از غذا و همچنین پارچه تا نام محلات مسکونی اشغال «فرهنگی» فلسطین چگونه در حال اجراست؟

از غذا و همچنین پارچه تا نام محلات مسکونی اشغال «فرهنگی» فلسطین چگونه در حال اجراست؟

|از غذا و همچنین پارچه تا نام محلات مسکونی اشغال «فرهنگی» فلسطین چگونه در حال اجراست؟ از مسیح داراب|

صدای شیعه: از سال شمسی ۱۹۴۸ میلادی همزمان با اعلام تاسیس رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی، فلسطینی‌ها شاهد حملات متعدد و همچنین همه جانبه‌ای از سوی صهیونیست‌ها جهت یهودی سازی سرزمین فلسطین بوده‌اند، حملاتی که تنها شکل و همچنین قالب نظامی و همچنین امنیتی نداشته، بلکه در هیئت یهودی سازی جای جای آن سرزمین قابل ملاحظه بوده و همچنین کمتر مورد توجه رسانه‌ای به ویژه رسانه‌های جهان اسلام قرار گرفته می باشد.

«امیره جمال»، روزنامه نگار و همچنین نویسنده جهان عرب در مقاله‌ای که پایگاه خبری – تحلیلی «نون پست» تحت عنوان «اسرائیل چگونه فرهنگ فلسطین را به یغما برد و همچنین رسانه‌ای کرد؟» می‌نویسد:

مهم می باشد که دیدگاه و همچنین نگرش طرف صهیونیستی در مورد موضوعی مانند «روز مصیبت» [یوم النکبة = روز اشغال فلسطین] را دریابیم، زیرا و به درستی که آن موضوع بسیاری از پیام‌ها و همچنین اشارات به کار رفته در تبلیغات رسانه‌ای اسرائیل در آن خصوص را جهت ما تحلیل و همچنین در عین حال آشکار می‌کند، چگونه آن تبلیغات رسانه‌ای تاراج فرهنگی فلسطین را جهت آن رژیم تسهیل و همچنین به آن هم کمک کرد تا با حمایت نشریات و مطبوعات غرب و همچنین حامی صهیونیسم، آن هم را رسانه‌ای کند،‌ به عنوان مثال روز النکبة در حالی که جهت فلسطینی‌ها، فاجعه بود، جهت طرف اسرائیلی موضوع گفتمانی انگیزشی و همچنین تحریک‌کننده جهت توصیف احساس فلسطینی‌ها در روز تاسیس و همچنین تولد «کشور یهود» بود.

آن بی‌شک، صرفا ادعا نیست، بلکه بخشی از سخنان سخنگوی سفارت اسرائیل در واشنگتن در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» بود و همچنین بالطبع آن اولین و همچنین آخرین بار نبود که تلاش می‌شد، حقایق تاریخی و همچنین فرهنگی ملت فلسطین به آن شکل تحریف و همچنین به آن حوزه محدود می شود.

بی‌شک «راشل رای»، سرآشپز آمریکایی یکی از بارزترین نمونه‌های آن تحریف حقایق و همچنین تاراج فرهنگ فلسطینی بود که پای به حوزه غذاهای سنتی و همچنین محلی فلسطینی‌ها گذاشته و همچنین با تمسخر و همچنین انتقادات و همچنین واکنش‌های بسیاری نیز مواجه شد. آن سرآشپز آمریکایی در صفحه توئیتر خود ضمن آموزش نحوه تهیه غذایی که با نخود و همچنین نان عربی تهیه می‌می شود و همچنین به «فلافل» معروف می باشد، آن هم را غذایی اسرائیلی معرفی کرده بود.

اقدام آن هم سرآشپز آمریکایی صرفا تحریف حقایق نبود؛ بلکه بخشی از تبلیغات رسانه‌ای اروپایی بود که مهمترین حامی صهیونیسم در غارت و همچنین چپاول فلسطین بود و همچنین بالطبع آن تاراج تنها و فقط بعد جغرافیایی فلسطین را شامل نمی‌شد، بلکه بر بعد فرهنگی آن سرزمین نیز تمرکز داشت تا به آن ترتیب، تاریخ و همچنین موسیقی و همچنین لباس و همچنین غذای فلسطینیان نیز در معرض دزدی و همچنین تحریف و همچنین دستبرد قرار گیرد و همچنین وظیفه غرب، نشر گسترده‌ای آن اکاذیب به حدی بود که حتی خود اعراب نیز آن هم را باور کنند.

دزدی فرهنگ ملل و همچنین صاحبان زمین توسط اشغالگران، مهمترین ویژگی استعمار در تاریخ معاصر می باشد و همچنین مرحله ای می باشد که بعد از شکست دادن ملل و همچنین صاحبان اصلی زمین و همچنین اشغال سرزمین‌ها آغاز می‌می شود. در آن هم مقطع زمانی می باشد که پاکسازی نژادی یک ملت از سرزمین‌اش و همچنین از تاریخ‌اش آغاز می‌می شود و همچنین آن آن هم اقدامی می باشد که رژیم اشغالگر صهیونیستی از سال شمسی ۱۹۴۸ به تا حال دست به آن هم زده می باشد.

تاسیس «اسرائیل» مرهون پاکسازی نژادی فلسطینی‌ها قبل و همچنین طی و همچنین بعد از نکبت سال شمسی ۱۹۴۸ میلادی بود و همچنین با سلب هویت عربی فلسطین و همچنین فلسطینی‌ها از تاریخ‌اشان و همچنین نابودی یاد و همچنین خاطره جمعی آنها آن امر بررسی کننده و پروهشگر شد و همچنین آن به مقدار و اندازه پاکسازی نژادی و همچنین ظلم و همچنین ستم و همچنین مصایب روا داشته شده بر فلسطینیان دردناک و همچنین زجرآور می باشد.

هدف طرح صهیونیسم از پاکسازی نژادی فلسطینی‌ها غصب منازل و همچنین اراضی آنها بود، ولی باید توجه داشت هدف دیگر آن طرح پاکسازی نژادی آنها از تاریخ‌ فلسطین و همچنین محو هر خاطره و همچنین یادی در آن تاریخ بود و همچنین آن مهمترین قسمت و بخش از طرح صهیونیسم بود تا از فلسطینی‌ها ملتی بدون تاریخ و همچنین پیشینه و همچنین قومیت شکست خورده و همچنین ناکام بسازد، ولی باید توجه داشت اسرائیلی‌ها سعی کردند، با هوش‌تر عمل کنند، به آن معنی که به جای نابودی تاریخ و همچنین فرهنگ فلسطینی، تلاش کردند، آن هم را به دزدی ببرند. چراکه رژیم اشغالگری که مردمانش را یهودیان پراکنده در سراسر جهان با ده‌ها زبان و همچنین گویش و همچنین فرهنگ و همچنین عادات و همچنین آداب و همچنین رسوم تشکیل می‌دهند، نیازمند فرهنگ یکپارچه و همچنین منسجمی بود و همچنین چه فرهنگی نزدیک تر و همچنین قابل دسترس‌تر از فرهنگ فلسطینی‌ها.

سرآغاز تاراج

سرآغاز آن تاراج تاریخی و همچنین فرهنگی به دو سال شمسی ۱۹۴۸ و همچنین ۱۹۴۹ میلادی باز می‌گردد که طی آن هم حدود ۸۰۰ هزار فلسطینی با زور از منزل و خانه‌های خود بیرون رانده و همچنین آواره شدند تا جای آنها را در آن منزل و خانه شهرک‌نشینان صهیونیست بگیرند و همچنین بر ویرانه‌های روستاها و همچنین شهرهایشان، شهرک‌های صهیونیست‌نشین بنا می شود و همچنین نام آنها را از عربی به عبری تغییر دهند.

آنها تنها و فقط زمین و همچنین املاک فلسطینی‌ها را به دزدی نبردند، بلکه هرچه بر سر راه دیدند، به یغما بردند، به آن ترتیب فرهنگ و همچنین هنر فلسطینی‌ با نقاشی‌ها، موزیک‌ها، ترانه‌ها، شعرها، کتاب‌ها، کتابخانه‌ها و همچنین تمام آثار هنری و همچنین فنی برجای مانده از نکبت به تاراج برده شدند.

فیلم دیدنی و جذاب دزدی کتاب اعظم (The Great Book Robbery) بیش از ۷۰ هزار کتاب فلسطینی به دزدی رفته توسط صهیونیست‌ها را مستندسازی کرده می باشد و همچنین تمام اینها اتفاقی و همچنین تصادفی رخ ندادند، بلکه بخشی از طرحی حساب شده و همچنین به دقت برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی شده بود که خشونت و همچنین ستم و همچنین مصایب روا داشته شده در آن هم کمتر از پاکسازی نژادی نبود.

میراث فلسطینی سلاح خطرناکی جهت صهیونیست‌ها شمرده می‌شد که فلسطینی‌ها بایستی و حتما از آن هم خلع می‌شدند؛ لذا زبان عبری به زبان رسمی فلسطین اشغالی تغییر پیدا کردن شد و همچنین فلسطینی‌های مرزهای ۴۸ از مطالعه تاریخ و همچنین زبان‌شان حین تحصیل محروم شدند. زیرا و به درستی که بایستی و حتما به ادعاهای خود مبنی بر ریشه نداشتن فلسطینی‌ها در فلسطین به هر طریق ممکن جامه عمل می‌پوشاندند.

 

ادعای اکتشافات مستمر تاریخی

نشریات آمریکایی و همچنین در راس آنها، روزنامه نیویورک تایمز اساسی‌ترین حامی طرح صهیونیسم در اشاعه اکاذیب و همچنین دروغ‌های صهیونیست‌ها در فلسطین اشغالی بود و همچنین در آن باره از جهل و همچنین بی‌اطلاعی انظار و افکار عمومی جهان غرب از بحث و داستان فلسطینی بهره برداری می‌کردند.

به آن ترتیب یهودی سازی سرزمین فلسطین به عنوان یک طرح از ابتدای تاسیس رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی به اجرا دخل و درآمد و همچنین همچنان نیز در قالب تغییر نام محله‌ها و همچنین خیابان‌ها و همچنین کوچه‌های قدس اشغالی با هدف ساخته یا ایجاد تغییر و همچنین تحولات فرهنگی و همچنین دینی در آن شهرستان ادامه دارد.

 

تاراج سبک پوشش سنتی فلسطینی

بافت پارچه شامل هنرهایی می باشد که در طول تاریخ نسل اندر نسل میان فلسطینی‌ها رواج داشته و همچنین زنان فلسطینی به بهره بری و استفاده از لباس‌های گلدوزی و همچنین سنگ کاری شده با رنگ‌ها و همچنین طرح‌های خاص‌اشان معروف بودند، ولی باید توجه داشت حتی آن هنر نیز از تاراج صهیونیست‌ها در امان نماند و همچنین در حالی که پیشینه آن هنر نزد فلسطینی‌ها به ۱۵۰۰ سال شمسی قبل از میلاد باز می‌گردد، اسرائیلی‌ها خود را صاحبان آن هنر معرفی می‌کنند.

در آن باره کتاب عبری «صنایع دستی در سرزمین مقدس» طرح‌های فلسطینی به کار رفته روی پارچه و همچنین نحوه پوشش فلسطینیان را طرح‌ها و همچنین پوششی اسرائیلی معرفی می‌کند که قدمت آنها به هزاران سال شمسی قبل باز می‌گردد.

 

برنامه جذاب و جالب و خوب «آی نکبة» و همچنین دزدی منطقه ها و مناطق فلسطینی

یک نهاد اسرائیلی خصوصی چند سال شمسی قبل اقدام به پیاده سازی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای روی گوشی‌های هوشمند به نام «آی نکبة» نمود که در نقشه‌های گوگل و همچنین هنگام سرچ آن نقشه‌ها قابل بهره بری و استفاده می باشد. در آن برنامه جذاب و جالب و خوب تهیه‌‌کنندگان آی نکبة اقدام به معرفی یوم النکبة فلسطینی‌ها از دیدگاه و همچنین نگرش خود کردند.

یکی از کاربردهای آن برنامه جذاب و جالب و خوب آن هم بود که به کاربر اجازه گشت و همچنین گذار در روستاها و همچنین منطقه ها و مناطق فلسطینی روی نقشه گوگل را می‌داد، با آن تفاوت که آنها را روستاها و همچنین منطقه ها و مناطق فراموش شده و همچنین از یاد رفته یهودیان در اسرائیل و همچنین یا تخریب شده توسط یهودیان در روز نکبت معرفی می‌کردند.

 

دزدی غذاهای سنتی و همچنین محلی فلسطینی

دزدی‌ها و همچنین تاراج‌های صهیونیست‌ها پای به آشپزخانه و همچنین غذاهای سنتی و همچنین محلی فلسطینی‌ها هم می‌گذارد و همچنین در آن راستا، بسیاری از آن غذاها که قسمت و بخش مهمی از مبارزه و همچنین مقاومت مردمی فلسطینی‌ها در برابر اشغالگران صهیونیست را تشکیل می‌داده، توسط اسرائیلی‌ها به عنوان غذاهایی یهودی در آمریکا و همچنین کشورهای اروپایی معرفی شده‌اند.

در آن راستا، بزرگان و رهبران و همچنین شخصیت‌های اسرائیلی تلاش کردند تا در مناسبت‌های متنوع و گوناگون و مختلف مردمی خود را درحال خوردن غذاهای فلسطینی شامل فلافل با آن عنوان که غذاهای سنتی و همچنین محلی یهودی خواهند بود، نشان دهند.

شاید که به آن طریق فرهنگ و همچنین اداب و همچنین رسوم و همچنین سننی جهت خود دست و همچنین پا کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام

از غذا و همچنین پارچه تا نام محلات مسکونی اشغال «فرهنگی» فلسطین چگونه در حال اجراست؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان