انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی؛ اهداف و همچنین پیامدها سناریوهای اجرای یک اراده و تصمیم راسخ احمقانه

انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی؛ اهداف و همچنین پیامدها سناریوهای اجرای یک اراده و تصمیم راسخ احمقانه

|انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی؛ اهداف و همچنین پیامدها سناریوهای اجرای یک اراده و تصمیم راسخ احمقانه از مسیح داراب|

صدای شیعه: ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل می کند. اکنون با استقرار ترامپ در کاخ سفید، او همچنین اجرایی شدن آن وعده انتخاباتی (وعده انتخاباتی او همچنین مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس) را اعلام کرد. «شون اسپایسر» سخنگوی جدید کاخ سفید اعلام کرد: «ما در مراحل ابتدایی و اولیه جهت اجرای وعده دونالد ترامپ، ریاست‌جمهوری آمریکا در باره انتقال سفارت به قدس هستیم». همچنین کالی آن هم کانوی، از مشاوران ارشد ترامپ نیز گفته می باشد: «ریاست‌جمهور آمریکا، عزم خود را جهت انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس جزم کرده می باشد». او همچنین گفته می باشد آن اقدام در رأس اولویت‌های ترامپ قرار دارد. فارغ از آنکه اساسا وعده‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری در آمریکا، بعد از کسب اقتدار و قدرت تا چه مقدار و اندازه و میزان بررسی کننده و پروهشگر می‌می شود، در آن نوشتار سعی داریم با مرور تاریخچه و همچنین باره‌های آن موضوع و همچنین همچنین بررسی کردن جایگاه محوری بیت‌المقدس در درگیری‌های عربی- صهیونیستی، پیامدهای به رسمیت شناختن عملی بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس از سوی آمریکا را واکاوی کرده و همچنین سناریوهای پیش‌ رو و همچنین احتمالات بعدی را در آن‌باره برشماریم.
نگاهی به پیشینه موضوع
بیت‌المقدس که یهودیان و همچنین مسیحیان از آن هم به اورشلیم تعبیر می‌کنند، به‌خاطر وجود اماکن تاریخی و همچنین مذهبی همچون مسجدالاقصی، قبله‌گاه اول مسلمین، قبه‌الصخره و همچنین دیگر اماکن مقدس اسلامی، محل به معراج رفتن عیسی مسیح(ع)، کلیسای قیامت، کوه مقدس و همچنین دیوار ندبه، همواره نزد مسلمانان، مسیحیان و همچنین یهودیان جایگاه ویژه‌ای داشته می باشد. رژیم اشغالگر در پی تجاوزهای سال شمسی ۱۹۴۸ و همچنین همزمان با اعلام موجودیت خویش، قسمت و بخش‌های اروپایی بیت‌المقدس را تصرف کرد و همچنین از سال شمسی ۱۹۴۹ پایتخت خود را از تل‌آویو (که به‌عنوان پایتخت موقت معرفی شده بود) به بیت‌المقدس منتقل و همچنین آن هم شهرستان را به‌عنوان پایتخت ابدی خود معرفی کرد. با وقوع جنگ ۶ روزه اعراب و همچنین رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در سال شمسی ۱۹۶۷، رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی منطقه ها و مناطق غیره ای زیرا و به درستی که غزه، جولان، صحرای سینا، کرانه باختری و همچنین قدس شرقی را نیز به منطقه ها و مناطق اشغالی اضافه کرد. بعد از آن هم نیز در سال شمسی ۱۹۸۰ به موجب طرحی که در مجلس نمایندگان رژیم(کنست) مورد تصویب قرار گرفت، قدس به‌عنوان پایتخت ابدی، یکپارچه و همچنین تقسیم‌ناپذیر رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی معرفی شد. از آن هم سال شمسی به تا حال، رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی تلاش داشته می باشد با روش‌های گوناگون، هویت اسلامی آن شهرستان را به هویتی یهودی تغییر دهد. شامل اقداماتی که در آن راستا انجام گرفته می باشد می‌قدرت به ساخته یا ایجاد شهرک‌های یهودی‌نشین در اطراف قدس شرقی، اعمال کنترل شدید بر وارد شدن فلسطینی‌ها به شهرستان، محدودیت در صدور مجوز ساخت‌وساز و همچنین تغییر نمادهای فرهنگی شهرستان اشاره کرد. کنگره آمریکا در سال شمسی ۱۹۹۵ «قانون سفارت قدس» را با اکثریت موافقان تصویب کرد. لکن از آن هم تاریخ به تا حال و همچنین به‌رغم آنکه بیل کلینتون دموکرات و همچنین جرج بوش جمهوری‌خواه روسای جمهور قبل آمریکا نیز در تبلیغات انتخاباتی‌شان وعده اجرای آن قانون را داده بودند ولی باید توجه داشت در میدان عمل از زیر بار اجرای آن هم شانه خالی کردند. با آن حال اکثرا و بیشتر صاحبنظران در مسائل غرب آسیا و همچنین فلسطین اشغالی اتفاق نظر دارند که مواضع دونالد ترامپ، ریاست‌جمهور جدید ایالات‌متحده در مورد آن اراده و تصمیم راسخ شفاف، صریح و همچنین بی‌سابقه بوده می باشد ولی باید توجه داشت آنکه آن اراده و تصمیم راسخ تا چه مقدار و اندازه و میزان قابلیت اجرا شدن خواهد داشت، محل تأمل و همچنین دقت نظر می باشد.
موافقان و همچنین مخالفان آن اراده و تصمیم راسخ
از آنجا که بر اساس قطعنامه ۱۸۱ نهاد ملل که به طرح تقسیم فلسطین موسوم می باشد، منطقه بیت‌المقدس بایستی و حتما تحت اشراف بین‌المللی اداره می‌شد و همچنین اساسا به رسمیت شناختن رژیم غاصب صهیونیستی از سوی نهاد ملل و همچنین بعضی کشورها بر اساس آن قطعنامه بوده می باشد، هیچ کشوری به تا حال اقدامی عملی جهت به رسمیت شناختن پایتختی بیت‌المقدس جهت رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی انجام نداده می باشد. بر همین اساس شاهدیم هیچ کشوری در بیت‌المقدس سفارتخانه ندارد و همچنین تنها بعضی کشورها اقدام به دایر کردن کنسولگری در قدس اروپایی کرده‌اند. مواضع مختلفی را که در برابر آن اراده و تصمیم راسخ قرار دارند می‌قدرت اینگونه برشمرد.
۱-
نهاد ملل و همچنین مجامع بین‌المللی: نهاد ملل به تا حال بیش از ۲۰ قطعنامه علیه اشغالگری رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در سرزمین‌های ۱۹۶۷ صادر کرده می باشد. آخرین موردی که بایستی و حتما به آن هم اشاره کرد، تصویب قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت در تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ می باشد که بر مبنای آن هم هرگونه ساخت‌وساز در منطقه ها و مناطق اشغالی سال شمسی ۱۹۶۷، شامل قدس شرقی، به‌مثابه نقض آشکار قوانین بین‌المللی می باشد. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به یادآوری می باشد آن قطعنامه هم به‌رغم کارشکنی‌های ترامپ در روزهایی که هنوز به روش رسمی بر کرسی ریاست‌جمهوری کشورش تکیه نزده بود، با رای ممتنع آمریکا به تصویب رسید. لذا طبیعی می باشد آن اراده و تصمیم راسخ آمریکا در مخالفت آشکار با مواضع قبلی نهاد ملل باشد.
۲-
کشورهای اروپایی: موضع کشورهای اروپایی به تا حال مخالفت با توسعه‌طلبی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در سرزمین‌های ۱۹۶۷ بوده می باشد. از سوی دیگر در سطح فرهنگی و اجتماعی در اروپا شاهد گسترش جنبش تحریم کالاهای تولیدی در منطقه ها و مناطق اشغالی، موسوم به BDS هستیم. در همین باره پارلمان اروپا اراده و تصمیم راسخ گرفت عرضه کالاهای تولیدی در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۶۷، منوط به درج محل تولید آن هم باشد. از همه آنچه گفته شد می‌قدرت پس نتیجه آن می شود که گرفت آن اقدام، حداقل در سطح سیاسی و همچنین بین‌المللی در اروپا با مخالفت روبه‌رو خواهد شد.
۳-
تشکیلات خودگردان و همچنین کشورهای عربی حامی روند سازش: در طول تاریخ مذاکرات موسوم به صلح اعراب و همچنین رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی، همواره یکی از معظلات و مسائل و مشکلات چالش‌برانگیز که یا مسکوت مانده یا مذاکرات را به شکست کشانده، موضوع سرنوشت قدس بوده می باشد. در آن مذاکرات، همواره تأکید طرف صهیونیستی بر پایتختی قدس یکپارچه بوده و همچنین طرف فلسطینی هیچگاه آن موضوع را نپذیرفته می باشد.
۴-
جریانات داخلی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی: نگاه نتانیاهو به مقوله شهرک‌سازی در کرانه باختری در مقایسه با سایر سیاستمداران رژیم مانند «ایهود اولمرت»، «آریل شارون» و همچنین «ایهود باراک» که لفظ «اشغال» را بر ادامه حضور رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در کرانه باختری به کار می‌بردند، متغایر و متفاوت می باشد. از سوی دیگر بررسی کردن تاریخ مذاکرات صلح نشان می‌دهد حکومت‌ها همواره از سوی انظار و افکار عمومی داخل در مورد مذاکره با طرف عربی- فلسطینی در موضوع سرنوشت قدس، تحت فشار قرار داشته‌اند.
مروری بر اهداف احتمالی ترامپ از طرح آن موضوع
اگرچه عملی شدن وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ که علی رغم رقیب دموکراتش آشنایی چندانی با سیاست و همچنین روابط بین‌الملل ندارد، می‌تواند محل تأمل جدی باشد ولی باید توجه داشت با آن حال می‌قدرت اهدافی را جهت ترامپ از طرح آن موضوع متصور بود.
۱-
با توجه به نفوذ زیاد جامعه یهودیان آمریکا در مراکز اراده و تصمیم راسخ‌‌سازی و همچنین رسانه‌های آن هم کشور، یکی از اهدافی که می‌قدرت جهت آن اراده و تصمیم راسخ ترامپ متصور بود، جلب حمایت لابی و همچنین جامعه یهودی آمریکا جهت پیروزی در انتخابات می باشد، لذا در صورتی که آن فرض صحیح باشد، احتمال آنکه اراده‌ای جدی جهت اجرایی ساختن آن اراده و تصمیم راسخ وجود نداشته باشد، اکثرا و بیشتر می باشد.
۲-
دونالد ترامپ یک مسیحی پروتستان می باشد؛ یعنی ممکن می باشد بخشی از دلایل طرح آن موضوع، انگیزه‌های مذهبی باشد. پیوندهایی که بین یهود و همچنین مذهب پروتستان وجود دارد، شامل نظر به لزوم حمایت از اسکان یهودیان در فلسطین و همچنین لزوم تشکیل حکومت یهودی در اورشلیم به‌عنوان مقدمه ظهور مسیح، همه مویداتی جهت آن فرض می باشد.
۳-
با توجه به عدم آشنایی و همچنین تجربه کافی ترامپ در موضوعات و همچنین مسائل بین‌المللی، عدم وقوف او همچنین نسبت به پیامدهای سیاسی آن اراده و تصمیم راسخ نیز می‌تواند از دیگر علل طرح آن هم باشد. ترامپ که از شعارهای اصلی و همچنین محوری‌اش در تبلیغات انتخاباتی، کاهش هزینه‌های خارجی و همچنین توجه به داخل ایالات‌متحده بوده می باشد، با آن اراده و تصمیم راسخ عملا جبهه سیاسی جدیدی مقابل ایالات‌متحده خواهد گشود که ممکن می باشد منجر به افزایش هزینه‌های سیاسی، اقتصادی و مالی و همچنین حتی نظامی جهت آن هم کشور می شود.
۴-
شکی نیست که رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی، جایگاه ویژه‌ای در منافع ملی آمریکا دارد، لذا با توجه به خاستگاه حزبی ترامپ (گروه و حزب جمهوری‌خواه) که همواره محفل حمایت ویژه از توسعه‌طلبی‌های صهیونیستی بوده، می‌قدرت به طرح و همچنین اجرایی کردن آن موضوع با هدف «قرار دادن جامعه بین‌الملل در اقدام انجام شده» به عنوان یکی از اهداف احتمالی ریاست‌جمهور آمریکا در جهت پیشبرد اهداف رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی اشاره کرد.
پیامدهای سیاسی و همچنین حقوقی انتقال سفارت آمریکا به قدس
۱- از بین رفتن نقش محوری ایالات‌متحده در مذاکرات سازش بین طرف‌های عربی: با توجه به آنکه آمریکا در ادوار متنوع و گوناگون و مختلف مذاکرات صلح، شامل مذاکرات وادی عربه میان رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی و همچنین اردن، کمپ دیوید میان مصر و همچنین رژیم و همچنین همچنین در مذاکرات اسلو بین تشکیلات خودگردان و همچنین رژیم، بر عدم ضمیمه شدن قدس تأکید داشته یا آنکه حل موضوع قدس را جزئی از راه‌حل نهایی دانسته، اقدام به انتقال سفارت به بیت‌المقدس یا در واقع به رسمیت شناختن عملی اشغال آن شهرستان، نقش میانجیگری و همچنین محوری آمریکا را میان جبهه عربی مذاکرات از بین خواهد برد.
۲-
مخالفت نهاد ملل و همچنین جامعه بین‌المللی: آن اقدام در تقابل آشکار با قطعنامه‌ها و همچنین تصمیمات نهاد ملل شامل قطعنامه‌های ۲۴۲ (سال شمسی ۱۹۶۷)، ۳۳۸ (سال شمسی ۱۹۷۳)، ۴۴۶ (سال شمسی ۱۹۷۹)، ۴۵۲ (سال شمسی ۱۹۷۹)، ۴۶۵ (سال شمسی ۱۹۸۰)، ۴۷۶ (سال شمسی ۱۹۸۰)، ۴۷۸ (سال شمسی ۱۹۸۰)، ۱۳۹۷ (سال شمسی ۲۰۰۲)، ۱۵۱۵ (سال شمسی ۲۰۰۳)، ۱۸۵۰ (سال شمسی ۲۰۰۸) و همچنین در نهایت ۲۳۳۴ در سال شمسی ۲۰۱۶ می باشد. در پس نتیجه آن می شود که طبیعتاً مخالفت نهاد ملل و همچنین شورای امنیت را در پی خواهد داشت.
۳-
عکس‌العمل محور مقاومت: تیم‌های مقاومت اسلامی مثل حماس و همچنین جهاد اسلامی که از اساس وجود رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی را در سرزمین تاریخی فلسطین غاصبانه می‌دانند، در پی آن اقدام ممکن می باشد به عکس‌العمل مسلحانه دست بزنند. در آن هم صورت، باره‌های حمایت انظار و افکار عمومی مسلمانان از آن اقدامات کاملاً مهیا خواهد بود. آن اقدام همچنین می‌تواند منجر به تقویت و همچنین افزایش حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از تیم‌های مقاومت اسلامی فلسطین و همچنین گروه و حزب‌الله لبنان می شود.
۴-
از بین رفتن امید‌ها به راه‌حل ۲ حکومت: طرف مذاکره‌کننده فلسطینی در تمام گفت‌وگوهای سازش، بر اعلام حکومت فلسطین به پایتختی قدس تأکید داشته می باشد. عملاً آن اقدام، امیدها به بررسی کننده و پروهشگر شدن راه‌حل ۲ حکومت در سرزمین تاریخی فلسطین را از بین خواهد برد.
۵-
مواجه شدن جامعه جهانی با اقدام انجام شده: در صورت تحقق آن امر و همچنین ادامه روند یهودی‌‌سازی قدس، عملاً جامعه بین‌المللی خود را در برابر یک اقدام انجام شده خواهد دید. در آن صورت هرگونه اقدام متقابل جهت به رسمیت شناختن هویت اسلامی قدس، سخت و همچنین پرهزینه خواهد بود.
۶-
معظلات و مسائل و مشکلات آمریکا با توجه به حضور سفارتخانه‌های دیگر کشورها در تل‌آویو
۷- افزایش محکومیت‌های ضد اشغالگری در میان انظار و افکار عمومی کشورهای اسلامی و همچنین غیر اسلامی و همچنین تقویت جریانات فرهنگی و اجتماعی مثل «بی‌دی‌اس»
۸-
نگاهی به شرایط حاکم بر کشورهای عربی و همچنین اسلامی نشان می‌دهد شرایط اقدام متقابل از سوی آن کشورها از محکومیت‌های لفظی یا حداکثر سیاسی فراتر نخواهد رفت، لذا آن شرایط می‌تواند به رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در روند یهودی‌‌سازی سرزمین‌های اشغالی کمک کند.
سناریوهای پیش رو جهت انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی
۱- تنازل ترامپ از وعده داده شده: همانطور که روسای‌جمهور پیشین آمریکا در عمل و همچنین با توجه به محدودیت‌های پیش رو، از اجرای آن وعده انتخاباتی خود سر باز زدند، احتمال آنکه وعده ترامپ نیز به سرنوشت وعده‌های اسلاف خود دچار می شود وجود دارد.
۲-
اقدام به انتقال سفارت در کوتاه‌مدت
۳- اقدام به انتقال سفارت در درازمدت و همچنین وعده انجام آن کار در وقت مناسب: کما آنکه جیسون میلر، سخنگوی ترامپ گفته می باشد مشخص کردن وقت جهت انتقال سفارت به قدس «زود می باشد».
۴-
انتقال سفارت به قدس اروپایی: از آنجا که در ذهنیت محور سازش و همچنین مجامع بین‌المللی، نزاعی بر سر قسمت و بخش‌های اروپایی قدس نیست، آن احتمال که آمریکا سفارت خود را به قدس اروپایی منتقل کند وجود دارد. در آن صورت آمریکا با آن استدلال که بر سر قسمت‌های اروپایی قدس نزاعی نیست، خود را در آن انتقال محق جلوه داده می باشد ولی باید توجه داشت از آن نقطه نباید غفلت کرد که رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی همواره بر یکپارچه بودن قدس به عنوان پایتخت خود تأکید داشته و همچنین عملاً آن اقدام حرکتی به‌سوی یهودی‌‌سازی قدس خواهد بود.
۵-
انتقال تدریجی سفارت: از دیگر سناریوهای محتمل آن می باشد که با توجه به حساسیت‌های موجود در جامعه جهانی، آن انتقال به شکل تدریجی انجام گیرد. به آن صورت که سفارت به شکل رسمی در تل‌آویو باقی بماند ولی باید توجه داشت محل استقرار سفیر در کنسولگری آمریکا در قدس باشد. گفتنی می باشد هم‌اکنون ۳ دفتر در قدس از سوی سفارت آمریکا، سرویس ها و خدمات کنسولی ارائه می‌دهد. یک دفتر در قدس شرقی، یک دفتر در قدس اروپایی و همچنین یک دفتر در مرز ۲ قسمت.
۶-
سناریوی محتمل ولی باید توجه داشت ضعیف دیگر که ممکن می باشد به وقوع بپیوندد، اقدام به انتقال سفارت به قدس، همزمان با اعلام به رسمیت شناختن حکومت فلسطینی با آن هدف می باشد که از عکس‌العمل تیم‌های فلسطینی و همچنین کشورهای عربی جلوگیری کند.
جمع‌بندی و همچنین پس نتیجه آن می شود که‌گیری
با توجه به آنچه عنوان شد و همچنین آنچه اکنون در مورد اراده و تصمیم راسخ ترامپ در صحنه رسانه‌ها از داخل آمریکا دیدن می‌می شود، اقدام به اجرای آن وعده انتخاباتی چندان دور از ذهن نبوده و همچنین محتمل می باشد. آنچه مسلم می باشد تحقق آن وعده (وعده ترامپ)، کفه برتری را در منازعات اسلامی- صهیونیستی، به سود رژیم غاصب صهیونیستی تغییر خواهد داد.
به نظر می‌رسد تلاش‌های همه علاقه‌مندان به سرنوشت فلسطین بایستی و حتما معطوف به افزایش هزینه‌های اجرای آن اراده و تصمیم راسخ جهت ایالات‌متحده باشد. خواه آن افزایش از طریق تقویت فعالیت‌ها و همچنین رایزنی‌های دیپلماتیک باشد، خواه از طریق دیپلماسی عمومی و همچنین تقویت جریانات فرهنگی و اجتماعی ضد اشغالگری و همچنین خواه از طریق نقش آفرینی تیم‌های مقاومت اسلامی.
منبع: پایگاه تبیین

انتهای پیام

انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی؛ اهداف و همچنین پیامدها سناریوهای اجرای یک اراده و تصمیم راسخ احمقانه در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان