تفسیر دوآیه از قرآن که به سرنوشت حضرت عیسی می پردازد

حضرت عیسی تفسیر دوآیه از قرآن که به سرنوشت حضرت عیسی می پردازد

شفقنا-در صورتی که عیسی به صلیب کشیده نشده و همچنین کشته نشده می باشد پس چه سرنوشتی داشته می باشد؟قرآن کریم در دو آیه به آن سؤال پاسخ می دهد. بعضی از مفسّرین معتقدند

آیه ۴۶ / آل عمران نیز سرنوشت مسیح را مشخص می کند.

«بَلْ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَیْهِ و همچنینَ کانَ اللَّهُ عَزیزاً حَکیماً» (۱۵۸ / نساء)

بلکه خداوند او را به سمت خودش بالا برد و همچنین خداوند توانا و همچنین حکیم می باشد.

علامه طباطبایی راجع به کیفیت بالا آوردن مسیح معتقد می باشد:

برحسب سیاق آن آیه می قدرت گفت جسم و همچنین روح با هم بالا رفته اند نه آن هم که اوّل مرده سپس خداوند تبارک و تعالی روحش را به سوی خود بالا برده می باشد، امّا در آن صورت چنین بالا آوردنی هم با کشتن و قتل می سازد و همچنین هم با مردن و مرگ طبیعی پس آن بالا آمدن یک نوع نچات بخشی بوده که خداوند تبارک و تعالی بدان وسیله عیسی رااز دست آنان نجات داده می باشد. با توجه به معجزات مختلفی که در قرآن آمده می باشد، حفظ حیات عیسی علیه السلام به طوری که عادی نباشد توسط خداوند تبارک و تعالی دور از ذهن نیست.(۱)

«إِذْ قالَ اللَّهُ یا عیسی إِنِّی مُتَو همچنینَفِّیکَ و همچنینَ رافِعُکَ إِلَیَّ و همچنینَ مُطَهِّرُکَ مِنَ الَّذینَ کَفَرُوا» (۵۵ / آل عمران).

هنگامی که خداوند تبارک و تعالی گفت: ای عیسی من تو را اخذ نموده، به قرب خود بالا برم و همچنین تو را از معاشرت کافران پاک کنم.

کلمه «مُتَو همچنینَفِّیکَ» در آن آیه می تواند سؤال برانگیز باشد چرا که شاید به یاد کلمه «فوت» بیفتیم که معمولاً به معنی «مردن» بهره بری و استفاده می می شود. در تفسیر المیزان و همچنین تفسیر نمونه جواب آن سؤال آمده می باشد.

در قرآن، کلمه «توفّی» تنها و فقط به معنی مردن نیست که بعضی از آیات قرآن آن

*****

۱ – تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، بنیاد علمی و همچنین فکری طباطبایی، ج ۵، ص ۲۱۰ و همچنین ۲۱۱٫

موضوع را تأیید می کند.(۱)

«فَو همچنینْت» به معنی از دست رفتن می باشد ولی باید توجه داشت «تَو همچنینَفّی» از ماده «وفی» به معنی «تکمیل کردن چیزی» می باشد پس طبق آن آیه لزوما عیسی علیه السلام نمرده می باشد. (۲)

همچنین در تفسیر نمونه مراد از «مُطَهِّرُکَ» چنین آمده می باشد:

در آن آیه پاکیزه کردن عیسی به او بشارت داده شده که منظور از آن هم یا نجات از اشخاص پلید می باشد و همچنین یا نجات از تهمت های ناروا و همچنین توطئه های ناجوانمردانه و همچنین یا به معنی بیرون بردن مسیح علیه السلام از آن هم محیط آلوده می باشد. (۳)

*****

۱ – تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، بنیاد علمی و همچنین فکری طباطبایی، ج ۳، ص ۳۶۱ و همچنین ۳۶۲٫

۲ – تفسیر نمونه، استاد مکارم شیرازی، دارالکتب الاسلامیه، ج ۲، ص ۵۶۹٫

آیات فوف (۱۵۸ نساء و همچنین ۵۵ آل عمران) مشخص می کنند که سرنوشت مسیح آن بوده می باشد که به سمت خداوند تبارک و تعالی بالا رفته می باشد ولی باید توجه داشت بعضی مفسّرین معتقدند آیه ۴۶ / آل عمران و همچنین ۱۱۰ / مائده نیز زیرا و به درستی که از سخن گفتن عیسی در سن کهولت برده برمی دارد، پس مشخص می کند که عیسی بعد از رفتن نزد خداوند تبارک و تعالی به زمین بازمی گردد و همچنین تکلّم می کند.

«و همچنینَ یُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ و همچنینَ کَهْلاً و همچنینَ مِنَ الصَّالِحینَ» (۴۶ / آل عمران)

و همچنین با شهروندان و مردم شهر در گهواره و همچنین در سن کهولت صحبت می کند و همچنین از شایستگان می باشد.

در قسمت «تکلم در گهواره» گفتن کردیم که مراد از «و همچنینَ کَهْلاً» آن می باشد که مسیح همانطور در گهواره سخن می گفت که در سن کهولت سخن می گوید. بعضی از

۱ – تفسیر نمونه، استاد مکارم شیرازی، دارالکتب الاسلامیه، ج ۲، ص ۵۷۰٫

مفسّرین بر آن عقیده اند که معنی «و همچنینَ کَهْلاً» می تواند تصدیقی باشد بر آن که بعد از آن که او به نزد خداوند تبارک و تعالی رفت، در زمان ظهور حضرت مهدی بر زمین برمی گردد و همچنین ایشان را تصدیق می کند. در تفسیر نمونه آمده می باشد:

به همچنین و علاوه می تواند تأییدی باشد بر رفتن او به آسمان و همچنین بازگشت او به میان شهروندان و مردم شهر در زمان ظهور امام و پیشوا زمان. (۱)

*****

۱ – تفسیر نمونه، استاد مکارم شیرازی، دارالکتب الاسلامیه، ج ۲، ص ۵۵۰٫

تفسیر دوآیه از قرآن که به سرنوشت حضرت عیسی می پردازد در تاریخ ۲۰۱۷-۱۲-۲۵ ۲۲:۲۷:۲۲ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان