حضرت آیت الله جوادی آملی: اخلاق غیر از موعظه و همچنین سخنرانی می باشد

آیت الله جوادی آملی1 حضرت آیت الله جوادی آملی: اخلاق غیر از موعظه و همچنین سخنرانی می باشد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: اخلاق غیر از موعظه و همچنین سخنرانی می باشد اخلاق علمی می باشد؛ اخلاق طب می باشد، آن هم موعظه, بهداشت می باشد موعظه خیلی سواد نمی خواهد کار بد نکنید، ولی باید توجه داشت اخلاق آن می باشد که نفس را با تجرّد ثابت کند قوای نفس را ثابت کند چندین نیرو درون انسان می باشد.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در درس اخلاق آن هفته خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام وفات حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) در ادامه شرح نامه های نهج البلاغه حضرت امیر(ع) به شرح نامه هفتاد و همچنین سوم پرداخته و همچنین اظهار داشت: بعد از آنکه وجود تبریک و مبارک حضرت امیر به خلافت ظاهری رسید، معاویه مکرر نامه می نوشت در خلال نامه ها درخواست سِمت می کرد حضرت در برابر هر نامه ای بالأخره مجبور می شد چند سطری بنویسد او را توجیه کند در آن نامه هفتاد و همچنین سوم فرمود در صورتی که ضرورتی در کار نبود من به نامه هایت جواب نمی دادم. آن مقامی که من به آن هم تکیه دادم به تو نمی رسد، تو شبیه کسی نیستی که خواب می بیند بعد می بیند خبری نیست کسی که خواب می بیند و همچنین بعد می بیند خبری نیست شبیه توست، چقدر آن گفتن و همچنین بنان بلند می باشد مثل آنکه بگویند تو شبیه کبک نیستی کبک شبیه توست, تو شبیه عقرب نیستی عقرب شبیه توست؛ حضرت فرمود ما فرمانده کلّ سخن و همچنین فصاحتیم سخن در اختیار ماست، آن سخن در اختیار ماست نه یعنی ما فصیح و همچنین بلیغیم خوب حرف می زنیم آن هم را همه می فهمند فرمود ما فرمانده کلّ سخنیم سخن در اختیار ماست ۲۵ سال شمسی نباید حرف بزنیم و همچنین نمی زنیم.

او ادامه داد: حضرت فرمود: من مردّدم که جواب نامه را بدهم یا ندهم من در صورتی که جواب نامه ات را بدهم حرف هایت را گوش بدهم، رأی خودم را به وهن اسناد دادم و همچنین فراست خودم را تخطئه کردم، ولی مجبورم که جواب نامه ات را بدهم و همچنین تمام نامه هایی که تو می نویسی به دنبال یک طمعی هستی که از من سِمت می خواهی، ولی وضع تو آن می باشد تو مثل آن هم انسان سنگین بار خوابیده ای که به خواب سنگین رفته می باشد و همچنین چیزهایی را در عالم رؤیا می بیند و همچنین همه اش دروغ می باشد، بعد هم که بیدار شد می بیند دستش خالی می باشد، آن رؤیا دروغ می گوید، یا متحیری که اینجا ایستادی، تو یک مقامی می خواهی که مال تو نیست، تو مثل کسی هستی که اصلاً در مورد سود و همچنین زیان خودت تشخیص نمی دهی، تو چیزهایی را می طلبی که نمی دانی به سود توست یا به ضرر تو, نامه هایی می نویسی که نمی دانی به سود توست یا به زیان توست، بعد آن جمله ادبی را دارد که تو مثل انسان سرگردان و همچنین متحیر نیستی, تو مثل انسان خوابیده نیستی بلکه انسان سرگردان, انسان متحیر, انسان خوابیده مثل توست، یعنی تو از هر متحیر, متحیرتری, تو از هر سرگردانی سرگردان تری، که آنها را بایستی و حتما به تو تشبیه کرد. بعد می فرماید قسم به خداوند تبارک و تعالی! من بایستی و حتما بعضی از چیزها را نگه بدارم وحدت مسلمین را, نظام اسلامی را اینها را نگه بدارم, نگهبان اینها باشم, نگهدار اینها باشم آن هم انسجام ملی را حفظ کنم، اینها را بایستی و حتما حفظ کنم، در صورتی که نبود تو می دیدی که از من چه چیزی به تو می رسد.

آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: در قرآن کریم ما دوتا تثبیت داریم یک عدّه در راه حَسن, یک عده در راه قبیح, در صورتی که کسی کار خیری در جامعه انجام داد آن ﴿تثبیتاً من أنفسهم﴾ ، آن تثبیت که در قسمتهای آخر سوره مبارکه بقره می باشد یعنی ثابت قدم بودن, نلرزیدن و همچنین مانند آن هم می باشد, آن کاری به پیشامد جدید فقه ندارد، آن پیشامد جدید اخلاقی می باشد بارها به عرضتان رسید اخلاق غیر از موعظه و همچنین سخنرانی می باشد اخلاق علمی می باشد؛ اخلاق طب می باشد، آن هم موعظه, بهداشت می باشد موعظه خیلی سواد نمی خواهد کار بد نکنید، ولی باید توجه داشت اخلاق آن می باشد که نفس را با تجرّد ثابت کند قوای نفس را ثابت کند چندین نیرو درون انسان می باشد، ثابت کند تجرّد آنها برزخی می باشد، چگونه و چطوری می می شود که وهم و همچنین خیال با عقل نظر درگیر می شوند و همچنین خروجی اش آن هم سیزده قسم مغالطات منطقی می باشد، تا قوا را انسان نشناسد، مسئول اندیشه را نشناسند, مسئول انگیزه را نشناسد, درگیری قوا را نشناسد, نفس مسوّله چیست؟ نفس لوامه چیست؟ نفس اماره چیست؟ اینها نه با بنای عقلا حل می می شود نه با فهم عرف, اینها فنّ دقیق رقیق علمی اخلاق می باشد.

او ادامه داد: در قرآن کریم دارد که افرادی که ﴿ ینفقون اموالهم﴾ اینها جنات دارند درجات دارند بهشت به اینها می دهیم ولی باید توجه داشت ﴿تثبیتا لانفسهم﴾ یعنی هر کار خیری انسان انجام می دهد موقعیت خودش را تثبیت می کند دیگر در حوادث نمی لغزد, دیگر مردّد نمی می شود, دیگر با چهارتا تکریم یا توهین از جا در نمی رود. کار اخلاقی, خدمتی که انسان به نظام و همچنین جامعه و همچنین انقلاب کرد و همچنین می کند آن آبی می باشد که پای ریشه درخت خود می ریزد.

آن مرجع تقلید گفتن کرد: یک تثبیت غیره ای در قرآن هست که آن هم با طاء می باشد فرمود اینها که به جبهه نمی رفتند نظام اسلامی را, مؤمنین و همچنین امت اسلامی را کمک نمی کردند، اینها را شیطان تثبیط کرد، اینها را میخکوب در منزل و خانه ها نگه داشت، آن تثبیط که وجود تبریک و مبارک حضرت امیر دارد یعنی شیطان تو را در جای خود میخکوب کرده که اصلاً قیام نمی کنی!  اینها که در دنیا بسته اند آن روش نیست که در جهنم آزاد باشند مستحضرید که در مورد جهنم دارد که آنجا هم با دست و همچنین پای زنجیری می سوزند زیرا و به درستی که دست و همچنین پای خودشان را بستند.

او در پایان اظهار داشت: آن کسی که امروز دارد ظلم می کند، فردا گُر می گیرد، همین آقا می می شود هیزم! حضرت هم فرمود تو آن هم قدر خودت را بستی که اصلاً اقتدار و قدرت نداری حرکت کنی یا توبه کنی «و همچنینَ اعْلَمْ أَنَّ الشَّیطَانَ قَدْ ثَبَّطَکَ عَنْ أَنْ تُرَاجِعَ أَحْسَنَ أُمُورِکَ» تو به حرف ما گوش نمی دهی, شیطان چشم و همچنین گوش تو را بسته, تو را میخکوب کرده و همچنین اقتدار و قدرت حرکت نداری!

حضرت آیت الله جوادی آملی: اخلاق غیر از موعظه و همچنین سخنرانی می باشد در تاریخ ۲۰۱۷-۱۲-۲۹ ۱۶:۴۰:۴۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان