انتقاد دو تاریخ‌پژوه از ترویج انظار و افکار صوفیانه در فضای مجازی

انتقاد دو تاریخ‌پژوه از ترویج انظار و افکار صوفیانه در فضای مجازی

|انتقاد دو تاریخ‌پژوه از ترویج انظار و افکار صوفیانه در فضای مجازی از مسیح داراب|

صدای شیعه: حسن انصاری در انتقاد از ترویج عرفان‌گرایی خرافی و همچنین تفکرات فلسفی توأم با اخباری‌گری عرفان‌زده در یادداشتی با عنوان «اندر بی‌فایدگی آنچه می‌نویسیم» در کانال تلگرامی خود چنین نوشت: «من اکنون پانزده سالی می‌می شود در نقد غلوگرایی و همچنین عرفان‌گرایی خرافی و همچنین آمیختن فکر کردن و اندیشیدن فلسفی با اخباری‌گری عرفان‌زده می‌نویسم. در دو سه سال شمسی اخیر اکثرا و بیشتر می‌نویسم. ولی باید توجه داشت مدت‌هاست فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم کار بی‌فایده‌ای می‌کنم. جای آن هم بروم تاریخ علم کلام و همچنین فلسفه و همچنین فرق بنویسم شاید دست کم چند نفری را فایده بخشد.

می‌فرمایید آن چه حرفی می باشد؟ بایستی و حتما با خرافات مبارزه کرد و همچنین روشنگری کرد و همچنین خود و همچنین دیگران را به عقلانیت و همچنین اندیشه انتقادی و همچنین تاریخی فراخواند. بله درست می باشد ولی باید توجه داشت نگاهی به صفحات مجازی بیندازید می‌بینید که حق با من می باشد. فایده ندارد. شاهد هم از غیب رسید. همین الآن دیدم کانالی هست تلگرامی به نام کانال شاخه طوبی مشحون از همه آنچه گفتم در نقد آن هم‌ها سال شمسی‌هاست می‌نویسم. مشعشعاتی از آقای … شمار بینندگان آن هم بالغ بر ۳۲ هزار فرد یا شخص می باشد. استعداد می‌خواهد آدم باز در نقد خرافات بنویسد…».

 

واکنش رسول جعفریان

رسول جعفریان نیز با درج آن پیام در صفحه فردی یا شخصی خود در یادداشتی از رواج خرافه‌پرستی و همچنین اشاعه موهومات آن‌چنینی به‌شدت انتقاد کرد. جعفریان در متنی با آن عنوان که «فکر کردن و اندیشیدن علمی در جامعه ما حاکم  نیست» به بررسی کردن تاریخچه مبارزه با انظار و افکار خرافی در جامعه پرداخته می باشد. از نظر او در صد سال شمسی قبل تلاش‌هایی که در آن راستا گرفته شده به دلایلی ناکام بوده؛ شامل آنکه ما هزاران سال شمسی با افکاری از آن نوع انس و همچنین الفت داشته‌ایم و همچنین دین را با آنها درآمیخته‌ایم و همچنین از قداست دین جهت القای آنها بهره بری و استفاده کرده‌ایم. 

از نظر جعفریان، راه علاج آن پیشامد جدید اصلاح نظام درسی و همچنین متون آموزش و همچنین پرورش می باشد. از دید او، بایستی و حتما فکر کردن و اندیشیدن علمی جای حرّافی‌های بی‌پایه، مصلحت‌اندیشی‌های بی‌اساس و همچنین دیدگاه‌های متکی به عرف و همچنین عادت را بگیرید. بچه‌ها بایستی و حتما از آغاز بدانند که هر پیشامد جدید را بایستی و حتما در جای خود ثابت کنند و همچنین برایش استدلال داشته باشند. بایستی و حتما پرسشگری را به آنها آموخت.

جعفریان معترف می باشد که در یک جامعه توسعه‌نیافته، جامعه‌ای که به قول رهبری معظم، صنعت آن هم بعد از صد و همچنین پنجاه سال شمسی همچنان مونتاژ می باشد، بایستی و حتما گفت، فکر کردن و اندیشیدن فلسفی و همچنین فرهنگی و اجتماعی و همچنین علمی‌اش هم مونتاژ می باشد و همچنین ثبات فکری ندارد. از دیدگاه او همچنین، ما نیازمند آن هم هستیم تا درست فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنیم. در صورتی که نتوانیم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنیم و همچنین بخواهیم بمانیم بایستی و حتما با رفتارهای غیرعادی بمانیم.

منبع: ایکنا

انتهای پیام

انتقاد دو تاریخ‌پژوه از ترویج انظار و افکار صوفیانه در فضای مجازی در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان