تفاوت مسلط بودن و تسلط داشتن بر روح مرتاضان با عابدان

سالک تفاوت مسلط بودن و تسلط داشتن بر روح مرتاضان با عابدان

شفقنا-هنگام و زمانی که می گوییم خداوند کمال مطلق و همچنین نامتناهی می باشد ، مقصود از آن هم ، آن هم « صفات جمال » خداوند تبارک و تعالی از قبیل « علم » و همچنین « اقتدار و قدرت » و همچنین « حیات » و همچنین « اراده » می باشد . هرگاه بنده ای در پرتو پیمودن راه اطاعت ، گام در درجات کمال می گذارد و همچنین از نردبان کمال بالا می رود ، مقصود آن می باشد که کمال وجودی بیشتری به دست آورده و همچنین علم اکثرا و بیشتر ، اقتدار و قدرت زیادتر ، اراده ای نافذتر وحیاتی جاودانه تر پیدا می کند . در آن صورت می تواند از فرشته بالاتر قرار گیرد و همچنین از کمالات بیشتری بهره مند گردد .
بشر ، پیوسته خواهان آن هم می باشد که بر جهان مسلط بودن و تسلط داشتن پیدا کند و همچنین کاری را که انسان های عادی از انجام آن هم عاجزند ، انجام دهد . به عنوان مثال ، تیمی از مرتاضان از طریق ریاضت های حرام و همچنین آزار دهنده به تقویت نفس و همچنین روح پرداخته و همچنین اقتدار و قدرت هایی را به دست می آورند .
امّا راه صحیح که موجب سعادت هر دو جهان می گردد ، آن هم می باشد که راه « بندگی » و همچنین خضوع در برابر خدای جهان را در پیش گیرد و همچنین با پیمودن راه بندگی ، مقاماتی به دست آورده و همچنین سرانجام اقتدار و قدرت بر تصرف در تکوین پیدا کند .
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی (صلّی الله علیه وآله وسلّم ) در ضمن حدیثی به مقامات بلند سالکان راه حق و همچنین پویندگان راه عبودیت وبندگی اشاره نموده ، سخن پروردگار را چنین نقل می فرماید :
« ما تَقَرَّبَ إِلَیَّ عَبْدٌ بِشَیْء أَحَبَّ إِلَیَّ مِمّا افْتَرَضْتُ عَلَیْهِو همچنینَإِنَّهُ لَیَتَقَرَّبُ إِلَیَّ
۱۰۶
بِالنّافِلَهِ حَتّی أُحِبَّهُ ، فَإِذا أَحْبَبْتُهُ کُنْتُ سَمْعَهُ الَّذی یَسْمَعُ بِهِ و همچنینَبَصَرَهُ الَّذی یُبْصِرُ بِهِ و همچنینَلِسانَهُ الّذی یَنْطِقُ بِهِ و همچنینَیَدَهُ الّتی یَبْطِشُ بِها ، إنْ دَعانی ، أجبْتُهُ و همچنینَإنْ سَأَلَنی أَعْطَیْتُهُ » . ( ۱ )
« هیچ بنده ای به وسیله کاری ، نسبت به من تقرب نجسته که محبوب تر از انجام فرایض بوده باشد . ( آنگاه فرمود : ) بنده من با گزاردن نمازهای نافله آنچنان به من نزدیک می می شود که اورا دوست می دارم . هنگام و زمانی که او محبوب من شد ، من گوش او می شوم که با آن هم می شنود ، وچشم او می شوم که با آن هم می بیند و همچنین زبان او می گردم که با آن هم سخن می گوید ، و همچنین دست او می شوم که با آن هم حمله می کند . هرگاه مرا بخواند اجابت می کنم و همچنین در صورتی که چیزی از من بخواهد ، می بخشم » .
دقت در آن حدیث ، ما را به عظمت کمالی که انسان در سایه انجام فرایض و همچنین نوافل پیدا می کند ، به خوبی رهبری می کند ، در آن حالت اقتدار و قدرت درونی انسان به حدّی می رسد که با اقتدار و قدرت الهی صداهایی را که با قوه عادی نمی شنید ، می شنود و همچنین صور و همچنین اشباحی را که دیدگان عادی را یارای دیدن آنها نیست ، می بیند . سرانجام خواسته های اوجامه عمل پوشیده ، حاجت های او برآورده می می شود ، در پس نتیجه آن می شود که دوست خداوند تبارک و تعالی می می شود و همچنین عمل او ، عمل خدایی می گردد .
جای شک نیست که مقصود از آنکه خداوند تبارک و تعالی چشم وگوش او می گردد ، آن می باشد که دیده او در پرتو اقتدار و قدرت الهی ، نافذتر و همچنین گوش او شنواتر و همچنین اقتدار و قدرت او گسترده تر می گردد .
آثار بندگی و همچنین کمال نفسانی
یکی از آثار کمال نفس ، تصرف در جهان طبیعت به اذن خداست . توضیح

آن که در پرتو عبادت و همچنین بندگی ، نه تنها حوزه بدن تحت فرمان و همچنین محل نفوذ اراده انسان قرار می گیرد ، بلکه جهان طبیعت نیز مطیع انسان می گردد و همچنین آدمی به اذن پروردگار جهان ، در پرتو نیرو و همچنین قدرتی که از تقرب به خداوند تبارک و تعالی کسب نموده می باشد ، در طبیعت تصرف می کند و همچنین مبدأ یک سلسله معجزات و همچنین کرامات می می شود و همچنین در واقعیت و حقیقت اقتدار و قدرت تصرف و همچنین مسلط بودن و تسلط داشتن بر تکوین پیدا می کند .

انتخاب شفقنا ازکتاب : راهنمای واقعیت و حقیقت

به کانال ایران شفقنا بپیوندید
@iranshafaqna

تفاوت مسلط بودن و تسلط داشتن بر روح مرتاضان با عابدان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۱-۱۲ ۲۳:۱۷:۴۳ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان