ایندیپندنت: اربعین حسینی (ع) دیدن کردن و نمایش اقتدار و قدرت و همچنین همبستگی شیعیان

ایندیپندنت: اربعین حسینی (ع) دیدن کردن و نمایش اقتدار و قدرت و همچنین همبستگی شیعیان

|ایندیپندنت: اربعین حسینی (ع) دیدن کردن و نمایش اقتدار و قدرت و همچنین همبستگی شیعیان از مسیح داراب|

صدای شیعه: در آن به گفته که روز شنبه با عنوان « هم‌زمان با شکست داعش خود خوانده، میلیون‌ها تن از شیعیان در پهناور و بزرگ‌ترین مراسم عبادی جهان شرکت کردند » به قلم «پاتریک کاکبرن» نشر یافته شده شد، آمده می باشد: میلیون‌ها زائر سیاه‌پوش در شهرستان مقدس کربلا جمع شدند تا مراسم مذهبی اربعین- پهناور و بزرگ‌ترین اجتماع سالانه مردمی جهان- را گرامی بدارند.
پیاده‌روی در امتداد ستون‌های طولانی که به‌صورت پیوسته تا ۵۰ مایل به طول می‌انجامد، خوابیدن در چادرهایی که از سوی برگزارکنندگان در کنار جاده‌ها برپاشده می باشد، آن رویداد را به یک دیدن کردن و نمایش قدرتمند از نظر شیعیان و همچنین همبستگی آن هم‌ها تغییر پیدا کردن کرده می باشد
مراسم اربعین امسال با شکست نهایی داعش خود خوانده – جنبشی که باهدف سرنگونی حکومت تحت حکمرانی شیعه در بغداد، هزاران فرد یا شخص از شیعیان را کشتن و قتل و همچنین عام کرد- هم‌زمان‌شده می باشد. ارتش سوریه نیز اعلام کرد که البوکمال، آخرین شهرستان در اشغال داعش خود خوانده در سوریه را آزاد کرده می باشد. آن پیروزی چند روز بعدازآن به ‌دست‌آمده می باشد که داعش خود خوانده از غرب عراق عقب‌نشینی کرد
کریم ۴۸ ساله، رهبر قبیله‌ای از نجف که غذای مجانی و رایگان جهت زائران فراهم می‌کرد دراین‌باره یادآور شد:« هنگام و زمانی که‌که ما جهت اولین بار در مراسم پیاده‌روی اربعین در دوره صدام شرکت کرده، مجبور بودیم مسیر بدون واسطه و غیر مستقیم رودخانه ( فرات) را طی کنیم و همچنین سعی می‌کردیم که آن کار را پنهانی انجام دهیم زیرا در صورتی که ما گیر می‌افتادیم، یا زندانی و همچنین یا اعدام می‌شدیم »
روزنامه یا نشریه ایندیپندنت در ادامه به گفته خود نوشت: اربعین که تعداد بسیاری شهدای توسط صدام ، القاعده و همچنین داعش خود خوانده به کشتن و قتل رسیده‌اند، به ارمغان آورده می باشد ولی باید توجه داشت هدف آن هم عزاداری و همچنین سوگواری شهادت امام و پیشوا حسین (ع)، پدر بنیان‌گذار مذهب تشیع می باشد که درنبرد کربلا در سال شمسی ۶۸۰ میلادی به شهادت رسید.
مراسم پیاده‌روی طولانی به سمت حرم طلایی او همچنین در آن هم شهرستان – بعضی از زائران ۱۰ یا ۱۲ روز را از بصره یا کرکوک در جاده‌ها پیاده‌روی می‌کنند و همچنین بعضی دیگر نیز دو یا سه روز از نجف پیاده‌روی می‌کنند- در روز چهلم دوره عزاداری (روز چهلم شهادت امام و پیشوا حسین) صورت می‌گیرد که در آن هم شور مذهبی در میان وفاداران به آخر خود می‌رسد
شهرستان ها، شهرستان‌ها و همچنین روستاهای شیعه‌نشین در سراسر عراق طی یک دوره ۲۰ روزه خالی می‌شوند، زیرا شهروندان و مردم شهر آنجا در یک حرکت نهاد‌ یافته و همچنین به‌ خوبی محافظت‌شده که در هیچ جای دنیادیده نمی‌می شود، به جاده‌ها می‌روند. برآوردها از مقدار و اندازه و میزان جمعیت حاضر از ۱۵ تا ۱۷ میلیون فرد یا شخص گرفته تا ۶ الی ۷ میلیون فرد یا شخص متغیر می باشد، ولی باید توجه داشت آن مراسم شامل حداقل دو میلیون ایرانی می باشد که تعداد آن هم‌ها جهت محاسبه آسان‌تر می باشد زیرا آن هم‌ها جهت وارد شدن به عراق مدارک و همچنین مستندات مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری ارائه می‌کنند.
«
محمد الهیلی» نویسنده کتابی تحت عنوان «اربعین: پیاده‌روی» می‌گوید: «شهرستان کربلا در یک بازه زمانی مشخص، تنها می‌تواند پذیرای دو یا سه میلیون فرد یا شخص باشد، ولی باید توجه داشت ازآنجاکه زائران در یک دوره طولانی دائماً در حال آمدن و همچنین رفتن خواهند بود، آن تعداد درمجموع خیلی زیاد بالاتر خواهد بود».
زائران به همراه پرچم سیاه‌رنگ که از مدت‌ها قبل به نشانه عزاداری امام و پیشوا حسین (ع)مرسوم می باشد، پرچم‌های سیاه، سبز، قرمز و همچنین سفیدرنگ حمل می‌کنند. تعداد بسیاری از آن هم‌ها ساختمان‌های دائمی آجری خود و همچنین چادرهای موقتی را که جهت نمازخواندن و همچنین خواب در سه مسیر اصلی منتهی به کربلا بهره بری و استفاده می‌می شود، تزئین می‌کنند. اکنون همه‌چیز در سطح بالا سازماندهی‌شده می باشد و همچنین امکانات فراوان غذایی و همچنین کلینیک‌های کوچک فراهم‌شده می باشد و همچنین حتی دندان‌پزشکان همگی به‌صورت مجانی و رایگان کار می‌کنند. مراقبت از زائران یک وظیفه دینی محسوب می‌می شود.
در ۴۵ مایلی اطراف جاده نجف- کربلا تصاویری متنوع و گوناگون و مختلف از یک سرباز یا غیرنظامی کشته‌شده توسط داعش خود خوانده یا القاعده نشان داده ‌شده می باشد. در سایر راه‌های دیگر منتهی به شهرستان مقدس (کربلا) نیز به همین‌گونه می است و خواهد بود.درحالی‌که زمانی خطر مردن و مرگ زائران از سوی داعشی‌های کمین کرده وجود داشت، ولی باید توجه داشت جاده‌ها اکنون امن‌تر خواهند بود. ژنرال «قیس خلف» فرمانده نیروهای امنیتی استان‌های کربلا، نجف و همچنین دیوانیه دراین‌باره می‌گوید: در آن منطقه تنها یک بمب‌گذاری انتحاری گرفته شده می باشد که مرتبط به ۱۸ ماه قبل بوده و همچنین در آن هم سه فرد یا شخص کشته شدند». او همچنین معتقد می باشد که داعش خود خوانده دیگر پایگاه یا سطح پشتیبانی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت انجام حملات پهناور و بزرگ را ندارد
زیارت کردن، نماد تقوای شدید و همچنین همبستگی جمعی می باشد و همچنین روحانیون شیعه همچنان بر آن نقطه تأکید می‌کنند که هدف از آن زیارت ، تحکیم صلح و همچنین ثبات می است و خواهد بود.روحانیون شیعه در پاسخ به آن سؤال که آیا پیروزی نیروهای امنیتی عراق علیه داعش خود خوانده تأثیری بر اجتماع داشته می باشد یا نه، می‌گویند که در اعتماد به ‌نفس و همچنین روحیه اشخاص پیشرفت حاصل‌ شده می باشد
«
کمیل کادار» یکی از زائران که در پیاده‌روی شرکت کرده می باشد دراین‌باره می‌گوید: «:چه کسی می باشد که امنیت بیشتری نمی‌خواهد؟». 
[
حجت‌الاسلام] سید علاء الموسوی روحانی ارشد که ریاست نهاد اوقاف شیعیان عراق می باشد، دراین‌باره می‌گوید، به نظر می‌رسد عراق در حال وارد شدن به یک دوره «هماهنگی اکثرا و بیشتر با همسایگانش، به‌ویژه عربستان سعودی، ترکیه و همچنین ایران» شده می است و خواهد بود.عراقی‌ها آن را خیلی زیاد مهم می‌دانند؛ زیرا آن ترکیبی از شورش‌های داخلی با حمایت اقتصادی و مالی و همچنین نظامی از سوی کشورهای خارجی می باشد که عراق را در وضع دائمی جنگ نگه‌داشته‌اند
زائران از سراسر جهان به سمت نجف رهسپار شده‌اند و همچنین تعداد زائران ایرانی خیلی زیاد اکثرا و بیشتر می باشد ولی باید توجه داشت زائرانی از پاکستان، هند، جمهوری آذربایجان، لبنان و همچنین مکان‌های با جمعیت شیعه کم حضور دارند.
بسیاری از زائران نوجوان خواهند بود یا در سن ۲۰ سالگی به سر می‌برند. یک زائر ۱۹ ساله از لندن در پاسخ به آن سؤال که ازنظر او زیارت چه معنایی دارد؟ گفت: «به معنی تمام عمرم جهت من می باشد. آن به معنی یک گام کوچک به‌سوی بهشت می باشد»
هویت شیعه، شروع به آمیخته شدن با هویت ملی عراق کرده می باشد ابراز همبستگی قوی جهت مبارزات شیعه در کشورهایی مانند سوریه، لبنان، بحرین و همچنین یمن وجود دارد.
در داخل عراق، حمایت‌های مردمی قوی از نیروهای الحشد الشعبی یا آن هم یگان بسیج مردمی عراق به‌عنوان گارد ملی شیعه وجود خواهد داشت.یکی از زائران در پاسخ به سؤالی در مورد نیروهای بسیج مردمی گفت: «من فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی‌کنم تو بتوانید بدون بهره بری و استفاده از جنگجویانی نظیر بسیج مردمی، داعش خود خوانده را شکست دهید».
اولین بار که من زائران پیاده‌روی اربعین را دیدم مرتبط به آوریل سال شمسی ۲۰۰۳ بود، زمانی که سربازان آمریکایی با حیرت و همچنین با سوءظن به تیم‌های مردان جوون که اغلب ساقه برگ سبز نخل را به‌جای پرچم‌ها در دست داشتند و همچنین از سراسر عراق به سمت کربلا می‌رفتند، نگاه می‌کردند.آن رویداد بعد از حمله ایالات‌متحده به عراق اتفاق افتاده بود و همچنین زائران بدون هیچ مشکلی با گذشتن از تانک‌های عراقی و همچنین وسایل نظامی سوخته شده پیاده‌روی می‌کردند.
مسئولان اشغالگری به رهبری آمریکا هیچ توجهی به پیاده‌روی نمی‌کردند، هرچند آن‌ها نشانه‌های ابتدایی و اولیه از تقوا و همچنین عزم شیعه بود که باعث شکل دادن به بعدی کشور شد
ایالات‌متحده نشانه‌های کمی را از آموختن در مورد جامعه شیعی عراق طی ۱۴ سال شمسی – از زمان حمله – نشان داده و همچنین مطمئناً هنوز هم آن هم‌ها را دست‌کم می‌گیرد. اربعین تنها یک راهپیمایی پیروزی جهت شیعیان درحالی‌که داعش خود خوانده شکست‌خورده به شمار نمی‌رود، بلکه آن هم‌ها (تروریست‌های داعش خود خوانده) احساس می‌کنند که پایان عمرشان در عراق فرارسیده می باشد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام

ایندیپندنت: اربعین حسینی (ع) دیدن کردن و نمایش اقتدار و قدرت و همچنین همبستگی شیعیان در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان