دو روایت از چگونگی تشییع حضرت معصومه(س)

فاطمه معصومه دو روایت از چگونگی تشییع حضرت معصومه(س)

شفقنا -در کتاب «تاریخ قم» نوشته حسن بن محمد بن حسن قمى‏(قرن چهارم هجری) و همچنین نیز بخشی از ضمیمه جلد ۴۸ بحار الانوار[۱] به نقل از کتاب «تاریخ قم» در ماجرای دفن جنازه مطهر حضرت معصومه(س) دو قول نقل شده می باشد:
الف. حسن بن محمد قمى می‌گوید: خبر دادند مرا بزرگان قم از آباء خود که وقتى مأمون حضرت رضا(ع) را در سال شمسی دویست هجرى به مرو براى ولایت عهدی خواست، در سال شمسی دویست و همچنین یک فاطمه خواهرش به نیت و اراده دیدار برادر خارج شد همین که به ساوه رسید، مریض شد، پرسید: «چقدر راه می باشد بین ساوه و همچنین قم؟» گفتند: ده فرسخ فرمود: «مرا ببرید به قم» او را به قم بردند و همچنین در منزل موسى بن خزرج بن سعد اشعرى وارد شد.
بنابر صحیح‌ترین روایات وقتى خبرش به قم رسید بزرگان قم به استقبال او رفتند، پیشاپیش آنها موسى بن خزرج بود وقتى خدمت حضرت معصومه رسید مهار ناقه‌اش را گرفته به منزل خود رسید و همچنین در منزل و خانه او هفده روز بود آن هم‌گاه از دنیا رفت.
موسى دستور داد او را غسل داده کفن کردند و همچنین نماز بر او خوانده و همچنین در زمینى که متعلق به موسى بود دفن کردند و همچنین اکنون مزار مقدس اوست. بر فراز قبرش سقفى از بوریا ساختند تا بالأخره زینب که دختر حضرت جواد(ع) بود بر فراز قبر او قبه‌اى ساخت.
ب. به من خبر داد: حسین بن على بن حسین بن موسى بن بابویه از محمّد بن حسن بن احمد بن ولید که وقتى فاطمه(س) از دنیا رفت، او را غسل داده کفن کردند و همچنین بدن او را به قبرستان بابلان بردند و همچنین او را در سردابى گذاشتند که برایش حفر شده بود. قبیله سعد اختلاف کردند از آن‌که چه کسى او را داخل سرداب گذارد. سپس همه قبول کردند که خادم پیرمردى از آن قبیله به نام قادر مباشر آن کار می شود همین که از پى او فرستادند دیدند دو سوار از طرف بیابان می‌آیند هر دو نقاب دارند نزدیک جنازه که رسیدند نماز خواندند بر او و همچنین وارد سرداب شدند و همچنین جنازه را در سرداب گذاشته دفن کردند بعد از سرداب خارج شده بدون آن‌که با کسى صحبت کنند سوار شده رفتند هیچ‌کس نفهمید آنها که بودند.[۲] شاید بتوان گفت که آن هم دو فرد یا شخص حضرت امام و پیشوا رضا(ع) و همچنین امام و پیشوا جواد(ع) بوده‌اند.
در مورد همراهان حضرت معصومه(س) بایستی و حتما گفت:
روشن می باشد که حضرت معصومه(س) در شرایط حاکم بر آن هم عصر و همچنین ناامنى جاده‌ها، با همراهانى قابل اعتماد و همچنین مسلح به مسافرت پرداخت. ولی در منابع تاریخی و همچنین نیز کتاب «تاریخ قم» – که به جریان سفر حضرت معصومه(س) می‌پردازد – نامی از آن اشخاص نیامده می باشد.
البته یکی از پژوهشگران معاصر در مورد همراهان حضرتشان می‌گوید: حضرت معصومه(س) در رأس یک قافله ۲۲ نفری متشکل از علویان و همچنین برادران امام و پیشوا رضا(ع) جهت دیدار با آن هم امام و پیشوا همام رهسپار ایران گردید.[۳] [۱]. که از خود علامه مجلسی نیست بلکه کتابی به نام «تحفه العالم» نوشته سید جعفر آل بحر العلوم(۱۳۷۷ ق) می باشد که در بعضی از چاپ‌ها به بحار الانوار افزوده شده می باشد.
[۲]. قمى‏، حسن بن محمد بن حسن، تاریخ قم، ترجمه: قمى‏، حسن بن على بن عبد الملک(۸۰۵ – ۸۰۶ق)، ص ۵۶۵ – ۵۶۹، قم، کتابخانه پهناور و بزرگ آیت الله العظمى مرعشى نجفى‏، چاپ اول‏، ۱۳۸۵ش؛ سید جعفر آل بحر العلوم، تحفه العالم(ضمیمه ج ۴۸ بحار الانوار)، ص ۲۹۰، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق.
[۳]. عاملى، جعفر مرتضى، الحیاه السیاسیه للإمام الرضا(ع)، دراسه و همچنین تحلیل، ص ۴۲۸، قم، مؤسسه النشر الإسلامی، چاپ سوم، ۱۴۰۳ق. در صورت پیدا کردن و یافتن منبعی تاریخی جهت آن نقل، آن هم‌را به آن پاسخ خواهیم افزود.
انتخاب شفقنا از پاسخ های وبسایت و مرکز خبرهای جدید اسلام کوئست

دو روایت از چگونگی تشییع حضرت معصومه(س) در تاریخ ۲۰۱۷-۱۲-۲۹ ۱۳:۲۳:۵۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان