عوامل الهی که بذر امید را در قلب می پاشد

امیدواری عوامل الهی که بذر امید را در قلب می پاشد

شفقنا- در صورتی که ایمان و همچنین تلاشهاى انسان در مسیر ایمان، باره ساز امید می باشد، باز بودن باب توبه، پذیرفته شدن شفاعت اولیاى خداوند تبارک و تعالی، و همچنین گستردگى رحمت خداوند تبارک و تعالی، یک رشته عواملى می باشد که بذر امید را در مراحل بعد در قلوب انسان مى پاشند، یعنى بعد از ایمان و همچنین تلاش، بایستی و حتما آن عوامل را که قرآن به آنها اشاره مى کند عوامل درجه دوم براى ساخته یا ایجاد رجا و همچنین امید در قلوب دانست. اینک گفتن آنها:
۱٫ مغفرت گسترده خداوند تبارک و تعالی
نخستین عامل آفریننده امید در قلوب اشخاص با ایمان، بعد از تلاش هاى شایسته، آن هم نظر به رحمت گسترده خداوند تبارک و تعالی می باشد، خدایى که رحمت او بر خشم او مقدم مى باشد.([۱])
قرآن در مواردى بر آن معنى، تصریح کرده و همچنین مى فرماید:
(قُلْ یا عِبادىَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللّهِ إِنَّاللّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُو همچنینَ الغَفُورُ الرَّحِیمُ).([۲])
«بگو به آن هم بندگانم که در ارتکاب گناه زیاده روى کرده اند از رحمت خداوند تبارک و تعالی مأیوس نباشند، خداوند همه ى گناهان را مى بخشد او بخشاینده ومهربان می باشد».
و همچنین در آیه دیگر مى فرماید:
(…و همچنینَإِنَّ رَبَّکَ لَذُو همچنین مَغْفِرَه لِلنّاسِ عَلى ظُلْمِهِمْ…).([۳])
«پروردگار تو به شهروندان و مردم شهر در حالى که ستمکار و همچنین گناهکارند، داراى بخشایندگى می باشد».
آن گونه آیات بخصوص آیه دوم، مرتبط به آن هم نوع بخشایندگى می باشد که گاهى بدون توبه شامل حال بندگان مى گردد، و همچنین در صورتی که مقصود آن هم نوع از بخشایندگى بود که از طریق توبه عاید انسان مى گردد لفظ (على ظلمهم)(درحالى که گنهکارند) لزومى نداشت. قبل از آن، لحن آیه نخست، به گونه اى می باشد که نمى قدرت آن هم را بر خصوص حالت توبه حمل کرد زیرا لحن آیه از یک رحمت وسیع ومغفرت گسترده حکایت مى کند و همچنین مى خواهد در دل بندگان بدور افتاده ، نور امید و همچنین بارقه رجا را روشن سازد.
۲٫ استغفار فرشتگان
از عوامل امید آفرین، طلب آمرزش فرشتگان می باشد زیرا حاملان عرش و همچنین آنها که پیرامون آن هم خواهند بود در حق اشخاص با ایمان طلب آمرزش مى کنند آنجا که مى فرماید:
(الَّذِینَ یَحْمِلُونَ الْعَرشَ و همچنینَمنْ حَولَهُ یُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ و همچنینَیُؤْمِنُونَ بِهِ و همچنینَیَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا و همچنینََسِعَتْ کُلَّ شَىء رَحْمَهً و همچنینَعِلماً…).([۴])
«فرشتگان حامل عرش و همچنین آنها که دور آن هم خواهند بود با ستایش خداوند تبارک و تعالی، او را تسبیح مى گویند هم خود به خداوند تبارک و تعالی ایمان دارند و همچنین هم در مورد اشخاص با ایمان طلب آمرزش مى کنند و همچنین مى گویند پروردگارا! رحمت و همچنین علم بى نهایت تو، همه جا را فرا گرفته می باشد».
۳٫ شفاعت اولیاى الهى
سومین عامل رجا و همچنین امید، شفاعت اولیا خداوند می باشد که قرآن از آن هم در مورد رسول گرامى به عنوان «مقام محمود» نام مى برد و همچنین مى فرماید:
(و همچنینَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَهً لَکَ عَسى أَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقاماً مَحْمُوداً).([۵])
«بخشى از شب را با انجام نمازهاى نافله، بیدار و همچنین متهجد باش، شاید خدایت تو را به مقام بس پسندیده برگزیند».
در آیه دیگر یادآور مى می شود که شفاعت خداوند تبارک و تعالی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را تا آن هم حد مى پذیرد که او را راضى سازد آنجا که مى فرماید:
(و همچنینَلَسَوفَ یُعْطِیکَ رَبُّکَ فَتَرْضى).([۶])
«خداى تو آن هم مقدار و اندازه به تو مى دهد (و همچنین در سایه شفاعت تو گنهکاران امت را مى بخشد) که تو راضى شوى».
آیا آیه نخست که در مورد لطف گسترده خداوند تبارک و تعالی سخن مى گوید اکثرا و بیشتر امید آفرین می باشد، یا آیه اخیر که مرتبط به شفاعت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می باشد، احادیث خاندان رسالت حاکى می باشد که آیه مرتبط به شفاعت بیش از آیه نخست، رجا آفرین مى باشد. هر چند که دیگران خلاف آن هم را برگزیده اند. ولى از امیرمؤمنان حدیثى نیز نقل شده می باشد که قول نخست را تأیید مى کند.([۷])
در پایان یادآور مى شویم که با بودن یک چنین وسایل رحمت وعوامل امید آفرین نباید خود را فریب داد و همچنین به امید آن عوامل از انجام وظایف خوددارى کرد. آن هم روش که امیرمؤمنان (علیه السلام) مى فرماید: عارف به مقامات خدایى کسى می باشد که شهروندان و مردم شهر را از رحمت خداوند تبارک و تعالی مأیوس نسازد و همچنین آنان را از بازتاب گناهان مطمئن ننماید([۸]).([۹]) ( [۱۰])
——————————————————————————–
[۱] . یا من سبقت رحمته غضبه.
[۲] . زمر/۵۳٫
[۳] . رعد/۶٫
[۴] . غافر/۷٫
[۵] . اسراء/۷۹٫
[۶] . ضحى/۵٫
[۷] . به مجمع البیان، ج۴، ص ۵۰۳، ط صیدا. وبه احیاء العلوم، ج۴، ص ۱۶۷ رفت و آمد و مراجعه بفرمائید.
[۸] . انما العالم الذى لایقنط الناس من رحمه اللّه و همچنین لایؤمنهم من مکر اللّه (کافى، ج۱، ص ۳۶).
[۹] . منشور جاوید، ج۳، ص ۲۰۰ـ ۲۰۳٫
[۱۰] اندیشه های جاوید، ج ۲، ص ۱۷۰٫

انتخاب شفقنا از مقالات پایگاه حضرت آیت الله سبحانی

عوامل الهی که بذر امید را در قلب می پاشد در تاریخ ۲۰۱۷-۱۲-۱۰ ۱۲:۳۱:۵۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان