نظر رهبر انقلاب در مورد عقد موقت در فضای مجازی

نظر رهبر انقلاب در مورد عقد موقت در فضای مجازی

|نظر رهبر انقلاب در مورد عقد موقت در فضای مجازی از مسیح داراب|

صدای شیعه: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری تازه ترین و جدیدترین استفتاهای انجام شده از رهبر انقلاب و همچنین پاسخ‌های معظمُ‌له به موارد مطرح‌شده را نشر یافته شده کرد که در ذیل به بعضی از آنها اشاره شده می باشد:

آیا کپی کردن کارهای گرافیکی یا دانلود فیلم دیدنی و جذاب، کلیپ و همچنین آهنگ با ذکر منبع در فضای مجازی اشکال شرعی دارد؟

در صورتی که قرائن و همچنین شواهد یا متعارفی وجود دارد که در آن گونه مسائل بهره بری و استفاده جهت عموم آزاد می باشد، اشکال ندارد و همچنین الا بهره بری و استفاده، خرید و همچنین فروش و همچنین کپی برداری بنابر احتیاط واجب جایز نیست.

***

آیا صحبت یا شوخی با نامحرم به شکل صوتی، عکسی یا نوشتاری و همچنین نیز فالو یا لایک کردن جنس مخالف در فضای مجازی حرام می باشد؟

به روش کلی ارتباط با نامحرم که مستلزم مفسده بوده یا خوف وقوع در حرام در میان باشد، جایز نیست.

***

* ۱) آیا خواندن صیغه عقد موقت در فضای مجازی ـ جهت حلال شدن ارتباط و رابطه مجازی ـ صحیح می باشد؟

۲) جهت خواندن عقد حتماً بایستی و حتما طرف مقابل را بشناسیم؟

۱) نوشتن کافی نیست ولی باید توجه داشت خواندن عقد به صورت تلفنی و همچنین امثال آن هم با رعایت شرایط مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری اشکال ندارد و همچنین یکی از شرایط آن می باشد که بنابر احتیاط واجب در ازدواج با دختر باکره اجازه پدر یا جدّ پدری او مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد و همچنین بنابر احتیاط بدون آن هم عقد صحیح نیست.
۲) فی نفسه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نیست؛ همین که در عقد مخاطب تو معلوم باشد، کفایت می کند.

***

بنده کارمند هستم، بهره بری و استفاده فردی یا شخصی از اینترنت و همچنین فضای مجازی در محل کار در حد مستلزم و نیاز چه حکمی دارد؟

بهره بری و استفاده فردی یا شخصی از دارایی ها بیت‌المال جایز نیست و همچنین موجب ضمان می باشد، مگر با اذن مسئولی که شرعاً و همچنین قانوناً چنین حقی دارد.

***

تعرض به حریم خصوصی دیگران از طریق فضای مجازی از لحاظ فقهی چه حکمی دارد؟

فی نفسه جایز نیست.

***

بنده به علت شرایط کاری در شهری که برادران اهل سنت در آن هم ساکن خواهند بود زندگی می‌کنم. آیا می‌توانم در نماز جماعت و همچنین جمعه آنان شرکت نمایم؟

نماز جمعه و همچنین جماعت با آنان جهت حفظ وحدت اسلامی صحیح و همچنین مجزی می باشد.

***

در صورتی که فردی یا شخصی خلاف وحدت شیعه و همچنین تسنن صحبت کند نسبت به حضور در آن هم مجلس چه تکلیفی داریم؟

هرگونه گفتار یا کردار و همچنین رفتاری که در زمان حاضر سوژه و همچنین بهانه به دست دشمن بدهد یا موجب اختلاف و همچنین تفرقه بین مسلمین گردد، شرعاً حرام اکید می باشد و همچنین شرکت در آن هم مجلس در صورتی که تأیید و همچنین ترویج آن هم باشد جایز نیست.

***

پیش ‌بینی پس نتیجه آن می شود که مسابقات و همچنین قرعه کشی بین افرادی که درست پیش­ بینی کرده‌اند و همچنین جایزه دادن به برندگان قرعه چه حکمی دارد؟

شرکت در پیش بینی برد و همچنین باخت تیم ها اشکال ندارد ـ هر چند احتیاط در ترک آن هم می باشد ـ ولی باید توجه داشت بنابر احتیاط واجب مالک مبلغی که با شرط بندی به او می دهند نمی می شود؛ بله در صورتی که صاحب آن هم مبلغ بعداً با یکی از عقود شرعی مانند هبه یا صلح آن هم را تملیک کند، اشکال ندارد.

***

نظر معظمُ‌ له در باره ورزش بوکس و همچنین کاراته و همچنین دیگر ورزش‌های رزمی چیست و همچنین در صورت وارد شدن جراحات و همچنین کبودی در بدن حریف، دیه واجب می‌می شود؟

شرکت در آن گونه ورزش‌ها در صورتی که ضرر قابل توجهی نداشته باشد اشکال ندارد، ولی صدمه زدن به دیگران جایز نیست؛ مگر آن که ضرر قابل توجهی نداشته باشد و همچنین طرف مقابل رضایت داشته باشد؛ در هر صورت در صورتی که جراحت یا کبودی در بدن حریف وارد می شود پرداخت دیه واجب می باشد، مگر آن که از طرفِ مقابل، برائت از ضمان بگیرد.

***

حکم دوچرخه سواری جهت بانوان چیست؟

دوچرخه سواری زنان در مجامع عمومی و همچنین نیز در جایی که در معرض دید نامحرم می باشد، جایز نیست.

انتهای پیام

نظر رهبر انقلاب در مورد عقد موقت در فضای مجازی در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان