سخنان آیت الله مظاهری پیرامون کم فروشی/ در صورتی که حکومت و همچنین ملت به وظیفه خود عمل کنند فساد اخلاقی می رود

مظاهری5 copy سخنان آیت الله مظاهری پیرامون کم فروشی/ در صورتی که حکومت و همچنین ملت به وظیفه خود عمل کنند فساد اخلاقی می رود

شفقنا- حضرت آیت الله مظاهری در نهمین جلسه درس اخلاق خود با موضوع حق الناس پیرامون کم فروشی گفت: شناخت وظیفه و همچنین عمل کردن به وظیفه در صورتی که در خانواده مراعات و همچنین در اجتماع و همچنین حکومت و همچنین ملّت عمل می شود، ما فساد اخلاقی‌ نداریم و همچنین خود به خود فساد اخلاقی‌ می‌‌رود.

به به گفته شفقنا، متن سخنان ریاست حوزه علمیه اصفهان در خصوص کم فروشی به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین والصلاه والسّلام علی خیر خلقه أشرف بریته ابوالقاسم محمّد صلی الله علیه و همچنین علی آله الطیّبین الطاهرین و همچنین عَلی جمیع الانبیاء و همچنینَالمُرسَلین سیّما بقیه الله فی الأرضین و همچنین لَعنه الله عَلی اعدائهم أجمعین.

بحث آن ماه ما دربارۀ حقّ‌النّاس بود و همچنین مقداری‌ در مورد‌اش صحبت کردم. بحث آن جلسه که از نظر قرآن بحث فوق‌العاده مهمی‌ می باشد، کم‌فروشی‌ می باشد؛ به‌معنای زیاد گرفتن یا کم دادن در تجارت.

قرآن در آن باره خیلی‌ داغ صحبت کرده و همچنین فرموده می باشد: وای‌ به کم‌فروش و همچنین وای‌ به کسی‌ در هنگام و زمانی که‌ که می‌فروشد کم می‌‌دهد و همچنین در هنگام و زمانی که‌ که می‌‌گیرد زیاد می‌‌گیرد. آیا گمان ندارد که معادی‌ در کار می باشد؟ که در صورتی که آن گمان برایش باشد، ‌کم نمی‌‌دهد و همچنین زیاد نمی‌‌گیرد.

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ‏، و همچنینَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ ، الَّذینَ إِذَا اکْتالُوا عَلَى النَّاسِ یَسْتَو همچنینْفُونَ، و همچنینَ إِذا کالُوهُمْ أَو همچنینْ و همچنینَزَنُوهُمْ یُخْسِرُونَ، أَلا یَظُنُّ أُولئِکَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ، لِیَو همچنینْمٍ عَظیمٍ»

کلمۀ «ویل» در قرآن کم آمده و همچنین دو معنا دارد؛ یک معنایش همین می باشد که بعضی‌ اوقات ما به کسی‌ که خیلی‌ بد می باشد می‌‌گوییم وای‌ به تو. یک معنایش هم که در روایات فرموده‌اند، ویل چاهی‌ در جهنم می باشد. آدم کم‌فروش و همچنین زیاد بگیر را همچنین و علاوه بر آنکه در جهنم می‌‌برند، جای‌ او در آن هم چاهی‌ می باشد که به نام ویل می باشد. احتمالش هم جهت‌ کسی‌ که العیاذبالله در معاملات کم می‌‌دهد یا زیاد می‌‌گیرد، کمرشکن می باشد. بایستی و حتما توبۀ جدی‌ کند و همچنین اصلاً از حرف زدنش بایستی و حتما دق کند و همچنین بمیرد.

یعنی‌ یقین هم نمی‌‌خواهد، بلکه مظنّۀ ‌به قیامت قوه‌ کنترل کننده می باشد و همچنین کسی که کم می‌‌دهد و همچنین زیاد می‌‌گیرد، معلوم می‌‌می شود اصلا عقیده‌ای‌ به معاد ندارد. نظر به معادش هم حرف می باشد و همچنین واقعیت نیست. به قول قرآن کریم: «و همچنینَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَعْبُدُ اللَّهَ عَلى‏ حَرْف‏».

آقا امام و پیشوا حسین«سلام‌الله‌علیه» می‌‌فرمایند: غالب شهروندان و مردم شهر چنین‌اند و همچنین ایمانشان حرفی‌ می باشد و همچنین در امتحان‌ها گیر می‌‌افتند: «إِنَّ النَّاسَ‏ عَبِیدُ الدُّنْیَا و همچنینَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلَى أَلْسِنَتِهِمْ‏ یَحُوطُونَهُ مَا دَرَّتْ مَعَایِشُهُمْ فَإِذَا مُحِّصُوا بِالْبَلَاءِ قَلَّ  الدَّیَّانُونَ»

قرآن می‌‌فرماید کسی‌ که کم می‌‌دهد و همچنین زیاد می‌‌گیرد، واقعا به معاد ایمان ندارد. در صورتی که به معاد ایمان داشت، از آن‌گونه کارهای‌ زشت نمی‌‌کرد، در صورتی که به معاد ایمان داشت، حقّ‌النّاس نمی‌‌کرد. می‌‌دانست که حقّ‌النّاس مشکل می باشد و همچنین خداوند تبارک و تعالی به جای‌ آنکه از او بگذرد، می‌‌گوید در جهنم و همچنین در چاهی‌ از چاه‌های‌ جهنّم زندانت می‌‌کنم و همچنین وای‌ به تو.

کم‌فروشی‌ یا زیاد گرفتن منقسم می‌‌می شود به اقسامی؛ یک قسمت آنکه کسی‌ به قول عوام، دستش کج می باشد. با ترازو یا متر یا سایر وسایل مقدار و اندازه‌گیری کم می‌‌دهد، ولی باید توجه داشت زیاد می‌‌گیرد. آن دائما بوده و همچنین در حال حاظر هم هست و همچنین برکت هم ندارد و همچنین از افرادی‌ که کسبشان بی‌‌برکت می باشد و همچنین از افرادی‌ که مالشان برکت جهت‌ اولادشان ندارد، همین کم‌فروش‌ها یا زیاد بگیرها خواهند بود. مثلاً می‌‌خواهد بازار سیاه درست کند و همچنین پولی‌ به جیب بزند و همچنین نرخ را بالا می‌‌برد و همچنین بالاخره زیاد می‌‌گیرد، در حالی‌ که حقش زیاد گرفتن نیست. یا می‌‌خواهد در سر جنس بزند و همچنین بازار را خراب کند و همچنین بالاخره در سر جنس می‌‌زند تا ضرر به غیره ای‌ بزند و همچنین خودش با نرخ کم بخرد و همچنین به نرخ زیاد به غیره ای‌ بدهد.

آن قسم اول کم‌فروشی‌ می باشد که دائما بوده و همچنین هست و همچنین مسلمان‌های‌ واقعی‌ جداً از آن اجتناب می‌‌کنند. غزالی‌ در احیاء‌ العلوم، دربارۀ یک تاجر حسابی‌ و همچنین واقعی‌ می‌‌نویسد طرف حساب او از شهرستان غیره ای به او نامه نوشت که شکر امسال ترقی‌ می‌‌کند،‌ جهت‌ آنکه سرما نیشکرها را زده می باشد. پس تا می‌‌توانی‌ شکر بخر. آن هم تاجر افتاد در بازار و همچنین شکر فراوانی‌ خرید و همچنین خوشحال شد. به نرخ روز خرید و همچنین کلاه سر کسی‌ نگذاشت و همچنین به حسب ظاهر کم‌فروشی‌ و همچنین زیاد گرفتن نبوده می باشد. ولی باید توجه داشت در شب هنگام و زمانی که‌ خوابید، سوسوی‌ وجدان او را اذیت کرد و همچنین گفت دیدی‌ بازار سیاه درست کردی‌ و همچنین شهروندان و مردم شهر را فریب دادی‌ و همچنین دیدی‌ شکر را به نرخ کمتر خریدی‌ و همچنین دینت را دادی‌ جهت‌ آنکه پول جمع کنی! بالاخره دین او که قرآن می‌‌فرماید در صورتی که مظنّه و همچنین گمانش هم باشد کسی‌ کم‌فروشی‌ نمی‌‌کند، نگذاشت آن تاجر به خواب رود.

خوشا به حال افرادی‌ که دین دارند، خوشا به حال افرادی‌ که سوسوی‌ وجدان دارند و همچنین آن هم سوسوی‌ وجدان نمی‌گذارد گناه کنند و همچنین حقّ‌النّاس کنند. خوشا به حال افرادی‌ که فطرت و همچنین عقل بیدار دارند و همچنین وجدان اخلاقی‌ حاکم بر خودشان دارند. آن سه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله درون را همه داریم و همچنین پیغمبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» اسم اینها را پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله درون گذاشته‌اند. فطرت و همچنین عقل و همچنین وجدان اخلاقی‌ ما می‌‌توانند هدایت‌گر ما باشند، به شرط آنکه ما حرف آنها را بشنویم. در صورتی که کسی‌ وجدان اخلاقی‌‌اش بر او حاکم باشد و همچنین عقلش حاکم بر او باشد و همچنین فطرتش که مجسمۀ توحید می باشد بر او حاکم باشد و همچنین پیامبرهای‌ برون حاکم بر او باشند، معنا ندارد که حقّ‌النّاس کند، معنا ندارد که گناه کند.

لذا غزالی‌ در احیاء می‌‌نویسد وجدان اخلاقی‌ او اجازه نداد بخوابد. فردا صبح نزد رفقایش رفت و همچنین عذرخواهی‌ کرد که من تو را فریب دادم و همچنین بایستی و حتما می‌گفتم شکر امسال گران می‌‌می شود. ولو من به نرخ روز از تو خریدم، ولی‌ فریب بوده می باشد. همۀ آنها هم از دستش راضی‌ شدند و همچنین معامله را فسخ نکردند. گفتند از تو تشکر می‌‌کنیم که به ما گوشزد کردی‌ که فریب نخوریم و همچنین مواظب تجارتمان باشیم. همه از دست او راضی‌ شدند، ولی باید توجه داشت وجدان اخلاقی‌ از دست او راضی‌ نشد. دوباره شب دوم خوابش نبرد و همچنین ضربان وجدان اخلاقی‌ یکی‌ بعد از غیره ای‌ روی‌ گرده‌اش بود که بالاخره آن استفادۀ تو واقعاً فریب بود. بعد دربارۀ باج دادن و همچنین ربا ان‌شاء الله صحبت می‌‌کنم که وجدان اخلاقی‌ راضی‌ به آن کلاه‌ شرعی‌‌ها نیست و همچنین شارع مقدس هم راضی‌ نیست. لذا وجدان اخلاقی‌ باز اجازه نداد که او بخوابد. فردا افتاد در بازار و همچنین گفت تو را به خداوند تبارک و تعالی قسم معامله را فسخ کنید، جهت‌ آنکه اعصاب من راحت می شود. جهت‌ آنکه ضربان وجدان اخلاقی‌ از من برداشته می شود. مسلمان بایستی و حتما صاف باشد، بایستی و حتما با واقعیت و حقیقت باشد. در صورتی که بخواهد زیاد بگیرد یا کم بدهد، ولو با کلاه ‌شرعی‌، ولو با فریب دادن مسلمان‌ها، ولو به حسب ظاهر هم درست باشد، ولی باید توجه داشت در صورتی که واقعاً فریب باشد، آن مال برکت ندارد، آن مال خیر ندارد.

زمانی در اصفهان گرانی‌ و همچنین قحطی به قدری سخت شده،‌‌ که شهروندان و مردم شهر فوج فوج ‌‌مرده‌اند. در آن هم زمان فردی یا شخصی‌ گندم داشته می باشد. نانوا‌ها جمع شده‌اند و همچنین به او التماس ‌نموده اند که گندم‌هایت را به نرخ روز بده تا ما نان بپزیم و همچنین به شهروندان و مردم شهر بدهیم. کسی‌ که در آن هم جلسه بوده، نقل کرده بود که آن هم شخص گفته می باشد گندم‌ها را چند می‌‌خرید؟ گفته بودند: به نرخ روز می‌‌خریم. ولی باید توجه داشت او گفته بود: برو بالا و همچنین بالاخره هر قیمتی پیشنهاد داده بودند، باز هم گفته بود: برو بالاتر؛ و همچنین حاضر نشده بود گندم‌ها را بدهد تا نان بپزند و همچنین به شهروندان و مردم شهر بدهند. گرانی‌ تمام شده بود و همچنین آن هم سود حسابی‌ از آن گندم‌ها برده بود. طولی‌ نکشیده بود که پایش درد گرفته بود. دکتر در اینجا نبوده و همچنین از تهران و همچنین از خارج آمدند و همچنین برایش شورا گرفتند و همچنین آن هم آقا که در مجلس بوده، می‌‌گفت: همه گفتند آن پا را بایستی و حتما برید. آن شخص وحشت زده شد و همچنین دست را روی‌ قوزک پا گذاشت و همچنین گفت: از اینجا می‌‌برید؟ گفتند: برو بالاتر و همچنین همین‌روش ادامه دادند تا رسید به ران پا که دکتر خارجی‌ به مترجم گفت: به او بگو راحت باش همۀ پا بایستی و حتما بریده می شود. بالاخره پول‌ها خرج شد و همچنین آن هم به درک واصل شد. پولی‌ که از آن راه بیاید، در همین راه‌ها بایستی و حتما مصرف می شود. ما زیاد دیده‌ایم اشخاص کم‌فروش و همچنین فریب‌کار، پول‌دار می‌‌شوند، ولی باید توجه داشت آن پول نه تنها جهت‌ خودشان، بلکه جهت‌ اولادشان هم هیچ پس نتیجه آن می شود که‌ای‌ ندارد.

فردی یا شخصی‌ می‌‌گفت: دردی‌ در کربلا آمده بود که دارویش آبلیمو بود. یک فرد یا شخص که آبلیمو فروش بود، در آن هم زمان حسابی‌ پول‌دار شد. بعد از آنکه آن هم مرض رفت، آبلیمو فروش بیماری صعب‌العلاجی‌ گرفت که همۀ پول‌ها را خرج آن هم کرد. می‌‌گوید: من رفتم بالای‌ سرش و همچنین دیدم که او به پسرش گفت: تنها و فقط آن کاسه مانده می باشد. برو آن کاسه را بفروش و همچنین فلان دارو را بگیر، یا می‌‌میرم یا خوب می‌‌شوم. هنگام و زمانی که‌ پسرش رفت،‌ به من گفت که من آبلیمو فروش بودم و همچنین هنگام و زمانی که‌ دیدم خوب می‌‌خرند، نه تنها آب، بلکه بنا کردم آب کاه در آبلیمو بریزم. به جای‌ آبلیمو، ‌آب کاه به شهروندان و مردم شهر دادم. آن حالت برایم جلو آمده که هنوز نمرده، مالم را صرف مرضم کردم و همچنین تنها و فقط آن کاسه مانده می باشد. می‌‌گوید فردای‌ آن هم روز هم آن شخص مرده بود.

در جلسات قبل مکرّر گفتن شد که حقّ‌النّاس برکت ندارد و همچنین در همین دنیا دست و همچنین پا پیچ انسان می‌‌می شود. قرآن کریم می‌فرماید: «یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّما بَغْیُکُمْ عَلى‏ أَنْفُسِکُمْ مَتاعَ الْحَیاهِ الدُّنْیا».

ظلم تو در همین دنیا دست و همچنین پاپیچ تو می‌‌می شود. خیال نمی‌‌کنم بشود کسی‌ را پیدا کرد که‌ حقّ‌النّاس داشته باشد و همچنین اولادش به جایی‌ رسیده باشند؛ یک اختلاف در ورثه می‌افتد، همچنین و علاوه بر آنکه با هم دشمن می‌شوند، مال هم نابود می‌گردد. در روز قیامت جواب آن اختلاف و همچنین جواب ورثه را نیز بایستی و حتما بدهد. گناه پهناور و بزرگ می باشد و همچنین چاه در جهنّم، در انتظار کسی‌ می باشد که کم بدهد یا زیاد بگیرد. حال یک دفعه ترازو یا مترش خراب می باشد، یک دفعه اینطور تقلب‌ها و همچنین حقه‌بازی‌ها عمدی می باشد و همچنین بالاخره کم ‌فروش یا زیاد‌بگیر می باشد.

قسمت دوم در کم‌فروشی‌ اینست که یک اداری‌ کم‌کاری‌ کند، ولی باید توجه داشت دلش بخواهد حقوقش دائما زیاد می شود. هنگام و زمانی که‌ نوبت حقوق می‌‌رسد، اعتراض می‌‌کند که چرا حقوق ما را زیاد نمی‌‌کنند، ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که‌ به کار برسد، کم‌کار و همچنین بدکار و همچنین بیکار می باشد. آن بدتر از قسم اول می باشد.

«و همچنینَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ ، الَّذینَ إِذَا اکْتالُوا عَلَى النَّاسِ یَسْتَو همچنینْفُونَ ، و همچنینَ إِذا کالُوهُمْ أَو همچنینْ و همچنینَزَنُوهُمْ یُخْسِرُونَ».

اداری‌ در صورتی که حقوق می‌‌خواهد، چرا به اندازۀ حقوقش کار نمی‌‌کند؟ چرا کم‌کاری‌ و همچنین بیکاری‌ و همچنین بدکاری‌ می‌‌کند؟ کم‌کاری‌ و همچنین بدکاری‌ و همچنین بیکاری‌ و همچنین جواب بی‌معنی دادن به شهروندان و مردم شهر و همچنین بی‌‌محلی‌ به ارباب رجوع، مصداق آن آیۀ شریفه می باشد. در صورتی که بدتر از کاسب کم‌فروش نباشد، کمتر هم نیست. همچنین بنا و همچنین کارگر و همچنین معمار و همچنین نظایر آن هم، می‌‌خواهد جهت‌ شهروندان و مردم شهر منزل و خانه بسازد، ولی باید توجه داشت با سرهم بندی خانۀ شهروندان و مردم شهر را از بین می‌‌برد. در وقت کار کردن خانۀ شهروندان و مردم شهر را از بین می‌‌برد، ولی باید توجه داشت در وقت گرفتن پول، چه منّت‌ها می‌‌گذارد و همچنین پول زیاد می‌‌خواهد. آن در صورتی که از کاسب کم‌فروش و همچنین زیادبگیر بدتر نباشد، ‌مسلّم کمتر هم نیست. همین‌روش که مفسّرین عالیقدر نیز فرموده‌اند، آن آیۀ شریفه مختص به کاسب‌ها نیست، بلکه هرکه در کارش کم کار کند و همچنین در وقت گرفتن زیاد بگیرد، ‌مصداق آن آیۀ شریفه می باشد. حتی‌ برسد به معلم و همچنین‌ طلبه‌ای که قبلاً ‌‌گفتم.

در صورتی که طلبه در وقت گرفتن شهریه دلش بخواهد چندین برابر باشد و همچنین گله کند، ولی باید توجه داشت در وقت درس و همچنین تبلیغ، کوتاهی کند، مصداق «و همچنینَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ» می باشد. یا آنکه معلم دلش می‌‌خواهد کم کار کند، ولی باید توجه داشت خیلی‌ حقوق بگیرد. مثلا در صورتی که زمزمه می شود که سه روز تعطیل می باشد، چه خوشحالی‌ها و همچنین مهیا شدن جهت‌ مسافرت می باشد، ولی باید توجه داشت در هنگام و زمانی که‌ که سر کارش می‌‌رود، چه کم‌کاری‌ها و همچنین بیکاری‌ها و همچنین بدکاری‌ها دارد. همۀ اینها مصداق آن آیۀ شریفه خواهند بود.

قسم سوم راجع به خانواده می باشد. مرد در صورتی که می‌‌تواند بایستی و حتما زن و همچنین بچه‌اش را در رفاه و همچنین آسایش بگذارد و همچنین هرچه زن و همچنین بچه را اکثرا و بیشتر در رفاه و همچنین آسایش بگذارد، تا آنجا که تجمل‌گرایی‌ نباشد، عالیست و همچنین خشنودی‌ خداست. کار کردن جهت‌ زن و همچنین بچه که زن و همچنین بچه در رفاه وآسایش باشند، جبهه می باشد. امام و پیشوا صادق«سلام‌الله‌علیه» فرموده‌اند: «الْکَادُّ عَلَى عِیَالِهِ کَالْمُجَاهِدِ فِی‏ سَبِیلِ‏ اللَّهِ»؛ کسی که کار و همچنین تلاش و همچنین کوشش کند، جهت‌ آنکه زن و همچنین بچه در رفاه باشند، مثل خط مقدم جبهه می باشد. حال در صورتی که کسی‌ بتواند زن و همچنین بچه‌اش را در رفاه بگذارد، ولی باید توجه داشت بدرفتاری کند، بخیل باشد، زن و همچنین بچه را در مضیقه بگذارد و همچنین نفقه ندهد یا کم بدهد، مصداق «و همچنینَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ» می باشد.

خرجی‌ زن و همچنین بچه تنها و فقط آن نیست که نانی‌ به اینها بدهد و همچنین بالاخره زندگی‌ بخور و همچنین نمیری‌ داشته باشند، بلکه آن در هنگام و زمانی که‌ می باشد که شوهر در مضیقه باشد. ولی باید توجه داشت شوهری‌ که پول دارد و همچنین بخیل می باشد و همچنین پول صرف زن و همچنین بچه نمی‌‌کند، یا آدم بد و همچنین بی‌‌ادبی‌ می باشد و همچنین پول‌هایش را صرف سیگارش می‌‌کند و همچنین العیاذبالله صرف مواد مخدرش می‌‌کند، آن مصداق همین آیۀ «و همچنینَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ» می باشد که بایستی و حتما برود در آن هم چاه جهنّم، جهت‌ آنکه از زن و همچنین بچه کم گذاشته و همچنین صرف خود بدبختش کرده و همچنین سیگار و همچنین موادمخدر و همچنین جلسات عیش و همچنین نوش و همچنین امثال اینها گرفته می باشد.

همچنین خانم بایستی و حتما شوهردار و همچنین بچه‌دار باشد. زنی‌ که شوهرداری نمی‌‌کند، همچنین و علاوه بر آنکه ناشزه می باشد و همچنین حق نفقه ندارد، ‌گناهش خیلی‌ پهناور و بزرگ می باشد. آن کم‌کاری‌ در منزل و خانه می باشد. شوهرداری‌ نکردن بالاترین گناه جهت‌ آن زن می باشد. مگر می‌‌می شود زنی‌ شوهرداری نکند؟ همچنین و علاوه بر آنکه گناه پهناور و بزرگ می باشد، مصداق همین «و همچنینَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ» می باشد. همه جا راجع به شوهرش نق نق می‌‌کند، درحالی‌ که خودش شوهردار نیست. هرچه آن شوهر بیاورد باز کم می باشد، ولی باید توجه داشت آن خانم نمی‌‌تواند شوهرداری‌ کند و همچنین شوهر را راضی کند.

همچنین بچه‌ها حق به ما دارند. حق تربیت دارند و همچنین  پدر و همچنین مادر بایستی و حتما آنها را تربیت کنند. خانم بایستی و حتما مواظب بچه‌ها باشد تا آن بچه‌ها که پهناور و بزرگ شدند، دین و همچنین حجاب و همچنین عفاف داشته باشند و همچنین هنگام و زمانی که‌ پهناور و بزرگ شدند حیا داشته باشند و همچنین به راستی‌ یک پسر یا دختر شایسته باشند. ولی باید توجه داشت در صورتی که خانم یا آقا در منزل و خانه کم‌کاری‌ کردند و همچنین به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن خودشان بودند و همچنین به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن بچه‌هایشان نبودند، خیلی‌ گرفتاری‌ دارد.

پیغمبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» از جایی رد می‌‌شدند و همچنین تیمی از بچه‌ها را دیدند. فرمودند: وای‌ به بچه‌های‌ آخرالزمان از دست پدر و همچنین مادرهایشان. گفتند: یا رسول الله پدر و همچنین مادرهایشان مشرکند؟ فرمودند نه، آنها مؤمن خواهند بود، ولی باید توجه داشت به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن دنیای‌ بچه‌ها خواهند بود و همچنین به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن آخرت آنان نیستند.[۸] یعنی نمی‌‌دانند آن پسر و همچنین دختر با چه کسی‌ ارتباط و رابطه دارند و همچنین موبایلی‌ که در اختیار آنهاست به چه کسی‌ پیامک و اس ام اس و پیامک می‌‌دهند؟ در صورتی که مادر و همچنین پدر بی‌‌تفاوت باشند و همچنین آنها عشق‌بازی‌ کنند، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم»  می‌‌فرمایند: وای‌ به آن پسر و همچنین دختر؛ و همچنین وای‌ به پدر و همچنین مادر آنها که در اثر کوتاهی در تربیت دینی در چاه جهنّم خواهند بود. مگر می‌‌می شود همین‌روش دختر و همچنین پسر را رها کنیم؟ کم‌کاری‌ در تربیت، کم‌کاری‌ در زن‌داری، کم‌کاری‌ در شوهرداری، مصداق کم فروشی می باشد و همچنین بالاخره همه در خانواده مسئولیت دارند. کتاب‌هایی‌ در آن باره نوشته شده و همچنین پدر و همچنین مادر بایستی و حتما آن کتاب‌ها را مطالعه کنند و همچنین در مقابل بچه‌ها بخوانند و همچنین بچه‌ها را تربیت کنند. کم‌کاری‌ و همچنین بی‌‌تفاوتی‌ و همچنین بی‌‌علاقگی‌ انسان را می‌‌رساند به آنجا که مصداق «و همچنینَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ ، الَّذینَ إِذَا اکْتالُوا عَلَى النَّاسِ یَسْتَو همچنینْفُونَ ، و همچنینَ إِذا کالُوهُمْ أَو همچنینْ و همچنینَزَنُوهُمْ یُخْسِرُونَ» می شود. بنابراین وظیفه سنگین می باشد و همچنین ما در صورتی که بی‌‌تفاوت باشیم، لااقل بایستی و حتما بدانیم که وظیفه سنگین می باشد. بایستی و حتما شناخت وظیفه و همچنین عمل کردن به وظیفه باشد. آن شناخت وظیفه و همچنین عمل کردن به وظیفه در صورتی که در خانواده مراعات می شود، در صورتی که آن شناخت وظیفه و همچنین عمل کردن به وظیفه در اجتماع و همچنین در حکومت و همچنین ملّت عمل می شود، ما فساد اخلاقی‌ نداریم و همچنین خود به خود فساد اخلاقی‌ می‌‌رود. البته گناهکار گناه می‌‌کند و همچنین ما بی‌‌تفاوتی‌ می‌‌کنیم و همچنین وای‌ به ما و همچنین هرکه در آن ارتباط و رابطه کوتاهی و همچنین کم فروشی کند، در چاه جهنّم می باشد.

همین امشب از همه تقاضا دارم یکی‌ از دعاهایتان همین باشد که خداوند تبارک و تعالی درد دین به همۀ ما و همچنین مخصوصاً به بچه‌هایمان عنایت بفرماید.

سخنان آیت الله مظاهری پیرامون کم فروشی/ در صورتی که حکومت و همچنین ملت به وظیفه خود عمل کنند فساد اخلاقی می رود در تاریخ ۲۰۱۸-۰۱-۰۱ ۱۵:۴۷:۳۵ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان