قوانین ایالات متحده و همچنین اقتصاد شکننده لبنان تغییر در تحریم‌های گروه و حزب‌الله

قوانین ایالات متحده و همچنین اقتصاد شکننده لبنان تغییر در تحریم‌های گروه و حزب‌الله

|قوانین ایالات متحده و همچنین اقتصاد شکننده لبنان تغییر در تحریم‌های گروه و حزب‌الله از مسیح داراب|

صدای شیعه: پیشنهاد تحریم های شدیدتر گروه و حزب الله از سوی ایالات متحده از ترس وارد کردن آسیب جدی به اقتصاد لبنان به مقدار و اندازه کافی تغییر کرده می باشد. بانک دارها و همچنین سیاستمداران لبنانی آن مساله را نشانه ای از آن دانستند که واشنتگتن نگرانی ها در مورد ثبات لبنان را به شکلی جدی مورد توجه قرار داده می باشد.

ولی باید توجه داشت مقامات بانکی در گفت وگو با رویترز به لبنانی ها هشدار داده اند که آن امر نباید آنها را راضی کند چرا که در مورد موضع آتی ریاست جمهور ایالات متحده در قبال ایران و همچنین متحدانش تردیدهایی وجود دارد و همچنین آن مواضع قابل پیش بینی نیست و همچنین تا ماه فصل برگ ریزان پاییز و همچنین بحث رای گیری در مجلس و همچنین کنگره هیچ چیز مشخص نخواهد بود. زمانی که پیش نویس طرح ایالات متحده در مورد گسترش قانون ضد گروه و حزب الله در لبنان در اوایل سال شمسی جاری اعلام شد، رسانه های محلی در مورد پیامدهای ناگوار چنین طرحی بر اقتصاد شکننده لبنان و همچنین احتمال بروز درگیری های فرقه ای در آن کشور هشدار دادند. نگرانی اصلی مقامات لبنانی افرادی بودند که در معرض مجازات قرار می گرفتند و همچنین جریمه های هنگفت آنها می توانسته بود کسب و همچنین کار بانک های لبنانی را به خطر بیندازد. آن امر اقتصاد را تضعیف می کند؛ اقتصادی که به سپرده های دلاری لبنانی های خارج از کشور وابسته می باشد. حکومت لبنان، بانک مرکزی و همچنین بانک های خصوصی در سال شمسی جاری با سیاستمداران و همچنین بانک های آمریکایی لابی کردند و همچنین همچنان به آن لابی ها ادامه می دهند تا واشنگتن را متقاعد کنند که بالانسی در موضع سخت خود در برابر گروه و حزب الله در جهت حفظ ثبات لبنان، ساخته یا ایجاد کنند. پیام اصلی آنها آن می باشد که آخرین چیزی که از ایالات متحده انتظار می رود آن می باشد که لبنان را هم به حکومت ناخوشایند غیره ای در منطقه تغییر پیدا کردن کند. آن اتفاق با پیش نویس قانون ارائه شده به کنگره ممکن بود اتفاق بیفتد چرا که استرس و همچنین اضطراب را در بیروت ساخته یا ایجاد کرده بود.

منابع اقتصادی و مالی به خبرگزاری رویترز گفته اند که پیشنهاد ضد گروه و حزب الله در مقایسه با طرح پیش نویس، دقیق تر می باشد و همچنین اهداف را بهتر مشخص کردن کرده می باشد. آن طرح دیگر بر کل جمعیت مسلمانان شیعه لبنان تاثیر نمی گذراد. شیعیان گروه و حزب الله تحت حمایت ایران در حکومت وحدت ملی لبنان نقش دارند ولی باید توجه داشت از سوی واشنگتن به عنوان تیمی ضد بشری و ترویستی طبقه بندی شده اند. مقامات ایالات متحده می نامند گروه و حزب الله نه تنها از سوی ایران بلکه از طریق شبکه ای از اشخاص و همچنین بنگاه های لبنانی و همچنین بین المللی تامین می می شود.

قانون پیشگیری از تامین بین المللی گروه و حزب الله در سال شمسی ۲۰۱۵ با هدف محدود کردن مسیر تامین اقتصادی و مالی آن تیم در سراسر جهان ایحاد شد و همچنین قانون تصویب شده در ماه جولای جمهوری خواهان و همچنین دموکرات های امریکا اصلاحاتی را در جهت تقویت آن هم اعمال کرده می باشد. بانکدارهای لبنانی می نامند که آن اصلاحات، تحریم های ابتدایی و اولیه را قوی تر نمی کند ولی باید توجه داشت شوک ابتدایی و اولیه ای را که بر لبنان وارد شد را جذب کرده و همچنین چنانچه تغییر پیدا کردن به قوانین و قانونی اجرایی می شود تاثیر مهمی خواهد داشت.

ماتیاس آنگنون تحلیلگر آژانس بین المللی مودی گفت: «تا کنون مقامات لبنانی در محدود کردن تحریم های آمرکیا علیه بانک های لبنانی موفق بوده اند.» یاسین جابر از افراد پارلمان لبنان که در اواسط سال شمسی ۲۰۱۲ میلادی در راس یک هیات سیاسی به واشنگتن آمد معتقد می باشد: «مقدار و اندازه و میزان تحریم ها قطعا نسبت به آنچه در قبل دیده بودیم کاهش یافته می باشد. بدیهی می باشد که استدلال های ما جهت مقامات واشنگتن مورد توجه قرار گرفته می باشد.»

منابع بانکی و همچنین سیاسی لبنان معتقدند که هدف قراردادن عمل و همچنین گروه و حزب الله دو گروه و حزب اصلی جمعیت شیعه لبنان خطر جدایی قسمت و بخش بزرگی از جامعه لبنان را به همراه داشت. پیشنهادهای فعلی ایالات متحده به جای کارکنان سطح پایین مقامات اصلی را هدف قرار داده می باشد. مشارکت گروه و حزب الله در جنگ داخلی سوریه در کنار بشار اسد، سبب ساخته یا ایجاد تنش سیاسی در بیروت شد و همچنین خطی مشی لبنان جهت جدا بودن از درگیری های منطقه را تحت فشار قرار داد. رهبر گروه و حزب الله سید حسن نصرالله ولی باید توجه داشت گفته می باشد که تلاش های آمریکا جهت تضعیف لبنان جواب نخواهد داد. با یکی از بالاترین نرخ های بدهی در برابر تولید ناخالص داخلی در جهان، وجود جنگی شش ساله در کشور مجاور، حکومت لبنان در تلاش جهت ساخته یا ایجاد اصلاحاتی حیاتی در اقتصاد شکننده لبنان می باشد. بانک های لبنان، پایه گذار اقتصاد آن کشور خواهند بود. آن بانک ها از پول های سپرده لبنانیان خارج ازکشور ارتزاق کرده و همچنین کسری بودجه و همچنین بدهی های در حال افزایش حکومت را تامین می کنند. توبی ایلس از آژانس رتبه بندی فیتچ می گوید: «هیچ مشکلی با آن سیستم وجود دارد ولی باید توجه داشت قسمت و بخش ریسک خیلی زیاد بالاست.» مقامات اقتصادی و مالی لبنان می نامند که اعتماد به بانک مرکزی و همچنین توانایی آن هم در لبنان جهت اعمال مقررات بالاست ولی باید توجه داشت لبنان از نظر سیاسی همچنان کشوری خطرناک باقی مانده می باشد و همچنین وابستگی بانک های آن کشور در سال شمسی های اخیر به خارج از کشور در کنار مقررات ضدتروریستی و همچنین مبارزه با پولشویی از سوی ایالات متحده قسمت و بخش ریسک و همچنین خطر را در آن کشور بالاتر برده می باشد.

منبع: میدل ایست مانیتور/ تحریریه دیپلماسی ایرانی/۳۲

انتهای پیام

قوانین ایالات متحده و همچنین اقتصاد شکننده لبنان تغییر در تحریم‌های گروه و حزب‌الله در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان