حضرت آیت الله جوادی آملی: شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و همچنین دانشگاه به دست نمی آید

آیت الله جوادی آملی1 حضرت آیت الله جوادی آملی: شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و همچنین دانشگاه به دست نمی آید

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و همچنین دانشگاه به دست نمی آید، بلکه آن شناخت با نماز شب و همچنین به برکت دیگر عبادات به دست می‌آید.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید در جلسه درس اخلاق خود در نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی ضمن تسلیت آن ایام، گفتن داشت: ایام سوگ و همچنین ماتم ماه صفر را به پیشگاه ولی عصر و همچنین عموم علاقه‌مندان قرآن و همچنین عترت و همچنین فرهیختگان حوزوی و همچنین دانشگاهی تعزیت عرض می‌کنیم، امیدواریم آن هم توفیق را خداوند تبارک و تعالی به همه ما مرحمت کند که ثواب زیارت اربعین را در نامه اعمال همه ما بنویسند و همچنین زائران آن هم حرم مطهر را به سلامت و همچنین با زیارت مقبول و همچنین دعای مستجاب برگرداند!

او در ادامه به شرح نامه ۶۸ نهج البلاغه پرداخت و همچنین گفت: حضرت امیر علیه السلام آن نامه را جهت سلمان نوشته و همچنین جهت قبل از حکومت آن هم حضرت می باشد که وجود تبریک و مبارک حضرت در آن نامه به معرفی دنیا می‌پردازد.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: «دنیا» به معنی آسمان و همچنین زمین، دریا و همچنین صحرا نیست، اینها آیات الهی‌اند، دنیا همین شئون اعتباری می باشد که هر یک از ما شامل عناوینی اعتباری هستیم، آن «من» و همچنین «ما» می‌می شود دنیا، آن هم وقت آن دنیا را اهل بیت(ع) شناختند و همچنین لذا فرمودند افرادی که به آن دنیا مشغول خواهند بود دینشان دینِ آدامسی می باشد! وجود تبریک و مبارک سیدالشهداء(ع) فرمود اکثر شهروندان و مردم شهر اسلامشان اسلامِ آدامسی می باشد! تا در دهان اینها هست و همچنین مَزه دارد داعیه اسلام دارند، ولی باید توجه داشت همین که مزه خود را جهت آنها از دست داد آن هم را دورمی‌اندازند.

او ابراز داشت: ولی باید توجه داشت بعضی‌ها در دنیا زندگی نمی‌کنند، وجود تبریک و مبارک حضرت امیر و همچنین ائمه(ع) آن‌روش بودند، اینها اصلاً در دنیا زندگی نمی‌کردند و همچنین به آن هم وابستگی نداشتند چراکه وجود تبریک و مبارک حضرت امیر کاملاً دنیا را شناخت و همچنین آن هم را مطابق گفتن سوره مبارکه حدید به ما نیز معرفی کرد که دنیا پنج مرحله دارد و همچنین همه‌اش بازی می باشد؛ «اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَیاهُ الدُّنْیا لَعِبٌ و همچنینَ لَهْو همچنینٌ و همچنینَ زینَهٌ و همچنینَ تَفاخُرٌ بَینَکُمْ و همچنینَ تَکاثُرٌ فِی الْأَمْوالِ و همچنینَ الْأَو همچنینْلادِ».

آن استاد حوزه ادامه داد: حضرت امیر علیه السلام در آن نامه می‌فرماید، دنیا مانند مار سمی می باشد! پشت مار خیلی نَرم می باشد ولی باید توجه داشت لمس کردن همین قسمت نَرم مار کُشنده می باشد، آن می‌می شود معرفی دنیا! از دنیا روی برگردان چرا که اولاً آن سمّی می باشد، ثانیاً آن مَس کردن خیلی زیاد زودگذر و همچنین اندک می باشد در پس نتیجه آن می شود که بایستی و حتما از آن هم پرهیز کرد. بعد فرمود می‌دانید شدیدترین حالی که بایستی و حتما از دنیا پرهیز کنید چه وقت می باشد؟ آن هم هنگام و زمانی که که خیلی به او دل بستی!، زیرا و به درستی که هنگام و زمانی که خیلی به او دل بستی اصرار داری اکثرا و بیشتر با آن هم تماس بگیری و همچنین هر چه اکثرا و بیشتر با آن هم اکثرا و بیشتر تماس بگیری مسموم‌تر می‌شوی؛ کسی که آن مار سمّی در دست اوست هر مقدار و اندازه با او اکثرا و بیشتر بازی کند مسموم‌تر می‌می شود.

او تاکید کرد: شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و همچنین دانشگاه به دست نمی آید، بلکه آن شناخت با نماز شب و همچنین به برکت دیگر عبادات به دست می‌آید لذا در صورتی که کسی می خواهد دنیا را بشناسد و همچنین گرفتار آن هم نشود راهش همین نماز شب و همچنین امثال ذلک می باشد.

حضرت آیت الله جوادی آملی: شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و همچنین دانشگاه به دست نمی آید در تاریخ ۲۰۱۷-۱۱-۰۲ ۱۴:۲۶:۲۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان