آیات و همچنین روایاتی که می گوید هرگز از تجارت و همچنین صناعت خسته نشوید

قران آیات و همچنین روایاتی که می گوید هرگز از تجارت و همچنین صناعت خسته نشوید

شفقنا-آیات قرآن مجید و همچنین روایات شهروندان و مردم شهر را به انواع کسب مشروع و همچنین کار مثبت براى به دست آوردن رزق حلال فرمان مى دهند، و همچنین از انسان مى خواهند در آن گردونه که باره رویش برکات حق می باشد قدم بگذراند و همچنین هرگز از تجارت و همچنین صناعت و همچنین زراعت و همچنین فنون پاک خسته و همچنین کسل نشوند:

و همچنینَ جَعَلْنَا النَّهارَ مَعاشاً: «۱»

و همچنین ما روز را براى تو باره کسب معاش و همچنین اداره مسائل زندگى قرار دادیم.

لَیْسَ عَلَیْکُمْ جُناحٌ أَنْ تَبْتَغُوا فَضْلًا مِنْ رَبِّکُمْ «۲»

بر تو گناهى نیست که در ایام حج از پروردگارتان به وسیله تجارت و همچنین داد و همچنین ستد رزق و همچنین روزى و همچنین منافع مادى بطلبید.

فَإِذا قُضِیَتِ الصَّلاهُ فَانْتَشِرُوا فِی الْأَرْضِ و همچنینَ ابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّهِ

زیرا و به درستی که نماز جمعه به پایان رسد، در زمین پراکنده شوید و همچنین از فضل و همچنین رزق خداوند تبارک و تعالی جویا گردید.

در آن باره از رسول خداوند تبارک و تعالی (علیهما السلام) روایات خیلی زیاد مهمى نقل شده می باشد.

«من الذنوب ذنوب لا یکفرها الا الهم فى طلب المعیشه:» «۳»

از گناهان گناهانى می باشد، که آن هم را جز اندیشه در طلب معیشت به گذشت و همچنین بخشش نمى رساند.

«التاجر الصدوق یحشر یوم القیامه مع الصدیقین و همچنین الشهداء»

تاجرى که در تجارت و همچنین کسب و همچنین کارش اهل صدق و همچنین صداقت می باشد، در قیامت با صدیقین و همچنین شهداء محشور مى شد.

«من طلب الدنیا حلالا تعففا عن المسأله، و همچنین توسیعاً على عیاله و همچنین تعطفاً على جاره لقى الله و همچنین وجهه کالقمر لیله البدر» «۴»

کسى که دنیا را از طریق حلال دنبال کند، براى آن که از گدائى بپرهیزد، و همچنین بر اهل و همچنین عیالش وسعت دهد، و همچنین با همسایه اش همدردى نماید، خداوند تبارک و تعالی را در حالى که صورتش زیرا و به درستی که ماه شب چهاردهم می باشد ملاقات نماید.

روزى رسول خداوند تبارک و تعالی با اصحابش نشسته بود، به جوانى پر اقتدار و قدرت و همچنین نیرو نظر کرد که صبح زود به سعى و همچنین کوشش براى تامین معاش برخاسته، اصحاب گفتند: خداوند تبارک و تعالی از او بگذرد، اى کاش جوانى و همچنین قدرتش در راه خداوند تبارک و تعالی هزینه مى شد!

حضرت فرمود، آن سخن را نگوئید، در صورتی که کوشش و همچنین سعیش در آن صبح زود براى آن باشد که او را از گدائى باز دارد، و همچنین از شهروندان و مردم شهر بى مستلزم و نیاز گردد یقیناً کارش فى سبیل الله می باشد، و همچنین در صورتی که کوشش براى پدر و همچنین مادر پیر یا فرزندان ناتوان باشد که آنان را بى مستلزم و نیاز کند و همچنین امورشان را کفایت نماید باز کارش فى سبیل الله می باشد، و همچنین در صورتی که کارش براى فخر فروشى و همچنین جمع کردن ثروت باشد، قدم در راه شیطان گذاشته می باشد. «۵» عیسى (ع) مردى را دید به او گفت: چه مى کنى؟ گفت عبادت مى کنم، فرمود چه کسى هزینه زندگى ات را مى دهد؟ گفت: برادرم، فرمود: برادرت از تو عابدتر می باشد!

رسول خداوند تبارک و تعالی فرمود:

«الاسواق موائد الله فمن اتاها اصاب منها:» «۶»

بازارها سفره هاى خداوند تبارک و تعالی خواهند بود، کسى که به جانب آن هم بازارها برود به سفره هاى خداوند تبارک و تعالی مى رسد.

حضرت باقر (ع) روایت خیلی زیاد مهمى از رسول خداوند تبارک و تعالی نقل مى کند، که در صورتی که در باب کسب و همچنین تجارت روایتى جز آن در کتاب هاى معتبر نبود براى همگان بس بود، متن روایت بنا به نقل کتاب با عظمت کافى در قسمت و بخش فروع آن می باشد:

«قال رسول الله فى حجه الوداع: الا ان الروح الامین نفث فى روعى انه لا تموت نفس حتى تستکمل رزقها فاتقوا الله عزوجل و همچنین اجملوا فى الطلب، و همچنین لا یحملنکم استبطاء شیئ من الرزق ان تطلبوه بشى ء من معصیه الله جل و همچنین عز، فان الله تبارک و همچنین تعالى قسم الارزاق بین خلقه حلالًا و همچنین لم یقسمها حراما فمن اتقى الله عزوجل و همچنین صبر اتاه الله برزقه منه حله و همچنین من هتک حجاب الستر و همچنین عجل فاخذ من غیر حله قص به من رزقه الحلال و همچنین حوسب علیه یوم القیامه:» «۷»

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خداوند تبارک و تعالی در حجه الوداع فرمود: بدانید روح الامین در قلبم دمید که احدى از دنیا نمى رود مگر آن که رزق خود را به روش کامل گرفتن کند، از خداى عزوجل پروا کنید، و همچنین خود را براى طلب رزق به زحمت سنگین و همچنین کار طاقت فرسا نیندازید، و همچنین تأخیر و همچنین دیر کردن چیزى از رزق تو را وادار نکند که آن هم را با معصیت خداى عزوجل به دست آورید، بى تردید خداوند تبارک و همچنین تعالى ارزاق را میان بندگانش به صورت حلال تقسیم کرده و همچنین به شکل حرام قسمت ننموده، پس کسى که از خداوند تبارک و تعالی پروا کند و همچنین در برابر معصیت استقامت ورزد خداوند تبارک و تعالی رزقش را از حلال به او مى رساند، و همچنین کسى که پرده درى نماید و همچنین شتاب ورزد تا از غیر حلال روزى خود را تأمین نماید به آن هم مقدار و اندازه از رزق حلالش قیچى مى کند، و همچنین از او در قیامت نسبت به آن هم حرام محاسبه مى می شود.

رسول خداوند تبارک و تعالی فرمود:

«ملعون من القى کله على الناس:» «۸»

از رحمت خداوند تبارک و تعالی دور می باشد، کسى که بار معیشت خود را بر دوش شهروندان و مردم شهر قرار دهد.

از امیرمؤمنان (ع) روایت شده می باشد که:

آن هم حضرت در مورد ى شخصى سئوال کرد که در چه وضعى به سر میبرد؟ عرض شد:

«اصابته الحاجه قال: فما یصنع الیوم، قیل فى البیت یعبد ربه فقال: فمن آن قوته؟ قیل: من عند بعض اخوانه فقال (ع) و همچنین الله، الذى یقوته اشد عباده منه.» «۸»

نیازمندى و همچنین تهیدستى به او رسیده، فرمود: امروز در چه کارى می باشد، کسى گفت در منزل و خانه مشغول عبادت و همچنین بندگى می باشد، فرمود معیشتش از کجا تأمین مى می شود، گفته شد از جانب برخى از برادران دینى اش فرمود: و همچنین الله کسى که او را اداره مى کند از او عابدتر می باشد.

فیض کاشانى مى فرماید: از روایات اهل بیت افضل بودن کسب و همچنین تجارت به روش مطلق، حتى براى عابدان، عالمان و همچنین صاحبان مقام بهره بری و استفاده مى می شود. «۹» حضرت صادق (ع) پرسید عمر بن مسلم در چه کارى می باشد، پاسخ دادند روى به عبادت آورده و همچنین تجارت و همچنین کسب را ترک کرده! حضرت فرمود: خداوند تبارک و تعالی از او بگذرد آیا ندانست که دعاى رها کننده کسب و همچنین تجارت به اجابت نمى رسد!

با توجه به آیات و همچنین روایاتى که در سطور بالا گذشت، ارزش و همچنین ثواب و فضیلت کار مشورع و همچنین فعالیت مثبت و همچنین تجارت و همچنین صناعت و همچنین زراعت روشن شد، اکنون به آیات و همچنین روایاتى که حلال و همچنین حرام کسبى را مورد توجه قرار داده اند اشاره مى کنم.

و همچنینَ لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ و همچنینَ تُدْلُوا بِها إِلَى الْحُکَّامِ لِتَأْکُلُوا فَرِیقاً مِنْ أَمْوالِ النَّاسِ بِالْإِثْمِ و همچنینَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ: «۱۰»

و همچنین اموالتان را میان خود به باطل و همچنین ناحق مخورید، و همچنین آن هم را به عنوان باج دادن به سوى حاکمان و همچنین قاضیان سرازیر نکنید تا بخشى از دارایی ها شهروندان و مردم شهر را با تکیه بر قدرتمندان ظالم به گناه و همچنین معصیت بخورید در حالى که از زشتى کارتان آگاه هستید.

إِنَّ الَّذِینَ یَأْکُلُونَ أَمْوالَ الْیَتامى ظُلْماً إِنَّما یَأْکُلُونَ فِی بُطُونِهِمْ ناراً و همچنینَ سَیَصْلَو همچنینْنَ سَعِیراً: «۱۱»

بى تردید کسانى که دارایی ها یتیمان را به ستم مى خورند، تنها و فقط در شکم هاى خود آتش مى خورند، و همچنین به زودى در آتش فروزان درآیند.

«لهم فى الدنیا خزى و همچنین لهم فى الآخره عذاب عظیم سماعون للکذب اکالون للسحت …» «۱۲»

براى آنان که دستبرد به دین و همچنین حقوق شهروندان و مردم شهر مى زنند، در دنیا خوارى و همچنین رسوائى و همچنین در آخرت عذابى پهناور و بزرگ می باشد آنان با آن هم که مى دانند بسیارى از سخنان و همچنین شایعات دروغ می باشد فوق العاده شنواى آن هم خواهند بود، و همچنین به شدت خورنده مال حرام اند.

در ارتباط و رابطه با گناه خیلی زیاد پهناور و بزرگ ربا خوارى در آیات قسمتهای آخر سوره بقره به خواست خداوند تبارک و تعالی بحث مشروحى خواهد آمد.

از رسول خداوند تبارک و تعالی و همچنین امامان در مورد به دست آوردن حلال و همچنین اجتناب از حرام روایات خیلی زیاد مهمى در کتاب هاى معتبر وارد شده می باشد که بخشى از آن هم روایات به آن مضمون می باشد:

ولی باید توجه داشت روایات رسیده از رسول خداوند تبارک و تعالی (ص):

«طلب الحلال فریضه على کل مسلم:» «۱۳»

دنبال حلال رفتن فریضه الهى بر عهده هر مسلمانى می باشد.

«من سعى على عیاله من حله فهو کالمجاهد فى سبیل الله و همچنین من طلب الدنیا حلالا فى عفاف کان فى درجه الشهداء:» «۱۴»

کسى که براى معیشت خانواده اش از طریق حلال بکوشد، زیرا و به درستی که جهادگر در راه خداست.

و همچنین کسى که با حفظ عفت نفس دنیا را از راه حلال دنبال کند، در مرتبه شهداست.

«من اکل الحلال اربعین یوماً نور الله قلبه، و همچنین اجرى ینابیع الحکمه من قلبه على لسانه:» «۱۵»

کسى که چهل روز حلال مصرف کند، خداوند دلش را نورانى مى کند، و همچنین چشمه هاى حکمت را از دلش بر زبانش جارى مى کند.

«ان سعداً سأل رسول الله ان یجعله مجاب الدعوه فقال له: اطب طعمتک، تستجب دعوتک:» «۱۶»

سعد که یکى از اصحاب رسول خداست از حضرت درخواست کرد که باره مستجاب الدعوه شدن او را فراهم آورد، حضرت به او فرمود غذایت را پاکیزه و همچنین حلال کن، دعایت مستجاب مى می شود.

هنگامى که نزد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله سخن از حریص بر دنیا به میان آمد فرمود:

«رب اشعث اغبر مشرد فى الاسفار مطعمه حرام و همچنین ملبسه حرام و همچنین غذى بالحرام یرفع یدیه فیقول: یارب یارب فانى یستجاب لذلک؟» «۱۷»

چه بسا پریشان موى غبار آلود دربدر در سفرها که محل غذاخورى اش حرام و همچنین لباسش حرام و همچنین تغذیه اش حرام می باشد و همچنین او به درگاه خداوند تبارک و تعالی دو دست برمى دارد و همچنین یا رب یا رب مى گوید، چگونه دعاى چنین کسى به اجابت برسد؟!

«من اشترى ثوباً بعشره دراهم و همچنین فى ثمنه درهم حرام لم یقبل الله تعالى صلاته مادام علیه منه شیئ:» «۱۸»

کسى که لباسى را به ده درهم بخرد، و همچنین در ثمن آن هم لباس درهمى از حرام باشد، تا زمانى که چیزى از آن هم حرام در آن هم لباس می باشد خداوند تبارک و تعالی نماز نمازگزار درآن لباس را نمى پذیرد.

«کل لحم نبت من حرام فالنار اولى به:» «۱۹»

هر گوشتى که از حرام روئیده می شود، آتش به آن هم گوشت سزاوارتر می باشد.

«من اصاب مالا من مأثم فوصل به رحما او تصدق به او انفقه فى سبیل الله جمع الله له ذلک جمیعاً ثم قذفه فى النار:» «۲۰»

کسى که از طریق گناه و همچنین کسب غیر مشروع به مالى برسد، و همچنین با آن هم مال صله رحم به جاى آورد، یا صدقه بپردازد، یا در راه خداوند تبارک و تعالی انفاق نماید، خداوند تبارک و تعالی همه آن هم مسائل را براى وى جمع کرده سپس او را به آتش دورخ پرتاب کند.

حضرت باقر (ع) از رسول خداوند تبارک و تعالی روایت مى کند:

«العباده سبعون جزءً افضلها طلب الحلال:» «۲۱»

عبادت و همچنین بندگى در پیشگاه حق هفتاد جزء می باشد برترین جزء آن هم دنبال حلال رفتن می باشد.

و همچنین نیز حضرت صادق (ع) از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله روایت کرده:

«ان اخوف ما اخاف على امتى من بعدى هذه المکاسب الحرام و همچنین الشهوه الخفیته و همچنین الربا:» «۲۲»

ترسناک ترین چیزى که بعد از خود بر امتم از آن هم مى ترسم آن کسب هاى حرام، و همچنین شهوت پنهانى و همچنین ربا می باشد.

امام و پیشوا صادق (ع) مى فرماید:

«اذا کتسب الرجل ما لا من غیر حله ثم حج فلى؟؟ نودى لا لبیک و همچنین لا سعدیک، و همچنین ان کان من حله نودى لبیک و همچنین سعدیک:» «۲۳»

هنگامى که مرد ثروتى را از طریق غیر حلال به دست آورد سپس به حج رود و همچنین تلبیه بگوید، به او پاسخ دهند لا لبیک و همچنین لا سعیدیک، و همچنین در صورتی که حج را با مال حلال انجام داد در پاسخ تلبیه اش گویند: لبیک و همچنین سعدیک.

شبى از قسمت و بخش خبرهای جدید علمى رسانه هاى خبرى شنیدم که دانشمندان ثابت کرده اند معتادان به مشروبات الکلى تا هفت نسل خود را در معرض آثار منفى الکل قرار مى دهند، با شنیدن آن خبر به روایت زیر که در کتاب شریف کافى از حضرت صادق نقل شده و همچنین نشانگرمعجزه علمى امام و پیشوا ششم می باشد بیش از پیش یقین پیدا کرده و همچنین برایم شگفت آور و همچنین نسبت به حرام خواران به روش جدى اعلام خطرى سنگین به نظر رسید:

«کسب الحرام یبین فى الذریه:» «۲۴»

به دست آوردن مال حرام و همچنین لقمه غیر مشروع، و همچنین خوردن آنچه که ممنوع و همچنین غیر مجاز می باشد، آثارش را در نسل آن هم آشکار مى کند.

غزالى از ابن عباس در مورد آثار حرام روایت مى کند که ابن عباس فرموده:

«لا یقبل الله صلاه امرى فى جوفه حرام:» «۲۵»

خداوند نماز کسى که در شکمش حرام باشد قبول نمى کند.

از سهل بن عبدالله شوشترى روایت شده:

«لا یبلغ العبد حقیقه الایمان حتى یکون فیه اربع خصال:

اداء الفرائض بالسنه، واکل الحلال بالورع، واجتناب النهى فى الظاهر و همچنین الباطن و همچنین الصبر على ذلک الى الموت:» «۲۶»

عبد به واقعیت و حقیقت ایمان نمى رسد مگر به چهار خصلت آراسته می شود:

فرائض را مطابق و یکدست با سنت رسول الهى به جاى آورد، و همچنین با حفظ پارسائى از مال حلال بهره بری و استفاده کند، و همچنین در آشکار و همچنین نهان از حرام بپرهیزد، و همچنین بر آن مسائل تا لحظه مردن و مرگ پایدارى کند.

به خواست حق در آیه ۱۷۳ سوره بقره که به برخى از محرمات اشاره شده در ارتباط و رابطه با خوردن حرام ها و همچنین آثار شومش در جسم و همچنین جان و همچنین آن که سبب محروم و بی بهره از سعادت دنیا و همچنین آخرت می باشد بحث مفصلى خواهد آمد.

در باره اجتناب از حرام و همچنین بلکه احتیاط از شبهه، و همچنین بالاتر از آن هم قناعت به قدر ضرورت از حلال، بایستی و حتما از زندگى اولیاء الهى و همچنین عارفان آگاه، و همچنین صدیقین درس و همچنین پند گرفت.(۱۲)
(۱)- نبأ ۱۱٫

(۲)- بقره ۱۹۸٫

(۳)- محجه البیضاء ج ۳ ص ۱۳۹٫

(۴)- کافى ج ۵ ص ۷۸٫

(۵)- محجه البیضاء ج ۳ ص ۱۴۰٫

(۶)-

(۷)- کافى ج ۵ ص ۸۰٫

(۸)- کافى ج ۵ ص ۷۲

(۸)- کافى ج ۵ ص ۷۸٫

(۹)- محجه البیضاء ج ۳، ص ۱۴۶٫

(۱۰)- بقره ۱۸۸٫
(۱۱)- نساء ۱۰٫
(۱۲)انتخاب شفقنا از مقالات پایگاه استاد انصازیان

آیات و همچنین روایاتی که می گوید هرگز از تجارت و همچنین صناعت خسته نشوید در تاریخ ۲۰۱۸-۰۱-۰۴ ۰۲:۰۹:۴۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان