شایان مصلح، بازیکن تیم پرسپولیس: مداحی را اکثرا و بیشتر از فوتبال و همچنین شعر دوست دارم

شایان مصلح، بازیکن تیم پرسپولیس: مداحی را اکثرا و بیشتر از فوتبال و همچنین شعر دوست دارم

|شایان مصلح، بازیکن تیم پرسپولیس: مداحی را اکثرا و بیشتر از فوتبال و همچنین شعر دوست دارم از مسیح داراب|

صدای شیعه: شاعر، فوتبالیست، مداح و همچنین عاشق کتاب یا به قول خودش «خوره کتاب» می باشد. همه آن فعالیت‌ها را عاشقانه دوست دارد. شایان مصلح، متولد سال شمسی ۷۲ در شهرستان رودبار می باشد. از کودکی در هیات امام و پیشوا حسین(ع) بوده می باشد. پدرش را در سه سالگی از دست داده و همچنین همین امر باعث شده روضه حضرت رقیه لطف غیره ای برایش داشته باشد. می‌گوید در صورتی که بخواهم بین همه علاقه‌هایم یکی را انتخاب کنم حتما اعتقاداتم و همچنین مداحی را انتخاب می‌کنم. به بهانه کتابخوان و همچنین شاعر بودن آن بازیکن پرسپولیس به سراغش رفتیم تا  با او به جای فوتبال در مورد موضوعات فرهنگی گفت‌وگو کنیم.

مداحی را از کجا شروع کردید؟

مداحی  را از کودکی شروع کردم. حب اهل بیت(ع) در دل همه ایرانیان می باشد و همچنین جهت همین به سمت هیات می‌روند. من هم به واسطه پدر و همچنین مادرم آن حب اهل بیت(ع) را در دلم داشتم. اولین باری که میکروفن به دست گرفتم هشت یا نه ساله بودم، در هیاتی که جهت بچه‌ها بود و همچنین با چادر مادرهایمان آن هم را درست کرده بودیم. به مرور زمان در هیات‌های متنوع و گوناگون و مختلف یا در مسجدمان می‌خواندم و همچنین آن مساله تا در حال حاظر ادامه پیدا کرده می باشد.

شعرهایی را که جهت مداحی‌ها می‌خوانید خودتان می‌گویید؟

شعرهایی را که جهت مداحی می باشد خودم نمی‌گویم. ولی باید توجه داشت شعر هم می‌گویم و همچنین شعرخوانی هم در جلسات متنوع و گوناگون و مختلف داشته‌ام. ولی باید توجه داشت سبک‌هایی که می‌خوانم جهت خودم نیست. معمولا هم سبک‌هایی را می‌خوانم که دوستان دیگرم خوانده‌اند. در کشورهای عربی هنگام و زمانی که شعر می‌خوانند اسم شاعر را هم در وسط مداحی می‌آورند ولی در ایران آن فضا را نداریم.

کمی وارد فضای شاعر بودن تو بشویم. از چه زمانی شعر گفتید؟ و همچنین آیا کلاس آموزشی رفتید؟

شعر در ابتدا نیازی به کلاس ندارد.

یک قریحه می باشد.

دقیقا. آن‌روش نیست‌ که تو با کلاس رفتن بتوانید شاعر بشوید. آن هم‌روش که با کلاس فوتبال رفتن نمی‌توانید فوتبالیست شوید؛ بایستی و حتما یک استعدادی باشد. شعر هم همین می باشد. بایستی و حتما فرد قریحه‌ای داشته  باشد تا در کلاس‌های شعر و همچنین انجمن‌های آن هم شرکت کند و همچنین آن استعداد پرورش داده می شود.

من از سال شمسی ۸۹ یا ۹۰ سرودن شعر را شروع کردم. اوایل در آن هم رودبار جلسات شعرخوانی می‌رفتم. در شهرستان رودبار با آنکه شعرای خوبی دارد ولی باید توجه داشت جلسات شعر آن هم بار علمی‌ای را که تهران یا شهرهای پهناور و بزرگ دارد، ندارد.
بعد از آنکه جهت فوتبال به تهران آمدم در جلسات انجمن شاعران شرکت کردم و همچنین شعرهایم را در آنجا می‌خواندم و همچنین نقد می‌شد. مثلا در صورتی که اشتباه وزنی یا دستوری داشت گفته می‌شد و همچنین نظرات متنوع و گوناگون و مختلف را می‌شنیدم که خیلی به بهتر شدن شعرهایم کمک کرد. از سال شمسی ۹۰ تا ۹۱ پیشرفت خوبی در  شعر داشتم.  در صورتی که در حال حاظر شعر خوبی می‌گویم به خاطر آن هم نقدهایی می باشد که در آن هم سال شمسی‌ها از شعرهایم می‌شد.

شاعر مورد علاقه‌تان چه کسی می باشد؟

در دو فضا می‌می شود در آن مورد صحبت کرد. یکی فضای اعتقادی شعر و همچنین غیره ای فضای شاعرانگی می باشد. در صورتی که فضای اعتقادی را نادیده بگیرم شعرهای سعدی را دوست دارم. شعرهای هلالی‌جغتایی هم خوب می باشد یا شعرهایی که صائب‌تبریزی گفته. ولی باید توجه داشت فضای اعتقادی با شعر ما خیلی زیاد عجین شده می باشد. در باب اعتقادی محتشم‌کاشانی را که جهت اهل بیت(ع) شعر گفته می باشد، دوست دارم.

در بین شاعران معاصر کدام را می‌پسندید ؟

حسین منزوی بهترین غزل‌سرای ۵۰ سال شمسی اخیر بوده می باشد. حسین جنتی، سیده‌تکتم حسینی، اصغر معاذی و همچنین دوستان دیگرم که در صورتی که بخواهم اسم ببرم زیاد می‌شوند.

خیلی جذاب و جالب می باشد که یک فوتبالیست آنقدر با شعر و همچنین شاعران آشناست.

من قبل از آنکه فوتبالیست باشم، شاعر هستم.

قله شعر برایتان کجاست؟

متاسفانه فوتبال مرا از شعر دور کرده می باشد. کسی بودم که دو هفته یک بار یا ماهی یک بار بایستی و حتما شعر می‌گفتم ولی باید توجه داشت فوتبال مرا از آن فضا دور کرده می باشد. ذهن که خسته می‌می شود دیگر نمی‌قدرت قلم به دست گرفت. من به شاعری به عنوان کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل یا منبع دخل و درآمد نگاه نمی‌کنم‌. جهت همین آن‌گونه نیست که بگویم می‌خواهم آنقدر در شعر پیشرفت کنم که بهترین شاعر ایران شوم.  قطعا دوست دارم پیشرفت کنم. در صورتی که جایی ایرادی دارم بگویند که آن ایراد را برطرف کنم. ولی ادبیات امروز مثل قبل نیست که بگویم یک فرد یا شخص سعدی یا حافظ تربیت می شود. درد امروز شعر ما آن می باشد که کتاب‌های شعر را خود شاعران می‌خرند. البته جز چند شاعری که رسانه دارند و همچنین شهروندان و مردم شهر آنها را می‌شناسند،  جهت بقیه آن‌روش نیست. من شاعر هنگام و زمانی که نمایشگاه کتاب می‌روم و همچنین می‌بینم رفیقم کتاب چاپ کرده می باشد، کتاب را می‌خرم. کم خواهند بود شهروندان و مردم شهر عادی که سراغ کتاب‌های شعر می‌روند. در آن اوضاع ادبیات آن هم قله بی‌معنی می باشد. تنها و فقط بایستی و حتما پیشرفت کرد و همچنین تا آنجا که می‌می شود ایرادهای شعرها را برطرف کرد.

استاد ویژه ای در باره شعر داشتید؟

من یک معلم ادبیات داشتم در سال شمسی سوم راهنمایی. او خیلی به من محبت داشت. استارت ابتدایی و اولیه جهت شعر گفتن را او در ذهنم زد. علیرضا هاشم‌پور که خودش نویسنده، شاعرند و همچنین معلم من هم بود.

فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنید دانش‌آموز دوم راهنمایی انشا بنویسد و همچنین معلم بگوید آن انشای تو بایستی و حتما جایزه نوبل بگیرد. جهت یک دانش‌آموز تشویق خوبی می باشد. شعرهایی‌ که می‌نوشتم خیلی خوب نبود ولی باید توجه داشت او دائما تشویقم می‌کرد. باز هم می‌گویم. قسمت و بخش عظیمی از شاعری را استعداد تشکیل می‌دهد. البته بعد از آنکه به تهران آمدم، منزل و خانه شاعران خیلی به من کمک کرد. شعرهایم نقد می‌شد. یادم می‌آید روزی اصغر معاذی در جلسه‌ای از منزل و خانه شاعران بود. من شعری خواندم که ما آن هم موقع اسمش را شعر صورتی گذاشتیم. خیلی زیاد شعر ضعیفی بود. موقع نقد کردن انتظار داشتم بیت به بیت شعر نقد می شود ولی باید توجه داشت گفتند در صورتی که قافیه و همچنین وزن را از آن شعر بگیریم، آن شعر چه چیزی دارد؟  هر کسی باشد شاید ناخوش و غمگین می شود ولی باید توجه داشت در صورتی که کسی بخواهد پیشرفت کند مطمئنا آن چیزها ناراحتش نمی‌کند. من هم آن هم موقع گفتم هفته بعد کاری می‌کنم که دیگر آن حرف را نشنوم. هفته بعد شعر فرهنگی و اجتماعی گفتم. اصلا فضای شعر را عوض کردم. تا مدت‌ها هم شعر عاشقانه نمی‌گفتم و همچنین همه هم می‌گفتند در فضای فرهنگی و اجتماعی چقدر موفق‌تر هستی و همچنین بهتر شعر می گویی.

آن بحث نقد خیلی خوب می باشد. آنقدر چکش می‌خوری تا بالاخره آن هم چیزی که می‌خواهی درست می‌می شود.

در مسابقات شعر تا به حال شرکت کرده‌اید؟

در کل علاقه‌ای به کنگره‌ها و همچنین مسابقات شعر ندارم.

چرا؟ اتفاقا مسابقات خوبی برگزار می می شود.

بله، اطلاع دارم‌. تنها و فقط یک بار در عمرم در یک مسابقه ادبی شرکت کردم که جهت تولیت آستان قدس رضوی و همچنین حرم امام و پیشوا رضا(ع) بود و همچنین شعری جهت امام و پیشوا حسن(ع) گفته بودم. برگزیده هم شده بود ولی باید توجه داشت به دلایلی شعر را در مراحل آخر حذف کردند. یک بار دیگر هم در یک مسابقه زیرا و به درستی که در شعرم کلمات «می» و همچنین «مستی» بود، شعر حذف شد. جهت همین قید شعر فرستادن جهت مسابقات را زدم. در کل هم دوست ندارم. نمی‌خواهم کسی را زیر سوال ببرم ولی باید توجه داشت خیلی‌ها به دنبال جایزه‌ها خواهند بود.

بایستی و حتما کتابخوان هم باشید؟

خیلی زیاد. دقیقا اسم خودم را خوره کتاب گذاشته‌ام.

آخرین کتابی که خواندید.

«پسران جوان دوزخ، فرزندان قابیل» و همچنین «اعتقادات شیخ صدوق» را همزمان با هم خواندم.

اکثرا و بیشتر در چه حوزه‌ای مطالعه می‌کنید؟

من سه شاخه را جهت مطالعه انتخاب کرده‌ام. اولین شاخه تاریخ‌، دومی اعتقادی و همچنین بعد هم مذهبی می باشد. آن دو فضا کاملا متغایر و متفاوت می باشد. فضای اعتقادی کتاب‌هایی مثل «اعتقادات شیخ صدوق» و همچنین «الغدیر» می باشد. کتاب‌های مذهبی هم مثل «اصول کافی» می باشد. در حوزه تاریخ هم کتاب‌های تاریخی صدر اسلام و همچنین کتاب‌های تاریخ صفوی و همچنین  ادبی دیگر را می‌خوانم.

تحصیلات دانشگاهی‌تان چیست؟

مهندسی صنایع می‌خوانم.

چقدر همه چیز به هم ربط ندارد!

دقیقا. فوتبال، شعر، مهندسی صنایع و همچنین مداحی.

کتاب شعرهایتان را چه زمانی نشر یافته شده می‌کنید؟

حدود ۶۵ شعر را جهت کتابم کنار گذاشته‌ام ولی باید توجه داشت می‌دانم بعضی شعرها ممیزی می‌شوند. با چند انتشاراتی صحبت کرده‌ام. زیرا و به درستی که خودم خیلی درگیر فوتبال هستم، نمی‌رسم به دنبال آن کار بروم ولی باید توجه داشت به چند فرد یا شخص از دوستان شاعرم سپرده‌ام تا آن مساله را پیگیری کنند. شعرهایی که مدنظرم جهت کتاب می باشد را کنار گذاشته‌ام تا دوستانم در مورد کیفیت کتاب‌ها نظر بدهند. در صورتی که خداوند تبارک و تعالی بخواهد جهت نمایشگاه سال شمسی بعدی و همچنین شاید هم زودتر کتابم نشر یافته شده می‌می شود. شاید جهت من خیلی مهم نباشد که کدام ناشر کتابم را نشر یافته شده کند ولی باید توجه داشت جهت دوستانم آن مهم می باشد و همچنین می‌گویند مطرح بودن تو به عنوان فوتبالیست ناخودآگاه کار را سخت می‌کند. یعنی تو در هر انتشاراتی‌ای که بخواهی کتاب چاپ کنی بعد از چاپ کتاب ۴۰ میلیون هوادار پرسپولیس آن هم انتشارات را خواهند شناخت. خیلی دلم می‌خواست بعد از آمدن به پرسپولیس کتابم را نشر یافته شده کنم؛ ولی باید توجه داشت نشد.

جهت اسم کتاب هم فکری کرده‌اید؟

دوست دارم که اسم کتاب را فوتبالی – شعری بگذارم. مثلا یکی از دوستان پیشنهاد کرد که اسم کتاب را «تمارض» بگذارم یا «نیمه‌دوم». «تمارض» تا در حال حاظر قشنگ‌ترین اسم بوده می باشد.

آن مجموعه اشعار شامل چه کارهایی می باشد؟

۶۵ شعر را در صورتی که بخواهیم تقسیم کنیم، در صورتی که ۱۵ شعر آن هم ممیزی بگیرد، قطعا ۲۰ شعر آیینی، ۱۵ شعر عاشقانه و همچنین بقیه فرهنگی و اجتماعی می باشد.

شایان مصلح فوتبالیست می باشد یا شاعر یا مداح؟ کدام یک از اینها را اکثرا و بیشتر دوست دارد؟

در کل باورم آن می باشد که هر استعدادی که خداوند تبارک و تعالی به انسان می‌دهد بایستی و حتما بهره بری و استفاده کند. نباید همین‌روش که آکبند می‌آییم همین‌روش هم برویم. من درسم خیلی خوب بود و همچنین همه می‌گفتند حتما دانشگاه شریف قبول می‌شوی و همچنین رتبه بالا می‌آوری ولی باید توجه داشت فوتبال نگذاشت. رشته‌ام هم که ریاضی بود و همچنین جهت همین مهندسی صنایع را انتخاب کردم.

من از کودکی عاشق فوتبال بودم و همچنین دوستش دارم زیرا و به درستی که کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل من می باشد؛ ولی باید توجه داشت آنقدر مسائل متنوع و گوناگون و مختلف در فوتبال دیدم که آن هم علاقه کودکی را ندارم. در شعر هم همین فضا را دارم. جهت خودم شعر می‌گویم یا تنها و فقط شعر می‌گویم جهت آنکه قریحه شعری‌ام را از دست ندهم. ولی باید توجه داشت از بین همه اینها آن هم بحث اعتقادی و همچنین مذهبی مداحی را اکثرا و بیشتر از همه دوست دارم؛ زیرا و به درستی که به هیچ وجه از آن بعد زده نشدم، تعلق خاطرم به آن جنبه مذهبی خیلی زیاد زیاد می باشد. سعی می‌کنم نمود جنبه مذهبی‌ام اکثرا و بیشتر باشد. دلم می‌خواهد هر جا موفقیتی از من دیده شد، آن هم را زیر پرچم اعتقاداتم پهناور و بزرگ کنم.

آن نظر که می‌گوید در فوتبال و همچنین دنیای بزرگش که شاید در جاهایی اخلاق هم رعایت نشود، اذیت‌تان نکرده می باشد؟

اتفاقا خیلی اذیتم کرده می باشد. هنگام و زمانی که قرار می باشد یک حرکت مذهبی انجام بدهیم، مورد تمسخر واقع می‌شویم. خیلی اذیت شدیم و همچنین حرف‌ها شنیدیم. من شایان مصلح شاید در صورتی که بعد مذهبی‌ام را نداشتم فالوورهایم اکثرا و بیشتر بود و همچنین خیلی مسائل دیگر. خیلی توهین می‌شنویم که تو آدم فلانی هستید. ضربه هم می‌خوریم ولی باید توجه داشت خداوند دائما پشت و همچنین پناه ما می باشد. همه آن تهمت‌ها و همچنین تمسخرها را می‌خریم. هنگام و زمانی که آدم خداوند تبارک و تعالی را داشته باشد همه چیز دارد. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم تا در حال حاظر توانستم در برابر همه آن تمسخرها مقاومت کنم و همچنین خط قرمزی را رد نکنم و همچنین پای اعتقاداتم بمانم.

امام و پیشوا حسین(ع) چه کمکی به تو کرده می باشد؟

اهل بیت(ع) یک نور واحد خواهند بود.

سه ساله بودم که پدرم فوت کرد. روزهای سختی را پشت سر گذاشتم ولی باید توجه داشت دائما توکلم به خداوند تبارک و تعالی بوده می باشد و همچنین تا اینجا که آمدم بعد از لطف خداوند تبارک و تعالی، لطف اهل بیت(ع) شامل حالم شده می باشد. امیدوارم بعد از آن هم لطف‌شان پشت سرم باشد.

چرا اینقدر به حضرت رقیه(س) علاقه دارید؟

من سه سالم بود که پدرم را از دست دادم. نمی‌خواهم روضه بخوانم. من سه سالم بود که همه دور و همچنین برم را گرفتند که آن بچه پدر ندارد. همه محبت‌ها ناخوادآگاه به سمت من بود. ولی در ماجرای کربلا حضرت رقیه(س) یک بچه سه ساله بود و همچنین آن هم اتفاق‌ها افتاد. من هم از بچگی آن در ذهنم ماند و همچنین بالاخره هر کس به یکی از قهرمانان کربلا علاقه دارد.
 

بخشی از شعرهای آیینی شایان مصلح

خبر به حیث سَنَد مُعتبر، خبر مُتِواتِر
خبر رسیده به ما از طریق حضرت باقر

به کربلا رفتن آن هم‌قَدَر ثواب و فضیلت دارد
که در مسیر زیارت رواست مُردن زائِر

رواست خستگی راه را به دوش کشیدن
رواست اَرج نهادن به جایگاه شَعائِر

رواست چِلِّه‌ی ماتم، پیاده در دل جاده
قدم زَنَم به مُواسات، در مَعیَّت جابِر

رواست طِیِّ طَریق آن هم‌چنان که تاوَل پایم
کُنَد غم اُسرا را به ذهن من مُتِبادِر

خوش آن هم زمان که دو چشم گناه‌کار ببیند
امام و پیشوا عصر خودش را میان خیل مسافر

خوش آن هم زمان که ببینم عمود سیصد و همچنین ده را
دهان به طعنه گشایم، زبان به لَعن مقصر

که دیده می باشد که خلقی بدون مُزد و همچنین مَواجِب
نَهَند گردن خود را به پیشگاه اَوامر

چه می‌کنند مگر خادمان درون مَواکِب
که عاشقان مبهوتند و همچنین عاقلان متحیر

حماسه‌ای که عَقیم می باشد واژه وقت بیانش
و همچنینَلو که خطبه کنندش شیوخ روی مَنابر

حماسه‌ای که رسا نیست حَدِّ آن هم به سرودن
قدرت وصف ندارد زبان اَلکَن شاعر

خداوند تبارک و تعالی کند برسم اربعین به کرب و همچنین بلایش
خداوند تبارک و تعالی کند برسد وقت مردن و مرگ من، دم آخر

مثل یک انقلابی پر‌شور
که رگ گردنش ورم کرده
طاقت دیدن رقیبم نیست
عشق تو خاک بر سرم کرده

دیکتاتور‌ها چقدر بی‌رحم‌اند
چشم‌های تو را نمی‌فهمند

طبق قانون جبر در منزل و خانه
پای حرف پدر که بنشینم
عاقل اندر سفیه می‌گوید
عیب‌های تو را نمی‌بینم

پدر پیر من سواد نداشت
به دموکراسی نظر نداشت

آن هم‌قدر مرد بودم از عشقت
غوره را یک‌شبه شراب کنم
من به همراهی تو تنهایی
می‌توانستم انقلاب کنم
می‌شد ولی باید توجه داشت قیام باطل بود
مذهب ما به صبر قائل بود

ارتباط من و همچنین تو یک‌طرفه‌ست
عشوه‌های تو دیپلماسی نیست
با من از غیر مهربان‌تر باش
به خداوند تبارک و تعالی شعر من سیاسی نیست

بعد یک اتفاق ناخوانده
ماه من پشت ابر‌ها مانده

فرق بین واقعیت و حقیقت و همچنین بطلان
مثل موی سر تو باریک می باشد
شال آبی گره زدی رفتی
آسمان بی‌ستاره تاریک می باشد

حال و همچنین روزم اگرچه جذاب و جالب نیست
شب  دائما  به صبح  غالب نیست

منبع: فرهیختگان

انتهای پیام

شایان مصلح، بازیکن تیم پرسپولیس: مداحی را اکثرا و بیشتر از فوتبال و همچنین شعر دوست دارم در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان