خطبه فاطمه دختر امام و پیشوا حسین(ع) و همچنین خطبه ام کلثوم دختر امام و پیشوا علی (ع)در کوفه

امام و پیشوا حسین34 خطبه فاطمه دختر امام و پیشوا حسین(ع) و همچنین خطبه ام کلثوم دختر امام و پیشوا علی (ع)در کوفه

شفقنا-خطبه ی فاطمه دختر امام و پیشوا حسین(ع) در کوفه بدین شرح می باشد:

و همچنین فاطمه بنت الحسین آواز برآورد و همچنین نخست خدای سبحانه را بستود و همچنین بر رسول و همچنین آل او درود فرستاد و همچنین ملتی از مناقب و همچنین مفاخر امیرالمؤمنین علیه السلام یاد کرد. آن هم گاه فرمود:

«ای اهل کوفه و همچنین ای شهروندان و مردم شهر غدر و همچنین مکر! هر آینه ماآن خاندانیم که خدای سبحانه تو را به ما آزمون خواست و همچنین ما را به تو نیازمود و همچنین آزمون ما نیکو دید و همچنین دانش و همچنین بینش خویش در ما نهاد و همچنین ما را جای علم و همچنین منزل و خانه ی دانش خواست و همچنین در زمین ودیعه ی نیکو و همچنین حجت قویم (۱) ساخت و همچنین بدیهه ی (۲) حکمت و همچنین ترجمه ی وحی

خویش فرمود و همچنین به اشرف محتد (۳) و همچنین ارومت (۴) نیکوی پیمبر پاک محمد مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم فضلی روشن و همچنین کرامتی لایق بخشید. و همچنین تو شهروندان و مردم شهر ما را دروغگوی خواندید و همچنین سزای ما نشناختید و همچنین کشتن ما روا دیدید و همچنین مالهای ما غارت کردید، گویی که ما از نژاد ترک بودیم و همچنین یا در کابل بزادیم. و همچنین بسی بر نیامده می باشد که هم بر آن صفت نیای ما را بکشتید و همچنین شمشیرهای تو باری از تن و همچنین جان آل رسول خون همی چکاند و همچنین آن همه از کینه قدیم و همچنین حقد دیرینه ی تو بود. و همچنین بدین کردارهای زشت، چشمهای تو روشن گشت و همچنین دلهای تو بیارمید و همچنین بسی مسرور گشتید. حال بدان چه کردید، شاد نباشید. چه، آن مصیبت جلیل و همچنین رزیت عظیم هم از عهد ازل ما را در کتاب مبین محفوظ بود و همچنین خدای سبحانه ما را خبر داد و همچنین آن معنی بر او – عز شانه – بسی آسان می باشد «و همچنین لا تفرحوا بما آتاکم ان الله لا یحب کل مختال فخور».(۵) نیستی و همچنین هلاک باد تو را. آماده ی نفرین و همچنین عذاب خدای باشید و همچنین گویا عذاب خدای پیاپی بر تو فرود آید و همچنین خدای سبحانه به آنچه کرده اید از تو بازخواستها کند و همچنین تو خود از یکدیگر بسی سختی بینید و همچنین در عذابی دردناک چاوید بمانید، الا لعنه الله علی الظالمین. آری، دلهای تو سخت شده بود و همچنین جگرهای تو پلید گشته و همچنین بر دلهای تو مهر عصیان نهاده و همچنین سمع قبول و همچنین دیده ی بصیرت تو فرو دوخته و همچنین شیطان رجیم، آن کردار زشت در چشم تو بیاراسته و همچنین ندانید که از آل رسول، چه خونهای پهناور و بزرگ و همچنین دیتهای عظیم کرده اید. برادر او علی ابوطالب را بکشتید و همچنین فرزندان او که عترت پاک و همچنین خیره ی خلق بودند، نابود ساختید».(۶) .

در آن حال مخذولی از شهروندان و مردم شهر کوفه مفاخرت آغاز کرد و همچنین آن دو بیت برخواند:

نحن قتلنا علیا و همچنین بنی علی

بسیوف هندیه و همچنین رماح (۷) .

و همچنین سبینا نسائهم سبی ترک

و همچنین نطحناهم فای نطاح (۸) .

«سنگ بر دهان تو باد! به کشتن آل رسول و همچنین عترت اخیار او همی نازی؟! مردمی که خدای سبحانه ایشان را به هر گونه پاک خواست و همچنین پلیدی از ایشان بزدود، بازنشین و همچنین دم فرو بند. «انما لکل امرء ما قدمت یداه». و همچنین تو شهروندان و مردم شهر بر ما رشک بردید که خدای تعالی ما را بر تو مزیت نهاد».

فما ذنبنا ان جاش دهرا بحورنا

و همچنین بحرک ساج لا یواری الدعا مصا (۹) .

«ذلک فضلالله یؤتیه من یشاء و همچنین الله ذو الفضل العظیم» (۱۰) «و همچنین من لم یجعل الله له نور فما له من نور».(۱۱) .

(۱) استوار.

(۲) فهم و همچنین درک بدون فکر کردن و اندیشیدن.

(۳) اصل.

(۴) نژاد.

(۵) لقمان، ۱۸.

(۶) اللهوف ص ۱۹۶ و همچنین ۱۹۷.

(۷) ماییم که علی و همچنین فرزندان او را با شمشیرهای تیز و همچنین با نیزه ها کشتیم.

(۸) و همچنین با آنان جنگی سخت کردیم و همچنین زنان و همچنین دخترانشان را اسیر کردیم همچون اسیران ترک.

(۹) گناه ما چیست که دریاهای ما روزگاری بخروشید؟ و همچنین حال آنکه دریای تو فرو نشسته می باشد و همچنین کرمکی را بر نمی تابد.

(۱۰) الحدید: ۲۱.

(۱۱) النور: ۴۰.
خطبه ی ام کلتوم

خطبه ی ام کلثوم دختر امام و پیشوا علی (ع)در کوفه بدین شرح می باشد:

ام کلثوم دختر امیرالمؤمنین علی هم در آن هم روز خطبه کرد و همچنین آواز به گریه بلند داشت و همچنین فرمود:

«ای اهل کوفه! بد و همچنین زشتی باد تو را! حسین را خوار گذاشتید و همچنین بکشتید و همچنین مال او به غارت بردید و همچنین پردگیان او اسیر کردید. نیستی و همچنین دوری باد تو را. هیچ دانید که چه نازله ی پهناور و بزرگ بر تو فرود آمد و همچنین چه گناه گران بر دوش کشیدید و همچنین چه خونها بریختید و همچنین چه کودکان برهنه کردید و همچنین چه مالها غارت نمودید؟ بهترین شهروندان و مردم شهر، پس

(صفحه ۲۱۸)

از رسول بکشتید و همچنین گویی رحمت و همچنین مهر از دلهای تو برداشته بود».

الا ان گروه و حزب الله هم المفلحون، (۱) و همچنین گروه و حزب الشیطان هم الخاسرون.(۲) .

قتلتم اخی صبرا فویل لامکم

ستجزون نارا حرها یتوقد (۳) .

سفکتم دماء حرم الله سفکها

و همچنین حرمها القرآن ثم محمد (۴) .

الا فابشروا بالنار انکم غدا

لفی سقر حقا یقینا تخلدوا (۵) .

شهروندان و مردم شهر همه به گریه در آمدند و همچنین بسی نوحه و همچنین زاری کردند و همچنین زنان مویها پپراکندند و همچنین رویها بشخودند.(۶) .
(۱) متن: الفائزون.
(۲) المجادله: ۱۹-۲۲.
(۳) برادرم را کشتید پس وای بر مادرتان که به زودی تو دچار آتشی خواهید شد که کرمان آن هم سوزان می باشد.
(۴) خونهایی ریختید که خداوند تبارک و تعالی، قران و همچنین محمد صلی الله علیه و همچنین اله وسلم محترم شمرده و همچنین حرام کرده می باشد.
(۵) تو را بر آتش دوزخ مژده باد که فردا به یقین در جهنم جاوید خواهید بود.
انتخاب شفقنا از کتاب : فیض الدموع ( شرح حادثه کربلا به نثر قدیم فارسی ، بر مبنای لهوف ابن طاووس )
(۶) اللهوف ص ۱۹۸.

خطبه فاطمه دختر امام و پیشوا حسین(ع) و همچنین خطبه ام کلثوم دختر امام و پیشوا علی (ع)در کوفه در تاریخ ۲۰۱۷-۱۰-۲۶ ۲۱:۳۶:۴۴ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان