حضرت آیت الله جوادی آملی:بعضی خیال می‌کنند تنها هنگام و زمانی که مریض شدند مبتلایند دیگر نمی‌دانند آن هم هنگام و زمانی که هم که سالم‌اند مبتلایند

آیت الله جوادی آملی1 حضرت آیت الله جوادی آملی:بعضی خیال می‌کنند تنها هنگام و زمانی که مریض شدند مبتلایند دیگر نمی‌دانند آن هم هنگام و زمانی که هم که سالم‌اند مبتلایند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با گفتن آنکه انسان همواره در برابر آزمون های الهی قرار دارد، گفت: امام و پیشوا علی(ع) می فرماید: فرمود هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی قضا و همچنین قدر الهی را بگیرد، هیچ بدی در عالم نیست آنچه از ذات اقدس الهی می‌آید خیر و همچنین رحمت و همچنین برکت می باشد، از ناحیه ذات اقدس اله  بدی نیست، هر بدی که هست از اینجا نشأت می‌گیرد.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید در درس اخلاق آن هفته خود ضمن تسلیت درگذشت آیت الله حائری شیرازی، به شرح نامه‌ ۷۲نهج‌البلاغه حضرت امیر(ع) پرداخت و همچنین با گفتن آنکه انسان دائما در حال آزمون و همچنین امتحان می باشد اظهار داشت: نامه ۷۲ تقریباً سه سطر می باشد. وجود تبریک و مبارک حضرت امیر گفتن می کند که  وضع دنیا چیست و همچنین مسئولیت ما چیست؟ آن خدایی که مدبّر عالم می باشد طرزی جهان را تدبیر می‌کند که همواره به میل شخص نیست و همچنین فراز و همچنین فرودی دارد. هفتاد یا هشتاد سال شمسی انسان در کلاس آزمایش دنیا می باشد، انسان بایستی و حتما در تمام لحظات عمر امتحان بدهد.

او ادامه داد: خداوند کرامتی که به انسان می‌دهد در مقابل آزمون‌های الهی می باشد، خداوند در سوره مبارکه فجر فرمود بعضی مبتلا به سلامت‌اند، بعضی مبتلا به بیماری؛ بعضی خیال می‌کنند تنها هنگام و زمانی که مریض شدند مبتلایند دیگر نمی‌دانند آن هم هنگام و زمانی که هم که سالم‌اند مبتلایند. در بخشی از سوره مبارکه فجر دارد ﴿فَأَمَّا الْإِنسَانُ إِذَا مَا ابْتَلاَهُ رَبُّهُ فَأَکْرَمَهُ و همچنینَنَعَّمَهُ فَیقُولُ رَبِّی أَکْرَمَنِ ٭ و همچنینَأَمَّا إِذَا مَا ابْتَلاَهُ فَقَدَرَ عَلَیهِ رِزْقَهُ فَیقُولُ رَبِّی أَهَانَنِ ٭  کَلَّا﴾ فرمود بعضی مبتلا به ثروت‌اند، مبتلا به جوانی‌اند، بعضی مبتلا به فقرند، مبتلا به پیری‌اند، ابتلا یعنی امتحان، فرمود ما به کسی مجانی و رایگان چیزی نمی‌دهیم هر چه می‌دهیم امتحان می باشد و همچنین در برابرش مسئولیت می باشد. هر حادثه تلخ یا شیرینی که رخ می‌دهد آزمون می باشد. آن مطلب قرآنی را وجود تبریک و مبارک حضرت امیر در بسیاری از خطبه‌ها و همچنین نامه‌ها و همچنین کلماتش آورده می باشد.

آیت الله جوادی آملی اذعان کرد: در نامه ۷۲ حضرت فرمود یک سلسله اموری می باشد به دست ذات اقدس الهی که خداوند تبارک و تعالی با نظم کار می‌کند. آنچه جهت تو نیست هرگز به آن هم نمی‌رسی، در صورتی که کار حلال کردی و همچنین راه درست رفتی، یک رزق خاص داری، ولی باید توجه داشت در صورتی که بیراهه رفتی آنگاه یک رزق مخصوص دیگر داری، در صورتی که با صله رحم و همچنین بهداشت زندگی کردی عمر مشخص داری، ولی باید توجه داشت در صورتی که بدون اینها زندگی کردی عمر تو مقدار و اندازه غیره ای خواهد بود، همه اینها مشخص می باشد، نه مردن و مرگ و همچنین نه رزق، به دست ما نیست. ذات اقدس الهی همگان را امتحان می‌کند.

او با اشاره به  فرمایش حضرت امیر علیه السلام در نامه ۷۲ نهج البلاغه تاکید داشت: حضرت در ادامه نامه فرمود در صورتی که یک مقداری تلخی می‌بینی صابر باش! جهت آنکه زمان اقتدار و قدرت، مبتلا به قدرتی و همچنین در زمان ضعف هم مبتلا به ضعفی؛ بعد فرمود هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی قضا و همچنین قدر الهی را بگیرد، هیچ بدی در عالم نیست آنچه از ذات اقدس الهی می‌آید خیر و همچنین رحمت و همچنین برکت می باشد، از ناحیه ذات اقدس اله  بدی نیست، هر بدی که هست از اینجا نشأت می‌گیرد.

حضرت آیت الله جوادی آملی:بعضی خیال می‌کنند تنها هنگام و زمانی که مریض شدند مبتلایند دیگر نمی‌دانند آن هم هنگام و زمانی که هم که سالم‌اند مبتلایند در تاریخ ۲۰۱۷-۱۲-۲۳ ۱۱:۴۴:۰۷ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان