اظهارات ساده‌انگارانه بازيگران سينما در مورد شرعيات از کجا مي‌آيد؟ سلبريتي‌ها با سواد حبابی خود فتوا مي‌دهند!

اظهارات ساده‌انگارانه بازيگران سينما در مورد شرعيات از کجا مي‌آيد؟ سلبريتي‌ها با سواد حبابی خود فتوا مي‌دهند!

|اظهارات ساده‌انگارانه بازيگران سينما در مورد شرعيات از کجا مي‌آيد؟ سلبريتي‌ها با سواد حبابی خود فتوا مي‌دهند! از مسیح داراب|

صدای شیعه: يک بازيگر زن در مورد بغل‌کردن شوهرخواهر فوتباليستش، اظهاراتي را در يک جمع سينمايي بيان مي‌کند که با مسائل فقهي در اين باره در تعارض می باشد. اين صحبت‌ها در کنار ديگر موضع‌گيري‌هاي بازيگران در مورد شرعيات نشانه‌اي از فقدان آگاهي و همچنین شناخت از ساده‌ترين مفاهيم انسان‌شناسي، دين‌شناسي و همچنین شناخت سطحي از مسائل جهان هستي می باشد. 

سگ نجس نيست، نبايد قصاص کرد، شوهر‌خواهر محرم می باشد، با ناخن مصنوعي مي‌می شود نماز خواند، تساوي حقوق زن و همچنین مرد و همچنین حق زن براي سقط جنين، همگي جزو اظهار‌نظرهاي چهره‌هاي زن سينمايي می باشد که به خاطر فهم و همچنین برداشت سطحي از مسائل ديني بيان شده و همچنین ناشي از پيروي از «دين عاميانه» در ميان چهره‌هاي شاخص هنري می باشد؛ کساني که در رشته فعاليت خود جزو شناخته‌شده‌ترين هنرمندان خواهند بود، ولی باید توجه داشت با چنين سخناني نشان مي‌دهند شناخت‌شان از دين چقدر سطحي می باشد. متأسفانه اين اظهارات در شبکه‌هاي اجتماعي و همچنین رسانه‌هاي مجازي بازتاب‌هاي زيادي پيدا مي‌کند و همچنین طرفداراني را نيز دارد. 

   

دين عاميانه و همچنین سلبريتي‌هاي روشنفکر

اظهارنظرهاي شبه‌فقهي برخي از بازيگران سينما را مي‌قدرت متأثر از جرياني دانست که پيروي از «دين عاميانه» و همچنین «دين با سليقه شخصي» را سرلوحه کسب و کار خود قرار داده می باشد. 

شايد اصطلاح «دين عاميانه» چندان در ادبيات اجتماعي ما بهره بری و استفاده نشود، ولی باید توجه داشت اصل آن هم کارکردي گسترده دارد؛ مانند آنچه بعضاً ديده مي‌می شود که عده‌اي حاضر به انجام شعائر ديني نيستند و همچنین معتقدند صرفاً داشتن «دل پاک» براي اثبات دينداري کافي می باشد و همچنین با اين ادعا دل‌هاي خود را هم پاک مي‌دانند!

در ماجراي اخير بعد از نشر عکسي از ساره بيات و همچنین رضا قوچان‌نژاد، اين بازيگر زن در مراسم اکران مردمي فيلم زرد مي‌گويد: «عکسي که من با رضا داشتم و همچنین در آن هم دست دور گردن هم انداخته بوديم با واکنش‌هاي شهروندان و مردم شهر روبه‌رو شد و همچنین گفتند شماها به هم محرم نيستيد. من همين‌جا بايد بگويم که من با رضا احساس محرميت مي‌کنم، زیرا و به درستی که دست‌هايش شبيه دستان پدرم می باشد و همچنین همین امشب به احترام تو او را بغل نکردم!» اين نگاه هم جزئي از باورهاي غلط عاميانه و همچنین عوامانه از دين می باشد. 

دانشنامه جهان اسلام در توضيح واژه «دين عاميانه» مي‌نويسد: «صورتى از ديندارى با مجموعه‌اى از باورها و همچنین رفتارهايى که در رفتار دينى معنا مى‌يابند، ولى تحت‌سلطه و همچنین نظارت و همچنین تجويز نهادها و همچنین مراجع رسمى دينى نيستند.»

باورهايي که گاهي خود را در باورهاي ساده‌انگارانه يک شخص از دين نيز بروز مي‌دهد. شخصي که مي‌تواند فردي عادي يا اينکه هنرمندي شناخته شده باشد و همچنین بازتاب‌هاي اين نوع نگرش از يک زندگي شخصي تا سطح وسيعي از جامعه را تحت‌تأثير قرار دهد؛ اظهاراتي از جنس اينکه نماز خواندن با ناخن مصنوعي کاشته‌شده درست می باشد، در صورتي که مراجع تقليد وضو گرفتن با ناخن کاشته شده را هم صحيح نمي‌دانند. 

در فيلم «کسي از گربه‌هاي ايراني خبر ندارد» سکانسي وجود دارد که يک مأمور مي‌خواهد سگ دختري را از وي بگيرد، دختر فرياد مي‌زند و همچنین مي‌گويد: «اين سگ نجس نيست، زیرا و به درستی که سگ را شسته می باشد!» اين نوع برداشت غلط از نجاست سگ، در شبکه‌هاي اجتماعي نيز ديده مي‌می شود. در ديدگاهي تقريباً مشابه «پريوش نظريه» بازيگر سينما از رئيس‌جمهور خواسته می باشد، حکم به عدم نجاست سگ بدهد!

بازتاب‌هاي ساده‌انگارانه از دين باعث مي‌می شود حتي برخي از دستورات ديني نيز در اين نگاه زير سؤال برود. در جلسه نقد و همچنین بررسي فيلم «لانتوري»، باران کوثري بازيگر اين فيلم به شدت به حکم «قصاص» حمله  و همچنین آن هم را «توحش» عنوان مي‌کند. فهم او با اين سن و همچنین سال شمسی و همچنین مطالعات و همچنین تحصيلات که شايد براي اظهار‌نظر در «هيچ زمينه‌اي» در يک حد قابل قبول آکادميک نباشد، همين می باشد که از هنرپيشه‌بودن خود بهره ببرد و همچنین حرفي را به زبان بياورد که حتي نتواند پنج دقيقه در مورد آن هم استدلال علمي بکند. 

   

ادامه روش دهه ۴۰ روشنفکر‌ها براي دهه ۹۰

در نگاه جامعه، هنرمندان بخشي از قشر روشنفکر خواهند بود. اولين نگاه انتقادي به اين روشنفکر‌مآبي را جلال آل احمد در کتاب «در خدمت و همچنین خيانت روشنفکران» بيان مي‌کند. رهبر معظم انقلاب سه دهه بعد از نگارش اين کتاب در سال شمسی ۱۳۷۷، سخنراني‌ای داشتند که بعدها با عنوان «ارتجاع روشنفکري» شناخته مي‌می شود. ایشان با اشاره به نگاه آل احمد، جريان روشنفکري را داراي سه خصوصيت معرفي مي‌کنند که اولين آن هم مخالفت با مذهب و همچنین دين می باشد؛‌ روشي که در دوره پهلوي از سوي چهره‌هاي هنرمند به شدت دنبال مي‌شد، ولی باید توجه داشت به نظر نمي‌رسد که هنرمندان ايراني در دهه ۹۰ بخواهند با استمرار روش‌هاي کهنه‌اي که امثال احمد شاملو يا صادق چوبک بر آن هم اصرار داشتند، وجه روشنفکري خود را حفظ کنند. با اين وجود هنوز برخي از اظهارات در مورد شرعيات از سوي چهره‌هاي سينمايي، رنگ و همچنین بوي روشنفکري در دهه ۴۰ را دارد. 

   

آموزش و همچنین مشاوره براي پيشگيري

زماني نيروي انتظامي به اين نتيجه رسيد که براي نشان دادن سرویس ها و خدمات پليس و همچنین جلوگيري از نشان دادن چهره‌اي غير واقعي از پليس، مؤسسه «ناجي هنر» را راه‌اندازي کند و همچنین پروژه‌هاي سينمايي و همچنین تلويزيوني از سرویس ها و خدمات «مشاور انتظامي» بهره گيرند. با اين اقدام، حداقل بخشي از نگاه‌هاي غير‌واقعي به فعاليت‌هاي پليس در مجموعه‌هاي تلويزيوني و همچنین آثار سينمايي که داراي ايرادات حقوقي و همچنین انتظامي بود، تصحيح شد. سال شمسی‌ها می باشد در مورد نحوه ارتباط و رابطه ميان مراکز ديني شامل حوزه علميه قم و همچنین سينما، بحث و همچنین تبادل نظر صورت مي‌گيرد، ولی باید توجه داشت هنوز به نتيجه ملموسي نرسيده می باشد. سعيد مستغاثي، منتقد سينما در مصاحبه‌اي با انتقاد از حوزه‌هاي علميه مي‌گويد: تا بزرگان دين و همچنین حوزه علميه به صورت جدي و همچنین مستقيم وارد توليد آثار سينمايي ارزشمند در خصوص وقايع ديني نشوند، ما شاهد توليد آثاري ضعيف و همچنین حتي تحريف‌شده راجع به دين و همچنین وقايع ديني در سينما و همچنین تلويزيون خواهيم بود. 

حضور مشاور قوي مذهبي در کنار مجموعه‌هاي سينمايي و همچنین تلويزيوني باعث خواهد شد، تعامل و همچنین تبادل نظر ميان سينماگران و همچنین کارشناسان مذهبي بيشتر و همچنین حداقل در اين ميان مسائل شرعي پرسيده می شود و همچنین ديگر يک بازيگر زن در يک محفل عمومي از اينکه شوهر خواهرش را «نامحرم» نمي‌داند، دفاع نکند!

از سوي ديگر نيز بايد جامعه به سمتي برود که اظهار‌نظر‌هاي بي‌پايه و همچنین اساس در مورد موضوعات و همچنین مفاهيم ديني نه نشانه تشخص، بلکه نمادي از بي‌سوادي می شود تا حداقل برخي از چهره‌هاي هنري آن هم را ابزاري براي جلوه‌گري در رسانه‌ها نکنند.

منبع: روزنامه جوون

انتهای پیام

اظهارات ساده‌انگارانه بازيگران سينما در مورد شرعيات از کجا مي‌آيد؟ سلبريتي‌ها با سواد حبابی خود فتوا مي‌دهند! در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان