اقدام از پایداری محور مقاومت انتقام بگیرد. عربستان در همین راستا فشارهایی را بر رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی وارد کرده تا آن هم را وادار به حمله به گروه و حزب الله کند.

قسمت و بخش اول: مهم ترین محورهای تقابل عربستان و همچنین گروه و حزب الله از ۲۰۰۲ به تا حال

مناسبات میان عربستان و همچنین گروه و حزب الله لبنان به علت تناقض در مرجعیت دینی و همچنین سیاسی دو طرف همواره متشنج بوده می باشد. مناسبات میان عربستان و همچنین گروه و حزب الله در جریان جنگ جولای ۲۰۰۶ نیز متشنج بود، به گونه ای که ریاض عملیات به اسارت گرفتن ۲ نظامی اسرائیلی را ماجراجویی غیر حساب‌شده ارزیابی کرد. در مرحله بعد بعضی گشایش ها در آن مناسبات وجود آمد ولی باید توجه داشت آن مناسبات بار دیگر روند منفی به خود گرفت تا آنکه با آغاز بحران سوریه و همچنین تحولات به وجود آمده در یمن، مناسبات میان دو طرف را بار دیگر قطع کند.

در زیر به بعضی نقاط عطف آن مناسبات از نظر تاریخی اشاره می کنیم:

۸ مارس ۲۰۰۲: سید حسن نصرالله دبیرکل گروه و حزب الله لبنان طرح پیشنهادی عربستان سعودی جهت حل و همچنین فصل درگیری های عربی اسرائیلی را رد کرد و همچنین آن هم را طرحی آمریکایی توصیف کرد. او همچنین در جریان مراسمی تأکید کرد که اسرائیل هیچ گونه مقبولیتی ندارد و همچنین حکومت قانون به شمار نمی‌رود و همچنین هیچ کس نمی‌تواند به آن هم مشروعیت بدهد. هیچ پادشاه یا شاهزاده یا ریاست جمهور یا مرجعیت دینی و همچنین سیاسی نمی‌تواند از ذره ای از اراضی فلسطین به نفع صهیونیست ها چشم پوشی کنند.

۱۸ جولای ۲۰۰۶:‌ ریاض با صدور بیانیه ای گروه و حزب الله و همچنین جنبش مقاومت اسلامی حماس را مسئول تجاوز به ملتهای لبنان و همچنین فلسطین توصیف کرد. در بیانیه ای که شورای وزیران عربستان در آن ارتباط و رابطه نشر یافته شده کرد، آمده می باشد که اقدام بعضی عناصر و همچنین جریان ها در اراده و تصمیم راسخ گیری های انفرادی آنها باعث می‌می شود اسرائیل به بدترین نحو از آن فضا بهره بری و استفاده کرده و همچنین جنگ سختی را در لبنان به راه بیاندازد و همچنین تمامی ملت فلسطین را به اسارت بگیرد.

۲۸ جولای ۲۰۰۶: عبدالله بن جبرین مفتی سعودی در بحبوحه جنگ ۳۳ روزه در فتوایی اعلام کرد که کمک به گروه و حزب الله لبنان (گروه و حزب رافضی ها) مجاز نیست و همچنین نباید کسی تحت دستور آنها وارد می شود و همچنین کسی جهت پیروزی و همچنین موفقیت آنها دعا کنند. او همچنین به اهل تسنن پیشنهاد کرد که از گروه و حزب الله بیزاری بجویند و همچنین افرادی که عضو آن گروه و حزب خواهند بود را خوار وذلیل کرده و همچنین دشمنی آنها با اسلام و همچنین مسلمانان و همچنین اهل تسنن را نشان دهند! چرا که رافضی ها دائما دشمن اهل تسنن بوده و همچنین همواره تلاش می‌کنند عیب های آنان را فاش کرده و همچنین آنها را فریب دهند!

۸ آگوست ۲۰۰۶: حاکمیت عربستان هفت فرد یا شخص را به اتهام مشارکت در تظاهرات حمایت از گروه و حزب‌الله در شرق کشور بازداشت کردند.

چهارم ژانویه ۲۰۰۷: عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان مذاکراتی را با شیخ نعیم قاسم دست یار دبیرکل گروه و حزب الله و همچنین محمد فنیش یکی از مسئولان آن گروه و حزب انجام داد. آن اولین تماس رسمی میان گروه و حزب الله و همچنین ریاض به شمار می رفت. سفر آن دو مقام مسئول گروه و حزب الله به عربستان سه روز طول کشید و همچنین هدف از آن سفر کاهش تنش میان دو طرف بود.

۷ ژوئن ۲۰۱۳: شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ مفتی عربستان از سیاستمداران و همچنین علمای جهان خواست تا اقدامات بازدارنده را در برابر آنچه که تجاوز گروه و حزب الله در سوریه نامگذاری کرده بود، انجام دهند.

۲۹ اکتبر ۲۰۱۳: سید حسن نصرالله هجمه گسترده‌ای ضد عربستان آغاز کرد و همچنین گفت که آن کشور به علت آن که اوضاع سوریه و همچنین مراد آن هم نیست، خشمگین می باشد و همچنین تلاش می کنند هر نوع گفتگوهای سیاسی را به شکست بکشاند و همچنین گفتگوهای ژنو ۲ را به تعویق بیاندازد.

۴ دسامبر ۲۰۱۴: سید حسن نصرالله عربستان سعودی را به دست داشتن در انفجار دوگانه ای که سفارت ایران در بیروت را هدف قرار داده بود متهم کرد. او همچنین در اظهاراتی تصویری و تلویزیونی تصریح کرد که گردان‌های عبدالله عزام که مسئولیت آن عملیات را به دست گرفتند، با سرویس‌های جاسوسی عربستان مرتبط خواهند بود که چنین تیم‌هایی را در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف دنیا مدیریت می کنند. او همچنین تأکید کرد که نهاد ضد بشری و ترویستی القاعده نیز توسط سرویس اطلاعاتی آمریکا و همچنین عربستان و همچنین پاکستان پیاده سازی و راه اندازی شد.

  • می ۲۰۱۵: ریاض تحریم‌هایی را ضد دو تن از مقامات فرماندهی گروه و حزب الله اعمال کرد. آن اقدام به ادعای اتهام و همچنین مسئولیت آنها در عملیات ضد بشری و ترویستی در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف خاورمیانه و همچنین خارج از مرزهای لبنان صورت گرفت. آن تحریم‌ها شامل اقدامات اقتصادی و مالی در راکد کردن دارایی ها و همچنین ممنوعیت تعامل شهروندان سعودی با آنها می باشد. اتهام های ساختگی در ارتباط و رابطه با آن دو فرد یا شخص به حمایت آنها از حکومت بشار اسد در سوریه و همچنین ارسال کمک و همچنین عناصر مبارز جهت دفاع از سوریه و همچنین پرداخت مبالغ اقتصادی و مالی به تیم‌های متنوع و گوناگون و مختلف داخلی یمن شامل جریان الحوثی مرتبط می می شود.

۱۹ فوریه ۲۰۱۶: عربستان از توقف کمک های تصویب شده و مصوب قانون شده جهت تجهیز ارتش لبنان به ارزش ۳ میلیارد دلار خبر داد. ریاض همچنین اعلام کرد که باقیمانده کمک‌های یک میلیارد دلاری به نیروهای امنیت داخلی لبنان نیز به حالت تعلیق در خواهد آمد. یک منبع مسئول در عربستان به خبرگزاری رسمی آن کشور گفت که آن اراده و تصمیم راسخ در پس نتیجه آن می شود که مواضع لبنان در مخالفت با عربستان در تریبون های عربی و همچنین منطقه ای و همچنین بین المللی در خصوص گروه و حزب الله لبنان گرفته شده می باشد.

۲۵ فوریه ۲۰۱۶: ریاض مدعی شد که گروه و حزب الله به صورت مستقیم در جنگ یمن حضور دارد و همچنین جهت انجام عملیات نظامی در داخل اراضی عربستان برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی می کند. سرتیپ احمد العسیری وزیر جنگ عربستان سعودی مدعی شد که ائتلاف عربی تاکید دارد ایران و همچنین عناصر گروه و حزب الله در آموزش نیروهای الحوثی دست دارند.

۷ مارس ۲۰۱۶: شورای وزیران عربستان مصوبه حکومت های عضو شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر قرار دادن گروه و حزب الله در لیست تیم های ضد بشری و ترویستی را مورد تاکید قرار داد. آن اراده و تصمیم راسخ در تاریخ ۲ مارس گرفته شده و همچنین گروه و حزب الله لبنان را شامل بزرگان و رهبران و همچنین تیم ها و همچنین موسسات وابسته به آن هم در لیست نهاد‌های ضد بشری و ترویستی قرار داد.

۱۴ مارس ۲۰۱۶: وزارت کشور عربستان نسبت به هر نوع همکاری و همچنین تعامل با گروه و حزب‌الله لبنان هشدار داد. آن وزارت خانه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هر کسی که عضو شهر است سعودی یا فرد مقیم در آن کشور در صورت نشان دادن عضویت یا هواداری از گروه و حزب الله با مجازات سختی مواجه خواهد شد. آن بیانیه تاکید دارد که هرکسی که با گروه و حزب‌الله به هر شکلی ابراز همبستگی کرده یا جهت آن هم تبلیغ کند یا اعانه جمع‌آوری کنند، یا با عناصر آن هم تماس داشته باشد، مجازات ها ضد او همچنین اعمال خواهد شد.

۹ اکتبر ۲۰۱۷: سید حسن نصرالله در اظهاراتی تصویری و تلویزیونی تاکید کرد که عربستان در کنار اسرائیل خطری جهت امنیت و همچنین ثبات منطقه ای به شمار می رود. آن اظهارات در پاسخ به توییت ثامر السبهان وزیر مشاور عربستان در مسائل کشورهای حاشیه خلیج فارس بود که از تحریم های آمریکایی ضد گروه و حزب الله استقبال کرده و همچنین خواستار تشکیل ائتلاف بین المللی آن گروه و حزب جهت تحقق امنیت منطقه شده بود.

۵ نوامبر ۲۰۱۷: سید حسن نصرالله استعفای سعد حریری را تصمیمی دیکته شده از سوی ریاض دانست و همچنین در سخنرانی تصویری و تلویزیونی خود تاکید کرد که هیچ عامل داخلی حریری را به استعفا وادار نکرده می باشد و همچنین بایستی و حتما عوامل استعفا را در عربستان جستجو کرد.

۷ نوامبر ۲۰۱۷: عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان گفت که آن گروه و حزب الله بود که موشک بالستیک را به سمت ریاض شلیک کرد. او همچنین شلیک موشک های ایرانی از سوی آن گروه و حزب را یک عملیات جنگی ضد کشورش خواند و همچنین در گفتگو با شبکه سی ان ان آمریکا تاکید کرد که موشک ها ساخت ایران بود و همچنین از منطقه ای در یمن شلیک شد که تحت کنترل جریان الحوثی می باشد.

۱۰ نوامبر ۲۰۱۷: سید حسن نصرالله در سخنانی تاکید کرد که عربستان از اسرائیل خواسته می باشد به لبنان حمله کند. او همچنین بار دیگر ابراز داشت نخست وزیر آن کشور در عربستان تحت بازداشت می باشد و همچنین نحوه رفتار با او توهین آمیز می باشد.

پایان قسمت و بخش دوم/ ادامه دارد…

منبع: تسنیم

انتهای پیام

(قسمت و بخش دوم) سرویس ها و خدمات ریاض به صهیونیسم| دو دهه کش‌وقوس در مناسبات عربستان با گروه و حزب الله در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان