بودجه حوزه‎‌های علمیه، نصف بودجه دانشگاه تهران هم نمی‌می شود

بودجه حوزه‎‌های علمیه، نصف بودجه دانشگاه تهران هم نمی‌می شود

|بودجه حوزه‎‌های علمیه، نصف بودجه دانشگاه تهران هم نمی‌می شود از مسیح داراب|

صدای شیعه:‌ حجتالاسلام والمسلمین عباس رفعتی روز دوشنبه (۵ دی) در جمع خبرنگاران در مرکز مدیریت حوزههای علمیه با اشاره به حواشی بودجه حکومت در مورد حوزه علمیه گفت: در این روزها در بعضی از رسانه‌ها، جریانی به دنبال تضعیف روحانیت می باشد و همچنین تلاش بسیاری صورت گرفت که نهاد دینی را در خصوص بودجه زیرسوال ببرند.

او همچنین اظهار کرد: البته بعضی با ادبیات دلسوزانه و همچنین با شعار استقلالِ حوزه آن بحث را مطرح کردند؛ مساله استقلال حوزه یک راهبرد استراتژیک مدیریت حوزه می باشد، ولی از آن واژه استقلال حوزه، بعضی برداشت ناروایی داشته و همچنین دارند.
سخنگوی حوزه اظهارکرد: مطمئن هستیم که بی‌بی‌سی به دنبال استقلال حوزه به معنی صحیح نیست که دو روز پیش برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی پخش کرد که حوزه بایستی و حتما مستقل باشد و همچنین یک حاشیه‌ای بر سخن آیت‌الله یزدی داشت که آن سخنان با استقلال حوزه ارتباط ندارد.
او همچنین گفت: در ارتباط و رابطه با مسایل بودجه، نهادهای دینی با آن شعار به شکل دلسوزانه مطالبی را مطرح می‌کنند؛ در شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین خبرگزاری‌ها نباید حرفی گفتن می شود که در زمین دشمن باشد و همچنین در واقع بلندگوی دشمن و همچنین ضدانقلاب باشند؛ نباید استقلال حوزه را از دست بدهیم و همچنین آن هجمه‌ای که صورت می‌گیرد به آن خاطر می باشد که حوزه ما مستقل می باشد؛ حوزه مستقل می باشد و همچنین به همین خاطر به راحتی از معظلات و مسائل و مشکلات حکومت‌ها نیز سخن به میان آورده و همچنین نقد کرده می باشد.
او همچنین با ذکر آن مطلب که آن هجمهها هزینه استقلال حوزه می باشد، اظهار کرد: در صورتی که بگوییم حوزه با گرفتن ۱۰ قسمت و بخش بودجه‌ای که هزینه می‌کند، استقلال خود را از دست داده، قطعا اشتباه می باشد.
او همچنین گفت: بودجه حوزه از طریق باور شهروندان و مردم شهر و همچنین اعتماد شهروندان و مردم شهر شکل گرفته، ولی اینگونه نیست که نهاد حکومت دینی نباید از حکومت کمکی گرفتن کند؛ در ردیف بودجه حکومت، کمک به حوزه انجام می‌می شود، نه آنکه حکومت به حوزه ردیف بودجه خاص تعریف کرده باشد؛ حکومت ترکیه به نهاد روحانیت و همچنین حوزه آن هم کشور، چهار هزار میلیارد تومان بودجه داده می باشد؛ بودجه حکومت ملی مصر به الازهر مشخص می باشد، ولی حوزه علمیه ما با بودجه‌های مردمی و همچنین وقف و همچنین.. اداره می‌می شود.
رفعتی اظهار کرد: در حکومت طاغوت بسیاری از موقوفات حوزوی به زور تملک شده می باشد؛ در صورتی که عایدات حوزه از موقوفات خودش به شکل کامل تامین می شود، هیچ نیازی به بودجه حمایتی هم ندارد؛ جهت کل حوزه‌های علمیه سراسر کشور در صورتی که نصف بودجه یک دانشگاه مثل دانشگاه تهران ارایه می شود، حاضر به گرفتن هیچ کمکی نیستیم.
او همچنین تصریح کرد: بودجه‌ای که اعلام می‌می شود، بودجه پیشنهادی می باشد؛ از جایی که آن بودجه کمکی می باشد، مشخص نیست که تصویب شده و مصوب قانون می شود؛ بعد از تصویب، به دلیل آنکه آن بودجه کمکی می باشد، حکومت نیز خود را ملزوم به تخصیص نمی‌بیند؛ گاهی ۵۰ قسمت و بخش بودجه تصویب شده و مصوب قانون تخصیص داده شده می باشد.

او همچنین گفت: نقطه دیگر آن هم می باشد که آن بودجه‌ای که در ردیف بودجه به عنوان کمک گفتن شده، به طلاب اختصاص نمییابد؛ در حالی که زندگی طلبه‌ها زیر خط فقر می باشد؛ طلاب جزو قشر محروم جامعه خواهند بود، ولی آن بودجه سر سفره طلاب نمیرود؛ بخشی از آن بودجه‌ها، عمرانی مدارس، شهرک‌ها و همچنین بخشی نیز هزینه کار فرهنگی گسترده حوزویان در مسایلی می باشد که نظام به آن فعالیت های فرهنگی مستلزم و نیاز دارد.
حجت‌الاسلام رفعتی اظهار کرد: سرانه هزینه حکومت جهت دانشجویان اصلا در حد سرانه کمک به طلاب نیست؛ هزینه شهریه طلاب از وجوهات و همچنین وقف تامین میمی شود و همچنین اصلا در خصوص بودجه سرانه طلبه عنوانی در بودجه گفتن نشده می باشد.
او همچنین گفت: جلساتی با منتقدین آن موضوع نیز برگزار خواهد شد؛ یکی از شخصیت‌ها در جمع اساتید گفتن کرد که آن بودجه را شفاف‌سازی کنید؛ ولی در صورتی که قرار به شفاف سازی باشد، که مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نیز هست انجام می شود، بایستی و حتما گفت که چند میلیارد صرف احیای کتابخانه همین شخصیت علمی شد.
سخنگوی حوزه تصریح کرد: آنکه چرا زودتر به آن مساله پاسخ ندادیم به آن دلیل بود که قرار نیست که به حرف نادرست پرداخته می شود، زیرا به خودی خود فراموش می‌می شود؛ ولی آن بحث از طریق بی‌بی‌سی نیز دنبال شد و همچنین به همین خاطر به پاسخگویی مبادرت کردیم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

بودجه حوزه‎‌های علمیه، نصف بودجه دانشگاه تهران هم نمی‌می شود در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان