حضرت آیت الله مکارم شیرازی: موضوع شناسی در حوزه بایستی و حتما عمومیت پیدا کند

مکارم40 حضرت آیت الله مکارم شیرازی: موضوع شناسی در حوزه بایستی و حتما عمومیت پیدا کند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: در حوزه بایستی و حتما درسی جهت عموم در باره موضوع شناسی وجود داشته باشد، موضوع شناسی امری می باشد که همه طلاب بایستی و حتما با آن هم آشنایی داشته باشند.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در دیدار رییس هیأت امنا و همچنین مدیر مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی با گفتن آن که در زمان ما موضوع شناسی اهمیت فوق العاده ای دارد، اظهار داشت: موضوعات در زمان ما خیلی زیاد پیچیده تر از زمان سابق می باشد.

او افزود: سابقا بسیاری از مسائل ساده بود ولی باید توجه داشت در حال حاضر به عنوان مثال بیع های اینترنتی و همچنین مسائل دیگر به وجود آمده که پیچیده و همچنین مبهم خواهند بود، عده ای از سودجویان جهت کلاهبرداری از شهروندان و مردم شهر موضوعاتی را تأسیس می کنند و همچنین کلاه عده ای را بر می دارند که شناخت آن هم ها خیلی زیاد مهم می باشد.

آن مرجع تقلید با گفتن آن که زمان حاضر زمانی می باشد که مسائل مستحدثه بسیاری وجود دارد، اظهار داشت: به نسبت مسائل مستحدثه، موضوعات مستحدثه ای هم پیش می آید، از آن رو همانگونه که مسائل مستحدثه احتیاج به حل شدن دارند موضوعات مستحدثه هم بایستی و حتما حل می شود.

او ادامه داد: گاهی قلمرو موضوع شناسی با قلمرو اجتهاد احکام مخلوط می می شود، بایستی و حتما کاری کرد که موضوع شناسی در قلمرو اجتهاد نرود، گاهی شاید موضوع شناسی کاری انجام می دهد که صاحب فتوا بایستی و حتما آن هم را انجام دهد.

آیت الله مکارم شیرازی با گفتن آن که حد و همچنین مرزهای موضوع شناسی و همچنین صاحب فتوا بایستی و حتما شناخته و همچنین جدا می شود، ابراز داشت: نظرات موضوع شناسی جهت شهروندان و مردم شهر به عنوان آن که اشخاص اهل خبره خواهند بود می پذیرند ولی باید توجه داشت در مواردی موضوع شناسی بایستی و حتما در اختیار فقیه قرار داده می شود.

او عنوان کرد: در آن موارد فقیه بایستی و حتما موضوع شناسی را ببیند و همچنین بر اساس آن هم فتوا صادر کند، البته مواردی از قبیل کارشناسی می باشد که بایستی و حتما اهل خبره نظر خود را بدهند ولی باید توجه داشت گاهی بایستی و حتما در اختیار فقیه باشد تا معلوم می شود.

آن مرجع تقلید خاطرنشان ساخت: مفهوم شناسی در بسیاری از موارد کار فقیه بوده و همچنین کار آقایان موضوع شناس به شمار نمی رود، در صورتی که فقیه مفاهیم ادله را متوجه نشود نمی تواند فتوا دهد، بعد از آن که فقیه مفاهیم را فهمید و همچنین فتوا داد بحث شناخت موضوع مطرح می می شود که آن هم را چگونه بشناسند و همچنین چگونه به آن هم عمل کنند.

او اضافه کرد: در حوزه بایستی و حتما درسی جهت عموم در باره موضوع شناسی وجود داشته باشد، موضوع شناسی امری می باشد که همه طلاب بایستی و حتما با آن هم آشنایی داشته باشند، در صورتی که طلاب و همچنین روحانیت از موضوعات روز بی خبر بوده و همچنین در آن باره اهل خبره نشده باشند نمی توانند پاسخگوی شهروندان و مردم شهر باشند.

آیت الله مکارم شیرازی با گفتن آن که موضوع شناسی در حوزه بایستی و حتما عمومیت پیدا کند، گفت: آن که یک درس به آن عنوان شروع می شود کافی نیست بلکه هر کسی که فقه می خواند بایستی و حتما مقداری از موضوع شناسی را نیز فراگیرد چرا که شناخت موضوعات پیچیده شده می باشد و همچنین آن یک ضرورت به شمار می رود.

او افزود: پس نتیجه آن می شود که برنامه جذاب و جالب و خوب های مؤسسه موضوع شناسی بایستی و حتما در اختیار مراجع قرار داده می شود زیرا و به درستی که ممکن می باشد اصطکاکی ساخته یا ایجاد شده و همچنین بعضی از مراجع نادیده گرفتن کنند و همچنین مشکل پدید آید از آن رو کار بایستی و حتما بایستی و حتما به مراجع عرضه شده و همچنین از نظرات آنان بهره بری و استفاده می شود، در صورتی که مستقل از مراجع موضوع شناسی می شود ممکن می باشد مشکلی ساخته یا ایجاد می شود.

آن مرجع تقلید رفت و آمد و مراجعه به اهل تخصص و همچنین خبره در موضوع شناسی را امری مهم دانست و همچنین اظهار داشت: بعضی از مسائل سابقا جزو عیوب بوده می باشد زیرا و به درستی که جراحی وجود نداشت ولی باید توجه داشت امروز با عمل جراحی ساده ممکن می باشد عیب برطرف می شود، عوض شدن موضوع بر اثر گذشتن زمان از مسائل مرتبط به موضوع شناسی می باشد که بایستی و حتما مورد توجه باشد.

او ادامه داد: بسیاری از عیوبی که سابقا غیر قابل حل و همچنین موجب فسخ نکاح بوده در حال حاضر به راحتی از طریق جراحی حل می می شود، بایستی و حتما از همه صاحبان تخصص در موضوعات بهره بری و استفاده کرد، خود تفاوت هایی که بین زمان حاضر و همچنین قبل وجود دارد از مسائل می باشد که می تواند فصلی از کار موضوع شناسی باشد.

آیت الله مکارم شیرازی با گفتن آن که جای موضوع شناسی در حوزه خالی بوده می باشد، ابراز کرد: خوشبختانه آن خلأ در حال پر شدن به وسیله زحمات مؤسسه موضوع شناسی می باشد ولی باید توجه داشت تا رسیدن به حد نهایی بایستی و حتما مسافت ها را پیمود و همچنین به نقطه مطلوب رسید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: موضوع شناسی در حوزه بایستی و حتما عمومیت پیدا کند در تاریخ ۲۰۱۷-۱۰-۳۰ ۱۸:۳۶:۵۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان