روزنامه یا نشریه نشنال اینترست بررسی کردن کرد: محمدبن سلمان در مقام یزید در تقلای پیاده سازی و راه اندازی جنگ علیه شیعیان می باشد

روزنامه یا نشریه نشنال اینترست بررسی کردن کرد: محمدبن سلمان در مقام یزید در تقلای پیاده سازی و راه اندازی جنگ علیه شیعیان می باشد

|روزنامه یا نشریه نشنال اینترست بررسی کردن کرد: محمدبن سلمان در مقام یزید در تقلای پیاده سازی و راه اندازی جنگ علیه شیعیان می باشد از مسیح داراب|

صدای شیعه: روزنامه یا نشریه نشنال اینترست در مقاله ای به قلم «محمد ایوب» استاد برجسته روابط بین الملل در دانشگاه ایالتی میشیگان با اشاره به رویداد کربلا و همچنین رویارویی امام و پیشوا حسین (علیه السلام) و همچنین ۷۲ تن از یاران ایشان با سپاه سی هزار نفری یزید- خلیفه ۳۳ ساله اموی «آن هم را سرآغاز تثبیت و همچنین تحکیم هویت اسلامی شیعیان علی دانست».

نگارنده در ادامه آن مقاله، «محمد بن سلمان» ولیعهد جوون و همچنین ۳۳ ساله عربستان سعودی را وارث کنونی ردای سیاسی یزید بن معاویه دانست که همچون یزید در تلاش جهت پیاده سازی و راه اندازی جنگی علیه شیعیان در خاورمیانه می باشد. به نظر می رسد که محمد بن سلمان درصدد تکرار واقعه کربلا می باشد؛ آن هم هم از طریق نابودکردن شبه سربازان گروه و حزب الله که همچون سپاه کوچک امام و پیشوا حسین (ع) در برابر ارتش پهناور و بزرگ یزید ایستادگی می کنند.

نخستین قربانی آن واقعه، سعد الحریری نخست وزیر پیشین لبنان می باشد که از نگاه سعودیها، جرم و جنایت اصلی او گرفتن حمایت از ریاض و همچنین در مقابل، سازش با گروه و حزب الله جهت تشکیل یک حکومت متحد ملی در لبنان می باشد.

از دیدگاه رژیم سعودی، گروه و حزب الله نماینده دشمن واقعی ریاض- یعنی ایران- می باشد که با آن هم، در رقابتی بی حد و همچنین مرز جهت کسب هژمونی در منطقه خلیج فارس درگیر می باشد. هدف اصلی محمد بن سلمان آن می باشد که ایران را سرجای خود نشانده و همچنین تهران را به پذیرش هژمونی در منطقه خلیج فارس وادار سازد!

همانگونه که امتناع حسین بن علی (ع) از تسلیم شدن در برابر یزید بن معاویه، چالشی جهت مشروعیت سیاسی و همچنین مذهبی خلیفه اموی تلقی می شد؛ امروزه نیز وهابیون سعودی مشروعیت مذهبی خود را در معرض خطر می بینند زیرا ایران- آن کشور مقتدر شیعی- از پذیرش عربستان به عنوان یک اقتدار و قدرت مسلط در خلیج فارس و همچنین سرچشمه انحصاری اقتدار و همچنین نفوذ مذهبی اسلامی خودداری می کند.  امروز نیز مانند قرن یکم هجری، موضوعات اقتدار و قدرت سیاسی و همچنین مشروعیت مذهبی در رقابت میان تهران- ریاض به روش لاینحل درهم تنیده شده اند.

با آن حال، یک تفاوت اساسی وجود دارد. ایران یک اقتدار و قدرت مهم و همچنین برخوردار از تسلیحات بالقوه هسته ای می باشد. به رغم آنکه عربستان سعودی با برخورداری از یک پنجم ذخایر نفتی جهان قادر می باشد به روش کوتاه مدت مقدار و اندازه و میزان نفت تولیدی ایران را جبران کند، تلاشهای اخیر ریاض جهت ابتیاع نفوذ خود در منطقه با شکست مواجه شده می باشد. یکی از شکستهای عربستان حمایت ریاض از معارضان حکومت سوریه می باشد که توسط نیروهای بشار اسد و همچنین با حمایت ایران و همچنین روسیه از صحنه درگیریها محو شدند. همچنین تلاش عربستان جهت منزوی ساختن و همچنین محاصره کردن قطر نه تنها شکست خورد، بلکه قطر را به آغوش ایران انداخت.

بالاتر از همه اینها، بمباران یمن توسط ائتلاف تحت رهبری ریاض می باشد که با هدف خلع حوثی ها از اقتدار و قدرت انجام می می شود و همچنین آن هم نیز به طرز فجیعی شکست خورد.

از سوی دیگر، ایران به رغم مواجهه با تحریمهای سخت اقتصادی و همچنین تلاشهای مطابق و یکدست قدرتهای پهناور و بزرگ جهت محدود کردن نفوذ منطقه ای تهران می تواند به پیشینه سیاست خارجی موفقیت آمیز خود ببالد. نفوذ ایران در عراق فائق می باشد و همچنین شبه سربازان شیعی تحت آموزش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بخشی جدایی ناپذیر از تلاش عراق جهت شکست داعش خود خوانده خواهند بود.  

شایان ذکر می باشد که اعتماد میان گروه و حزب الله و همچنین حکومت ایران به لحاظ کیفی با اعتماد موجود میان ریاض و همچنین حامیان منطقه ای آن هم متغایر و متفاوت می باشد. اعتماد میان عربستان و همچنین متحدان آن هم بر مبنای تقارب اهداف و همچنین پذیرش ویژگی خودمختار متحدان ریاض نیست؛ بلکه جاده ای یک طرفه متشکل از حمایت اقتصادی و مالی یک طرف [ریاض] و همچنین فرمانبرداری بی زیرا و به درستی که و همچنین چرای طرف دیگر [متحدان ریاض] می باشد. آن ترکیب حمایت/ فرمانبرداری به آن هم معنا می باشد که پیوند وفاداری متحدان به عربستان سعودی با دشوار شدن شرایط به سرعت از هم می پاشد.

با توجه به آن ترکیب نیروها، آنکه محمد بن سلمان و همچنین متحدانش انتظار داشته باشند ایران خود را به بلندپروازیهای سعودی در منطقه خلیج فارس و همچنین خاورمیانه تسلیم نماید؛ خیلی زیاد دور از واقعیت می باشد.

همچنین تلاش رژیم سعودی جهت به تصویر کشیدن رقابت خود با ایران در چارچوب سنی- شیعه می تواند پس نتیجه آن می شود که معکوس در پی داشته باشد. افزون بر آن، بعد از بحران قطر دیگر کشور سنی مهم و همچنین غیرعرب منطقه- ترکیه- به روش قابل توجهی به ایران نزدیک شده می باشد.

تجاوزگری و همچنین سلطه جویی محمدبن سلمان نسبت به ایران و همچنین لفاظی های سیاسی- مذهبی تحریک آمیز او همچنین علیه تهران احتمالاً آن روند را تسریع می کند. از منظر دیدن کردن و نمایش نظامی، نیروهای سعودی به رغم برخورداری از تجهیزات پیشرفته نظامی احتمالاً قادر به زورآزمایی با ارتش ورزیده ایران و همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیستند. به همین دلیل می باشد که ریاض درتلاش جهت فروش تعارض خود با گروه و حزب الله و همچنین ایران به آمریکا به مثابه بخشی از تقابل همیشگی حکومت ترامپ با تهران می باشد تا از آن طریق، واشنگتن را به جنگ با ایران سوق دهد.

به عبارت دیگر، ریاض می خواهد که «تا آخرین نظامی آمریکایی با ایران بجنگد». حتی اقدام اخیر عربستان جهت تشکیل یک جبهه مشترک با اسرائیل جهت مقابله با دشمن مشترکشان- ایران- احتمالاً نتایج معکوسی در پی دارد، زیرا مشروعیت ریاض را جهت رهبری ادعایی آن هم بر جهان عرب و همچنین جهان اسلام بیش از پیش به زیر سئوال می برد.

در صورتی که محمد بن سلمان ذکاوت سیاسی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را به خرج ندهد، اقدامات بی پروایانه او همچنین محکوم به شکست بوده و همچنین تمام منطقه را به گرداب یک جنگ ویرانگر می کشاند.

بدین ترتیب، نبرد کربلا ممکن می باشد بار دیگر تکرار می شود، ولی باید توجه داشت آن بار احتمالاً با پس نتیجه آن می شود که ای خیلی زیاد متغایر و متفاوت به پایان می رسد.

منبع: مهر

انتهای پیام

روزنامه یا نشریه نشنال اینترست بررسی کردن کرد: محمدبن سلمان در مقام یزید در تقلای پیاده سازی و راه اندازی جنگ علیه شیعیان می باشد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان