ریاست پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه المصطفی(ص): «واقعه حرّه» بعد از ۱۴ قرن با داعش خود خوانده تکرار شد!

ریاست پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه المصطفی(ص): «واقعه حرّه» بعد از ۱۴ قرن با داعش خود خوانده تکرار شد!

|ریاست پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه المصطفی(ص): «واقعه حرّه» بعد از ۱۴ قرن با داعش خود خوانده تکرار شد! از مسیح داراب|

صدای شیعه: وجه عبرت انگیزی تاریخ هنگام و زمانی که اکثرا و بیشتر خود را نشان می‌دهد که در مقایسه آنچه قرن‌ها قبل رخ داده با آنچه در دنیای کنونی تجربه می‌کنی، شباهتی بی بدیل می‌یابی؛ گویی روح خبیث بعضی اتفاقات در جسم وقایع دنیای امروز حلول کرده و همچنین آدمی را چندین قرن عقب می‌برد… نمونه آن مهم، جنایت‌های سپاه یزید در واقعه حرّه می باشد که با تیم‌های تکفیری بویژه داعش خود خوانده دوباره متولد شده و همچنین صفحات کتاب تاریخ را با شدتی اکثرا و بیشتر سیاه می‌کند.

به مناسبت فرا رسیدن سالروز واقعه حرّه و همچنین به منظور بررسی کردن تطبیقی آن هم جنایت‌ها با ددمنشی تکفیری‌ها، با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عزالدین رضانژاد، دانشیار جامعه المصطفی(صلی الله علیه و همچنین آله) العالمیه و همچنین ریاست پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه المصطفی(صلی الله علیه و همچنین آله) به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که مشروح آن هم به حضورتان تقدیم می‌می شود.

واقعه حرّه با چه دلایلی و همچنین باره هایی رخ داد و همچنین چرا از آن هم به عنوان یکی از تلخ‌ترین جنایت‌های تاریخ اسلام یاد می‌می شود؟

شهرستان مدینه همچنان که پایگاه استقبال از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(صلی الله علیه و همچنین آله) بود و همچنین به «مدینة النبی» شناخته شدن و شهرت یافت، در عصر صحابه و همچنین تابعین نیز از شهرهای مهم اسلام و همچنین مرکز خلافت خلفا محسوب می‌شد، از آن رو شهروندان و مردم شهر شهرستان که عمدتاً از مهاجران، انصار و همچنین بعدها دیگر مسلمانان مهاجر بودند، همواره سعی داشتند بر سنت و همچنین سیره اسلامی باقی بمانند.

اگرچه مرکز خلافت در دوران خلافت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) به دلیل سرکوب شورش طلحه و همچنین زبیر و همچنین شرکت در جنگ جمل، به کوفه منتقل شد، ولی باید توجه داشت بعد از شهادت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) و همچنین بازگشت صحابه و همچنین اهل بیت(علیهم السلام) به مدینه، آن شهرستان همچنان از رونق علمی، فرهنگی اسلامی برخوردار بود تا واقعه عاشورا و همچنین شهادت سیدالشهدا(علیه‌السلام) که سبب نارضایتی شهروندان و مردم شهر مدینه از شهادت و همچنین اسارت فرزندان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلی الله علیه و همچنین آله) و همچنین قیام علیه یزید شد.

البته یزید در سال شمسی ۶۲ یا ۶۳ هجری، هیئتی از بزرگان مدینه را به حضور طلبید تا از آن هم‌ها دلجویی کند، ولی باید توجه داشت بعد از بازگشتِ بدون حاصل و همچنین افشای واقعیت و حقیقت خلافت اسلامی در شام توسط آن هم هیئت، عبدالله بن حنظله، فرزند حنظله غسیل الملائکه، رهبری جمع را بر عهده گرفت و همچنین شهروندان و مردم شهر را علیه حکومت فاسق یزید برانگیخت.

هنگام و زمانی که خبر به شام رسید، یزید جهت تثبیت حکومت خود، حدود ۵۰۰۰ نیرو را به سرکردگی مسلم بن عقبه رهسپار مدینه کرد تا آن قیام را سرکوب کند و همچنین مسلم نیز با اختیاراتی که داشت در سرکوب شهروندان و مردم شهر مدینه از هیچ جنایتی فروگذار نکرد چنانکه به دستور او هزاران بی‌گناه از زن، کودک، جوون و همچنین پیر کشته شدند (بنابر نظر مورخان، شمار کشته شدگان حداقل بین چهار تا ۱۱هزار و همچنین ۷۰۰ فرد یا شخص بوده می باشد) و همچنین همه مورخان نوشته‌اند، او همچنین سه روز همه چیز را جهت سربازان‌اش مباح کرد!

همچنین، بیش از ۷۰۰ فرد یا شخص از حافظان قرآن و همچنین نیز ۸۰ فرد یا شخص از صحابی رسول خداوند تبارک و تعالی(صلی الله علیه و همچنین آله) که بعضی در جنگ بدر حضور داشتند، همگی کشته شدند و همچنین کسی باقی نماند، بنابراین بعضی مورخان می‌گویند آن سرکوب با آن شدت، در واقع انتقام خون امویان و همچنین کشته‌های بدر و همچنین اُحد و همچنین نیز کشتن و قتل عثمان بویژه از انصار، بوده می باشد.

در مورد چرایی شناخته شدن و شهرت آن واقعه به «حرّه» نیز بایستی و حتما گفت حرّه به معنای سنگستان‌های سیاه و همچنین غیرحاصلخیز می باشد که منطقه ها و مناطق شرقی و همچنین اروپایی مدینه پُر از آن هم هاست و همچنین لشکر شام در آن هم‌ها اردو زد و همچنین سپس بنابر بعضی اقوال در دوم ذی الحجه و همچنین به نقل اکثر مورخان در روزهای پایانی آن ماه در سال شمسی ۶۳ هجری، به مدینة النبی حمله کرد.

تصریح تاریخ در مورد نوع برخورد سپاه شام با امام و پیشوا سجاد(علیه‌السلام) و همچنین نیز برخورد حضرت با پناهجویان مدینه چیست؟

در جریان قیام، بعضی از بزرگان و همچنین صحابه همچون امام و پیشوا سجاد(علیه‌السلام)، ابوسعید خُدری و همچنین… به عللی علنی دعوت عبدالله بن حنظله یا رفیق او عبدالله بن مطیع را نپذیرفتند، بنابراین منزل و خانه‌های آن هم‌ها در واقعه حرّه از حمله و همچنین تعرض در امان ماند.

از سوی دیگر یزید به خاطر جنایتی که در سال شمسی ۶۱ هجری نسبت به سیدالشهدا(علیه‌السلام) و همچنین اهل بیت ایشان روا داشت، دستور داد، نسبت به باقی‌مانده اهل بیت امام و پیشوا(علیه‌السلام) شامل امام و پیشوا سجاد(علیه‌السلام) خشونتی اعمال نشود تا اینچنین هم از اهل بیت سیدالشهدا(علیه‌السلام) دلجویی و همچنین هم بنی‌هاشم و همچنین شهروندان و مردم شهر مدینه را به خود جذب کند. از آن رو مسلم بن عقبه دستور داد، کاری به بیت امام و پیشوا سجاد(علیه‌السلام) و همچنین اطرافیان ایشان نداشته باشند، البته امام و پیشوا سجاد(علیه‌السلام) در آن جریان سعی کردند به اهالی مدینه حتی امویان پناه داده و همچنین محافظت‌شان کنند.

در صورتی که از واقعه حرّه به تاریخ معاصر پل بزنیم چه وجه شباهتی بین آن هم جنایت‌ها و همچنین تعرضات با جنایت‌های تیم‌های تکفیری بویژه داعش خود خوانده در تعرض به جان و همچنین مال و همچنین ناموس مسلمین وجود دارد؟

متأسفانه، در تاریخ اسلام و همچنین در قرون قبل، تیم‌های تکفیری به وجود آمدند و همچنین نسبت به امت اسلامی برخورد ناسالمی روا داشته‌اند، ولی باید توجه داشت در میان همه فرقه‌ها و همچنین جریان‌های قبل، جریان‌های تکفیری کنونی تفاوت فاحشی دارند زیرا اولاً آن جریان‌ها سعی دارند در گفتار و همچنین رفتار دنبال آنی باشند که بنی امیه تعقیب می‌کرد؛ چنانکه هنوز یزیدبن معاویه را امیرمؤمنان و همچنین خود را طرفدار خلافت امویان می‌دانند؛ بنابراین در عمل اعم از کشتار، کشتن و قتل و همچنین غارت مانند امویان خواهند بود.

جهت اثبات آن سخن به نقطه‌ای از «شرح نهج البلاغه» ابن ابی الحدید، جلد۳، صفحه ۲۵۹ اشاره می‌کنم که می‌گوید: لشکریان شام، شهروندان و مردم شهر مدینه را سر بریدند، آن هم گونه که قصاب گوسفند را سر می‌بُرد؛ چنان خون‌ها ریخته شد که قدم‌ها در آن هم فرو می‌رفت، فرزندان مهاجر و همچنین انصار و همچنین مجاهدانِ بدر را به کشتن و قتل رساندند و همچنین از آن هم‌ها که باقی ماندند به عنوان بردگان جهت یزید بیعت گرفتند!

امروز هم جنایتِ مسلم بن عقبه را تکفیری‌ها با نام خلافت اسلامی و همچنین با سرکردگی چهره هایی مثل ابوبکر بغدادی در حق مسلمانان اعمال می‌کنند؛ به عبارت بهتر، بیعت گرفتن با زور، حاکمیت با خشونت و همچنین رفتارهای غیراسلامی از مشترکات بین جریان‌های تکفیری معاصر با جنایتکاران کربلا و همچنین واقعه حرّه می باشد؛ چنانکه نقل از شده در واقعه حرّه حتی شکم زنان باردار را دریدند و همچنین جنین شان را کشتند و همچنین امروز هم تکفیری‌ها خصوصاً داعش خود خوانده چنین می‌کنند.

آنچه مدافعان حرم جهت دفاع از مظلوم و همچنین پاسخ به ندای پناهجویی مسلمانان مظلوم عراق و همچنین سوریه انجام می‌دهند، تا چه حد از رفتار امام و پیشوا سجاد(علیه‌السلام) الهام گرفته می باشد؟

آن هم روش که دفاع از مظلوم در سیره امام و پیشوا سجاد(علیه‌السلام) تبلور دارد، امروز هم یکی از وجوه عمل افرادی که با عنوان «مدافع حرم» دست از زندگی شسته و همچنین همه خوشی‌ها و همچنین دلبستگی‌های دنیایی را کنار می‌گذارند و همچنین به عشق حفظ شعائر دینی و همچنین ارزش‌های والای مذهبی به جنگ و همچنین نبرد با جنایتکاران می‌پردازند، «دفاع از مظلوم» می باشد. بنا براین در بررسی کردن انگیزه‌های مدافعان حرم چند عامل قابل بررسی کردن می باشد؛ نخست آنکه تکفیری‌ها بویژه داعش خود خوانده به بهانه ساخته یا ایجاد خلافت اسلامی، همه کشورهای اسلامی بویژه جمهوری اسلامی را هدف خود قرار داده‌اند و همچنین بارها گفته‌اند که ما گام به گام جهت از بین بردن نظام جمهوری اسلامی پیش می‌آییم؛ پس مدافعان حرم مدافعان نظام هم خواهند بود.

نقطه دوم آنکه آن دشمن خونخوار هیچ رحمی به هیچ کس ندارد؛ نه از نگاه مذهبی و همچنین نه فرامذهبی، از آن رو، دفاع از مظلوم حتی در صورتی که مسلمان نباشد، بر همه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد زیرا ما شیعه مولایی هستیم که در آخرین لحظات عمر تبریک و مبارک شان سفارش کرد: «کونوا لِلظّالِمِ خَصْما و همچنینَ لِلْمَظْلومِ عَو همچنینْنا. ». «دشمن ستمکار و همچنین یاور مظلوم باشید». (دشتی، ۵۵۸)

دلیل سوم حفظ شعائر اسلامی می باشد که ما را ملزم به مقاومت می‌کند، زیرا و به درستی که تکفیری‌ها، الگوهای مذهبی را هدف قرار داده‌اند مثل تخریب اماکن مذهبی و همچنین حرم مطهر اهل بیت(علیه‌السلام) چنانکه در سامرا جسارت و همچنین جنایت کردند و همچنین نیز قبور بزرگان اهل سنت را مورد جسارت قرار دادند و همچنین جهت دیگر قبور و همچنین حرم‌ها نیز برنامه جذاب و جالب و خوب داشته و همچنین دارند.

افزون بر آن، پیشگیری از نفوذ دشمن نیز مطرح می باشد؛ در صورتی که مدافعان حرم پا پیش نمی‌گذاشتند آن جنایتکاران وارد کشور می‌شدند  و همچنین ما می‌بایست در کوچه پسکوچه‌های آن کشور امن و همچنین آرام، جنگ تن به تن می‌کردیم.

همچنین، تداوم حق طلبی و همچنین کمک به مسلمانان، هدف مدافعان حرم می باشد. هنگام و زمانی که فریاد مسلمانان اعم از شیعه و همچنین سنی در سوریه، عراق، لبنان، فلسطین و همچنین… شنیده می‌می شود، مدافعان حرم جهت کمک به آن هم‌ها می‌روند.

نهایتاً آنکه دشمنِ همه مسلمانان و همچنین انسانیت یعنی آمریکا و همچنین رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی از طریق تیم‌های تکفیری می‌خواهند، مسلمین را به خود مشغول کنند تا رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در امنیت به کار خویش مشغول باشد؛ بنابراین مدافعان حرم در واقع بدون واسطه و غیر مستقیم مدافع قدس شریف و همچنین فلسطین هم خواهند بود، جهت همین صهیونیست‌ها مستقیم و همچنین بدون واسطه و غیر مستقیم به تکفیری‌ها کمک می‌کنند تا جبهه اسلام را تضعیف و همچنین تخریب کنند.

—- برش

بیعت گرفتن با زور، حاکمیت با خشونت و همچنین رفتارهای غیراسلامی از مشترکات بین جریان‌های تکفیری معاصر با جنایتکاران کربلا و همچنین واقعه حرّه می باشد؛ چنانکه نقل از شده در واقعه حرّه حتی شکم زنان باردار را دریدند و همچنین جنین شان را کشتند و همچنین امروز هم تکفیری‌ها خصوصاً داعش خود خوانده چنین می‌کنند

منبع: روزنامه قدس

انتهای پیام

ریاست پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه المصطفی(ص): «واقعه حرّه» بعد از ۱۴ قرن با داعش خود خوانده تکرار شد! در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان