حضرت آیت الله مکارم شیرازی: مراقب باشیم که حوزه در فرهنگ دانشگاهی استحاله نشود/ فرهنگ حوزوی نباید فراموش می شود

مکارم 2 حضرت آیت الله مکارم شیرازی: مراقب باشیم که حوزه در فرهنگ دانشگاهی استحاله نشود/ فرهنگ حوزوی نباید فراموش می شود

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با گفتن آن که سنت و همچنین فرهنگ حوزه مثل مباحثه، تقریر دروس و همچنین امثال آن هم بایستی و حتما  مورد توجه باشد، اظهار داشت: فرهنگ حوزوی نباید فراموش می شود بلکه فرهنگ خاص حوزه بایستی و حتما حفظ می شود.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، به ارزیابی اوضاع کنونی حوزه علمیه و همچنین تفاوت آن هم با سابق پرداخت و همچنین اظهار کرد: حوزه علمیه قم از بهترین حوزه های علمیه در دنیا می باشد.

او افزود: حوزه علمیه قم حوزه ای سازنده، خیلی زیاد مفید و همچنین مؤثر جهت نظام اسلامی و همچنین جهت شیعیان داخل و همچنین خارج از کشور می باشد.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به پنج دلیل و همچنین شاهد بر پیشرفت حوزه علمیه قم نسبت به سابق اشاره کرد و همچنین اظهار داشت: یکی از شواهد پیشرفت حوزه نسبت به سابق مسأله رساله نویسی فقهی می باشد، ده سال شمسی می باشد که در آن باره مسابقه برگزار می کنیم و همچنین هر سال شمسی نسبت به سال شمسی قبل با استقبال بیشتری مواجه شده و همچنین رساله های بهتری نوشته می می شود ولی باید توجه داشت سابق بر آن در حوزه ها چنین برنامه جذاب و جالب و خوب هایی وجود نداشت.

او ادامه داد: شاهد دیگر آن می باشد که بیش از ۳۰ مدرسه فقهی در حوزه وجود دارد که کار آنها مجتهد پروری می باشد یعنی نخبگان و همچنین استعدادهای برتر را شناسایی کرده و همچنین تحت برنامه جذاب و جالب و خوب های خیلی زیاد منظم و همچنین فشرده پرورش می دهند، آن برنامه جذاب و جالب و خوب غیر از پرورش عمومی حوزه می باشد و همچنین سابقا چنین مدارسی جهت پرورش مجتهد وجود نداشت.

آن استاد حوزه، افزایش چاپ و همچنین نشر کتاب در حوزه  را از دیگر دلایل پیشرفت آن هم دانست و همچنین ابراز داشت: در قبل شاید سالی بیش از ۵ کتاب چاپ و همچنین نشر یافته شده نمی شد ولی امروزه هر هفته بیش از ۵۰ کتاب چاپ و همچنین نشر یافته شده می می شود که نشانگر پیشرفت حوزه می باشد.

او چهارمین شاهد بر پیشرفت حوزه علمیه را توجه و همچنین پاسخگویی به مسائل مستحدثه برشمرد و همچنین عنوان کرد: در قبل در مورد مسائل مستحدثه بحثی نمی شد ولی باید توجه داشت در حال حاضر تعداد بسیاری کتاب و همچنین رساله در مورد مسائل مستحدثه نوشته می می شود و همچنین افرادی خواهند بود که بر مسائل مستحدثه و همچنین پاسخگویی به آن هم تمرکز دارند.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: در باره پاسخ به شبهات نیز تیم هایی خواهند بود که به پاسخگویی به شبهات فقهی، اعتقادی، تفسیری و همچنین دیگر شبهات می پردازند و همچنین آن مسائل از امتیازات حوزه علمیه می باشد.

او افزود: اضافه بر آن ها حدود ۴۰۰ مرکز پژوهشی در حوزه علمیه قم در مورد مسائل فقهی، اصولی، عقیدتی، تفسیری و همچنین رجالی و همچنین غیر آن هم وجود دارد که بسیاری از آن هم ها کارهای مهمی ارائه داده اند، همچنین طلاب بسیاری از حدود یکصد کشور جهان در حوزه علمیه قم با برنامه جذاب و جالب و خوب ویژه ای مشغول به تحصیل خواهند بود که در سابق تقریباً هیچ یک از اینها وجود نداشت. آن موارد نشان می دهد که الحمدلله حوزه نسبت به سابق پیشرفت فراوانی کرده می باشد.

آن مرجع تقلید اضافه کرد: البته کاستی هایی در حوزه های کنونی وجود دارد که بایستی و حتما برطرف می شود ولی باید توجه داشت در مجموع حوزه نسبت به قبل پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته می باشد.

او با گفتن آن که امروزه بحث هایی قوی تر از بحث های بزرگان پیشین در حوزه انجام می می شود، گفت: امروز حوزه ای پیشگام و همچنین پیشرو داریم ولی باید توجه داشت بایستی و حتما کاستی ها نیز برطرف می شود تا شاهد رشد و همچنین بالندگی اکثرا و بیشتر آن هم باشم.

آیت الله مکارم شیرازی توجه به اخلاق در حوزه علمیه را امری ضروری دانست و همچنین افزود: اسباب انحراف اخلاقی در زمان ما نسبت به قبل اکثرا و بیشتر شده می باشد و همچنین به همین دلیل احتمال آلوده شدن انسان زیادتر می باشد از آن رو بایستی و حتما اکثرا و بیشتر مراقب مسائل اخلاقی باشند.

او با گفتن آن که سنت و همچنین فرهنگ حوزه مثل مباحثه، تقریر دروس و همچنین امثال آن هم بایستی و حتما  مورد توجه باشد، اظهار داشت: فرهنگ حوزوی نباید فراموش می شود، بایستی و حتما مراقب باشیم که حوزه در فرهنگ دانشگاهی استحاله نشود؛ بنابراین فرهنگ خاص حوزه را بایستی و حتما حفظ کرد.

آن مرجع تقلید با اشاره به معظلات و مسائل و مشکلات معیشتی طلاب و همچنین مسائل مرتبط به شهریه، ادامه داد: گاهی به مسائل و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات شهریه اشاره می می شود ولی باید توجه داشت طلاب بایستی و حتما توجه داشته باشند که سابقا شهریه چقدر بوده و همچنین بزرگان چگونه زندگی می کردند، امروز نسبت به قبل واقعا پیشرفت حاصل شده ولی باید توجه داشت تصدیق می کنیم هنوز طلاب معظلات و مسائل و مشکلات معیشتی فراوان دارند.

او در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم فضلا و همچنین مدرسین و همچنین طلاب محترم با استمداد از لطف پروردگار بکوشند و همچنین حوزه را از آن پیش‌تر ببرند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: مراقب باشیم که حوزه در فرهنگ دانشگاهی استحاله نشود/ فرهنگ حوزوی نباید فراموش می شود در تاریخ ۲۰۱۷-۱۱-۲۶ ۱۴:۳۴:۵۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان