ریاست آکادمی مطالعات ایرانی لندن: "اسلام رحمانی" با وادادگی در مقابل استکبار تفاوت دارد

ریاست آکادمی مطالعات ایرانی لندن: "اسلام رحمانی" با وادادگی در مقابل استکبار تفاوت دارد

|ریاست آکادمی مطالعات ایرانی لندن: "اسلام رحمانی" با وادادگی در مقابل استکبار تفاوت دارد از مسیح داراب|

صدای شیعه: آموزه‌هایی که دین مبین اسلام جهت بشریت به ارمغان آورده می باشد حاصل جانفشانی‌ها، رشادت‌ها و همچنین مبارزات نظامی و همچنین سیاسی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام(ص) و همچنین ائمه معصومین(ع) همراه با یاران بزرگوارشان می باشد. حفظ و همچنین تداوم آن مسیر که به بهای ریخته شدن خون میلیون‌ها مسلمان حاصل شده می باشد، امری ضروری و همچنین واجب می باشد و همچنین از سوی دیگر هرگونه طرح مسأله‌ای که باعث تضعیف آن عزت و همچنین افتخار می شود، پا گذاشتن بر خون‌های شهدایی می باشد که در مسیر اسلام فدا شده‌اند. حال عوامل ساخته یا ایجاد آن اختلالات ممکن می باشد از روی جهل و همچنین یا از روی غفلت با طرح مباحثی زیرا و به درستی که «تفسیر و همچنین برداشت عصری داشتن از دین» باشد که حاصل آن هم چیزی جز خارج کردن آموزه‌های اصیل اسلام مثل جهاد با شعارهایی مثل «صلح پایدار» و همچنین «اسلام رحمانی» از مسیر اصلی خود نخواهد بود. 

مرز بین صلح پایدار و همچنین اسلام رحمانی با اسلام مبارزه و همچنین جهاد در مقابل کفار بر اساس قرآن و همچنین آموزه‌های نبوی(ص) اکنون یکی از موضوعات مطرح در جامعه می باشد که سردرمداران آن هم عده‌ای روشنفکر خواهند بود که با دستاویز قرار دادن چنین موضوعاتی بنا دارند بسیاری از شرعیاتی که دین اسلام دعوت به آن هم کرده می باشد مثل اصل امر به معروف و همچنین نهی از منکر و همچنین جهاد و همچنین مبارزه علیه کفر و همچنین نفاق را زیر سؤال ببرند.

از آن رو به مناسبت ایام نزدیک به ولادت رسول گرامی اسلام(ص) و همچنین امام و پیشوا صادق(ع) خدمت حجت‌الاسلام سید سلمان صفوی، ریاست آکادمی مطالعات ایرانی لندن رسیدیم تا از نظرات او همچنین در آن باره بهره بری و استفاده کنیم. او همچنین قرآن‌پژوه، مولوی‌شناس، کاشف ساختار مثنوی مولوی، برنده جایزه جهانی کتاب سال شمسی «ساختار معنایی مثنوی معنوی» و همچنین نویسنده کتب متعدد به زبان انگلیسی و همچنین فارسی در حوزه فلسفه مقایسه‌ای، قرآن‌پژوهی و همچنین عرفان اسلامی، دست یار سابق مرکز اسلامی انگلیس، ریاست فعلی آکادمی مطالعات ایرانی لندن، ریاست مرکز بین‌المللی مطالعات صلح لندن و همچنین عضو کنگره فیلسوفان اسکولاستیک ایتالیا می باشد.

صفوی که از نوادگان شیخ صفی‌الدین اردبیلی عارف و همچنین شاعر قرن هشتم هجری قمری می باشد که سیادت او همچنین به امام و پیشوا کاظم(ع) می‌رسد. او همچنین تحصیلکرده حوزه علمیه قم تا مرتبه اجتهاد و همچنین مشاور عالی مسائل بین‌الملل دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و همچنین شامل دکترا و همچنین فوق دکترا از دانشگاه لندن می باشد و همچنین ازسال ۱۳۷۶ در آنجا زندگی می‌کند.

تسنیم: در مورد آکادمی مطالعات ایرانی لندن توضیح بدهید.

آکادمی مطالعات ایرانی لندن مرکز تحقیقات فرهنگ و همچنین تمدن ایران و همچنین اسلام که به عنوان یک مؤسسه علمی تحقیقاتی در اروپا ثبت شده می باشد. موضوعات تحقیقات آن مؤسسه، ادبیات ایرانی، فلسفه اسلامی، عرفان اسلامی، قرآن و همچنین هنر اسلامی، تاریخ معنوی و همچنین فرهنگی ایران می باشد. دپارتمان‌های مختلفی در آن مؤسسه وجود دارد که شامل دپارتمان فلسفه و همچنین عرفان، دپارتمان هنر ایرانی اسلامی، دپارتمان قرآن‌شناسی و همچنین دپارتمان انتشارات و همچنین مجلات می باشد. در آن مؤسسه یکسری دروس تدریس می‌می شود که شرح مثنوی مولوی جلال‌الدین رومی، شرح دیوان شمس، معنویت اسلامی و همچنین اخلاق اسلامی، نقد و همچنین تحلیل جامع و همچنین زندگی امروز در غرب و همچنین مستلزم و نیاز به معنویت از آن هم جمله‌اند. همچنین نمایش جلسات و همچنین ارتباط با دانشگاه‌ها و همچنین رسانه‌های بریتانیا و همچنین اروپا از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های جانبی مؤسسه محسوب می‌شوند.

آن آکادمی پل گفت‌وگوهای فلسفی میان اسلام و همچنین غرب می باشد و همچنین صدای آن هم از طریق مجلهTranscendent Philosophy «حکمت متعالیه» منعکس می‌می شود. آن مؤسسه از سال شمسی ۲۰۰۰ از سوی آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، آیت‌الله سیدمحمد اراکی و همچنین بنده در لندن تأسیس شد و همچنین شامل شمارۀ شابک معتبر اروپاست. هیئت تحریریه قوی با نام‌های پرفسور ویلیام چیتیک، پرفسور جیمز موریس، پرفسور لندلت داریم. از کشور ایران نیز آیت‌الله بررسی کننده و پروهشگر داماد، آیت‌الله اراکی، آیت‌الله محمد خامنه‌ای، دکتر داوری، اعوانی و همچنین … در هیئت تحریریه مجله نیز عضو خواهند بود. آن مجله، مطالعات مقایسه‌ای فلسفه و همچنین عرفان اسلامی و همچنین اروپایی را نشر یافته شده می‌کند و همچنین صدایش در سراسر جهان شامل آمریکا، اروپا، استرالیا، کانادا و همچنین ژاپن و همچنین … در بین نخبگان آن هم‌ها نشر یافته شده می‌می شود.

ایران بایستی و حتما در بستر تمدنش شناخته می شود نه تاریخ شاهان
از سوی دیگر آکادمی مطالعه ایرانی به مثابه یک حلقه و همچنین یا مدرسه فکری نظیر حلقه فرانکفورت می باشد که مؤسس مکتب فکری ایران‌شناسی فرهنگی و همچنین اسلامی در قلب اروپاست. کوشش ما آن هم می باشد که ایران را در چارچوب فرهنگ و همچنین تمدنش بایستی و حتما شناسایی کرد نه در چارچوب تاریخی شاهان. آن نظریه نیز مورد استقبال نخبگان جهانی قرار گرفته می باشد و همچنین امروز به عنوان یک جریان فکری در دنیا شناخته می‌می شود.

تجلی فکر کردن و اندیشیدن متفکران اسلامی در هنر نهفته شد
بنابراین در صورتی که ایران بخواهد شناخته می شود، ایران را بایستی و حتما در بستر سیر تحولات فکری و همچنین فرهنگی آن هم شناسایی کرد و همچنین در صورتی که قله‌های فکری ایران شناسایی می شود، آن هم موقع هویت ایران به خصوص بعد از اسلام معین می‌می شود. فردوسی، سنایی، عطار، مولوی، ابوسعید ابوالخیر، حافظ، سعدی، ملاصدار، ملامحسن فیض کاشانی و همچنین علامه طباطبایی، امام و پیشوا خمینی و همچنین رهبر معظم انقلاب نمونه‌های برجسته‌ای از نظام فکری و همچنین فرهنگی ایرانند که شناخت ایران بایستی و حتما در چارچوب و همچنین پرتو اندیشه‌ها و همچنین آرا و همچنین سیر کارهای ایشان شناسایی می شود و همچنین اکنون سیر علملکرد ایشان و همچنین تجلیات اندیشه‌ها و همچنین رفتارهایشان در هنر انعکاس یافته می باشد.

تسنیم: هدف اصلی‌تان از راه‌اندازی آکادمی مطالعات ایران در لندن چه بود؟

 کوشش ما آن می باشد که جریان فکری سلیمی را از ایران به اروپا نشان دهیم و همچنین در فضایی که رسانه‌های امپریالیستی چهره خشنی را از ایران به جهان غرب مخابره می‌کنند، بتوانیم هویتِ اصیل، عمیق و همچنین معنوی و همچنین اخلاقی ایران را به جامعه غرب معرفی کنیم. همچنین تلاش داریم تا نشان دهیم ایران نماد صلح، امنیت، عقلانیت، حکمت و همچنین تعامل با جهان و همچنین تمدن‌های متنوع و گوناگون و مختلف می باشد. ایران یک فرصت جهت صلح و همچنین امنیت جهانی می باشد. بر اساس تاریخ عمیق فرهنگی ایران و همچنین بنا بر شخصیت‌های برجسته‌ای که آن کشور بعد از صدر اسلام دارد، نشان می‌دهد ایران مهد صدور فرهنگ و همچنین هنر اصیل اسلامی به سراسر دنیاست. در حال حاضر خطر امنیت جهانی کشورهایی خواهند بود که بمب اتم و همچنین هسته‌ای تولید کردند و همچنین آن هم را بر سر غیر سربازان بی‌گناه ریختند و همچنین فرهنگ و همچنین تمدن و همچنین زیرساخت‌های آنان را مورد تهدید قرار دادند.

ابزارهای گفت‌وگو با نخبگان جهان غرب؛ عقل، قلب، هنر
بر اساس تحلیلی که به صورت عملی داشتیم، راه گفت‌وگو با جهان غرب به خصوص با نخبگان، زبان عقل، قلب و همچنین هنر می باشد؛ لذا ما از طریق مسائل فلسفی، گفت‌وگوهای فلسفی انجام می‌دهیم. قلب نیز در حوزه عرفان می باشد؛ بنابراین از آن طریق عرفان اسلام را با انواع عرفان‌هایی که در آنجا موجود می باشد، مورد مقایسه قرار می‌دهیم. همچنین در حوزه هنر اسلامی به خصوص هنر بعد از انقلاب اسلامی ایران که شامل شعر، معماری ایرانی، خوشنویسی، نقاشی‌ها و همچنین … گفتمان‌هایی شکل می‌دهیم. در مقابل جریانی که به دنبال چالش و همچنین جنگ بین تمدن‌ها و همچنین فرهنگ‌هاست، ما بر سر نیازهای فطری انسان امروز پافشاری می‌کنیم که جوامع امروز در خطر کاهش و همچنین نابودی اخلاق و همچنین معنویت می باشد.

از آن رو اخیراً پنج جلد کتاب شعر معاصر فارسی را به انگلیسی ترجمه کردیم که شامل موسوی گرمارودی، طاهره صفرزاده، سلمان هراتی، قیصر امین‌پور و همچنین .. غزوه می باشد تا نشان دهیم سنت شعری ایران که حاوی اخلاق، معنویت، صلح، امنیت و همچنین گفت‌وگوست، زنده می باشد و همچنین بعد از انقلاب اسلامی هم به حیات خودش ادامه می‌دهد و همچنین آن سنت مبتنی بر اخلاق، معنویت، عدالت و همچنین صلح و همچنین گفت‌وگوست. لذا آن مؤسسه مرجع شیعه‌شناسی و همچنین ایران‌شناسی در انگلستان می باشد.

همچنین بعضی کتب نشر یافته شده شده ما در لندن به انگلیسی عبارتند: «مقایسه ادراک از دیدگاه ملاصدرا و همچنین فلاسفه غرب»، «مقایسه علیت از دیدگاه ملاصدرا و همچنین فلاسفه غرب»، «مقایسه فلسفه اسلامی و همچنین غرب»، «عرفان عملی»، «گفتمان انقلابی در جهان اسلام»، « ارتباط و رابطه ذهن و همچنین بدن از دیدگاه ملاصدرا» و همچنین …

نشر اولین دانشنامه معاصر قرآن کریم
تازه ترین و جدیدترین کار تحقیقاتی که مؤسسه ما در لندن انجام داد، دانشنامه معاصر قرآن کریم می باشد که کار جمع و همچنین تدوین آن هم حدود ۷ سال شمسی طول کشید. آن دانشنامه یک منبع زودیاب جهت فهم قرآن به زبان روان با تکیه بر منابع معتبر شیعه و همچنین سنی و همچنین با نگاه تقریب مذاهبی و همچنین در مقابل نگاه مستشرقین ناآگاه به قرآن می باشد که سعی دارند قرآن را در مقابل عقل و همچنین علم و همچنین هنر قرار دهند. در آن دانشنامه چهره ناب قرآن که در پرتو روایات و همچنین پرتو سنت‌های تفسیری ما دیده می‌می شود، معرفی شده می باشد.

تسنیم: تا چه حد در باره علمی تبلیغی موفق بوده‌اید و همچنین با چه چالش‌هایی مواجه شدید؟
به قدری موفق بودیم که تا به حال چندین تز راجع به فعالیت‌های مطالعات ایرانی لندن نوشته شده می باشد. در کتاب‌های مختلفی که به انگلیسی نشر یافته شده شده می باشد، نیم صفحه یا یک صفحه در مورد فعالیت‌های آکادمی و همچنین به خصوص مجله … نشر یافته شده شده‌ می باشد. تخصص خودم مثنوی مولوی می باشد که آثارم در دانشگاه‌های آمریکا و همچنین انگلیس تدریس می‌می شود و همچنین حتی بی بی سی اعتراف کرده که تازه ترین و جدیدترین کاری که در حوزه مثنوی‌شناسی انجام شده می باشد، کار بنده می باشد که « The Structure of Rumi’s Mathnawi» و همچنین یا « ساختار معنایی مثنوی معنوی» نام دارد. آن کتاب جایزه بین‌المللی کتاب سال شمسی در ایران را گرفتن کرد و همچنین به فارسی هم نشر یافته شده شده می باشد.

از آنجایی که در آکادمیک ایرانی لندن کار علمی و همچنین اجتهادی انجام می‌دهیم و همچنین به دنبال گفت‌وگوهای فکری هستیم، مورد استقبال مراکز آکادمیک انگلستان و همچنین اروپا قرار می‌گیریم. بنابراین یک نهاد علمی هستیم نه تبلیغی و همچنین از حکومت ایران هم هیچ مبلغی گرفتن نمی‌کنیم و همچنین به صورت خودجوش کار علمی انجام می‌دهیم. هزینه ما از طریق فروش مجلات، نمایش سمینارها، نمایش دوره‌های علمی در آکادمی، تدریس و همچنین … هزینه مؤسسه را تأمین می‌کنیم.

تسنیم: به نظر می‌رسد موضوع گفتمان صلح که تو اشاره داشتید، یک حد و همچنین حدودی بایستی و حتما داشته باشد و همچنین اکنون با همین شعار عده‌ای روشنفکر موضوع اسلام رحمانی را مطرح می‌کنند و همچنین اذهان عمومی را به آن سمت سوق می‌دهند که اسلام حتی در قبال کفار همواره بایستی و حتما از موضع صلح وارد می شود.  ولی باید توجه داشت در نگاه قرآن و همچنین عترت(ع) شاهدیم تا یک حدی صلح رواست و همچنین خداوند متعال در آیات قرآن با لحن عتاب با کفار و همچنین مشرکین صحبت می‌کند و همچنین یکی از ویژگی‌های پیروان رسول‌الله(ص) را شدت در مقابل کفار و همچنین مهربانی در قبال خودی‌ها معرفی می‌کند و همچنین می‌فرماید «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ و همچنینَ الَّذینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُم‏؛ محمد (ص) پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خداست؛ و همچنین کسانى که با اویند، بر کافران، سختگیر [و همچنین] با همدیگر مهربانند.» از آن رو شاهد نبردهای پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) با کفار و همچنین قیام امام و پیشوا حسین (علیه‌السلام) بر علیه کفر زمان هستیم، منتها نه به عنوان آغاز کننده جنگ بلکه در مقام دفاع از حریم اسلام. تو به عنوان قرآن‌پژوه و همچنین به عنوانی فردی یا شخصی که با فرهنگ غرب آشنایی دارید مرز بین اسلام رحمانی با اسلام مقتدر و همچنین مایه عذاب و همچنین ترس کفار یا به عبارتی امپریالیسم جهانی را چگونه معرفی می‌کنید؟

ابتدا عرض کنم ما حکومت آمریکا را سردمدار استکبار جهانی و همچنین پهناور و بزرگترین خطر صلح و همچنین امنیت جهانی می‌شناسیم. آمریکا کشوری می باشد که بیشترین تسلیحات و همچنین کلاهک‌های هسته‌ای را دارد و همچنین در عین حال مانع هسته‌ای شدن سایر کشورهاست و همچنین کشوری مثل ایران را که خواستار هسته‌ای شدن در راستای ارتقای کیفی و همچنین کمّی منابع طبیعی و همچنین غیر طبیعی می باشد، متهم به بر هم زدن ثبات منطقه می‌داند. آمریکا کشوری می باشد که در جنگ ویتنام باعث کشتار وسیع شهروندان و مردم شهر بی‌گناه و همچنین غیرنظامیان شد و همچنین باعث ویرانی و همچنین کشتار عظیم در هیروشیما و همچنین ناکازاکی ژاپن شد و همچنین در عصر حاضر جنگ‌های متعددی را به صورت مستقیم و همچنین غیر مستقیم برپا و همچنین از سوی دیگر از تروریست‌ها حمایت می‌کند. بنابراین آمریکا هیچ وقت به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن صلح نیست بلکه پیوسته به دنبال سلطه بر جهان می باشد و همچنین در آن مسیر دست به هر اعمال خشونت‌باری می‌زند.

اهل‌بیت(ع) با «مخالفان فکری» با عقلانیت و همچنین استدلال برخورد می‌کردند
 ما می‌خواهیم به جهانیان نشان دهیم که صلح‌طلب حقیقی ما هستیم و همچنین حقوق همه ملت‌ها، فرهنگ‌ها و همچنین تمدن‌ها را به رسمیت می‌شناسیم و همچنین اندیشه خودمان را در معرض انظار و افکار عمومی قرار می‌دهیم. بنابراین دعوت به اسلام را هیچ گاه با خشونت و همچنین زور به کسی تحمیل نکردیم بلکه همواره با دعوت همراه بوده می باشد. کاری که طالبان و همچنین داعش خود خوانده و همچنین القاعده می‌کنند، مخالف سنت نبوی و همچنین سنت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) می باشد. هر کدام از اهل‌بیت (علیهم‌السلام) با روش عقلانی، منطقی و همچنین استدلالی همواره با مخالفان خود برخورد می‌کردند.

ما می‌گوییم اکنون جریاناتی مثل طالبان و همچنین داعش خود خوانده و همچنین … که خود را مسلمان معرفی می‌کنند، با صهیونیزم جهانی و همچنین حکومت آمریکا دو روی یک سکه خواهند بود که هدفشان تخریب اسلام می باشد و همچنین خواهان حاکمیت ظلم و همچنین جور در جهان خواهند بود. ولی باید توجه داشت در یک طرف،کشوری به نام ایران می باشد که جهان را دعوت به گفت‌وگو و همچنین تعقل، به صلح عادلانه، اخلاق و همچنین معنویت می‌کند و همچنین ایران امروز نماد آن فرهنگ و همچنین تمدن می باشد.

ولی باید توجه داشت اسلام رحمانی متعلق به قرآن و همچنین سوره‌های قرآن می باشد. اساس قرآن بر رحمانیت می باشد؛ تمام سوره‌های قرآن جز سوره توبه با «بسم‌الله الرحمن الرحیم» آغاز شده می باشد، زیرا و به درستی که آن سوره اعلان بیزاری از کفار معاندی می باشد که به جنگ مسلحانه علیه مسلمانان قد علم کرده‌اند و همچنین به خیال باطلشان خواهان نابودی اسلام و همچنین مسلمانان خواهند بود.

با مخالفان فکری جنگ فیزیکی نداریم
بنابراین همین اسلام رحمانی حاوی جاذبه و همچنین دافعه بر اساس ارزش‌های قرآنی و همچنین سنت نبوی می باشد. یعنی اساس اسلام دعوت به تعقل، تدبر، اندیشه و همچنین ارائه حق و همچنین واقعیت و حقیقت با برهان استدلال به جهانیان می باشد. ما با هیچ کسی که مخالف اندیشه ما باشد، جنگ فیزیکی نداریم. ولی باید توجه داشت در صورتی که کشور یا تیمی به بلاد مسلمین حمله مسلحانه بکند، در صورتی که کشوری به فکر کردن و اندیشیدن اسلامی حمله مسلحانه کند و همچنین متفکران اسلامی را ترور کند، اسلام به ما اجازه دفاع داده که آن موضوع یک امر بدیهی و همچنین اضح می باشد.

اسلام رحمانی به معنای وادادگی در مقابل استکبار نیست
 بنابراین مرز ما با رقبا، دشمنان و همچنین مخالفان اینگونه می باشد که تا زمانی که مبارزاتمان در سطح فکری، فرهنگی و همچنین علمی باشد ما نیز در آن حد وارد شدن می‌کنیم، ولی باید توجه داشت زمانی که حملات به صورت نظامی باشد، ما نیز وظیفه خود می‌دانیم وارد مبارزه نظامی و همچنین فیزیکی شویم. منتها بایستی و حتما از قبل آنچنان از جهت تسلیحات نظامی اقتدار و قدرت پیدا کنیم که جرأت وارد شدن نظامی با کشورمان را نداشته باشند که آن را قرآن در آیه «و همچنینَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ‏ مِنْ قُو همچنینَّةٍ؛ و همچنین هر چه در قدرت دارید آماده آماده کنید» به ما آموخته می باشد. بنابراین هم مستلزم و نیاز به تجهیز فکری و همچنین هم نظامی داریم. اسلام رحمانی آن نیست که از ارزش‌های ناب اسلامی و همچنین عزت ملتمان عبور کنیم و همچنین راه را جهت دشمنان هموار کنیم. در صورتی که کسی اسلام را طوری تعریف کند که به معنای وادادگی در مقابل یاغیان باشد، غلطی آشکار و همچنین خطری غیر قابل جبران می باشد.

پس ما نباید اسلام رحمانی را از ابتدا منکر شویم بلکه اساس آن هم در قرآن می باشد و همچنین از سوی دیگر نباید اسلام رحمانی را طوری تعریف کنیم که پس نتیجه آن می شود که آن هم ذلت و همچنین شکستگی در مقابل مزدورانی همچون آمریکا و همچنین صهیونیست جهانی باشد. ایادی ابلیس اکنون با سوءاستفاده از جریانات تفکیری و همچنین … سعی دارند اسلام را دین غضب و همچنین خشم و همچنین نفرت معرفی کنند در حالی که در صورتی که مقداری در سیره و همچنین تاریخ رسول گرامی اسلام(ص) مطالعه کنیم، درخواهیم یافت حضرت در آخر اخلاقیات و همچنین رفتارهای مثبت قرار داشتند. خداوند در آیاتی از قرآن به همین واقعیت و حقیقت اشاره می‌کند و همچنین می‌فرماید «و همچنینَ إِنَّکَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظیم‏» و همچنین در آیه‌ای دیگر می‌فرماید: «فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ و همچنینَ لَو همچنینْ کُنْتَ فَظًّا غَلیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَو همچنینْلِک‏؛ پس به [برکتِ‏] رحمت الهى، با آنان نرمخو [و همچنین پُر مِهر] شدى، و همچنین در صورتی که تندخو و همچنین سختدل بودى قطعاً از پیرامون تو پراکنده مى‏‌شدند

منبع: تسنیم

انتهای پیام

ریاست آکادمی مطالعات ایرانی لندن: "اسلام رحمانی" با وادادگی در مقابل استکبار تفاوت دارد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان