حضرت آیت الله نوری همدانی: حوزه به تبیین حالات علما اهتمام ورزد

نوری حضرت آیت الله نوری همدانی: حوزه به تبیین حالات علما اهتمام ورزد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با گفتن آنکه در دنیای امروز به فقیه جامع و همچنین مجتهد مستلزم و نیاز داریم تا بتواند پاسخگوی سئوالات سیاسی و همچنین اقتصادی باشد، گفتن داشت: تحلیل تاریخ علما خیلی زیاد مهم می باشد و همچنین حوزه بایستی و حتما به تبیین حالات علما اهتمام ورزد.

به به گفته روزنامه نویس و خبرنگار شفقنا در قم، آن مرجع تقلید در دیدار ریاست پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی و همچنین دست اندرکاران تهیه موسوعه علامه کاشف الغطاء، احیای آثار علما را مهم و همچنین مقدس برشمرد و همچنین ابراز داشت: بعد از زندگانی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) و همچنین ائمه(ع) در تاریخ، زندگانی هیچ کسی مانند علما آموزنده و همچنین تاثیرگذار نیست.

او با اشاره به پیروی علما از مکتب اهل بیت(ع) به زندگانی شیخ جعفر کاشف الغطاء اشاره کرد و همچنین افزود: شیخ جعفر کاشف الغطاء از شاگردان بحرالعلوم می باشد و همچنین در قرنی می زیسته که علمای نامداری مانند بحرالعلوم، صاحب جواهر و همچنین … حضور داشتند.

آیت الله نوری همدانی وجود علمای پهناور و بزرگ و همچنین صاحب نام در قرن سیزدهم و همچنین معاصر با شیخ جعفر کاشف الغطاء را مرهون تلاش و همچنین جدیت مرحوم بحرالعلوم در پرورش شاگردان دانست و همچنین خاطرنشان کرد: در احوالات مرحوم کاشف الغطاء مباحث و مطالب فراوانی وجود دارد شامل آنکه به دلیل فقر اقتصادی و مالی از یکسو و همچنین علاقه به علم آموزی از سوی دیگر، ۳۰ سال شمسی استیجار نماز و همچنین روزه را قبول کرد.

او با اشاره به معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین مضایقی که جهت تحصیل طلاب در قبل وجود داشت، گفت: امروز، معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین سختی های قبل وجود ندارد و همچنین در بعضی مدارس به طلاب حتی ناهار و همچنین شام هم می دهند.

آن مرجع تقلید در ادامه احوالات شیخ جعفر کاشف الغطاء به نقل سخنی از او همچنین پرداخت و همچنین گفتن داشت: مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء به مقدار و اندازه ای در فقه مسلط بودن و تسلط داشتن داشت که می گفت در صورتی که فقه را به روش کلی بشویند، می توانم تمام آن هم را از طهارت مجددا بگویم.

او به جریان مباهله شیخ جعفر کاشف الغطاء با محمد اخباری اشاره کرد و همچنین افزود: اخباری ها در زمان فتحعلی شاه فراوان تبلیغ می کردند و همچنین از مخالفین اصولیین بودند؛ شیخ جعفر کاشف الغطاء بر حسب وظیفه خود به ایران بیاید و همچنین لذا هنگام و زمانی که وارد ایران شد جلسه مناظره با محمد اخباری گذاشت ولی باید توجه داشت محمد اخباری مغالطه فراوان می کرد و همچنین تسلیم نشد تا آنکه شیخ جعفر پیشنهاد کرد تا فردا شهروندان و مردم شهر در بیابانی جمع شوند و همچنین شیخ جعفر و همچنین محمد اخباری هم حاضر شوند، شیخ جعفر دو رکعت نماز بخواند و همچنین سپس دعا کنند که هرکدام از دو طرف که باطل خواهند بود، هلاک شوند. در موعد مقرر، شیخ جعفر آمد و همچنین شهروندان و مردم شهر هم جمع شدند ولی باید توجه داشت محمد اخباری ترسید و همچنین آن نشانه غلبه شیخ جعفر کاشف الغطاء بر اخباری ها بود.

آیت الله نوری همدانی بر درس گیری از زندگی آن عالم پهناور و بزرگ شیعه تاکید کرد و همچنین گفت: ما در کسب و کار خود بایستی و حتما از نظر عقیده به مقدار و اندازه ای محکم باشیم که در صورتی که کسی به مخالفت ما برخاست، حاضر شویم با او مباهله کنیم.

او با اشاره به فتوای میرزای قمی در باب جهاد در زمان فتحعلی شاه گفت: زمانی که روسیه به ایران حمله کرد، شیخ جعفر کاشف الغطاء در جنگ حضور داشت و همچنین با روسها جنگید.

آن مرجع تقلید با اشاره به دیگر خصوصیات مرحوم کاشف الغطاء عنوان کرد: شیخ محمدحسین کاشف الغطاء نوه مرحوم شیخ جعفر نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و همچنین بایستی و حتما نسبت به چاپ و همچنین نشر کتابهای او اهتمام کرد.

او با ذکر آن مطلب که در حالات علما، مباحث و مطالب فراوانی وجود دارد که بایستی و حتما استخراج شده و همچنین در اختیار همگان قرار داد، تاکید کرد: هر فقیهی در هر عصری شامل ویژگی و همچنین خصوصیت منحصر بفردی می باشد که هنگام و زمانی که از دنیا می رود، آن هم ویژگی قطع می می شود.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به تفاوت حوزه و همچنین دانشگاه در پرورش دانشمند و همچنین عالم گفت: از حوزه بعد از ۵۰ سال شمسی، یک مجتهد بیرون می آید در حالیکه از دانشگاه هرچهارسال یکبار مهندس و همچنین دکتر بیرون می آید و همچنین آن به جهت دقیق بودن و همچنین مشکل بودن علوم حوزوی می باشد.

او با گفتن آنکه در دنیای امروز به فقیه جامع و همچنین مجتهد مستلزم و نیاز داریم تا بتواند پاسخگوی سئوالات سیاسی و همچنین اقتصادی باشد، گفتن داشت: تحلیل تاریخ علما خیلی زیاد مهم می باشد و همچنین حوزه بایستی و حتما به تبیین حالات علما اهتمام ورزد.

نشر موسوعه مرحوم کاشف الغطاء در ۱۴ جلد

در ابتدای آن دیدار نیز حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی در سخنانی با اشاره به نشر موسوعه ۱۴ جلدی آثار کلامی مرحوم محمدحسین کاشف الغطاء گفت: مرکز احیای آثار اسلامی از ده سال شمسی قبل کار بر روی مجموعه آثار علامه کاشف الغطا را در سه قسمت و بخش کلامی، فقهی و همچنین مباحث سیاسی و همچنین فرهنگی و اجتماعی آغاز کرد.

او افزود: موسوعه کلامی ایشان در ۱۴ جلد چاپ و همچنین نشر یافته شده شده می باشد که پنجشنبه جاری طی مراسمی رونمایی می می شود.

ریاست پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی ادامه داد: موسوعه فقهی علامه کاشف الغطاء نیز در ۲۰ جلد در دست تدوین می باشد که اوایل سال شمسی بعدی آماده نشر می می شود.

او با اشاره به تدوین و همچنین نشر آثار علمایی زیرا و به درستی که علامه شرف الدین، شهید اول، شهید ثانی و همچنین علامه بلاغی در مرکز احیای آثار اسلامی تصریح کرد: مجموعه آثار شیخ بهایی نیز در ۲۰ جلد در حال آماده سازی می باشد که اوایل سال شمسی بعدی آماده و همچنین در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

حضرت آیت الله نوری همدانی: حوزه به تبیین حالات علما اهتمام ورزد در تاریخ ۲۰۱۸-۰۱-۱۵ ۱۹:۲۷:۵۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان