فاجعه ساخت دست بشر یمن پایانی را پیش رو نمی‌بیند

فاجعه ساخت دست بشر یمن پایانی را پیش رو نمی‌بیند

|فاجعه ساخت دست بشر یمن پایانی را پیش رو نمی‌بیند از مسیح داراب|

صدای شیعه: روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با عنوان "فاجعه ساخت دست بشر یمن پایانی ندارد"، به قلم "ایشان تارور" نوشته می باشد: «فروپاشی زیرساخت‌های آن کشور فقیر، کانونی از بحران را به وجود آورده؛ از عدم وجود آب سالم در شماری از شهرها و روستاها گرفته، تا تخریب دارایی‌های بسیاری از شهروندان و مردم شهر یمن که ملزومات معیشتی خود را در جنگ از دست داده‌اند. ادامه محاصره بندرگاه‌های یمن خطر وخیم‌تر شدن ناامنی غذایی را به دنبال دارد؛ بحرانی که ۱۷ میلیون یمنی (نزدیک به دو سوم جمعیت آن کشور) با آن هم روبه‌رو خواهند بود.

هفته قبل تیم امدادی "نجات کودکان" هشدار داد، گرسنگی و همچنین بیماری می‌تواند مردن و مرگ شمار تخمینی ۵۰ هزار تن از کودکان زیر پنج سال شمسی یمنی پیش از پایان سال شمسی جاری را در پی داشته باشد و همچنین آن یعنی مردن و مرگ میانگین ۱۳۰ کودک در هر روز و همچنین هر ۱۰ دقیقه یک مردن و مرگ. نهادهای مدافع حقوق بشر نیز درخصوص خطرهایی که در اثر کمبود منابع اقتصادی و مالی و همچنین تلفات ادامه‌دار درگیری‌ها پدید می‌آیند، هشدار می‌دهند.

دیوید بیسلی، رییس برنامه جذاب و جالب و خوب غذایی جهانی نهاد ملل در مصاحبه خود با برنامه جذاب و جالب و خوب "60 دقیقه" گفت: ما در آستانه قحطی قرار داریم. در صورتی که طی چند ماه بعدی وجوهات مورد مستلزم و نیاز را گرفتن نکنیم، می‌توانم بگویم ۱۲۵ هزار دختر و همچنین پسر کوچک جان خود را از دست خواهند داد.

بیش از یک میلیون کودک در یمن نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه خواهند بود.

بیسلی ادامه داد: ما قادر به جلوگیری از قحطی بوده‌ایم ولی باید توجه داشت می‌دانیم که سه چیز در حال وقوع می باشد؛ می‌دانیم که شهروندان و مردم شهر دارند می‌میرند، می‌دانیم که شهروندان و مردم شهر در حال ضعیف شدن خواهند بود و همچنین می‌دانیم که کودکان دارند از رشد بازمی‌مانند. آمار بازماندن از رشدی که اکنون در یمن با آن هم مواجهیم در حدود ۵۰ قسمت و بخش می باشد. آن یعنی آنان کوچکتر خواهند بود، مغزهایشان کوچکتر می باشد و همچنین بدنشان کوچکتر می باشد زیرا غذا و همچنین مواد مغذی مورد مستلزم و نیاز را گرفتن نمی‌کنند.

چشم‌انداز قحطی در کنار یکی از بدترین موارد شیوع وبا در تاریخ قرار دارد؛ بیماری مسری‌ای که موجب مردن و مرگ بیش از ۲ هزار و همچنین ۱۰۰ تن در سال شمسی قبل شده می باشد. نهادهای امدادی فعالیت مناسبی جهت مقابله با شیوع آن بیمای داشته‌اند ولی باید توجه داشت به دلیل کمبود پیوسته سوخت که تصفیه شبکه فاضلاب و همچنین تجهیزات آبرسانی را از کار انداخته، درخصوص امکان بروز موج جدید شیوع وبا هشدار می‌دهند.

یک سخنگوی نهاد سلامت جهانی به CBS گفت: در آن منطقه بایستی و حتما صلح برقرار می شود. آن چیزی می باشد که جهت توقف شیوع آن بیماری به آن هم نیازمندیم.

ولی باید توجه داشت صلح در یمن در دسترس نیست. جنگ داخلی یمن بعد از فتح صنعا، پایتخت آن کشور به دست شبه‌سربازان انصارالله در سپتامبر ۲۰۱۴، توجه جهانی را به آن کشور جلب کرد. در بهار سال شمسی ۲۰۱۵، سعودی‌ها در کنار ائتلافی از کشورهای حوزه خلیج فارس به یمن حمله کردند تا حکومت طرفدار عربستان را بازگردانند. علیرغم کمپین هوایی بی‌امان که شهرهای آن کشور را با خاک یکسان کرده، آنان قادر به شکست انصارالله نبوده‌اند؛ تیمی که همچنان کنترل صنعا و همچنین قسمت و بخش قابل توجهی از شمال آن کشور را در دست دارد.

 در پی حمله موشکی انصارالله به ریاض در ماه جاری، عربستان لفاظی‌های خود را تشدید کرده و همچنین ایران را به "تجاوز مستقیم" متهم می‌کند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که ادعای ارتباط ایران با انصارالله بی پایه و همچنین اساس می باشد. بعد از آن هم سعودی‌ها محاصره شدیدتری را بر بندرگاه‌های یمن اعمال کردند که ظاهرا با هدف محروم کردن نیروهای انصارالله از تسلیحات و همچنین سایر ملزومات صورت گرفت. تیم‌های مدافع حقوق بشر با اعتراض به آن اقدام عربستان گفته‌اند که تشدید محاصره می‌تواند شرایط اسف‌بار انسانی در یمن را از آن هم بدتر کند.

همکارم، آماندا اریکسون می‌گوید: پیش از بروز جنگ داخلی، یمن نزدیک به ۹۰ قسمت و بخش از مواد غذایی خود را – به ویژه از طریق دریا – وارد می‌کرد. هفت میلیون تن از شهروندان و مردم شهر یمن کاملا وابسته به واردات مواد غذایی خواهند بود. در اثر جنگ، واردات مواد غذایی خیلی زیاد دشوارتر شده می باشد. بسیاری از شرکت‌های حمل و همچنین نقل، دیگر به آن کشور ملزومات ارسال نمی‌کنند. حتی پیش از محاصره، آن هم دسته از اشخاص که ملزومات را حمل می‌کردند، ممکن بود با تاخیرهای زیاد و همچنین بازرسی‌های اجباری از جانب ناوهای ائتلاف مواجه شوند.

رییس برنامه جذاب و جالب و خوب غذایی جهانی نهاد ملل نیز می‌گوید: فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی‌کنم در مورد بهره بری و استفاده ائتلاف تحت رهبری عربستان و همچنین انصارالله از مواد غذایی به عنوان سلاحی جهت جنگ سوالی وجود داشته باشد. و همچنین آن بسیارشرم‌آور می باشد.

هفته قبل سعودی‌ها اظهار کردند که در حال سبک کردن محاصره خواهند بود. آنان همچنین مکررا به فعالیت‌های امدادی بشردوستانه خود در یمن اشاره کرده‌اند. ولی باید توجه داشت مقامات بین‌المللی همچنان از دشواری‌های دسترسی به آن کشور شکایت دارند.

در بیانیه‌ هفته قبل یک میزبان نهاد‌های مدافع حقوق بشر، شامل نهاد ملل، کمیته نجات بین‌المللی و همچنین نجات کودکان آمده می باشد: محدود کردن مداوم تحویل ملزومات حیاتی توسط ائتلاف تحت رهبری عربستان، اقدامی می باشد که می‌تواند به آزار جمعی میلیون‌ها تن از شهروندان و مردم شهر یمن منجر می شود. آن اقدام بدترین بحران انسانی جهان را تشدید می‌کند؛ بحرانی که در نزدیک به سه سال شمسی جنگ، بیش از ۲۰ میلیون تن را نیازمند اقدامات امدادی کرده و همچنین هفت میلیون تن از آنان را در آستانه قحطی قرار داده می باشد.

بحثی جدی درخصوص نقش آمریکا در جنگ یمن، غایب برنامه جذاب و جالب و خوب "60 دقیقه" بود. دونالد ترامپ، رییس جمهور فعلی و همچنین باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا هر دو با اعزام کشتی‌هایی به آن منطقه، به اشتراک گذاشتن اطلاعات با ریاض و همچنین تامین مجدد جنگ‌افزارهای ائتلاف عربستان، از اقدامات سعودی‌ها حمایت کرده‌اند. به نظر می‌رسد ترامپ با توییت‌های آن هفته خود، در ماموریت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان جهت مواجهه با نفوذ ایران در خاورمیانه، به او اختیار تام داده و همچنین هشدارهای فراوان بنیاد سیاست خارجی واشنگتن مبنی بر گیر افتادن ولیعهد عربستان در مخمصه‌ای که راه خروجی ندارد، جهت او مهم نیست.

ولی باید توجه داشت پذیرش مشارکت در فاجعه یمن در آمریکا و همچنین انگلیس که هر دوی آن هم‌ها ارتباط و رابطه امنیتی عمیقی با ریاض دارند، رو به افزایش می باشد. هفته قبل، مجلس نمایندگان جریمه نمادین هنگفتی را صادر و همچنین اظهار کرد، همکاری نظامی آمریکا با عربستان، طبق قوانین و قانونی که جنگ طولانی آمریکا با تیم‌های ضد بشری و ترویستی در خاورمیانه را تحریم می‌کند، مجاز نیست.

در اقدامی نادر، تراژدی یمن در کنگره آمریکا به بحث گذاشته شد. ولی باید توجه داشت آن در مقابل رنج میلیون‌ها یمنی که در جهانی از ترس، گرسنگی و همچنین محروم و بی بهره محبوس خواهند بود و همچنین در چشم‌انداز بعدی، پایانی بر آن بحران نمی‌بینند، خیلی زیاد ناچیز می باشد.»

منبع: ایسنا

انتهای پیام

فاجعه ساخت دست بشر یمن پایانی را پیش رو نمی‌بیند در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان