در برنامه جذاب و جالب و خوب زاویه مطرح شد؛ سواد کاربران فضای مجازی را بالا ببریم/مهار خشونت در واقعیت

در برنامه جذاب و جالب و خوب زاویه مطرح شد؛ سواد کاربران فضای مجازی را بالا ببریم/مهار خشونت در واقعیت

|در برنامه جذاب و جالب و خوب زاویه مطرح شد؛ سواد کاربران فضای مجازی را بالا ببریم/مهار خشونت در واقعیت از مسیح داراب|

صدای شیعه: در برنامۀ زاویۀ آن هفته پیرو دو برنامۀ پیشین که دربارۀ خشونت بود، خشونت در فضای مجازی با حضور سید جواد میری (هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی) و همچنین حمید ضیایی پرور (دست یار مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد) مورد بحث و همچنین بررسی کردن قرار گرفت.

صلواتی مجری کارشناس برنامه جذاب و جالب و خوب ابتدا از دو مهمان پرسید که چقدر در فضای مجازی سیر می‌کنید؟ و همچنین هر دو پاسخ دادند به اقتضای کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل و همچنین علاقه حدود دوازده ساعت و همچنین اکثرا و بیشتر در فضای مجازی می‌گردند.

سپس صلواتی سوال اول را از ضیایی پرسید: تو به عنوان مسئولیتتان در وزارت ارشاد که مباحث و مطالب بسیاری در باب فضای مجازی کار کرده‌اید بفرمایید اوضاع ما در آن وادی چگونه می باشد؟

ضیایی پرور پاسخ داد: ترجمۀ cyber space به فضای مجازی درست نیست و همچنین معادل درست انگلیسی فضای مجازی virtual spaceمی باشد و همچنین مجازی در فارسی یعنی دروغین و همچنین غیرواقعی، درحالیکه سایبر اسپیس شامل تلفن همراه و همچنین ابزارهای مشابه می باشد و همچنین خیلی هم امر واقعی می باشد و همچنین نوعی فضای دوم می باشد. لذا ترجمۀ سایبری به مجازی القا می‌کند که غیرواقعی می باشد درحالیکه کاملاً واقعی می باشد.

میری گفت: یکبار بحث سایبر اسپیس می باشد و همچنین یکبار هم بحث اپلیکیشن‌ها و همچنین ابزارهای دیجیتالی که سوشیال مدیا (social media) نام دارند یعنی رسانه‌هایی که حیات فرهنگی و اجتماعی ما را بازنمایی می‌کنند که بحث برنامه جذاب و جالب و خوب با آن دومی مرتبط می باشد.

صلواتی از ضیایی پرسید: با توجه به سمت تو در مرکز دیجیتال وزارت ارشاد اوضاع خشونت در فضای مجازی چگونه می باشد و همچنین چه آماری موجود می باشد و همچنین مقدار و اندازه و میزان سواد رسانه‌ای چقدر می باشد؟

ضیایی پرور: اول بایستی و حتما بگوییم فضای مجازی چیست. فضایی می باشد که توسط ابزارهای الکترونیک مثل گوشی موبایل و همچنین رایانه و همچنین اینترنت ساخته یا ایجاد شده می باشد. ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۵۴ قسمت و بخش می باشد، ضریب نفوذ گوشی موبایل ۵۱ قسمت و بخش و همچنین ضریب فناوری هوشمند ۴۴درصد.

ولی باید توجه داشت در نقد سوال برنامه جذاب و جالب و خوب بایستی و حتما بگویم که اینطور نبوده مملکت ما گل و همچنین بلبل بوده و همچنین حالا با فضای مجازی خشونت ساز شده باشد، بلکه در واقعیت ما خشونت خیلی زیاد بوده به خصوص در بحث رانندگی که ضریب امنیت اشخاص را در خیابان کاهش داده و همچنین در کنار آن هم دعواهای خیابانی زیاد و همچنین انواع رفتارهای خشن.

میری در پاسخ گفت: خشونت در فضای مجازی تنها و فقط خاص اپلیکیشن‌ها نیست و همچنین خود کاربران انسان‌ها خواهند بود و همچنین آن فضا بازنمودی از فضای واقعی آنهاست. در فضای واقعی گفتگو و همچنین دیالوگ کم می باشد و همچنین آن در تالارهای گفتگوی مجازی خود را در شکلی خشن بازنمایی می‌سازد. مثلاً کسی به طرز خشن از آرای خود دفاع می‌کند.

صلواتی پرسید: علل و همچنین عوامل خشونت در فضای مجازی چیست؟

ضیایی پرور در پاسخ مجدداً سرمقالۀ برنامه جذاب و جالب و خوب را مورد نقد قرار داد و همچنین گفت: سرمقاله رویکرد یکسویه و همچنین منفی داشته و همچنین فضای مجازی تنها و فقط جرم و جنایت و همچنین خشونت نیست و همچنین مثل چاقوی دو لبه می باشد و همچنین چیزهای مثبتی مثل ارتباط انسان‌ها، انتقال دانش و همچنین فناوری و همچنین رونق کسب و همچنین کار و همچنین غیره دارد. سپس اشاره کرد که در صورتی که به ظرفیت‌های فضای مجازی توجه می شود و همچنین سواد کاربران را افزایش دهیم و همچنین نقاط امن و همچنین ناامن مشخص می شود خشونت ساخته یا ایجاد نخواهد شد.

ولی میری گفت: آن دیدگاه خیلی ایده‌آلیستی می باشد و همچنین هرچند می‌قدرت با آن روش فضا را تعدیل کرد ولی باید توجه داشت آنکه فضایی پاک و همچنین بدون تخطی را بخواهیم همانطور که جناب مکارم شیرازی هم در قم اشاره داشتند، آن دیدگاه خودش عامل خشونت می باشد و همچنین خود خداوند تبارک و تعالی هم جهان را بدون تخطی خلق نکرده می باشد. لذا آن دیدگاه قابل نقد می است و خواهد بود.ولی باید توجه داشت از سوی دیگر بایستی و حتما به تحولات عصر تکنولوژی هم توجه کنیم که در فهم فرهنگی و اجتماعی انسان‌ها دگرگونی ساخته یا ایجاد کرد و همچنین تقسیم قوا (مقننه، مجریه، قضائیه) ساخته یا ایجاد شد و همچنین سپس قوۀ چهارم رسانه هم به آن هم اضافه شد که به آیین شهریاری کمک کند و همچنین رکن چهارم دموکراسی می شود،  ولی مسئولان ما درایت و همچنین دقت نکردند که اساساً آن فضا ماتریکس زندگی فرهنگی و اجتماعی ما را تغییر داده می باشد. مخصوصاً در ایران با توجه به شرایط خاص خودش.همین تلگرام در خود روسیه یا دیگر کشورها اینقدر پرکاربرد و همچنین مورد توجه نیست که در ایران می باشد. من یکبار از تلگرامیزه شدن ایران گفتم و همچنین آنکه چرا اینقدر مهم شده می باشد.

ضیایی پرور گفت: دلیل مهم شدن آن هم همین برخوردهای سلبی با فضای مجازی و همچنین شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی می باشد و همچنین تلگرام هم در زمان تغییر حکومت و همچنین رویکرد ایجابی حکومت جدید ساخته یا ایجاد شد و همچنین خوش شانس بود. ضمناً اینترنت پرسرعت هم از سال شمسی ۹۲ به کشور وارد شد و همچنین باعث رونق تلگرام شد. در جاهای دیگر دنیا هم همین می باشد و همچنین مثلاً در برزیل آرکات رتبۀ یک دارد درحالیکه منشأ آن هم برزیلی نیست. لذا در صورتی که راهبرد ایجابی در پیش بگیریم و همچنین آموزش دهیم خیلی خشونت‌ها ساخته یا ایجاد نخواهد شد.

صلواتی اشاره کرد: در صورتی که بگوییم خشونت در فضای مجازی بازنمودی از واقعیت می باشد بنابراین چنین توصیه‌هایی لغو خواهند بود. زیرا در صورتی که خشونت در واقعیت مهار نشود در مجازی هم نخواهد شد.

ضیایی پرور ادامه داد: مثلاً تو راغب هستید فرزندتان به باشگاه یا خیابان برود یا فلان خودرو سوار می شود که امن نیست یا سرش به گوشی موبایل گرم باشد که هرچند عوارض چاق شدن به همراه دارد ولی باید توجه داشت از خشونت بیرونی مصون می باشد؟ در ریشه‌یابی موضوع بایستی و حتما به مسایل فرهنگی و اجتماعی خودمان توجه کنیم و همچنین فضای مجازی آینۀ واقعیت ماست. در صورتی که به ظرفیت فضای مجازی توجه کنیم خیلی معظلات و مسائل و مشکلات ما حل خواهد شد.

میری گفت: خشونت مجازی یعنی چه؟ کلامی منظور می باشد؟ یا تهدید و همچنین ارعاب؟ یا آنکه چرا ایرانی‌ها ۴۶میلیون کاربر دارند و همچنین چرا ناگهان به فضای مجازی کوچ کردند؟ یکی از دلایل اتفاقاتی در درون ساختارهای سیاسی و همچنین فرهنگی می باشد. بسیاری چیزهایی که در فضای رسانه‌ها مطرح نمی‌می شود در فضای مجازی مطرح می‌می شود.

ضیایی پرور: از سال شمسی ۷۶ تا ۹۲ اینترنت مختص اشخاص تحصیل کرده، پردرآمد یا روزنگامه‌نگار و همچنین دانشجو بود ولی از سال شمسی ۹۲ که اینترنت موبایلی آمد با پدیدۀ کاربران اینترنتی صفر کیلومتر مواجه شدیم که سواد رسانه نداشتند ولی کاربر اینترنت شدند و همچنین خیلی اشخاص شبانه روز با گوشی موبایل درگیرند و همچنین وارد شدن اشخاص بدون دانش خودش باره‌ساز بود. در نظام آموزشی ما خیلی آموزش نمی‌دهند و همچنین متوسط سواد رسانۀ ما از ۱۰۰، ۱۲ می باشد و همچنین آن علت مهمی می است و خواهد بود.علت دیگر صدا و همچنین سیما می باشد که رویکرد فناوری هراسی دارد و همچنین بایستی و حتما یاد بدهد چگونه و چطوری از ابزارهای ارتباطی مثل گوشی موبایل بهره بری و استفاده می شود که البته در آن باره از وزارت آموزش و همچنین پرورش بهتر عمل کرده می باشد.

میری: یک نکتۀ دیگر آنکه در کشور مثلاً تلگرام گسترده شده ولی باید توجه داشت اپلیکیشن‌های غیره ای مثل فیس بوک یا توئیتر فیلتر خواهند بود و همچنین ایرانی نمی‌تواند راحت با جهان ارتباط برقرار کند، هرچند البته مسئولان از آن شبکه‌های فیلتر شده بهره بری و استفاده می‌کنند. خود تلگرام شده جزیرۀ ایرانی‌ها.

ضیایی پرور: به نوعی شبکۀ ملی ایرانی‌ها شده و همچنین شاید زیرا و به درستی که روسی می باشد تصور خوب بودن جهت مسئولین ساخته یا ایجاد کرده درحالیکه البته معایبش هم آشکار شده می است و خواهد بود.ما بایستی و حتما به عملکرد خودمان در جامعه در قبال فضای مجازی و همچنین نیز ریشه‌های خشونت در جامعه توجه کنیم. مسئولین می‌توانند از همین ابزارهای مجازی جهت کاهش خشونت بهره بری و استفاده کنند، مثلاً قوۀ قضائیه شبکۀ فرهنگی و اجتماعی ساخته یا ایجاد و همچنین از شهروندان و مردم شهر بخواهد با گوشی موبایل تخلفات را به گفته دهند. همچنین در ثبت تخلفات رانندگی از سوی کاربران هم می‌تواند کارایی داشته باشد. یعنی از ظرفیت گوشی موبایل جهت نظارت شهروندان بهره بری و استفاده می شود. نباید آن فضا را بست و همچنین بایستی و حتما از تجربۀ منفی محدودیت ویدئو و همچنین ماهواره درس گرفت.

میری: ما نه تنها و فقط در فضای مجازی بلکه در تکنولوژی هم آن هم وجه  از اقتدار و قدرت که مرتبط به توانایی سیطره بر جامعه می باشد را اکثرا و بیشتر بسط داده‌ایم تا آن هم وجهی که باعث رفاه حال شهروندان می باشد و همچنین در آن قسمت و بخش رفاهی التفات عملیاتی نداریم. آنکه در صورتی که اقتدار و قدرت کنترل جامعه را داریم پس می‌قدرت در خدمت رفاه شهروندان هم بود. جهان معاصر بدون تکنولوژی نیست و همچنین همۀ ما در ذیل تخنه (معادل یونانی تکنیک) هستیم و همچنین در جهان تکنیکی زندگی می‌کنیم و همچنین حالا بحث آن می باشد که چگونه و چطوری آن هم را مدیریت کنیم تا انسانیتمان باقی بماند؟! به دلیل شیوۀ زیست ما ایرانیان و همچنین آنکه هنوز در حال گذار از جامعۀ بسته به باز هستیم و همچنین هنوز جامعۀ بسته هستیم فضای تکنولوژی و همچنین مجازی اینقدر مهم شده می باشد. لذا در کشور ما به قوۀ پنجمی که حاوی بهره بری و استفاده از ظرفیت تکنولوژی باشد در کنار آن هم چهار قوۀ پیش گفته مستلزم و نیاز هست.

ضیایی پرور: یکی از دلایل رشد خشونت در فضای مجازی پنهان بودن هویت اشخاص می باشد و همچنین زیرا و به درستی که در آن فضا هویت خیلی اشخاص گم هست اینها می‌توانند منبع خشونت و همچنین اطلاعات آلوده باشند و همچنین ما آن فضا را رها کردیم هم به لحاظ قانونگذاری و همچنین هم آموزش، و همچنین راه حل هم لیبل‌دار کردن اشخاص می باشد و همچنین طرح شامد (شناسۀ الکترونیک محتوای دیجیتال) که جهت هر فرد یک شناسه درنظر می‌گیرد از سوی وزارت ارشاد به همین منظور اجرایی شده و همچنین آن تنها راه می است و خواهد بود.البته آن کار سختی می باشد و همچنین در مورد کانال‌های تلگرام به دلیل زیاد بودن آنها تعداد کمی را توانستیم شناسه‌دار کنیم ولی باید توجه داشت در مورد اپلیکیشن‌ها یا نرم‌افزارها آمار بیشتری شناسه دار شده‌اند.

صلواتی گفت: اینها به نظر مکانیکی می باشد وخیلی‌ها هویت هم دارند و همچنین خشونت هم دارند.

میری هم اشاره کرد که آن نوع فهم از خشونت و همچنین مقابلۀ با آن هم آن تصور را به ذهن متبادر می‌کند که انگار خشونت تنها و فقط در فضای مجازی رخ می‌دهد و همچنین هیچ ربطی هم به ساختارهای سیاسی و همچنین فرهنگی و همچنین فرهنگی و اجتماعی  و همچنین انسانی و همچنین ایرانی ما ندارد، درحالیکه ما بایستی و حتما ببینیم وضع ما چگونه می باشد و همچنین عوامل خشونت در ما چیست؟ عوامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین فرهنگی؟ شکاف طبقاتی؟

ضیایی پرور: بعضی از اشخاص و همچنین رسانه‌ها به بعضی وقایع خارجی دامن زده و همچنین دروغ نشر یافته شده می‌سازند مثلاً در مورد خودکشی دو دختر اصفهانی که به بازی نهنگ آبی ربط داده شد درحالیکه اینطور نبود. ضمن آنکه نهنگ آبی اصلاً بازی یا اپلیکیشن نیست بلکه یک چالش می باشد و همچنین عوامل آن هم هم دستگیر شدند.

صلواتی سوال بعدی را پرسید:  یک پیشفرض آن می باشد که دوگانۀ واقعی مجازی داریم که از یکی به غیره ای پل می‌زنیم و همچنین یکی بازنمود غیره ای می باشد، ولی باید توجه داشت در صورتی که پیشفرض ما آن باشد که فضای مجازی توسعۀ ذهن ماست مثل آنکه مثلآً نقل شده دوچرخه امتداد پا، رادیو امتداد گوش و همچنین عکس امتداد چشم می باشد، فضای مجازی هم امتداد ذهن می باشد. حال با آن پیشفرض علل خشونت چیست؟

میری: از نگاه مسئولان در صورتی که بخواهیم ببینیم نگاهشان به ابزارهای تکنولوژیک همواره نگاه امنیتی می باشد، ولی در صورتی که بخواهیم اینها را ماتریکس‌هایی بدانیم که می‌توانند به زندگی کمک کنند و همچنین هم چالش دارند هم فرصت، فضایی جهت اندیشیدن در آن باب ساخته یا ایجاد خواهد شد. ما بایستی و حتما بدانیم در آن مورد چه تصوری از ایران ۲۱۰۰ یا ۱۵۰۰ داریم و همچنین با سرعتی که جهان پیش می‌رود، با آن نگاه بستۀ تدافعی و همچنین بدون توجه به کارشناسان هوش مصنوعی دچار پیشامد جدید خواهیم شد. خشونت تنها و فقط امر مجازی نیست و همچنین بایستی و حتما اوضاع فرهنگی و اجتماعی هم مدنظر است و خواهد بود.مسئلۀ شکاف طبقاتی در جامعۀ ما خیلی زیاد مهم می باشد. ایرانی امروز خسته می باشد و همچنین حوزۀ فراقتش با چالش روبروست. ما اساساً بعد از ۴۰ سال شمسی از انقلاب هنوز نگفته‌ایم زمان بیکاری و اوقات تفریح در کجای زندگی ایرانی جای دارد و همچنین چیست؟

ضیایی پرور ادامه داد: در تمام تئوری‌های ارتباطات در حوزۀ رسانه حوزۀ تفریحی و سرگرم شدن هم وجود دارد و همچنین تنها چیزی که رسانه‌های ما ندارند تفریحی و سرگرم شدن می باشد و همچنین پربیننده‌ترین برنامۀ رسانه هم  مرتبط به برنامه جذاب و جالب و خوب‌های جذاب و جالب و خنده و همچنین تفریح بود. جای خالی تفریح در رسانه را فضای مجازی پر کرده و همچنین خیلی‌ها از بودن در فضای مجازی لذت می‌برند.فضای مجازی خودش تغییر پیدا کردن به زمان بیکاری و اوقات تفریح شده ولی نباید خیلی اجازه داد و همچنین بایستی و حتما کاری کرد فرد به صورت سالم انرژی خود را تخلیه کند هم در واقعیت هم در مجازی.

میری: اتفاقاً مسئولین از کوچ شهروندان و مردم شهر به فضای مجازی استقبال می‌کنند و همچنین سوپاپ اطمینانی جهت آنها شده که شهروندان و مردم شهر خود را در آن فضا تخلیه می‌کنند. ولی باید توجه داشت بایستی و حتما نسبت به ساختارهای سیاسی و همچنین فرهنگی و اجتماعی ایران توجه جدی می شود و همچنین به آن شکاف‌های طبقاتی و همچنین اقتصادی که معضل اکثرا و بیشتر اشخاص معضل اقتصادی می باشد و همچنین آن خودش از دلایل بزهکاری می باشد، مثلاً یکی از نیازهای شهروندان و مردم شهر تشکیل خانواده می باشد که در ایران از معضلات پهناور و بزرگ می باشد و همچنین هنگام و زمانی که جامعه را اینگونه کرده‌ایم چه انتظاری از فضای مجازی می باشد؟

صلواتی سوال بعدی را اینگونه پرسید: بحث طلاق با نظر به افزایش فضای مجازی افزایش معناداری داشته می باشد. چه ارتباطی در آن باره هست؟

میری: طبیعتاً قبلاً پنهان‌کاری‌هایی بوده که با فضای مجازی فرصت بروز پیدا کرده، ولی باید توجه داشت نباید کل الگوهای طلاق را به فضای مجازی نسبت داد.

ضیایی پرور: می‌قدرت افزایش انواع پدیده‌ها از کشتن و قتل تا خودکشی و همچنین طلاق  و همچنین افت تحصیلی و همچنین غیره را به فضای مجازی نسبت داد، ولی بهرحال آن فناوری رشد کرده و همچنین در کنارش پدیده‌های دیگر هم رشد کرده و همچنین جهت ربط اینها به هم بایستی و حتما مطالعات میدانی صورت بگیرد. کار ما در مرکز دیجیتال توسعۀ فضای مجازی می باشد نه آسیب‌شناسی آن هم.

صلواتی به عنوان سوال آخر دربارۀ راهکارها پرسید:

ضیایی پرور: شهروندان را بایستی و حتما اول آموزش داد. با بگیر و همچنین ببند راه به جایی نمی‌بریم و همچنین بایستی و حتما حمایت کرد و همچنین راه درست را نشان داد و همچنین از ظرفیت‌های فضای مجازی بهره بری و استفاده کرد.

میری: مسئولان و همچنین خبرگان جامعه بایستی و حتما زمینۀ انسان ایرانی جهانی را آماده کنند و همچنین در آن باره از کشورهای توسعه بافته الگو بگیرند.

منبع:‌ مهر

انتهای پیام

در برنامه جذاب و جالب و خوب زاویه مطرح شد؛ سواد کاربران فضای مجازی را بالا ببریم/مهار خشونت در واقعیت در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان