مدیر موزه قرآن خبر داد: خروج نُسخ خطی به مقصد کشورهای عربی/ مشکل اقتصادی و مالی جهت خرید آثار

مدیر موزه قرآن خبر داد: خروج نُسخ خطی به مقصد کشورهای عربی/ مشکل اقتصادی و مالی جهت خرید آثار

|مدیر موزه قرآن خبر داد: خروج نُسخ خطی به مقصد کشورهای عربی/ مشکل اقتصادی و مالی جهت خرید آثار از مسیح داراب|

صدای شیعه: حجت‌الاسلام امیر لهراسبی با اشاره به نبود یک هیات کارشناسی مستقل در مجموعه‌ موزه‌ها و همچنین به نسبت کاربری هر موزه، در گفت‌وگو با ایسنا گفتن می‌کند: هیات کارشناسی مستقر در موزه‌ها بایستی و حتما مجموعه‌ای از کارشناسان مورد تائید اداره کل موزه‌ها باشند تا در صورتی که یک شیء یا ورژن و نسخه‌ای جهت فروش به یک موزه داده می‌می شود، نرخ‌گذاری و همچنین اعلام قدمت اثر توسط آن تیم بررسی کردن و همچنین اعلام می شود که آیا آن هم اثر به درد موزه می‌خورد یا خیر؟ در حالی که اکنون تنها و فقط یک هیات پیشکسوت از کارشناسانِ مورد تائید اداره کل موزه‌ها به عنوان کارشناسان فرهنگی در آن باره فعال خواهند بود که کار نرخ‌گذاری را انجام می‌دهند.

او آن شیوه نرخ‌گذاری را غلط می‌داند و همچنین می‌گوید: هر مجموعه با توجه به هویت و همچنین کارکرد خود، نیازمند چند کارشناس آشنا به شرایط، فضا، مستلزم و نیاز و همچنین امکانات آن هم مجموعه می باشد تا آثار را بررسی کردن کنند، به عنوان مثال کارشناس فرهنگی موزه قرآن چند ماه پیش بازنشست شد و همچنین به دلیل قانون منع به کارگیری اشخاص بازنشسته، نتوانسته‌ایم از وجود او بهره بری و استفاده کنیم و همچنین در حال حاضر کارشناس فرهنگی و همچنین تخصصی در آن باره در موزه قرآن نداریم که حتی بخواهد آثار را بررسی کردن و همچنین به هیات کارشناسی ارجاع دهد.

او همچنین با گفتن آن‌که متاسفانه هیات کارشناسی کنونی اداره کل موزه‌ها، هنوز اطلاعات خود را به‌روز رسانی نکرده‌، ادامه می‌دهد: در سال شمسی‌های قبل افرادی به آن مجموعه‌ موزه‌ای رفت و آمد و مراجعه کرده‌اند تا آثار نفیسی که در اختیار داشته‌اند نرخ‌گذاری می شود، ولی باید توجه داشت نرخ اعلام شده با قیمتی که در بازار داده می‌می شود خیلی زیاد متغایر و متفاوت بوده و همچنین کمتر اعلام شده می باشد، چنین اتفاقاتی دو تاثیر منفی روی میراث فرهنگی و همچنین معنوی ما می گذارد.

مدیر موزه ملی قرآن توضیح می‌دهد:‌ در آن شرایط از یک سو نمی‌توانیم آن آثار را خریداری کرده و همچنین در گنجینه‌های خود به عنوان میراث کشور نگه‌داری کنیم، آثار نفیسی که شناسنامه‌ی ارزشمند تاریخ کشورند و همچنین وظیفه‌ ما حفظ آن هم‌هاست. از سوی دیگر، بسیاری از آن آثار به خصوص نسخ خطی از طریق دلال‌ها و همچنین قاچاقچیان از کشور خارج می‌شوند.

او با اشاره به موضوعاتی که در قرن‌ها و همچنین دوره‌های متنوع و گوناگون و مختلف، توسط فلاسفه به عنوان مساله مطرح می‌شده، می‌افزاید: در قبل نگاه فلاسفه و همچنین حکما به عالم هستی آن دغدغه را به وجود آورده که آن عالم از چه شکل گرفته، در دوره‌ای مساله زبان‌شناسی و همچنین امروز نیز مساله «هویت» مطرح می‌می شود. در واقع کل جهان در مورد‌ی آن هویت بحث می‌می شود و همچنین همه دنبال ساخته یا ایجاد یک هویت جهت خود خواهند بود، حتی در صورتی که آن هم را ندارند، جهت ایجادش تلاش می‌کنند و همچنین در صورتی که دربین گذشتگان خود یک هویت ارزشمند داشته‌اند، جهت آن هم ارزش قائل می‌شوند.

انتقال ورژن و نسخه‌های خطی ایران به حوزه خلیج‌فارس

لهراسبی با اشاره به صحبت‌هایی که در مورد‌ی انتقال بعضی نسخ خطی به کشورهای حوزه خلیج فارس شنیده می‌می شود، ادامه می‌دهد: کشورهای حوزه خلیج فارس دنبال هویت سازی جهت خود خواهند بود، که در صورتی که جلوی آن فرآیند گرفته نشود، ده‌ها و همچنین صدها سال شمسی بعدی کشورهایی با قدمت ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال شمسی، با آن اسناد جهت خود هویت و همچنین تمدنی جعلی و همچنین مستحکم در منطقه ساخته یا ایجاد می‌کنند. در پس نتیجه آن می شود که آن وظیفه مسئولان ماست که جلوی خروج آن آثار را به هر روش حتی خرید بگیرند.

او با اشاره به مقدار و اندازه و میزان تورم سالانه در کشور، می‌گوید: در صورتی که امسال آن آثار در کشور خریداری نشوند، قطعا زمانی که اوضاع آن هم‌ها به خطر می‌افتد میراث فرهنگی مجبور به خرید آن آثار می‌می شود و همچنین در آن هم شرایط نرخ نیز بالاتر می باشد و همچنین بایستی و حتما دو برابر آن هم پولی که امسال گفته می‌می شود را جهت آن هم شیء پرداخت کنند، بنابراین به نفع می باشد که در کمترین زمان کار کارشناسی را انجام دهند و همچنین در صورتی که ارزشمند می باشد بحث خرید صورت گیرد.

«پویش اهدای آثار به موزه‌ها» راه‌اندازی کنیم

او همچنین ضرورتِ غنی‌تر کردن مخازن و همچنین گنجینه‌های میراث فرهنگی به خصوص کتب خطی جهت موزه قرآن را، مدیریت انظار و افکار عمومی می‌داند و همچنین می‌گوید: آن کار باعث می‌می شود تا شهروندان و مردم شهر به دستگاه‌های دولتی که کار نسخ خطی انجام می‌دهند اعتماد مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را داشته باشند.

لهراسبی در ادامه به گفتن چند راهکار که آن هم‌ها را با متولیان موزه‌ها نیز در میان گذاشته می باشد، می‌پردازد و همچنین می‌گوید: در باره مدیریت انظار و افکار عمومی و همچنین رسانه بایستی و حتما به سمتی برویم که بحث اعتماد سازی اشخاص جهت رغبت به اهدای آثار به موزه‌ها در راس باشد، که آن اقدام در نخستین قدم با بهره بری و استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌های جمعی امکان‌پذیر می باشد، آن هم‌روش که از آن طریق شهروندان و مردم شهر دست به دست هم دادند تا به کمک شهروندان و مردم شهر زلزله‌زده کرمانشاه بروند.

مدیر موزه ملی قرآن تاکید می‌کند: می‌توانیم در آن شرایط به واسطه رسانه‌های جمعی و همچنین فضای مجازی کمپین‌های مختلفی تشکیل و همچنین در کمترین ساعت بیشترین برخوردها را شاهد باشیم.

او با گفتن آن‌که می‌قدرت در سه شاخه، مدیریت انظار و افکار عمومی را انجام داد؛ آن سه شاخه را شامل رسانه‌های جمعی، فضای مجازی و همچنین ساخت فیلم دیدنی و جذاب‌های کوتاه و همچنین مستند و همچنین کلیپ‌های کوچک می‌داند و همچنین ادامه می‌دهد: می‌توانیم پویشی در جامعه به نام «پویش اهدای اثار به موزه‌ها» راه‌اندازی کنیم.

چگونه و چطوری بین شهروندان و مردم شهر انگیزه اهدای آثار به موزه‌ها ساخته یا ایجاد کنیم؟

او همچنین با اشاره به آن‌که بسیاری از اشخاص آثاری ارزشمند در منزل و خانه‌های خود دارند که شرایط نگه‌داری آن هم‌ها مانند شرایط موزه‌ای نیست و همچنین چه بسا در سال شمسی‌های بعدی به واسطه تغییراتی که رخ می‌دهد، آن آثار از بین بروند، گفتن می‌کند: بنابراین بهترین نقطه جهت نگه‌داری آثار، موزه‌هایی می باشد که کار تخصصی در آن هم انجام می‌می شود، که جهت انجام آن نوع فعالیت‌ها نیازمند یکسری اقدامات انگیزشی هستیم.

او همچنین در توضیح انواع اقدامات انگیزشی نیز می‌گوید: موزه‌ها می‌توانند آثار را به صورت امانی از شهروندان و مردم شهر قبول کنند. افرادی که در منازل خود آثاری دارند، می‌توانند به مدت پنج سال شمسی یا هر قدر که به تفاهم برسند آثار خود را به موزه‌ها امانت دهند تا هم از آن هم‌ها نگه‌داری می شود و همچنین هم پشت ویترین‌های موزه‌ای با شرایط مطلوب‌تر نگه‌داری شوند.

او با تاکید بر آن‌که می‌قدرت آثار نفیس و همچنین شامل ارزش موزه‌ایِ در اختیار شهروندان و مردم شهر را به روش مجانی و رایگان مرمت کرد، گفتن می‌کند: جهت ساخته یا ایجاد انگیزه بین شهروندان و مردم شهر دیگر می‌قدرت آثار اهدا یا امانت داده شده را همراه بامعرفی اهدا کننده در زیر شیء دیدن کردن و نمایش داد. حتی می‌قدرت دلایل و همچنین انگیزه‌های اهدای‌ اثر را نیز نوشت.

لهراسبی اعطای نشان افتخار از سوی دست یار ریاست جمهور و همچنین ریاست نهاد میراث فرهنگی را یک اقدام انگیزشی دیگر می‌داند که باعث ساخته یا ایجاد رغبت جهت آثار موزه‌ای خود بین شهروندان و مردم شهر می‌می شود.

جنبش «یک میلیونی» موزه‌ای در واشنگتن

او همچنین با اشاره به جنبشی که در موزه «کتاب مقدس واشنگتن» به نام جنبش «یک میلیونی» ساخته یا ایجاد شده می‌گوید: هر کس که چیزی به آن موزه اهدا می‌کند یا به هر نحو به آن موزه کمک می‌کند، نام آن هم روی دیوار موزه ثبت می‌می شود، آن یک اقدام انگیزشی مثبت جهت شهروندان و مردم شهر می باشد و همچنین کمک می‌کند که موزه یک پویایی خاص داشته باشد.

مدیر موزه ملی قرآن هم‌چنین به سنت «وقف» که از سال شمسی‌های قبل بین شهروندان و مردم شهر وجود داشته، اشاره می‌کند و همچنین می‌گوید: بسیاری از بزرگان مانند آقای مرعشی نجفی و همچنین حاج حسین آقا ملک به واسطه وقف، آثار خود را غنی‌تر کرده‌اند، اکنون نیز نهاد‌های دولتی می‌توانند یک تفاهم‌نامه با اوقاف در باره وقف کتاب و همچنین ورژن و نسخه‌های خطی امضا کنند و همچنین حرکتی مثبت در آن باره شروع کنیم.

انتهای پیام

مدیر موزه قرآن خبر داد: خروج نُسخ خطی به مقصد کشورهای عربی/ مشکل اقتصادی و مالی جهت خرید آثار در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان