تفاوت مسلط بودن و تسلط داشتن بر روح مرتاضان با عابدان

سالک تفاوت مسلط بودن و تسلط داشتن بر روح مرتاضان با عابدان

شفقنا-هنگام و زمانی که می گوییم خداوند کمال مطلق و همچنین نامتناهی می باشد ، مقصود از آن هم ، آن هم « صفات جمال » خداوند تبارک و تعالی از قبیل « علم » و همچنین « اقتدار و قدرت » و همچنین « حیات » و همچنین « اراده » می باشد . هرگاه بنده ای در پرتو پیمودن راه اطاعت ، گام در درجات کمال می گذارد و همچنین از نردبان کمال بالا می رود ، مقصود آن می باشد که کمال وجودی بیشتری به دست آورده و همچنین علم اکثرا و بیشتر ، اقتدار و قدرت زیادتر ، اراده ای نافذتر وحیاتی جاودانه تر پیدا می کند . در آن صورت می تواند از فرشته بالاتر قرار گیرد و همچنین از کمالات بیشتری بهره مند گردد .
بشر ، پیوسته خواهان آن هم می باشد که بر جهان مسلط بودن و تسلط داشتن پیدا کند و همچنین کاری را که انسان های عادی از انجام آن هم عاجزند ، انجام دهد . به عنوان مثال ، تیمی از مرتاضان از طریق ریاضت های حرام و همچنین آزار دهنده به تقویت نفس و همچنین روح پرداخته و همچنین اقتدار و قدرت هایی را به دست می آورند .
امّا راه صحیح که موجب سعادت هر دو جهان می گردد ، آن هم می باشد که راه « بندگی » و همچنین خضوع در برابر خدای جهان را در پیش گیرد و همچنین با پیمودن راه بندگی ، مقاماتی به دست آورده و همچنین سرانجام اقتدار و قدرت بر تصرف در تکوین پیدا کند .
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی (صلّی الله علیه وآله وسلّم ) در ضمن حدیثی به مقامات بلند سالکان راه حق و همچنین پویندگان راه عبودیت وبندگی اشاره نموده ، سخن پروردگار را چنین نقل می فرماید :
« ما تَقَرَّبَ إِلَیَّ عَبْدٌ بِشَیْء أَحَبَّ إِلَیَّ مِمّا افْتَرَضْتُ عَلَیْهِو همچنینَإِنَّهُ لَیَتَقَرَّبُ إِلَیَّ
۱۰۶
بِالنّافِلَهِ حَتّی أُحِبَّهُ ، فَإِذا أَحْبَبْتُهُ کُنْتُ سَمْعَهُ الَّذی یَسْمَعُ بِهِ و همچنینَبَصَرَهُ الَّذی یُبْصِرُ بِهِ و همچنینَلِسانَهُ الّذی یَنْطِقُ بِهِ و همچنینَیَدَهُ الّتی یَبْطِشُ بِها ، إنْ دَعانی ، أجبْتُهُ و همچنینَإنْ سَأَلَنی أَعْطَیْتُهُ » . ( ۱ )
« هیچ بنده ای به وسیله کاری ، نسبت به من تقرب نجسته که محبوب تر از انجام فرایض بوده باشد . ( آنگاه فرمود : ) بنده من با گزاردن نمازهای نافله آنچنان به من نزدیک می می شود که اورا دوست می دارم . هنگام و زمانی که او محبوب من شد ، من گوش او می شوم که با آن هم می شنود ، وچشم او می شوم که با آن هم می بیند و همچنین زبان او می گردم که با آن هم سخن می گوید ، و همچنین دست او می شوم که با آن هم حمله می کند . هرگاه مرا بخواند اجابت می کنم و همچنین در صورتی که چیزی از من بخواهد ، می بخشم » .
دقت در آن حدیث ، ما را به عظمت کمالی که انسان در سایه انجام فرایض و همچنین نوافل پیدا می کند ، به خوبی رهبری می کند ، در آن حالت اقتدار و قدرت درونی انسان به حدّی می رسد که با اقتدار و قدرت الهی صداهایی را که با قوه عادی نمی شنید ، می شنود و همچنین صور و همچنین اشباحی را که دیدگان عادی را یارای دیدن آنها نیست ، می بیند . سرانجام خواسته های اوجامه عمل پوشیده ، حاجت های او برآورده می می شود ، در پس نتیجه آن می شود که دوست خداوند تبارک و تعالی می می شود و همچنین عمل او ، عمل خدایی می گردد .
جای شک نیست که مقصود از آنکه خداوند تبارک و تعالی چشم وگوش او می گردد ، آن می باشد که دیده او در پرتو اقتدار و قدرت الهی ، نافذتر و همچنین گوش او شنواتر و همچنین اقتدار و قدرت او گسترده تر می گردد .
آثار بندگی و همچنین کمال نفسانی
یکی از آثار کمال نفس ، تصرف در جهان طبیعت به اذن خداست . توضیح

آن که در پرتو عبادت و همچنین بندگی ، نه تنها حوزه بدن تحت فرمان و همچنین محل نفوذ اراده انسان قرار می گیرد ، بلکه جهان طبیعت نیز مطیع انسان می گردد و همچنین آدمی به اذن پروردگار جهان ، در پرتو نیرو و همچنین قدرتی که از تقرب به خداوند تبارک و تعالی کسب نموده می باشد ، در طبیعت تصرف می کند و همچنین مبدأ یک سلسله معجزات و همچنین کرامات می می شود و همچنین در واقعیت و حقیقت اقتدار و قدرت تصرف و همچنین مسلط بودن و تسلط داشتن بر تکوین پیدا می کند .

انتخاب شفقنا ازکتاب : راهنمای واقعیت و حقیقت

به کانال ایران شفقنا بپیوندید
@iranshafaqna

تفاوت مسلط بودن و تسلط داشتن بر روح مرتاضان با عابدان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۱-۱۲ ۲۳:۱۷:۴۳ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn