نهى ارشادى سید الشهدا به زینب کبرى ‏

سید صادق 1 نهى ارشادى سید الشهدا به زینب کبرى ‏

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی سیّد صادق روحانی به پرسشی در مورد نهى ارشادى امام و پیشوا حسین‏ علیه السلام به زینب کبرى ‏علیها السلام‏ پاسخ گفته می باشد.

به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

نهى ارشادى امام و پیشوا حسین‏ علیه السلام به زینب کبرى ‏علیها السلام‏
استفتاء:

مفهوم و همچنین مقصود امام و پیشوا حسین‏ علیه السلام از منع نمودن خواهر گرامى اش زینب کبرى‏ علیها السلام در آن فرموده ایشان چیست: «خواهرم تو را سوگند مى دهم و همچنین از تو مى خواهم که سوگند مرا نشکنى، زیرا و به درستی که به شهادت رسیدم بر [مصیبت‏] من گریبان چاک نکن و همچنین صورت خود را خراش مده و همچنین ناله و همچنین شیون ننما» (۱)؟
جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ آنچه به کمک قرائن بیرونى به دست مى آید آن می باشد که امام و پیشوا حسین‏ علیه السلام مى خواستند بانو زینب کبرى‏ علیها السلام و همچنین زنان همراهشان نقش ایشان را در زمان بعد از شهادت حضرتش ادامه دهند و همچنین از آنجا که ایفاى آن نقش نیازمند اقتدار و قدرت و همچنین سرسختى زیادى می ‏باشد، حضرت‏ علیه السلام جهت راهنمایى ایشان آن گونه آشکار نمودن ضعف و همچنین ناتوانى را منع فرمودند و همچنین آن نهى یک نوع نهى ارشادى محسوب مى می شود.

————————————————–

۱) قال‏ علیه السلام: «یا أُختاه، إنّى أَقْسَمْتُ عَلَیْکِ فَأَبِرّى‏ قَسَمى، لا تَشُقّى عَلَىَّ جَیباً، و همچنین لا تَخمِشى عَلَىَّ وجهاً، و همچنین لا تَدْعَى عَلَىَّ بِالوَیلِ و همچنین الثُّبُور إِذا أَنَا هَلکتُ».

الارشاد، ج ۲، ص ۹۳.
مستدرک، ج ۲، ص ۴۵۱.
بحار، ج ۴۵، ص ۲، بقیه باب ۳۷.

نهى ارشادى سید الشهدا به زینب کبرى ‏ در تاریخ ۲۰۱۷-۱۰-۱۰ ۰۰:۲۶:۳۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان