چرا شهروندان و مردم شهر همچنان به رمال‌ها و همچنین فالگیرهامراجعه می کنند؟ يک دهم ايرانيان دلبسته فالگيرها

چرا شهروندان و مردم شهر همچنان به رمال‌ها و همچنین فالگیرهامراجعه می کنند؟ يک دهم ايرانيان دلبسته فالگيرها

|چرا شهروندان و مردم شهر همچنان به رمال‌ها و همچنین فالگیرهامراجعه می کنند؟ يک دهم ايرانيان دلبسته فالگيرها از مسیح داراب|

صدای شیعه: رمال نيز وجود دفینه و همچنین جادو در زندگی و همچنین طالعش را اثبات و یا تایید کرد و همچنین سحر به پیشنهاد دوستش با دعا نویسی در یکی از شهرهای مذهبی کشورمان (نام شهرستان و همچنین نشانی آن رمال در دفتر روزنامه محفوظ می باشد) آشنا شد. آن رمال به بهانه آنکه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد سحر و همچنین جادو را با دعای مخصوصی باطل کند، جای خلوتی را فراهم کرده و همچنین سحر را به آنجا کشانده، سحر نيز گرچه همراه با برادرش به آن مکان می رود ولی باید توجه داشت اتاق مخصوص باطل کردن جادو درجای غیره ای بود. سحر بعد از حواشی فراوان، هنگام و زمانی که متوجه درخواست‌ها و همچنین نیت شوم پیرمرد ۷۰ ساله می می شود، اتاق را ترک کرده و همچنین با مرجعه به پلیس، آن فرد دستگیر می می شود. آن رمال حالا به قید ضمانت آزاد شده و همچنین و همچنین آن دختر جوون هنوز در شوک و همچنین آسیب روانی حاصل از آن حادثه به سر می برد.

سحر می گوید: کاش تمام دخترهای همسن و همچنین سال شمسی من بدانند که اعتماد به آن اشخاص تاوان سنگینی دارد؛ هنگام و زمانی که دیدم که تمام رفت و آمد و مراجعه‌کنندگان به آن رمال زنان محجبه خواهند بود و همچنین همه از پس نتیجه آن می شود که کار راضی بودند به او اعتماد کردم. آنکه آن رمال در یک شهرستان مذهبی فعالیت می کرد، از دلایل دیگر اعتمادم به او بود. حالا دلم می‌خواهد به تمام افرادی که دنبال رمال، فالگیر، یا دعا نویس خواهند بود تا در کارشان گره گشایی می شود، بگویم که حادثه آن هم‌قدر تلخ و همچنین فراموش نشدنی می باشد که قادر به گفتن آنچه در اتاق دربسته بر من گذشت، نیستم! بروز اتفاقات تلخ براي سحر و همچنین دختراني مانند او سبب شد تا گفت و همچنین گویی با «ابوالفضل رحیمی شاد» جامعه شناس در مورد آن معضل، آسیب‌های گرایش به رمالی و همچنین علت اعتماد به آن اشخاص سودجو صورت گيرد که درادامه می آید.

به نظرشما با وجود اطلاع رسانی‌های انجام شده در مورد تجاوزوکلاهبرداری ومشکلات دیگرمرتبط با رمالی وفالگیری، کدام عوامل فرهنگی و اجتماعی سبب می‌می شود که شهروندان و مردم شهر همچنان به رمال‌ها و همچنین فالگیرهامراجعه کنند؟

ابتدا مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد پیش ازپرداختن به آن سوال، دو نقطه راعرض کنم. اول آنکه در پرداختن به آن موضوع مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد مساله تجاوز، کلاهبرداری و همچنین وقوع جرايمی از آن دست ازسوی رمال‌ها و همچنین فالگیرها ازمساله رمالی وفالگیری جدا بررسی کردن می شود. حتی اگرهمه یا اکثریت قریب به اتفاق رمال‌ها وفالگیرها چنین بلایی سر رفت و آمد و مراجعه کنندگان می آورند که می دانیم آن‌گونه نیست، دوباره بایستی و حتما آن دو موضوع جدا بررسی کردن می شود ودوم آنکه آیا رمالی وفالگیری ومراجعه شهروندان و مردم شهر به رمال وفالگیر، نوعی ناهنجاری و همچنین مساله فرهنگی و اجتماعی بوده وجنبه پرابلماتیک دارد و همچنین نیازمند بررسی کردن دقیق می باشد؟ خیلی کوتاه بایستی و حتما عرض کنم که به‌نظر من آن‌گونه نیست. به زبان ساده آن پدیده به خودی خود، مشکل وآسیب فرهنگی و اجتماعی نیست، اگرچه می‌تواند بیانگروجود بعضی معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین کاستی‌های جدید در جامعه باشداما برگردیم به سوال تو. پس نتیجه آن می شود که یک کارتحقیقی نشان داده می باشد که حدود ۱۰ قسمت و بخش ازایرانیان یعنی حدود هشت میلیون فرد یا شخص، درسال به رمال وفالگیرها رفت و آمد و مراجعه می‌کنند. آن رفت و آمد و مراجعه دودلیل عمده دارد؛ کنجکاوی يا رفع مشکلاتی که به طریق دیگرحل نشده‌می باشد. شاید اکثرا و بیشتر انسان ها مایل باشند که بدانند در بعدی جهت آن هم‌ها یا در محیط زندگی‌شان چه اتفاقی خواهد افتاد و همچنین چه بسا زندگی امروز خود را براساس آن پاسخ سامان دهند، آن خواست هیچ اشکالی ندارد؛ به‌طورحتم می دانید که پیش بینی و همچنین کنترل، از کارکردهای علم تجربی می باشد ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که علم به آن هم درجه از پیشرفت نرسیده باشد و همچنین یا یک جامعه از علم پیشرفته بی بهره باشد، شهروندان و مردم شهر جهت پیدا کردن پاسخ آن هم پرسش‌ها به جای رفت و آمد و مراجعه به علم و همچنین عالم به سراغ تفعل و فال ، فالگیر و همچنین رمال می روند.

ولی باید توجه داشت بسیاری از رفت و آمد و مراجعه کنندگان نیز از رمالان می‌خواهند که مشکل را حل یا گره‌گشایی کنند. آن موضوع طبیعی می باشد؟

طبیعی می باشد که شهروندان و مردم شهر وقتي نتوانند بیماری‌شان را درمان کنند، نگران باشندو بخواهند درمان از طریق جادو و همچنین رمالی را نیز امتحان کنند. جای تعجب ندارد در صورتی که احساس کنند همه راه‌ها به روی‌شان بسته شده و همچنین نمی‌توانند با کوشش و همچنین تلاش، کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل پیدا کنند، پس ناخوش و غمگین و همچنین افسرده شوند و همچنین جهت باز شدن گره بسته کارشان، پیش رمال و همچنین فالگیر بروند. قابل درک می باشد در صورتی که کسی چیز با ارزش و همچنین گرانبهايي گم کند یا از او دزدی کنند، نگران و همچنین پریشان می شود و همچنین راه کسب خبر از غیب پیش گیرد یا آنکه در صورتی که کسی احساس کند شوهر یا همسر خود با فرد غیره ای ارتباط و رابطه عاطفی برقرار کرده، عصبانی می شود و همچنین احساس ناکامی کند و همچنین زیرا و به درستی که اعتمادی به روان شناس و همچنین مشاور ندارد یا امتحان کرده و همچنین پس نتیجه آن می شود که نگرفته به سراغ رمال و همچنین جن‌گیر برود. حالا در صورتی که علم پزشکی جدید راه درمان همه بیماری‌ها را پیدا کرده‌و همچنین امکان دستیابی به دکتر و همچنین درمانگاه و همچنین بیمارستان جهت همه فراهم باشد، دسترسی به روان‌شناس و همچنین مشاور متخصص جهت همگان وجود داشته و همچنین اوضاع اقتصادی به ویژه اشتغال مناسب باشد، تجربه و مهارت بالا‌های زندگی در مدارس و همچنین رسانه‌ها به خوبی آموزش داده می شود، نظام تربیتی به سمت اخلاق محوری حرکت کند، تجهیزات نظارتی و همچنین امنیتی پلیس کامل باشد، قاضی ودادگاه به درستی به وظایف‌شان عمل کنند و همچنین قانون همه‌جانبه نگر باشد، آیا دوباره هشت میلیون فرد یا شخص در سال شمسی به رمال و همچنین فالگیر رفت و آمد و مراجعه می کنند؟ بنابراین در پاسخ به پرسش تو با توجه به آنچه تا اینجا گفتن شد، می قدرت گفت که مقدار و اندازه و میزان آن مراجعات تا حد بسیاری به سطح پایین علم‌آفرینی وعلم‌گرایی، عقل‌آفرینی و همچنین عقل‌گرایی،اخلاق‌آفرینی و همچنین اخلاق‌گرایی، قانون آفرینی و همچنین قانون‌گرایی، عدالت‌آفرینی و همچنین عدالت‌خواهی و همچنین مسئولیت‌آفرینی و همچنین مسئولیت‌پذیری در جامعه بستگی دارد.

در صورتی که ممکن می باشد در مورد آن مفاهیمی که در آخر به دوصورت گفتن کردید، اکثرا و بیشتر توضیح دهید. به‌عنوان مثال علم آفرینی و همچنین علم گرایی و همچنین سایر موارد چه فرقی با يکديگر دارند؟

در صورتی که به آن کلمات بدون پسوند آن هم‌ها نگاه کنیم،به‌عنوان مثال علم، عقل، اخلاق و همچنین موارد دیگر همه در نظام ارزشی ما موجودند. به عبارت دیگر آن مفاهیم تاحدودي جهت همگان بار معنایی مثبتی دارد ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که به ساختارهای جامعه که بايد هم براساس آن ارزش‌ها شکل گرفته باشد و همچنین هم بازتولید کننده و همچنین آفریننده آن ارزش ها باشد توجه کنیم، در آن ارتباط نقص و همچنین ضعف جدی می بینیم؛ یعنی ساختارها از چنین توانی برخوردار نیستند. به دنبال آن نقص به‌روش طبیعی گرایش شهروندان و مردم شهر به آن ارزش‌ها و همچنین شکل‌گیری کنش و همچنین کردار آن هم‌ها مبتنی بر آن ارزش‌ها کمتر و همچنین کمتر خواهد شد.

یعنی اشکالاتی مثل علم‌آفرین یا اخلاق آفرین نبودن، مرتبط به ساختارهای جامعه و همچنین علم‌گرا و همچنین اخلاق‌گرا نبودن، مرتبط به ذهن و همچنین عادت شهروندان و مردم شهر ‌می باشد؟

بله مرتبط به ذهن و همچنین عادت شهروندان و مردم شهر که البته متاثر از آن هم ضعف ساختارهاست.

به نظر تو چه افرادی اکثرا و بیشتر به رمال و همچنین فالگیر رفت و آمد و مراجعه می‌کنند؟

پاسخ به آن سوال، اکثرا و بیشتر نیازمند بررسی تجربی و همچنین میدانی می باشد. البته کارهایی ‌نيز انجام شده ولی باید توجه داشت آن هم‌گونه که در مقدمه گفتم زیرا و به درستی که آن موضوع چندان از منظر جامعه شناسی پرابلماتیک (عمومی و همچنین همه گیر) نیست، کمتر مورد توجه تحقیقاتی از آن دست واقع شده می باشد. به هر حال به نظر می رسد هر آنچه اشخاص از مجموعه توانمندی هایی که اشاره شد اکثرا و بیشتر برخوردار باشند، بايد کمتر تمایلی به رفتن پیش رمال و همچنین فالگیر و همچنین حل معظلات و مسائل و مشکلات‌شان از آن طریق داشته باشند.

آقای رحیمی شاد، چرا خانم‌ها اکثرا و بیشتر از آقایان به سراغ رمال و همچنین فالگیر می روند؟

بله آن اختلاف خیلی زیاد نيز زیاد می باشد و همچنین گویا بیش از ۹۰ قسمت و بخش مراجعان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. در صورتی که آن آمار را کنار دلایل اصلی رفت و آمد و مراجعه بگذاریم، یکي از عوامل روشن می‌می شود. نازایی، شک کردن به وجود ارتباط و رابطه همسر با غیره ای و همچنین گشایش بخت از مهم‌ترین آن دلایل خواهند بود .در آن موارد، هم از نظر عاطفی و همچنین روانی و همچنین هم از نظر فرهنگی، مقدار و اندازه و میزان فشارآسیب‌ها روی خانم‌ها خیلی زیاد اکثرا و بیشتر از آقايان می باشد. علت دیگر نیز به نظر من به احساس کم‌توانی در خانم ها در ارتباط با ویژگی‌هایی که اشاره شد، باز می گردد.

ولی باید توجه داشت چندین سال شمسی می باشد که جمعیت دانشجوی خانم نسبت به آقا تا حدودي دو برابر می باشد یا آنکه خانم‌ها درصدد کسب کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل و همچنین موقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی بالا خواهند بود. پس چگونه می می شود از احساس کم‌توانی در خانم‌هاسخن گفت؟

بله آن سخنان درست می باشد. ولی باید توجه داشت در وهله اول نباید تصور می شود که تلقین فرهنگی چند۱۰۰ یا چند هزار ساله با یک تلاش ۵۰ ساله رفع می می شود؛ دوم آنکه با وجود همه تلاش‌های گرفته شده ولی باید توجه داشت حتی در جامعه امروز، واقعیت های بیرونی گویای تداوم و همچنین چیرگی آن هم تصور و همچنین احساس در مورد خانم ها در جامعه می باشد. به عبارت دیگر علل فرهنگی و اجتماعی احساس کم توانی همچنان پابرجاست؛ اگرچه می قدرت گفت قدری کاهش یافته می باشد.

از نظر تو به عنوان یک جامعه شناس، چه اقداماتی بايد جهت حل آن مشکل صورت گيرد؟

در صورتی که به ضعف هایی که به عنوان باره ساز و همچنین علت گفتن شد، دقت کنیم ،کاستن از آن ضعف‌ها به‌روش منطقی از پیامدهای آن هم می‌کاهد. افزایش مقدار و اندازه و میزان سواد و همچنین معلومات به معنای ترویج نگاه علم گرایانه و همچنین نه تنها و فقط کسب مدرک، تاسیس انجمن های توانمند سازی در حوزه های متنوع و گوناگون و مختلف توسط بانوان، قراردادن فرصت‌های اکثرا و بیشتر فرهنگی و اجتماعی در اختیار بانوان، تبلیغات و همچنین آگاهی بخشی از طریق رسانه‌ها، پیشرفت علم به‌ویژه در حوزه علم پزشکی جدید و همچنین روان‌شناسی، پیشرفت تکنولوژی، افزایش ضریب امنیت، مطابق و یکدست‌سازی قوانین با نیازها و همچنین شرایط فرهنگی و اجتماعی، دسترسی آسان و همچنین کم هزینه به وکیل، ترویج اخلاق به ویژه از طریق زیست اخلاقی تیم‌های مرجع و همچنین اکثرا و بیشتر برخوردار از مزایای فرهنگی و اجتماعی و همچنین آموزش تجربه و مهارت بالا‌های زندگی از سال شمسی‌های ابتدایی تا پایان تحصیل می تواند به مقدار و اندازه و میزان خیلی زیاد بسیاری تاثیر بازدارنده داشته باشد.

منبع: روزنامه قانون

انتهای پیام

چرا شهروندان و مردم شهر همچنان به رمال‌ها و همچنین فالگیرهامراجعه می کنند؟ يک دهم ايرانيان دلبسته فالگيرها در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان