اردوغان: «اسلام میانه‌رو» اختراع غرب می باشد!

اردوغان: «اسلام میانه‌رو» اختراع غرب می باشد!

|اردوغان: «اسلام میانه‌رو» اختراع غرب می باشد! از مسیح داراب|

صدای شیعه: اروپایی‌ها اغلب جمهوری ترکیه را به عنوان مدل اسلام میانه رو می‌شناسند، ولی باید توجه داشت حالا که ولیعهد عربستان گفته که می‌خواهد در شبه‌جزیره اسلام میانه‌رو را پیاده کند، خون رجب طیب اردوغان به جوش آمده و همچنین او در انتقادی تند وتیز از محمد بن سلمان گفته می باشد : «تو از اسلام میانه حرف می‌زنی در حالی که اجازه نمی‌دهی یک زن رانندگی کند.» 

رجب طیب اردوغان، ریاست‌جمهور ترکیه که در ماه‌های اخیر بر سر بعضی مسائل منطقه‌ای با عربستان دچار اختلاف شده، به اظهارنظرهای مقامات سعودی در مورد برداشت متغایر و متفاوت از اسلام واکنش نشان داد. به نقل از روزنامه حریت، اردوغان طی سخنانی که جمعه‌شب در جمع افراد نهاد همکاری اسلامی عنوان شد با اشاره به سخنان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفت:«یک موضوع را دوباره نبش قبر کردند؛ اسلام معتدل. کلمه اسلام معتدل را غرب اختراع کرده و همچنین کسی که آن کلمه را به‌کار برده فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند به او مرتبط می باشد ولی باید توجه داشت به تو متعلق نیست.» محمد بن سلمان چند هفته پیش در سخنانی مدعی شده بود:«ما به اسلام میانه‌رو باز خواهیم کرد و همچنین افراطی‌گری و همچنین انظار و افکار افراط‌گرایانه را نابود می‌کنیم.‌» ریاست‌جمهور ترکیه همچنین خطاب به ولیعهد سعودی گفت:«اسلام معتدل و همچنین غیرمعتدل نیست؛ اسلام تک می باشد و همچنین کسی نمی‌تواند جهت تنوع در آن هم وارد شدن کند. تو از اسلام میانه حرف می‌زنی در حالی که اجازه نمی‌دهی یک زن رانندگی کند.

آیا آن در اسلام معنا دارد؟ خیر. می‌گویند که بعد از آن اجازه خواهند داد؛ تا به حال چنین چیزی نبوده می باشد. چنین فهمی از اسلام شدنی نیست. ‌» دو ماه پیش سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان طی فرمانی بعضی آزادی‌های مدنی به زنان آن کشور را صادر کرد که به گفته ناظران تلاشی جهت تغییر وجهه مخدوش ریاض در جهان می باشد. ریاست‌جمهور ترکیه در ادامه سخنان خود به هدف اروپایی‌ها از طرح واژه اسلام میانه‌رو نیز تأکید کرد و همچنین گفت:«چندین سال شمسی قبل بحث «اسلام میانه‌رو» در پارلمان اروپا مطرح شد و همچنین آنها اکنون سعی دارند مجدداً آن ایده را مطرح کنند. آنچه آنها واقعاً به دنبالش خواهند بود، تضعیف اسلام می باشد. ما نمی‌خواهیم درک شهروندان و مردم شهر از دین بر مبنای واقعیت‌های خارجی باشد». سخنان اردوغان علیه سعودی‌ها، در شرایطی می باشد که ترکیه خود را نماینده اسلام میانه در جهان می‌داند. ریاست‌جمهور ترکیه در ادامه با اشاره به بحران میانمار و همچنین سکوت کشورهای اسلامی اظهار داشت:«آیا در جهان اسلام صدایی از آن موضوع به گوش می‌رسد؟ خیر. صد‌ها هزار فرد یا شخص کشته می‌شوند، برادران مسلمان کشته می‌شوند و همچنین جهت کسی اهمیتی ندارد. در نهاد ملل موضوع میانمار را مطرح کردیم و همچنین تنها ما بودیم و همچنین ایران. به‌عنوان نخست‌وزیر نیز تنها بنگلادش حضور داشت. آیا چنین موضوعی به آن مقدار و اندازه ساده گرفته می‌می شود؟ در صورتی که هیچ‌کس هم نیاید، ما آنچه را در قدرت داشته باشیم انجام خواهیم داد.»

انتهای پیام

اردوغان: «اسلام میانه‌رو» اختراع غرب می باشد! در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان