تاوان سنگین یک حال خوب/هالووین عیان شده می باشد

تاوان سنگین یک حال خوب/هالووین عیان شده می باشد

|تاوان سنگین یک حال خوب/هالووین عیان شده می باشد از مسیح داراب|

صدای شیعه: از گریم کودک سه ساله به شکل خون آشام گرفته تا شمایل مومیایی یک پیرزن؛ همین چند روز پیش، آن‌ها بخشی از صفحات اینستاگرام بود آن هم‌هایی که پیگیر صفحات زندگی مجازی خواهند بود خوب می‌دانند که قسمت و بخش عمده‌ای از آن شخصیت‌های تبلیغی، ایرانی خواهند بود. البته که آن تبلیغات تنها و فقط مخصوص فضای مجازی نیست بلکه مغازه‌های لوکس و همچنین قنادی‌ها هم در بازار گرمی هالووین سهمی دارند.
جمله «تم هالووین موجود می باشد» یکی از مناظر تکراری مغازه‌های لوکس اراک در آستانه هالووین می باشد، وسوسه طرح‌هایی که تا همین ۱۰ سال شمسی پیش هم از آنها خبری نبود من را به داخل یکی از مغازه‌های لوکس می‌کشاند آنهم درست موقعی که بر سر خرید یک کدو تنبل دعواست. هرچند ظاهر زیبایی ندارد ولی باید توجه داشت ۶۰ هزار تومان نرخ خورده می باشد، کلاه مشکی به نام ساحره در دست یکی دیگر از مشتریان جلب توجه می‌کند.
از روی کنجکاوی به یکی خریداران گفتم چه خبر شده چرا اینقدر هیجان و همچنین ترس؟ با جذاب و جالب و خنده جواب داد:«جشن هالووین می باشد مگر نمی‌دانی؟ یک جشن جهانی».
مخاطبم جوون سال شمسی بود، قدری خودمانی پرسیدم آیا آن مدل جشن گرفتن مسخره نیست؟ در جواب گفت: هالووین پر از شادی و همچنین هیجان می باشد می‌توانی دوستان و همچنین آشنایان را به ترسناک‌ترین شکل ممکن ببینی، جشن‌های ملی ما یکنواخت شده‌اند ولی در جشن هالووین خلاقیت و همچنین هیجان موج می‌زند خودم دو سال شمسی پیش آن جشن را مسخره می‌کردم ولی باید توجه داشت یک بار تجربه نظرم را عوض کرد.
جهت بررسی کردن دقیق‌تر دلایل استقبال جوانان از جشن‌هایی که نه رنگ ایرانی دارد و همچنین نه اسلامی و همچنین حتی با گاهی با اخلاق هم در تضاد می باشد سراغ میلاد مشایخی روانشناس بالینی رفتیم. مشایخی با گفتن آنکه گاهی مناسبت‌های جهانی ذهن جامعه ایرانی را به سمت خود جلب می‌کند گفت: در چند سال شمسی اخیر به دلیل شیوع فضای مجازی با فرهنگ غرب اکثرا و بیشتر آشنا شده‌ایم به عنوان مثال در ۱۰ سال شمسی قبل عموم شهروندان و مردم شهر از جشنی به نام ولنتاین، هالووین و همچنین… خبر نداشتند ولی باید توجه داشت امروزه شاهد پر رنگ‌تر شدن آن مناسبت‌ها در ایران هستیم و همچنین به عقیده بنده در صورتی که به همین منوال پیش برویم در چند سال شمسی بعدی بایستی و حتما شاهد مناسبت‌های جهانی حتی غیر اخلاقی در ایران باشیم.

به جای محکوم کردن جوانان دنبال علت باشیم
او همچنین گفت: نباید صرفاً اصل جشن را زیر سوال برد بلکه بایستی و حتما دنبال علل گرایش نسل جدید به آن مناسبت‌ها بود، در علم روانشناسی شادی یک انرژی هیجانی محسوب می‌می شود که بایستی و حتما تخلیه می شود ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که محلی جهت تخلیه آن انرژی نداشته باشیم قطعا شاهد رشد گرایش جوانان به آن مناسبت‌ها حتی به صورت زیرزمینی خواهیم بود.
مشایخی تصریح کرد: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به داشتن قوه جوون افتخار می‌کند ولی باید توجه داشت متاسفانه به دلیل عدم ساماندهی درست جوانان، آن فرصت تغییر پیدا کردن به تهدید شده می باشد. 
آن روانشناس بالینی ادامه داد: گاهی همکاران بنده، نوک پیکان اشتباهات را به سمت جوانان می‌گیرند که درست نیست، درواقع بایستی و حتما بررسی کردن کنیم قشری با سطح بالای هورمون نشاط، آدرنالین بالا چگونه بایستی و حتما انرژی خود را در راه مثبت تخلیه کند. چه فضایی جهت جوانان فراهم شده که با هزینه کم بتواند تخلیه انرژی در جهت مثبت داشته باشد؟

محتوا داریم ولی باید توجه داشت سلیقه نه 
او همچنین ادامه داد: متاسفانه شیوه نمایش جشن‌های سنتی و همچنین آیینی ما با احترام کاملی که جهت آنها قائل هستم ارضا کننده روح جوون قرن ۲۱ نیست، ما نمی‌توانیم جوون را به مسابقه بیل گردانی و همچنین پرتاب خروس ببریم یا به جشن‌های مذهبی با شکل فعلی دعوت کنیم و همچنین انتظار داشته باشیم انرژی جوون خالی می شود جوون امروز با سرعت ۴G از فضای مجازی بهره بری و استفاده می‌کند و همچنین به تمام جهان متصل می باشد و همچنین همچنین و علاوه بر آن هم میل شدیدی به تنوع و همچنین هیجان دارد.
مشایخی افزود: همین عوامل باعث می‌می شود نگاه جوون به سمت انتخاب شهروندان و مردم شهر دنیا باشد، درمی‌یابد که به عنوان مثال در اکثر کشورهای دنیا فلان روز جشنی به نام هالووین برگزار می‌می شود با وجود آنکه اصلاً فلسفه نمایش چنین جشنی را نمی‌داند ولی باید توجه داشت دوست دارد همسو با شهروندان و مردم شهر دنیا آن جشن را برگزار و همچنین انرژی‌اش را خالی کند در واقع فلسفه جشن جهت جوون مهم نیست بلکه تنها و فقط دنبال همسویی با جهان و همچنین تخلیه انرژی می باشد و همچنین تا هنگام و زمانی که تخلیه گاه مناسبی جهت آن قشر نداشته باشیم شاهد افزایش گرایش جوانان به جشن‌های بیگانه خواهیم بود.
آن روانشناس بالینی با تأکید بر آنکه اغلب آن جشن‌ها از آنجایی که با فرهنگ و همچنین تمدن ما مغایر می باشد انحرافی محسوب می‌شوند گفت: هر سال شمسی جشن ملی روز جوون خالی از هر گونه نشاط برگزار می‌می شود آنکه یک همایش برگزار کنیم و همچنین یک فرد یا شخص مجری و همچنین شعبده باز جهت عده‌ای جوون گزینشی برنامه جذاب و جالب و خوب اجرا کند و همچنین از بین آنها چند فرد یا شخص را هم به عنوان جوون برتر انتخاب کنیم جشن ملی و همچنین محل تخلیه هیجان جوانی نمی‌می شود.

دو قطبی کردن جوانان ایرانی ابزار جنگ نرم می باشد
مشایخی تاکید کرد: هنگام و زمانی که شهروندان و مردم شهر می‌توانند مسائل را اداره کنند، حکومت نباید دخالت کند اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های شاد هم شامل کارهای مردمی می باشد متاسفانه بعضی شادی را سیاسی می‌کنند، عده‌ای بین فرهنگ اسلامی و همچنین تمدن ایرانی دیوار کشیده‌اند به نحوی که جوون امروزی دچار فضای دو قطبی شده می باشد و همچنین غرب هم بیشترین بهره بری و استفاده از آن فضای دو قطبی می‌برد.
او همچنین ادامه داد: دو قطبی کردن جامعه ابزار مهم جنگ نرم می باشد که متأسفانه عده‌ای به آن هم دامن می‌زنند ما بایستی و حتما با اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مناسب با فرهنگ خودمان دنبال پیوستگی جوانان باشیم نه آنکه آنها را از هم گسیخته کنیم.
مشایخی گفت: آنکه جوانان به بهانه‌های متنوع و گوناگون و مختلف یک شب دور هم جمع شوند و همچنین شادی کنند اشکالی ندارد ولی باید توجه داشت حاشیه‌های نمایش جشن‌هایی مانند هالوویین مانند مصرف داروهای اعتیاد آور و همچنین روابط نامتعارف از اصل جشن اکثرا و بیشتر می باشد و همچنین تهدید جدی همین حاشیه‌هاست طبق آمارهای غیر رسمی ایران جز ۵ کشور مصرف داروهای نشاط آور و همچنین الکلی در جهان می باشد و همچنین همچنین و علاوه بر آن هم طبق آماری که از مصرف الکل در کشورهای مدیترانه شرقی نقل از شد، مصرف کشور ما از ترکیه هم بالاتر می باشد هنگام و زمانی که علت را بررسی کردن می‌کنیم به همین حواشی و همچنین جنبه‌های منفی شادی‌های اروپایی می‌رسیم.
آن روانشناس بالینی تصریح کرد: در صورتی که برنامه جذاب و جالب و خوب‌های شاد مانند کنسرت‌های موسیقی با هزینه پایین در دسترس همه جوانان باشد مسلماً اوضاع بهتر خواهد شد چرا از پتانسیل خوانندگان مجاز داخلی جهت ساخته یا ایجاد فضای شاد در جامعه بهره بری و استفاده نمی‌کنیم؟ چرا بایستی و حتما بلیط یک کنسرت بالای ۵۰ هزار تومان باشد آیا یک جوون بیکار یا دانشجو حق شادی ندارد؟
مشایخی گفت: در رسانه ملی سالیانه چه تعداد برنامه جذاب و جالب و خوب شاد که بتواند اکثر شهروندان و مردم شهر را درگیر کند تولید می‌می شود؟ صدا و همچنین سیما به تلگرام خوان، تغییر پیدا کردن شده یعنی خود رسانه ملی خلاقیت ندارد و همچنین پیام‌های شاد تلگرامی را جهت مخاطبانش تکرار می‌کند.
او همچنین افزود: طبق تحقیقات مؤسسه بعدی پژوهی ۱۰۰ آسیب، جامعه ایرانیان را تهدید می‌کند و همچنین جذاب و جالب آنکه مسائلی زیرا و به درستی که اعتیاد که به ظن عموم در صدر آسیب‌های کشور می باشد، در رده‌های دهم به بعد قرار دارد به عنوان مثال اعتیاد در رده ۳۰ قرار دارد ولی مسائلی زیرا و به درستی که بحران آب در رده‌های اول قرار دارد. طبق نقل از آن موسسه نبود نشاط جز ۵ آسیب اصلی کشور نقل از شده ولی تمرکز مسئولان روی آن آسیب نیست. 
آن روانشناس بالینی تاکید کرد: گرفتن نشاط از جوانان تاوان سنگینی دارد شیوع مواد اعتیاد آور و مخدر مانند گل، حشیش و همچنین الکل شامل آن تاوان می باشد طبق پژوهشی که بنده روی ۲ هزار جوون مصرف کننده گل و همچنین الکل داشتم علت اصلی مصرف آن مواد، سه عامل تفریح، تفریحی و سرگرم شدن و همچنین نشاط عنوان شد یا به زبان عامیانه؛«خوش باشیم و همچنین حالمان قدری خوب باشد».
او همچنین گفت: یکی از راه‌های شادی سالم، حضور در استادیوم اسپورت و ورزشی می باشد ولی متاسفانه ما حتی یک دربی ساده استقلال و همچنین پرسپولیس را هم نمی‌توانیم درست مدیریت کنیم شهروندان و مردم شهر به امید شادی و همچنین تخلیه هیجان به استادیوم می‌روند ولی باید توجه داشت با صف‌های طولانی، کمبود بلیط، بازار سیاه، بلیط‌های بدون صندلی و همچنین … مواجه می‌شوند و همچنین با عصبانیت هر چه تمام‌تر به منزل و خانه بر می‌گردد. با آن اوضاع چگونه و چطوری می‌قدرت جهت قشر عمده جامعه که در سن حساس خواهند بود فضای شاد سالم فراهم کرد؟
آن روانشناس بالینی در پایان گفتن کرد: پتانسیل شادی در کشور خیلی زیاد بالاست، مناسبت‌های مذهبی و همچنین فرهنگی بسیاری داریم که می‌تواند پاسخگوی مستلزم و نیاز جوون باشد ولی باید توجه داشت متاسفانه از آن فرصت‌ها درست بهره بری و استفاده نمی‌کنیم و همچنین در نهایت جوانان به صورت غیررسمی و همچنین زیرپوستی به سمت جشن‌های مغایر با فرهنگ ایرانی و همچنین اسلامی می‌رود هنگام و زمانی که هم برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای زیر زمینی و همچنین اروپایی شد مصرف مواد اعتیاد آور و مخدر، مشروبات الکلی و همچنین بی‌بند و همچنین باری به همراه دارد در واقع جوون ایرانی جهت بدست آوردن یک حال خوب ساده با یک عمر زندگی روانی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین خانوادگی‌اش بازی می‌کند و همچنین تاوان سنگینی هم می‌پردازد.

منبع: ایکنا

انتهای پیام

تاوان سنگین یک حال خوب/هالووین عیان شده می باشد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان