ذره ذره حرام؛ وانگهی نابودی دنیا و همچنین آخرت

ذره ذره حرام؛ وانگهی نابودی دنیا و همچنین آخرت

|ذره ذره حرام؛ وانگهی نابودی دنیا و همچنین آخرت از مسیح داراب|

صدای شیعه: رزق حلال شامل مواردی می باشد که صراحتا در قرآن کریم و همچنین روایات ائمه معصومین(ع) بر آن هم تأکید و همچنین جهت آن هم تاثیرات و همچنین اثرات وضعی بر جسم و همچنین جان گفتن شده می باشد. در مقابل نیز مال و همچنین لقمه حرام همچون گلوله تفنگ آتشی می باشد که بر جان انسان‌ها وارد می‌می شود و همچنین زندگی آنان را به یکباره به آتش می‌کشد.

گاهی تصور می‌می شود حرام خواری در دزدی، اختلاس، کلاهبرداری، قاچاق و همچنین .. خلاصه می‌می شود و همچنین  از آن هم بدتر گمان می‌رود که با وجود دزدی‌های کلان، موارد خردتر به حساب نمی‌آید؛ رایج شدن جمله «اول جلوی دزدی‌های بزرگتر را بگیرند» سبب می‌می شود اشخاص نسبت به حرام خواری‌های کوچک بی‌توجه شده و همچنین یا اصلا دقتی به نحوه کسب دخل و درآمد در مسائل جزئی‌تر خود نداشته باشند.

شامل آن موارد می‌قدرت به نانوایی اشاره کرد که از صبح تا شب کنار تنور داغ آتش ایستاده و همچنین با زحمت فراوان در گرمای تابستان نان را به عنوان والاترین برکت خداوند به دست شهروندان و مردم شهر می‌دهد ولی باید توجه داشت با بعضی عملکردها زحمات خود را از بین برده و همچنین از نعمت کسب مال حلال به دور می‌ماند.

ندادن الباقی پول خریدار هر چند جزئی و همچنین مختصر باشد، در صورتی که با رضایت نباشد معامله را از عرف حلال خارج می‌کند پس چه بهتر می باشد نانوای شریف در صورت نداشتن پول خرد آن نقطه را متذکر می شود و همچنین طلب حلالیت کند، نه آنکه بی‌توجه از نداشتن الباقی پول بگذرد و همچنین یا با لحنی تند اعلام کند که پول خرد ندارد و همچنین از ندادن الباقی پول ابایی نداشته باشد. کوچک کردن ابعاد نان هر چند به گرمی باشد نیز از دیگر مواردی می باشد که نانوا را از به دست آوردن مال حلال دور می‌کند و همچنین به واسطه ذره‌ای بیش و همچنین کم مشمول کم فروشان می‌می شود.

رانندگانی که خارج از تعرفه مقرر شده کرایه از مسافران گرفتن می‌کنند و همچنین یا مقدار و اندازه و میزان گرفتن کرایه را بسته به نوع تیپ ظاهری مسافر و همچنین مکان زندگی گفتن می‌کنند و همچنین مدعی خواهند بود که طبق تعرفه عمل می کنند بایستی و حتما مراقبت بیشتری از خود داشته باشند تا گرفتار مال حرام نشوند.

ندادن الباقی پول کرایه مسافر حتی در کمترین مقدار و اندازه و میزان بدون کسب رضایت و همچنین یا روشن نکردن کولر در حالی که وجه اضافی مرتبط به کولر اخذ شده می باشد، می‌تواند تمام تلاش هر روز خدا راننده جهت کسب روزی حلال در گرمای تابستان و همچنین سرمای زمستان را از بین ببرد.  راننده‌ای که تمام روز دنده‌ها را به امید کسب دخل و درآمد بالا و همچنین پایین می‌کند، بایستی و حتما توجه بیشتری به نوع عملکرد خود داشته باشد. چنین افرادی در مسیری اشتباه قرار گرفته‌اند و همچنین جهت کسب دخل و درآمد اکثرا و بیشتر صرفا به تلاش‌های فردی یا شخصی معطوف شده‌اند، ولی باید توجه داشت غافل از آن خواهند بود که دخل و درآمد حرام کسب شده می‌تواند چه تأثیرات منفی بر زندگی آنان داشته باشد.

از دیگر مواردی که در آن قسم جای می‌گیرد می‌قدرت از کارمندان ادارات دولتی نام برد. کارمندی که ساعت‌ها از تلفن اداره جهت تماس‌های فردی یا شخصی بهره بری و استفاده می‌کند و همچنین یا لوازم‌التحریر اداری را به راحتی جهت بهره بری و استفاده فردی یا شخصی به منزل و همچنین جهت فرزندان می‌برد و همچنین یا فردی که از هدایای خریداری شده جهت جشن‌ها و همچنین همایش‌ها بدون هیچ دلیل بهره‌برداری فردی یا شخصی می‌کند بعضا غافل از آن هم می باشد که دست در بیت‌المال برده.

بعضا دیده می‌می شود که کارمندان نهادهای متنوع و گوناگون و مختلف در بهره بری و استفاده از دارایی ها دولتی هیچ حساسیت و همچنین مراقبتی ندارند در صورتی که در صورتی که آن وسایل و همچنین ملزومات جزو وسایل فردی یا شخصی آنان بود که جهت خرید آن هم متحمل هزینه شده بودند رفتار بهینه تری داشتند. مدیری که به سبب ازیاد دارایی ها در انبار دست به ریخت و همچنین پاش‌های بیهوده می‌زند و همچنین حساسیتی در نحوه بهره‌مندی از کالاها و همچنین یا هزینه کرد دارایی ها ندارد نیز مشمول همین امر می باشد.

کارمندی که امروز دسترسی محدودی به دارایی ها بیت‌المال دارد ولی باید توجه داشت جانب امانت را نگاه نمی‌دارد در شرایطی که به رتبه‌های بالاتری از مدیریت نیز دست یابد و همچنین دسترسی او همچنین به بیت‌المال گسترش یابد به روش حتم آن هم مدیری خواهد بود که به دارایی ها بیت‌المال دست درازی می‌کند.

بنابر آن به گفته، در صورتی که معلم نتواند به درستی و همچنین به واقعیت و حقیقت در کسوت معلمی قرار گیرد و همچنین صرفا در ظاهر به عنوان یک حکم اداری عنوان معلم بر او همچنین اطلاق می شود همچون سایر اشخاص که در مشاغل متنوع و گوناگون و مختلف بروز و همچنین ظهور می‌یابند می‌تواند اقتصادی و مالی که از حرفه خود بدست می‌آورد را آغشته به حرام کند.

معلمی که دغدغه آموختن ندارد و همچنین زمان حضور خود در کلاس درس را به هر نحوی می‌گذراند و همچنین یا جهت آموختن آنچه وظیفه دارد کوتاهی کرده و همچنین در پی جبران آن هم از طریق کلاس‌های فوق برنامه جذاب و جالب و خوب با گرفتن حق‌الزحمه اضافی می باشد نیز مشمول گرفتن مال حرام شده می باشد، ولی باید توجه داشت گاهی توهم اشخاص بابت شأن و همچنین منزلتی که در جامعه دارند، آنان را از فکر کردن و اندیشیدن در مورد آنچه می‌کنند باز می‌دارد و همچنین مرتکب خطاهایی می‌شوند که خود نیز بدان آگاه  نیستند ولی باید توجه داشت مال حرام را به سفره خود می‌آورند.
معلمی که با تبعیض میان دانش‌آموزان فقیر و همچنین غنی رفتار می‌کند و همچنین بعضا ارائه آموزش بهتر و همچنین یا حتی ارفاق نمره را نصیب دانش‌آموزانی از خانواده‌‌های متمول به امید گرفتن پاداشی می‌کند، نیز خود را درگیر کم فروشی و همچنین مال حرام کرده می باشد. شاید در آن میان حکومت‌ها نیز به سبب عدم رفع مستلزم و نیاز اقتصادی و مالی معلمان از تقصیر برخوردار باشند ولی باید توجه داشت هرگز در آموزه‌های دینی، جواز حرام خواری صادر نشده می باشد.

توجه داشته باشیم که دخل و درآمد یک مشاور املاک تنها و فقط با گرفتن کمیسیون بالاتر از حد معمول و همچنین غیر قوانین و قانونی نیست که حرام می‌می شود، بلکه مسائل کوچکی نیز در آن میان خواهند بود که مالشان را تباه کرده و همچنین لقمه حرام را میهمان ناخوانده سفره آنان می‌کند که شامل می‌قدرت به دروغگویی و همچنین پوشاندن عیوب و همچنین باند بازی با فروشنده و همچنین خریدار اشاره کرد.

مخفی کردن عیبی که وجود دارد و همچنین نمایاندن و همچنین تظاهر به کمالی که وجود ندارد، سبب متضرر شدن خریدار ملک می‌می شود و همچنین در آن میان مشاور املاک بی‌تقصیر نیست چرا که هدف نهایی او همچنین کسب سود و همچنین فروش منزل و خانه بوده و همچنین در آن میان راه‌حل‌های مختلفی را امتحان می‌کند و همچنین از یاد می‌برد که امین شهروندان و مردم شهر در خرید منزل و خانه بوده می باشد. در آن حالت بعضی مشاوران املاک با اقدامی ‌که به صورت گفتار یا عمل می باشد، مانع می‌می شود که خریدار واقعیت را بیابد و همچنین به آن ترتیب، طرف مقابل بدون درک واقعیت و حقیقت و همچنین واقعیت، به انجام معامله ترغیب می‌می شود.

خبرنگاران در صورتی که چه چشم و همچنین گوش بینای جامعه خواهند بود ولی باید توجه داشت از آلوده شدن به مال حرام مصون نیستند؛ خبرنگاری که در ازای گرفتن کارت هدیه و همچنین یا بهره بری و استفاده از تسهیلات رفاهی و همچنین اقتصادی و مالی یک نهاد و همچنین ارگان از گفتن نقاط ضعف و همچنین کم کاری‌های آنان خودداری می‌کند به حلال بودن اقتصادی و مالی که بدست آورده نیز توجه دارد؟ خبرنگاری که بدون توجه به صلاح جامعه دست به تخریب‌هایی می‌زند که از صحت و همچنین سقم آن هم آگاه نیست نیز در همین مقام جای می‌گیرد.

بعضی خبرنگاران با ادعای روشنفکری گمان می‌کنند در صورتی که صرفا به انتقاد از حکومت‌ها و همچنین نظام بپردازند توانسته‌اند نقش حق طلبی خود را به خوبی ایفا کنند در صورتی که اطمینان از صحت موضوع اولین وظیفه روزنامه نویس و خبرنگار و همچنین شرط اصلی جهت تحقق رسالت خبرنگاری می باشد که در صورتی که نادیده گرفته می شود مزد بدست آمده از آن هم نیز پاکی خود را از دست می‌دهد. بدین ترتیب لقمه حرام مهمان ناخوانده سفره خبرنگاری شده می باشد که نیت و اراده خدمت دارد ولی باید توجه داشت توجه کافی ندارد. چه بسا خوردن مال حرام گوش و همچنین چشم انسان را کر و همچنین کور کرده و همچنین فرد را هر چه اکثرا و بیشتر در آن منجلاب غرق کند.

کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل وکالت را می‌قدرت یکی از مصادیق یاری رسانی به مظلومان و همچنین کمک رسانی به اشخاص در احیای حقشان دانست. ولی باید توجه داشت بعضا دیدن می‌می شود که انگيزه‌هایی همچون گرفتن حق الوکاله‌های بالا طهارت آن کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل را از بین برده و همچنین وکیل سعی می‌کند با تسلطی که بر احکام و همچنین قوانین دارد راه‌های فرعی را طی کند و همچنین اصطلاحا با دور زدن قانون درصدد منفعت رسانی به موکل خود به هر قیمتی برآید و همچنین در آن بین به حق بودن یا نبودن مطالبه موکل خود توجهی نکند.

بعضی از وکلا چنان غرق در جاذبه‌های مادی کسب و کار خود می‌شوند که فراموش می‌کنند خداوند در قرآن کریم می‌فرمایند:َ إِنَ عَلَيْکُمْ لَحَافِظِينَ؛ کِرَامًا کَاتِبِينَ؛ يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ؛ و همچنین قطعا بر تو نگهبانانى گماشته شده‌اند،[فرشتگان] بزرگوارى که نويسندگان [اعمال تو] خواهند بود، آنچه را مى ‏کنيد مى‏‌دانند
هنگام و زمانی که وکیل درصدد بدست آوردن حکمی باشد که حقی به واسطه آن هم پایمال می‌می شود و همچنین یا حقیقتی پنهان و همچنین در حق سایرین اجحاف می‌می شود، مال و همچنین دستمزد خود را آغشته به حرام کرده و همچنین از علمی که آموخته می باشد در راه خلاف شرع بهره می‌گیرد؛ به عنوان مثال در قرآن ترحم کردن بر زناکاران حرام دانسته شده می باشد؛ پس در صورتی که کسی بخواهد به دفاع از آنان به عنوان وکيل وارد می شود و همچنین زناکار را با علم به زنا بياموزد تا چگونه از مجازات بگريزد، اين پول و همچنین درآمدی که از وکالت می‌گيرد حرام می باشد.

در تعالیم دینی بعضی از معاملات حرام ذکر شده می باشد ولی باید توجه داشت غرق شدن در دنیای پر زرق و همچنین برق امروزی و همچنین فاصله از سبک زندگی اسلامی مانع از آن هم شده می باشد که اشخاص عملکرد هر روز خدا خود را با احکام اسلامی تطبیق دهند و همچنین از صحت و همچنین سقم آن هم مطلع شوند، بلکه صرفا کسب سود را دنبال می کنند.

بعضی از فروشندگان با ادعای آنکه آنان صرفا فروشنده اجناس خواهند بود و همچنین ضامن بهره بری و استفاده شهروندان و مردم شهر نمی‌باشند درصدد خواهند بود از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند در صورتی که در احکام اسلامی به روش کامل آداب مرتبط به خرید و همچنین فروش گفتن شده می باشد و همچنین فروشنده صرفا واسطه رساندن کالا به دست شهروندان و مردم شهر نیست بلکه ضامن چیزی می باشد که مورد خرید و همچنین فروش قرار می‌دهد.

شامل مواردی که خرید و همچنین فروش آن هم حرام محسوب می‌می شود، زیورآلات طلا جهت مردان و همچنین خرید و همچنین فروش کتاب‏های گمراه کننده می باشد در صورتی که بسیاری از زرگران ادعا می‌کنند که صرفا فروشنده خواهند بود و همچنین زیرا و به درستی که به صورت فردی یا شخصی از آن اجناس بهره بری و استفاده نمی‌کنند گناهی نیز متوجه آنان نیست؛ در صورتی که پولی که بابت خرید و همچنین فروش زیورآلات طلا جهت مردان گرفتن می‌کنند حرام می باشد.

 

دنیا محضر خداوند تبارک و تعالی می باشد

از آن دست مشاغل که بتوان ردپای مال حرام را در آن هم دید می‌قدرت ده‌ها مورد دیگر نیز نام برد، ولی باید توجه داشت بهترین راهکار مقابله و همچنین ساخته یا ایجاد دژ محکم جهت آلوده نشدن به مال حرام درک «دنیا محضر خداوند تبارک و تعالی می باشد». 

در صورتی که خداوند تبارک و تعالی را در همه حال ناظر بر اعمال خود بدانیم و همچنین بعد از تلاش جهت کسب روزی به اقتدار و قدرت لایتناهی پروردگار جهت تأمین زندگی تکیه داشته باشیم از تلاش‌های بیهوده که ذره ذره حرام را وارد زندگی می‌کند و همچنین وانگهی دنیا و همچنین آخرت را بر باد می‌دهد در امان می‌مانیم.

در حدیثی قدسی آمده می باشد که خداوند متعال می‌فرماید: «فَمِنْکَ الدُّعَاءُ و همچنینَ عَلَیَّ الْإِجَابَةُ فَلَا تَحْجُبْ عَنِّی دَعْو همچنینَةً إِلَّا دَعْو همچنینَةَ آکِلِ الْحَرَامِ؛ بنده من! تو دعا کن؛ من اجابت می‌کنم. بدان که تمام دعاها به پیشگاه اجابت من می‌رسد؛ مگر دعای کسی که مال حرام می‌خورد.» گاهی غافل هستیم از آنچه کرده‌ایم و همچنین به سبب نماز و همچنین روزه‌ای که بجا آورده‌ایم خود را فردی مؤمن تصور می‌کنیم ولی باید توجه داشت از برآورده نشدن حاجات خود در عجب هستیم.

منبع: ایکنا

انتهای پیام

ذره ذره حرام؛ وانگهی نابودی دنیا و همچنین آخرت در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان