آیت الله مظاهری: گیر ما آن می باشد که به اسلام عمل نمی‌کنیم

مظاهری5 copy 1 آیت الله مظاهری: گیر ما آن می باشد که به اسلام عمل نمی‌کنیم

شفقنا- حضرت آیت الله حسین مظاهری در هفتمین جلسه درس اخلاق خود با موضوع حق الناس گفت: هشتاد قسمت و بخش آن ورشکستگی‌ها تقصیر خود شهروندان و مردم شهر می باشد، جهت آنکه تسامح‌ می‌کنند و همچنین رفیق‌بازی و همچنین رودربایستی می‌کنند و همچنین ناگهان پولش خورده شده و همچنین آن هم پول دیگران را خورده و همچنین وای به کسی که مال شهروندان و مردم شهر خور باشد.

به نقل از شفقنا، متن کامل سخنان ریاست حوزه علمیه اصفهان به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین والصلاه والسّلام علی خیر خلقه أشرف بریته ابوالقاسم محمّد صلی الله علیه و همچنین علی آله الطیّبین الطاهرین و همچنین عَلی جمیع الانبیاء و همچنینَالمُرسَلین سیّما بقیه الله فی الأرضین و همچنین لَعنه الله عَلی اعدائهم أجمعین.

بحث ما رسید به اینجا که حقّ‌النّاس اقتصادی و مالی منقسم می‌می شود به اقسامی؛ قسمت اول دزدی کردن کسی از غیره ای می باشد؛ و همچنین تفاوت هم نمی‌کند دزدی از مال غیر باشد یا از مال خودی باشد. پسر یا دختر از مال پدر بدزدد یا پدر از مال پسر یا دختر بدزدد یا زن از شوهر و همچنین شوهر از زن دزدی کند. همۀ اینها دزدی می باشد و همچنین در صورتی که رضایت اینها تحصیل نشود و همچنین با حق شهروندان و مردم شهر بمیرد عالم برزخش مشکل می باشد، عالم قیامتش مشکل‌تر می باشد.

قسم دوم از دزدی، کم‌کاری و همچنین بیکاری و همچنین بدکاری در اداره‌هاست. آن مصیبتی که در حال حاظر هست. همچنین و علاوه بر آنکه دزدی می باشد، حقوقی که می‌گیرد مالک آن هم نمی‌می شود، آنکه کار شهروندان و مردم شهر را مهمل گذاشته، کم‌کاری یا بیکاری یا بدکاری کند، گناه خیلی زیاد بزرگی می باشد. به مقدار و اندازه‌ای که در روز قیامت خداوند تبارک و تعالی به او خطاب می‌کند: ای خائن به من، ای خائن به رسول الله و همچنین ای خائن به شهروندان و مردم شهر!

قسم سوم از دزدی آن وضعی می باشد که در حال حاظر هست. آنکه کارگر یا تولید کننده کار را خوب انجام ندهد و همچنین سرهم بندی کند. مشهور در میان شهروندان و مردم شهر می باشد که آن منزل و خانه، ‌منزل و خانه‌ای می باشد که جهت فروختن ساخته شده می باشد. آن کار، دزدی می باشد و همچنین گناهش پهناور و بزرگ می باشد و همچنین گاهی ضمانت چند صد میلیونی یا میلیاردی هم می‌آورد. مثلاً لوله‌کش خوب لوله‌کشی را انجام ندهد و همچنین آب نشت کند. بعضی اوقات میلیون‌ها تومان خسارت روی دست صاحب منزل و خانه می‌گذارد. آن لوله‌کش و همچنین بنا و همچنین عمله ضامن آن پولند که بایستی و حتما کار را خوب انجام می‌دادند، ولی باید توجه داشت کوتاهی نموده اند. یعنی همچنین و علاوه بر آنکه گناه خیلی پهناور و بزرگ می باشد و همچنین دزدی می باشد و همچنین دزدی، حقّ‌النّاس می باشد و همچنین حقّ‌النّاس ظلم می باشد و همچنین خداوند تبارک و تعالی از ظلم نمی‌گذرد، همچنین و علاوه بر اینها، ضمانت‌آور هم هست.

پیغمبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» به مسلمانان سفارش فرموده‌اند که هنگام و زمانی که کاری را انجام می‌دهند، عالی و همچنین محکم انجام دهند. فردی یا شخصی مرده بود و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» او را تشییع جنازه کردند. زیرا و به درستی که آدم خوبی بود، آن هم حضرت لحد او را بستند، امّا خیلی محکم کاری می‌کردند. کسی گفت یا رسول الله! آن محکم کاری چه فایده دارد؟ چند روز دیگر آن لحد نابود می‌می شود. پیغمبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» فرمودند: بله،‌ می‌دانم، ولی باید توجه داشت حرف غیره ای هست و همچنین آن هم اینست که: «اللَّهَ عَزَّ و همچنینَ جَلَّ یُحِبُّ عَبْداً إِذَا عَمِلَ عَمَلًا فَأَحْکَمَهُ»؛ خداوند عزّوجل دوست دارد هنگام و زمانی که بنده کاری را انجام می‌دهد، محکم انجام دهد. خواه کار خودش باشد یا کار دیگران باشد،‌ سرهم بندی غلط می باشد. خواه مثل بستن لحد باشد، بایستی و حتما مستحکم باشد و همچنین غیرمستحکم بودن غلط می باشد. من از همۀ تو تقاضا دارم آن روایت پیغمبر را حفظ کنید و همچنین دائما در نظر داشته باشید. همۀ کارها بایستی و حتما مستحکم باشد.

قرآن می‌فرماید: قرض‌الحسنه بده که خیلی ثواب دارد. در دو سه آیه می‌فرماید قرض‌الحسنه، قرض دادن به خداست. بعد هم می‌فرماید من اقتدار و قدرت خرید را جبران می‌کنم. در صورتی که یک سال شمسی پول تو پیش او ماند و همچنین اقتدار و قدرت خریدت کم شد، من به چندین برابر جبران می‌کنم: «مَنْ ذَا الَّذِی یُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَیُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافاً کَثِیرَهً و همچنینَ اللَّهُ یَقْبِضُ و همچنینَ یَبْسُطُ و همچنینَ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ»، ولی باید توجه داشت می‌گوید در صورتی که قرض برادر به برادر یا پدر و همچنین پسر به یکدیگر یا همکارها به یکدیگر باشد، بایستی و حتما محکم باشد و همچنین همراه با نوشتن باشد. در آن هم زمان که محضر نبوده، بایستی و حتما دو شاهد روی آن هم شهادت دهند. قرآن می‌فرماید: ضمانت و همچنین محکم‌کاری باشد. در حال حاظر مصیبتی که در بازار و همچنین در جاهای دیگر هست، تسامح و همچنین تساهل در معاملات و همچنین در اسناد و همچنین مدارک آن هم می باشد که منجر به ورشکستگی عده‌ای شده می باشد.

محکم کاری در معاملات به قدری اهمیبت دارد که قرآن می‌فرماید: در صورتی که در سفر بودید و همچنین نتوانستید بنویسید، به جای آن هم، وثیقه و همچنین رهن بگیرید: «فَرِهَانٌ مَقْبُوضَهٌ».

قرآن کتاب خوبیست و همچنین اسلام دین خوبیست و همچنین رسالۀ مرجع تقلید خیلی به درد تو می‌خورد. یک جمله در رساله‌هاست که از قرآن گرفته شده، که راجع به نسیه دادن و همچنین قرض دادن و همچنین وام دادن، بایستی و حتما محکم و همچنین مستحکم باشیم. بایستی و حتما ذره‌ای راه فریب باز نباشد. قراردادها، محضری با دو شاهد و همچنین خیلی صریح و همچنین با مدت معلوم منعقد گردد. حتی فقها می‌گویند در صورتی که کسی نسیه بدهد و همچنین مدت نداشته باشد، آن بیع نیست و همچنین تجارت نیست. تجارت آنست که مدت‌دار و همچنین محکم و همچنین مستحکم باشد.

قرآن می‌فرماید: همچنین و علاوه بر آن، سند کتبی و همچنین گرفتن شاهد باشد و همچنین همچنین و علاوه بر آن، تفحص کن که آیا او می‌تواند پول را پرداخت کند یا نه؟ بعضی اوقات آن‌روش می‌می شود که می‌خواهد قدری گران بفروشد و همچنین می‌گوید به او بدهیم و همچنین ان‌شاء الله پولش را می‌دهد. ناگهان ورشکسته می‌می شود یا خودش را به ورشکستگی می‌زند. چند فرد یا شخص  ورشکسته می‌شوند، جهت آنکه آدم بی‌عقلی، سفاهت کرده می باشد. قرآن می‌فرماید همۀ کارهای تو بایستی و حتما محکم و همچنین مستحکم باشد.

در ازدواج هم بایستی و حتما محکم کاری رعایت می شود. امروزه ازدواج، سخت شده و همچنین طلاق هم فراوان می باشد و همچنین آن مصیبت‌ها در اثر آن می باشد که محکم کاری نمی‌می شود. قرآن می‌گوید: در صورتی که می‌خواهی زن بگیری یا شوهر کنی، بررسی کن. در صورتی که شبهه در آن هم می باشد و همچنین در صورتی که دینش خیلی عالی نیست و همچنین در صورتی که اخلاقش خوب نیست، صرفنظر کن. ولی باید توجه داشت تساهل به جایی رسیده که از طریق گوشی موبایل و همچنین اینترنت ازدواج می‌کنند. با یک محبت ظاهری و همچنین زودگذر که اسمش را عشق می‌گذارند و همچنین عشق نیست، نوعی بیماری می باشد. یکی دو ماه نمی‌گذرد که اختلاف شروع می‌می شود و همچنین به طلاق می‌انجامد و همچنین دو طایفه نابود می‌شوند، در اثر آنکه محکم‌کاری نکرده‌اند. در اثر آنکه به جای بررسی و همچنین مشورت، عشق‌بازی نموده اند که البته گفتم عشق نیست، بلکه بیماری یا دیوانگی می باشد و همچنین با آن دیوانه‌بازی‌ها ازدواج پا نمی‌گیرد.

در همۀ کارها بایستی و حتما محکم و همچنین مستحکم باشیم. قرآن کریم در آیۀ غیره ای می فرماید:

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ و همچنینَ قُولُوا قَو همچنینْلاً سَدِیداً، یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمَالَکُمْ و همچنینَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ»

ای مؤمن کارهایت محکم و همچنین مستحکم و همچنین گفتارت محکم و همچنین مستحکم باشد. در صورتی که به راستی محکم‌کاری کردی، خداوند تبارک و تعالی کارت را اصلاح می‌کند و همچنین خداوند تبارک و تعالی تو را می‌آمرزد. در صورتی که تقصیر هم نداشتی و همچنین ورشکسته شدی، خداوند تبارک و تعالی تو را می‌آمرزد. ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که در جامعه می‌رویم، هشتاد قسمت و بخش آن ورشکستگی‌ها تقصیر خود شهروندان و مردم شهر می باشد، جهت آنکه تسامح‌ می‌کنند و همچنین رفیق‌بازی و همچنین رودربایستی می‌کنند و همچنین ناگهان پولش خورده شده و همچنین آن هم پول دیگران را خورده و همچنین وای به کسی که مال شهروندان و مردم شهر خور باشد.

به هر حال، آن قسم سوم حق‌ّالنّاس، یعنی رعایت نکردن محکم کاری، در صورتی که از قسم اول و همچنین دوم مهم‌تر نباشد، کمتر نیست و همچنین بایستی و حتما در زندگی سرمشق ما باشد. ما بایستی و حتما محکم‌کاری مخصوصا راجع به حقّ شهروندان و مردم شهر داشته باشیم. خیلی جاها را سراغ دارم که منزل و خانه‌اش نم پیدا کرده، در اثر یک تسامح قیرکار. یک مصیبت روی سر صاحب منزل و خانه آمده، جهت نیم ساعت اهمال کاری آن هم کسی که بایستی و حتما محکم کاری می‌کرده می باشد. تقاضا دارم در کارهایتان همین‌روش که پیغمبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» سفارش کرده و همچنین خودشان هم عمل ‌نموده اند، محکم و همچنین مستحکم باشید. در ازدواج، محکم و همچنین  عالی باشید. تسامح‌هایی که در حال حاظر می‌می شود گناهش خیلی پهناور و بزرگ می باشد. مگر می‌می شود با عشق و همچنین عاشقی زن گرفت یا شوهر کرد؟

قرآن کریم، آن عشق‌بازی‌ها و همچنین ارتباط و همچنین دوستی اشخاص نامحرم با یکدیگر را در کنار عمل ناشایست زنا و همچنین مثل آن هم گفتن کرده، می‌فرماید: آدم صالح و همچنین شایسته از آن کارها نمی‌کند. اسم آن هم را هم خُدن گذاشته می باشد. می‌فرماید:

«… مُحْصِنینَ غَیْرَ مُسافِحینَ و همچنینَ لا مُتَّخِذی أَخْدان‏ …»

«… مُحْصَناتٍ غَیْرَ مُسافِحاتٍ و همچنینَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدان …»

زن شایسته کسی می باشد که اهل زنا نیست، رفیق‌بازی هم ندارد؛ مرد شایسته، کسی می باشد که اهل زنا نیست و همچنین رفیق زن ندارد. یعنی آن دو کار را مثل هم می‌داند.

هنگام و زمانی که حرف قرآن را نشنویم، همین ازدواج‌هایی می‌می شود که در بسیاری از موارد، منجر به طلاق می‌می شود و همچنین هر گناهی که می‌می شود تقصیر آن تسامح‌ها می باشد. بعضی اوقات کار به جایی می‌رسد که بچه دارند و همچنین طلاق می‌گیرند و همچنین آن بچه بی پدر و همچنین بی مادر می‌می شود و همچنین آن بچه، گاهی یک بلا جهت جامعه می‌می شود و همچنین گناهش جهت پدر و همچنین مادر می باشد که بایستی و حتما در ازدواجشان محکم کاری می‌کردند، ولی باید توجه داشت نکردند.

قسم بعدی حق‌ّالنّاس،‌ سد معبر یا گرفتن راه شهروندان و مردم شهر می باشد که در خیابان‌ها و همچنین بازارها دیده می‌می شود. مثلاً نصف میز و همچنین ویترین مغازه‌دار در پیاده‌رو آمده می باشد، در حالی که آن پیاده‌روها جهت رفت و همچنین آمد شهروندان و مردم شهر می باشد. یا آنکه ماشینش را در کوچه‌  یا پیاده‌رو پارک می‌کند و همچنین می‌رود. کسی حق ندارد وسیلۀ خود را در پیاده‌رو یا کنار کوچه بگذارد و همچنین مانع رفت و همچنین آمد شهروندان و مردم شهر می شود. کاسب حق ندارد اجناسش را در پیاده‌رو بگذارد و همچنین راه شهروندان و مردم شهر را تنگ کند. همۀ اینها حق‌ّالنّاس می باشد و همچنین مثل تصرف در مال شهروندان و مردم شهر می باشد. در حال حاظر آن پارک کردن ماشین و همچنین موتور، مصیبت بزرگی شده می باشد. کسی که ماشین می‌خرد یا کارخانه که ماشین می‌فروشد، بایستی و حتما فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن پارکینگش را بکند. حکومت بایستی و حتما اول پارکینگ را درست کند و همچنین بعد اجازۀ فروش دهد. کسی که ماشین می‌خرد بایستی و حتما اول فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن پارکینگ آن هم را بکند و همچنین بعد ماشین بخرد.

در قدیم بازاری‌ها از منزل و خانه‌شان قدم زنان با لذت بعد از صبحانه به بازار می‌آمدند و همچنین بعد هم از بازار به منزل و خانه می‌رفتند. هم پیاده‌روی می‌کردند و همچنین هم آلودگی و همچنین سر و همچنین صدا درست نمی‌شد. من طلبه بودم و همچنین خانۀ ما نزدیک خانۀ مرحوم آیت الله مفید، یکی از فلاسفۀ پهناور و بزرگ در اصفهان بود. ایشان در روحانیت جاه و همچنین مقامی داشت. ساعت هفت و همچنین نیم صبح با یکدیگر، پیاده از منزل و خانه به مدرسه می‌آمدیم. ایشان تا نیم ساعت قبل از ظهر درس می‌گفتند و همچنین من هم به درس ایشان و همچنین دیگران می‌رفتم و همچنین بعد دوباره پیاده برمی‌گشتیم و همچنین بعد از نماز به منزل و خانه می‌رفتیم؛ نه خستگی بود و همچنین نه بی‌نشاطی بود و همچنین نه چه کنم چه کنم بود. همه بایستی و حتما آن‌روش باشند. حال در صورتی که همۀ تو ماشین می‌خواهید، پارکینگ داشته باشید. کوچه‌ها پارکینگ شده و همچنین پیاده‌روها پارکینگ شده و همچنین آن حق‌ّالنّاس می باشد. اینها حرام می باشد و همچنین غصب و همچنین دزدی و همچنین تصرف در مال شهروندان و مردم شهر می باشد و همچنین آن تقصیر حکومت و همچنین شهروندان و مردم شهر می باشد.

ما گیریم و همچنین گیر بودن ما جهت آن می باشد که به اسلام عمل نمی‌کنیم. در صورتی که به اسلام عمل کنیم، شاد هستیم و همچنین زندگی با نشاطی داریم، ولی باید توجه داشت عمل به اسلام نمی‌کنیم و همچنین یک زندگی پردرد و همچنین بی‌نشاطی داریم. در قدیم مرضی به نام ضعف عصب نداشتیم. در حال حاظر یک فرد یا شخص پیدا نمی‌می شود که اعصابش سالم باشد. آن در اثر غم و همچنین غصه و همچنین زندگی بی‌نشاط و همچنین چشم و همچنین هم چشمی می باشد. آن را خودمان به سر خودمان آورده‌ایم. روایت داریم شهروندان و مردم شهر گناه جدید و تو و تازه جدید و تو و تازه می‌کنند و همچنین ما هم بلای جدید و تو و تازه جدید و تو و تازه می‌فرستیم. اصلاً دکتر و همچنین مریض‌منزل و خانه‌ها به آن تعداد نبود. تو به یکی از بیمارستان‌ها بروید و همچنین ببینید چقدر شلوغ می باشد! در خیابان ترافیک ماشین و همچنین آنجا ترافیک آدم می باشد. همۀ پول‌هایشان را هم بایستی و حتما خرج مرضشان کنند. آن هم روزها در تمام اصفهان سه تا دکتر بود و همچنین بعضی اوقات آن دکترها بیکار بودند. شهروندان و مردم شهر هم سالم بودند و همچنین هم با نشاط و همچنین هم خوش و همچنین خرم بودند. خودمان به سر خودمان اینها را آورده‌ایم، با زندگی تجمل‌گرایی و همچنین هرچه هست بایستی و حتما صرف تجمل می شود. خودش بعضی اوقات زندگی سختی دارد، ولی باید توجه داشت مهمان‌خانۀ او بایستی و حتما عالی باشد. حال ای کاش آن تجمل‌گرایی‌ها از خودمان بود، ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که در نخ شهروندان و مردم شهر رویم می‌بینیم که در اکثر موارد از دزدی و همچنین حیف و همچنین میل می باشد و همچنین بالاخره می‌بینیم مال شهروندان و مردم شهر تجمل‌گرایی شده می باشد.

قرآن می‌فرماید: «و همچنینَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً و همچنینَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لاَ یَحْتَسِبُ»؛ در صورتی که متقی باشی از راهی که گمان نداری، همۀ گرفتاری‌ها اصلاح می‌می شود.

همچنین قرآن می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ و همچنینَ قُولُوا قَو همچنینْلاً سَدِیداً، یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمَالَکُمْ و همچنینَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ»؛ تو به راستی دروغگو نباش و همچنین به راستی کارهایت طبق دستور اسلام باشد،‌ مسلّم بدان که خداوند تبارک و تعالی اول کارهایت را اصلاح می‌کند و همچنین بعد تو را می‌آمرزد. آن وعدۀ قرآن می باشد. پس چرا گرفتاریم؟ جهت آنکه گناه فردی و همچنین گناه فرهنگی و اجتماعی و همچنین گناه ظلم و همچنین گناه حقّ‌النّاس داریم. در صورتی که به راستی گناه نباشد، همۀ کارها اصلاح خواهد شد.

طلبه‌ای آمده بود نزد یکی از علمای پهناور و بزرگ و همچنین گفته بود یک دستورالعمل به من بدهید. آن هم عالم گفته بود: دروغ نگو. چه کسی می‌تواند بگوید من در شبانه‌روز دروغ نمی‌گویم؟!‌ گناه دروغ خیلی پهناور و بزرگ می باشد. قرآن می‌فرماید: «و همچنینَ قُولُوا قَو همچنینْلاً سَدِیداً»،‌ گفتار تو حق باشد ‌و همچنین مخالف با واقع نباشد و همچنین دروغ در زندگیت نباشد.

آن هم یک قسمت از حق‌ّالنّاس می باشد که متأسفانه عام البلواست. آن خیلی رنج دارد. من خیلی رنج می‌برم که در جمهوری اسلامی چرا بایستی و حتما چنین باشد؟! چرا بایستی و حتما دزدی باشد؟! چرا بایستی و حتما کم کاری و همچنین بیکاری و همچنین بدکاری باشد؟! چرا بایستی و حتما محکم‌کاری نباشد و همچنین بالاخره چرا بایستی و حتما آن گناهان فرهنگی و اجتماعی نظیر ترافیک با آن همه گناهش باشد؟ خداوند تبارک و تعالی نکند یک پلیس سر چهارراه نباشد. ناگهان می‌بینیم فوج فوج از چراغ قرمز رد می‌شوند. خداوند تبارک و تعالی را به اندازۀ یک پلیس هم ناظر و همچنین حاضر نمی‌دانند. رد شدن از چراغ قرمز حرام می باشد. در هر مملکتی، بایستی و حتما طبق قوانین آن هم مملکت عمل می شود. تو در صورتی که به لندن رفتید، در لندن راننده طرف چپ ماشین می‌نشیند. تو هم بایستی و حتما مثل او باشید و همچنین در صورتی که بخواهید مثل ایران رانندگی کنید، نمی‌می شود و همچنین حرام می باشد. حکومت مالک می باشد، ولو حکومت کفر باشد. تخلف از قوانین جمهوری اسلامی غلط می باشد. آنکه مالیات می‌گیرد و همچنین اجحاف می‌کند، دزدی می باشد و همچنین آنکه مالیات نمی‌دهد و همچنین کلاه سر دیگران می‌گذارد، آن هم دزدی می باشد. در فرانسه همین می باشد و همچنین در امریکا هم همین می باشد. انسان در هر مملکتی که زندگی کند بایستی و حتما طبق قوانین آن هم مملکت عمل کند. بالاخره ما بایستی و حتما صاف و همچنین باصفا و همچنین با واقعیت و حقیقت باشیم تا خداوند تبارک و تعالی هم گناهانمان را بیامرزد و همچنین هم کارمان را اصلاح کند. مرتب تلقین کنید که: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ و همچنینَ قُولُوا قَو همچنینْلاً سَدِیداً، یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمَالَکُمْ و همچنینَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ»

آیت الله مظاهری: گیر ما آن می باشد که به اسلام عمل نمی‌کنیم در تاریخ ۲۰۱۷-۱۲-۲۱ ۱۵:۲۱:۵۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان