کارشناس تاریخ اسلام: اطلاق «امام و پیشوا مذاکره» به حضرت رضا(ع) تحریف تاریخ می باشد

کارشناس تاریخ اسلام: اطلاق «امام و پیشوا مذاکره» به حضرت رضا(ع) تحریف تاریخ می باشد

|کارشناس تاریخ اسلام: اطلاق «امام و پیشوا مذاکره» به حضرت رضا(ع) تحریف تاریخ می باشد از مسیح داراب|

صدای شیعه: بی تردید یکی از ظلم‌ها در مورد اهل بیت(ع) برداشت اشتباه از سیره آن هم حضرات(ع) و همچنین تفسیر به رأی از موضوعی می باشد که آن هم‌ها به اقتضای زمان و همچنین شرایط کرده‌اند؛ مانند تعبیری که بعضی مسئولان از گفت وگوها و همچنین مناظرات امام و پیشوا رضا(ع) به مذاکره می‌کنند!

از آن رو و همچنین در بررسی کردن کم و همچنین کیف آن پیشامد جدید با حجت الاسلام دکتر محسن ادیب بهروز، کارشناس تاریخ اسلام، مدیر تیم تاریخ اسلام حوزه‌های علمیه خواهران و همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت وگو کرده‌ایم که مشروح آن هم به حضورتان تقدیم می‌می شود:

بتازگی در بعضی موضع گیری‌های سیاسی با هدف مشروعیت بخشی به اراده و تصمیم راسخ گیری ها، از امام و پیشوا رضا(ع) به «امام و پیشوا مذاکره» تعبیر می‌می شود، چقدر آن تعبیر بنا بر شواهد و همچنین قرائن تاریخی صحیح می باشد و همچنین آیا می‌قدرت مذاکره مصطلح امروز را به سیره حضرت تعمیم داد؟

در صورتی که واژه «مذاکره» را در مستندات موجود بررسی کردن کنیم و همچنین سپس به آنچه در تاریخ رخ داده بر اساس منابع، بپردازیم، می‌قدرت به آن پاسخ رسید که آیا امام و پیشوا رضا(ع) بر اساس منابعِ مکتوب «امام و پیشوا مذاکره» نام می‌گیرند یا خیر؟

در فرهنگ‌های لغت فارسی جهت مذاکره معانی چندی همچون گفت و همچنین گو، بحث، معادله و همچنین مبادله، نقد کردن و همچنین… آمده و همچنین در اصطلاحات سیاسی و همچنین حتی مدیریتی نیز مذاکره، فرآیندی می باشد که دو یا چند فرد یا شخص به دلیل برخورداریِ هدفی مشترک، از طریق مذاکره شرایط و همچنین طرح‌ها را مطرح می‌کنند تا به توافق برسند، بنابراین در اصطلاح مدیریتی، مذاکره بایستی و حتما مبتنی بر اعتماد باشد.

ولی باید توجه داشت در مورد سیره رضوی بایستی و حتما گفت؛ در منابع مکتوب و همچنین با بررسی کردن حوادث دوران امام و پیشوا رضا(ع) درمی‌یابیم ایشان در سه موضع گفت وگوهایی داشته‌اند؛ نخست در دوران هارون الرشید، البته به صورت مقطعی در مکه که صحبت ویژه ای بین آن هم‌ها ردوبدل نشده بلکه هارون، امام و پیشوا رضا(ع) را تهدید کرد که در صورتی که کسی بعد از موسی بن جعفر(ع) ادعای امامت کند، او را می‌کُشم، ولی باید توجه داشت حضرت رضا(ع) بدون هیچ گونه هراسی چنین کردند و همچنین هنگام و زمانی که از تهدید هارون آگاه شدند، فرمودند: «آن تهدید به من آسیبی نمی‌رساند، آن هم روش که تهدید ابوجهل به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) آسیبی نزد. »

حتی هنگام و زمانی که هارون، امام و پیشوا رضا(ع) را به منظور تهدید و همچنین ارعاب احضار کرد، آن ولایت تکوینی حضرت بود که او همچنین را مرعوب کرد و همچنین نتوانست علیه حضرت سخنی بگوید و همچنین گفت: هدایایی دارم جهت تأمین هزینه‌های زندگی تو؛ که آن سخنان به هیچ وجه با مذاکره مصطلح، قرابتی ندارد.

در زمان مأمون نیز امام و پیشوا رضا(ع) با او همچنین و همچنین نیز چهره‌های شاخص ادیان و همچنین مذاهب یا به اصرار و همچنین پیشنهاد مأمون یا خواسته خود با آن چهره‌ها گفت وگوهایی وسیع داشته‌اند.

آیا گفت وگوهای امام و پیشوا رضا(ع) با مأمون و همچنین سران ادیان و همچنین مذاهب، با مذاکره مصطلح امروزی در فضای سیاست قرابتی دارد و همچنین می‌قدرت آن هم را مصداق مذاکره دانست؟

در عصر مأمون آن پیشامد جدید مطرح شد که در صورتی که کسی از فرزندان ابوطالب و همچنین بنی هاشم به خلافت برسد، می‌قدرت بخشی از هواداران آن هم‌ها را ساکت کرد و همچنین چنین شد که مأمون(بنابر آن پیشنهاد یا به خواست خود) خلافت و همچنین بعد از آن هم ولایتعهدی را به حضرت پیشنهاد داد.

ولی باید توجه داشت در صورتی که کسی بخواهد آن را مصداق مذاکره بداند، تحریفی پهناور و بزرگ در تاریخ یا واژگان کرده می باشد، زیرا مأمون در آن موضوع حضرت را از مدینه به خراسان امروزی احضار می‌کند و همچنین حتی در منابع کهن مانند «ارشاد» شیخ مفید و همچنین «اعلام الوری» مرحوم طبرسی آمده می باشد: هنگام و زمانی که قرار شد حضرت از مدینه خارج شوند، خانواده شان را جمع کرده و همچنین فرمودند: «آن سفر بازگشتی ندارد»؛ یعنی امام و پیشوا(ع) به اجبار از مدینه خارج می‌شوند، حتی مأمون مسیر حرکت حضرت را به گونه‌ای انتخاب می‌کند که امام و پیشوا در آن هم هیچ اختیاری نداشته باشند و همچنین بعد از رسیدن به خراسان هم تمام تلاش‌ او بر سلب اختیار از حضرت رضا(ع) می باشد و همچنین رصد گفت وگوی امام و پیشوا رضا(ع) با مأمون ثابت می‌کند، آن روند و همچنین گفت وگوها به هیچ وجه مصداق مذاکره نبوده می باشد.

کیفیت آن گفت وگوها چگونه می باشد؟

بایستی و حتما توجه داشت، مأمون از منافقان برجسته و همچنین شاخصی می باشد که حتی توانسته بعضی مورخان را فریب دهد و همچنین می‌قدرت گفت در سیاستِ فریبکارانه و همچنین منافقانه در بین حاکمان بنی عباس بی نظیر می باشد، شاید در بین امویان، معاویه شبیه او بود، اگرچه او نیز به پای مأمون نمی‌رسید! او همچنین با همین نفاق از حضرت استقبال گرمی کرد و همچنین به ایشان پیشنهاد داد خلافت را بپذیرند، ولی باید توجه داشت امام و پیشوا رضا(ع) در پاسخ او همچنین فرمودند: «من از پیشنهاد تو به خداوند تبارک و تعالی پناه می‌برم! »

مأمون گفت، حال که خلافت را نمی‌پذیرید، ناچارید ولایتعهدی را قبول کنید؛ آن ماجرا به گفتن‌های گوناگون در منابع ذکر شده می باشد.

او همچنین با ذکر رخدادی تاریخی به نوعی امام و پیشوا رضا(ع) را به مردن و مرگ تهدید می‌کند، چنان که هنگام و زمانی که از دلیل پذیرش ولایتعهدی پرسش شد، امام و پیشوا فرمودند: «مأمون، من را بین دو گزینه مخیّر کرد یا کشته شدن یا ولایتعهدی. »

البته بایستی و حتما توجه داشت، در صورتی که حضرت رضا(ع) در آن هم برهه تاریخی، شهادت را می‌پذیرفتند، خون مبارکشان هدر می‌رفت و همچنین آثار ماندگار بر جای نمی‌گذاشت، از آن رو با شروطی که در تاریخ آمده ولایتعهدی را پذیرفتند و همچنین آن گونه، اهداف مأمون را نقشه بر آب کردند، زیرا مأمون می‌کوشید جایگاه و همچنین محبوبیت امام و پیشوا را میان شیعه و همچنین امت تنزل دهد که البته تلاش و همچنین مکر او به پس نتیجه آن می شود که نرسید و همچنین حضرت ثامن الحجج(ع) با ردّ مسئولیت‌های مرتبط با ولایتعهدی مانع او شدند.

از آن رو، در کُنه آن ماجرا مذاکره به معنای سیاسی به هیچ وجه دیده نمی‌می شود، زیرا و به درستی که در مذاکره دو طرف با اعتماد به یکدیگر و همچنین اهداف مشترک، وارد گفت وگو می‌شوند، در حالی که مأمون پیشنهاد اجباری‌اش را در نهایت با تهدید و همچنین ارعاب به امام و پیشوا تحمیل کرد!

حتی آمده، بسیاری در پی آن بودند که بدانند آیا پیشنهاد مأمون واقعی بوده یا نه؟ از آن رو گفتند روز اعلام ولایتعهدی از نظر نجومی روز نحسی می باشد، ولی باید توجه داشت مأمون گفت: حق اظهار نظر ندارید و همچنین آن موجب شد آن هم‌ها بفهمند هدف او همچنین تخریب جریان امامت و همچنین سودجویانه بوده می باشد.

بروز چه رفتارهای غیره ای از سوی امام و پیشوا رضا(ع) به عنوان سند، پیشامد جدید مذاکره بودن گفت وگوهای ایشان با مأمون را رد و همچنین ابطال می‌کند؟

بررسی کردن منابع نشان می‌دهد، هنگام و زمانی که مأمون همه را جهت بیعت با امام و پیشوا رضا(ع) جمع کرد، حضرت کف دست مبارکشان را به پشت دست اشخاص می‌کشیدند! آن سبک بیعت ایشان سبب تعجب مأمون شد، زیرا و به درستی که بیعت در فرهنگ عرب یعنی دست را در دست طرف مقابل قرار دادن.

امام و پیشوا رضا(ع) در پاسخ او فرمودند: «آن سبک بیعت را از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) فرا گرفته‌ام. »؛ در واقع ایشان با آن سبک از بیعت درصدد بودند به شهروندان و مردم شهر بفهمانند آن پیشنهاد را تحمیلی پذیرفته‌اند و همچنین محتوای آن هم را به هیچ وجه قبول ندارند. آن رفتارها در مستندات تاریخی ثابت می‌کند که سیره حضرت رضا(ع) به هیچ وجه مصداق مذاکره نیست.

نوع گفت وگوهای حضرت رضا(ع) با سران ادیان و همچنین مکاتب بویژه در مناظراتی که مأمون ترتیب می‌داد، چگونه و چطوری بود؟

در جلسات گفت وگوهای امام و پیشوا رضا(ع) با مخالفان، سران مکاتب و همچنین ادیان که بعضی به خواست خود آن هم‌ها و همچنین بعضی توسط مأمون برگزار می‌شد تا شخصیت امام و پیشوا را تخریب، تضعیف و همچنین تحقیر کند، امام و پیشوا رضا(ع) به سبک خود آن هم‌ها پاسخ می‌دادند و همچنین پس نتیجه آن می شود که امر معکوس می‌شد؛ بنابراین در آن جلسات هم اثری از مذاکره دیده نمی‌می شود، بلکه امام و پیشوا به پرسش‌ها که البته اهداف گوناگونی را دنبال می‌کردند، پاسخ می‌دادند که تاریخ از اکثرا و بیشتر آن هم‌ها به «مناظره» یاد می‌کند.

خروجی آن سه محور گفت وگو که امام و پیشوا رضا(ع) داشته‌اند، آیا می‌تواند به پس نتیجه آن می شود که «امام و پیشوا مذاکره» خواندن حضرت(ع) ختم می شود یا آن تعبیر به کار رفته در فضای سیاسی از اساس نادرست می باشد؟

بررسی کردن آن سه قسمت و بخش در زندگانی و همچنین سیره رضوی نشانی از مذاکره به دست نمی‌دهد، مگر آنکه بخواهیم در لغت و همچنین نقل از‌های تاریخی تحریف کنیم، چنان که تحریف نقل از‌های تاریخی در قبل نیز رایج بوده و همچنین اشخاص بنا بر خواست خود چنین کرده‌اند، شامل مأمون که در تحریف تاریخ و همچنین کتابت و همچنین ثبت آن تحریف‌ها ید طولایی داشته می باشد.

بنا بر آن، در صورتی که بعضی سیاسیون هم چنین روشی دارند، آنگاه می‌قدرت گفت امام و پیشوا رضا(ع) امام و پیشوا مذاکره‌اند، ولی باید توجه داشت در صورتی که کسی واقعاً اهل تحریف نباشد و همچنین منابع کهن شیعی را بررسی کردن کند، درمی یابد که حضرت رضا(ع) مذاکره‌ای با خلفای عباسی یعنی مأمون و همچنین هارون نداشته‌اند.

بایستی و حتما توجه داشت، بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص)، جریان منع گفتن واقعیات با عنوان «جریان منع حدیث» شکل گرفت و همچنین به دستور خلفا کسی حق نداشت از سیره نبوی نقل از ارائه کند و همچنین زیرا و به درستی که هنگام و زمانی که دستور منع گفتن و همچنین کتابت را می‌دهند، طبیعتاً بایستی و حتما جایگزین آن هم ساخته یا ایجاد می شود، آن هم‌ها خود مسیر غیره ای را مشخص کردند که در عصر معاویه توسعه وسیعی یافت، چنان که او همچنین آنچه را پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) در مورد شخصیت امیرالمؤمنین و همچنین ائمه(ع) گفتن کرده بودند را جهت خود و همچنین خلفای قبلی گفتن می‌کرد!

آن جریان در خلافت عباسی شکل مدون به خود گرفت، چنان که کهن‌ترین منابع تاریخ اسلام (از سیره ابن اسحاق به بعد) در دوره خلفای عباسی تدوین شده‌اند؛ در آن دوران، خلفای عباسی به مورخان امر کردند آنچه را که ما می‌گوییم بنویسید تا جایی که قسمت و بخش مهمی از تاریخ اسلام که در دوره عباسی تدوین و همچنین تثبیت شده مثل «تاریخ طبری» مشتمل بر تحریفات وسیع می باشد؛ پس نتیجه آن می شود که آن تحریفات که در تاریخ دامنه گرفته و همچنین ادامه یافته، معرفی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) و همچنین ائمه معصوم(ع) به عنوان مخالف قرآن می باشد! یعنی امام و پیشواِ تحریف شده تاریخ، شخصیتی کاملاً مخالفِ قرآن می باشد.

متأسفانه، غلبه منابع تحریفی در کرسی‌های علمی تاریخ اسلام خیلی زیاد می باشد که از آن هم مأمون عباسیِ علم دوست و همچنین مدافع تمدن اسلامی بیرون می‌آید! در حالی که منابع اصیل و همچنین تحریف ناشده نشان می‌دهد او همچنین کاملاً ضد تمدن اسلامی بوده می باشد و همچنین آن وجهه علمی هم بر اساس سیاست نفاق شکل گرفته تا شهروندان و مردم شهر را از تمدن اصیل اسلامی دور کند، یعنی آن هم خطی که بعضی مسئولان امروزی دنبال و همچنین مطرح می‌کنند که سیدالشهدا(ع) با عمر سعد مذاکره کرده می باشد!

منبع: روزنامه قدس

انتهای پیام

کارشناس تاریخ اسلام: اطلاق «امام و پیشوا مذاکره» به حضرت رضا(ع) تحریف تاریخ می باشد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان