طبل زدن در هیئت‌های عزاداری چه حکمی دارد؟

طبل زدن در هیئت‌های عزاداری چه حکمی دارد؟

|طبل زدن در هیئت‌های عزاداری چه حکمی دارد؟ از مسیح داراب|

صدای شیعه: ذات هنر و همچنین هنرمند با احساسات عجین شده می باشد، چه زیبا و همچنین نیکوست که آن هنر را در خدمت معارف اهل بیت (ع) و همچنین شعائر عاشورایی امام و پیشوا حسین (ع) بکار بگیریم، شعائری که گاهی شعر می باشد و همچنین نوحه و همچنین یا عکس و همچنین دیوار نوشته ای در سطح شهرستان، کشور و همچنین جهان.

زبان هنر و همچنین لطافت هنرمندانه شامل ابزاری می باشد که بارها در بیانات مقام معظم رهبری جهت انتقال مفاهیم قرآنی، دینی و همچنین اهل بیت (ع) به آن هم اشاره شده می باشد. البته زبانی که بتواند پرچم اسلام و همچنین بیرق حسینی را در جهان برافراشته کند، نه آنکه با مضر و همچنین بد بهره بری و استفاده و همچنین یا رنگ و همچنین بویی توطئه برانگیز به دیدن کردن و نمایش دربیاید.

ماه محرم نیز با نمایش هیئت های مذهبی و همچنین یا حرکت حسینی دسته جات عزاداری در نقاط متنوع و گوناگون و مختلف دنیا همراه می باشد و همچنین هر کدام به فراخور اقلیم و همچنین گویش، مرثیه اهل بیت (ع) را با بهره بری و استفاده از ابزار موسیقی هر منطقه گفتن می می شود.

ولی باید توجه داشت سوال اینجاست، با آن توصیف که نگهداری آلات موسیقی از نظر بعضی از مراجع تقلید حرام می باشد، بهره بری و استفاده و همچنین یا نگهداری آن هم در هیئت های مذهبی چیست؟

مقام معظم رهبری

پرسش: نظر شریف حضرتعالی نسبت به ادامه حرکت دسته‏‌های عزاداری در شب‌های محرم تا نصف شب همراه با بهره بری و استفاده از طبل و همچنین نی چیست؟
پاسخ: به راه انداختن دسته‏‌های عزاداری جهت سیدالشهدا و همچنین اصحاب او (علیهم‌السلام) و همچنین شرکت در امثال آن مراسم امر خیلی زیاد پسندیده ومطلوبی می باشد و همچنین از بزرگترین اعمالی می باشد که انسان را به خداوند نزدیک می‏کند، ولی بایستی و حتما از هر عملی که باعث اذیّت دیگران می‏می شود و همچنین یا فی‏نفسه از نظر شرعی حرام می باشد، پرهیز کرد.

پرسش: بهره بری و استفاده از آلات موسیقی مانند اُرگ (از آلات موسیقی و همچنین شبیه پیانو می باشد) و همچنین سنج و همچنین غیر آن هم‌ها در مراسم عزاداری چه حکمی دارد؟

 پاسخ: بهره بری و استفاده از آلات موسیقی، مناسب با عزاداری سالار شهیدان نیست و همچنین شایسته می باشد مراسم عزاداری به آن هم صورت متعارفی که از قدیم رواج پیدا کرده بوده برگزار می شود.

 

فتاوای حضرت آیت الله سیستانی
پرسش: آیا بهره بری و استفاده از طبل و همچنین سنج در دسته‌های سینه‌زنی سیدالشهدا (ع) جایز می باشد؟

 پاسخ: مانعی ندارد.

فتاوای حضرت آیت الله مکارم شیرازی 
پرسش:بهره بری و استفاده از طبل و همچنین سنج در مراسم عزاداری و همچنین غیر آن هم چه حکمی دارد؟

 پاسخ:بهره بری و استفاده از طبل وسنج در آن مراسم آن هم چنان که معمول می باشد و همچنین آهنگ لهوی در آن هم نیست، اشکالی ندارد.

فتاوای حضرت آیت ا… صافی گلپایگانی
پرسش:نظرتان راجع به تعزیه خوانی چیست؟

پاسخ: تعزیه و همچنین شبیه خوانی در صورتی که مشتمل بر آلات لهو از قبیل: طبل و همچنین شیپور و همچنین سنج نباشد و همچنین اشعار دروغ و همچنین غنا نخوانند و همچنین مرد، لباس زنان را نپوشد، اشکال ندارد.

پرسش:آیا گریه کردن زن‌ها با صدای بلند در مجالس عزای ائمه اطهار علیهم السلام به خصوص حضرت سید الشهدا علیه‌السلام با

توجه به حضور مردان نامحرم در مجلس مذکور جایز می باشد؟

 پاسخ: اشکال ندارد.

پرسش:آیا مداحی که با ریتم موسیقی و همچنین به صورت غنا خوانده می شود، حرام می باشد؟

 پاسخ: بلی؛ حرام می باشد.

پرسش:بهره بری و استفاده از آلات موسیقی مثل طبل، سنج، نی، ارگ و همچنین مانند آن هم‌ها در خلال عزاداری چه حکمی دارد؟

 پاسخ: جایز نیست.

انتهای پیام

طبل زدن در هیئت‌های عزاداری چه حکمی دارد؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان