گزارشی از بررسی کردن طرح «ترویج کتابت قرآن کریم به رسم‌الخط مفاخر ملی» در منزل و خانه ملت؛ اجازه مجلس به حکومت در تخصیص اعتبار جهت حمایت از رسم‌الخط مفاخر ملی

گزارشی از بررسی کردن طرح «ترویج کتابت قرآن کریم به رسم‌الخط مفاخر ملی» در منزل و خانه ملت؛ اجازه مجلس به حکومت در تخصیص اعتبار جهت حمایت از رسم‌الخط مفاخر ملی

|گزارشی از بررسی کردن طرح «ترویج کتابت قرآن کریم به رسم‌الخط مفاخر ملی» در منزل و خانه ملت؛ اجازه مجلس به حکومت در تخصیص اعتبار جهت حمایت از رسم‌الخط مفاخر ملی از مسیح داراب|

صدای شیعه: به گفته کمیسیون فرهنگی در مورد طرح «ترویج کتابت قرآن کریم به رسم‌الخط مفاخر ملی» در دستور کار امروز، چهارشنبه ۸ شهریورماه، مجلس شورای اسلامی قرار داشت.
احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که در اجرای ماده ۱۴۷ قانون آئین‌نامه مجلس جهت خواندن و قرائت به گفته آن کمیسیون در مورد طرح در جایگاه حاضر شده بود، اعلام کرد: طرح ترویج کتابت قرآن به رسم‌الخط مفاخر علمی، به شماره چاپ ۴۷۳ که به کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده  بود، در جلسه ۱۶ خردادماه سال شمسی جاری با حضور کارشناسان و همچنین نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بحث و همچنین بررسی کردن قرار گرفت و همچنین با اصلاحاتی به تصویب رسید. البته به گفته کمیسیون‌های فرعی شامل آموزش و همچنین تحقیقات و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنین بودجه هنوز واصل نشده می باشد.
او همچنین با گفتن آنکه ۴۳ فرد یا شخص از نمایندگان مجلس طرح مذکور را امضا کرده‌اند، اظهار کرد: البته یک فوریت طرح در مجلس به تصویب نرسید.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی اضافه کرد: یکی از نیازهای ضروری ما در حوزه تولید محصولات فرهنگی و همچنین دینی، بحث چاپ و همچنین نشر قرآن کریم می باشد که در کشور ما چند نهاد یا وزارت خانه مستقیم با آن هم مرتبط خواهند بود. به تا حال قرآن به رسم‌الخط اشخاص غیرایرانی چاپ می‌‌شد در حالی که ما مفاخر ملی سرشناسی در آن حوزه داریم.
آزادی‌خواه با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در ارتباط و رابطه با ترویج رسم‌الخط مفاخر ملی، اظهار کرد: اسناد بالادستی هم در آن ارتباط و رابطه در اختیار ما می باشد که یکی از آن اسناد در حوزه فرهنگی‌، سیاست‌های کلی برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه می باشد که در بند۷۱ آن هم بر حمایت مادی و همچنین معنوی از هنرمندان، نوآوران، محققان و همچنین تولید‌کنندگان آثار و همچنین محصولات فرهنگی و همچنین هنری تأکید و همچنین توصیه جدی شده می باشد.
او همچنین با گفتن آنکه رهبر معظم انقلاب در مورد رسم‌الخط مرحوم ملا احمد نی‌ریزی توصیه جدی داشته‌اند، یادآور شد: آن طرح با حضور نماینده دستگاه‌های مرتبط؛ یعنی نهاد تبلیغات اسلامی، نهاد دارالقرآن‌الکریم، نهاد اوقاف و همچنین مسائل خیریه، وزارت فرهنگ و همچنین ارشاد اسلامی و همچنین سایر نهادهای مرتبط بررسی کردن و همچنین جرح و همچنین تعدیل شد و همچنین نظر بر آن شد که رسم‌الخط مفاخر ملی مانند ملا احمد نی‌ریزی مورد تأکید قرار بگیرد؛ آنکه در طرح هم عنوان مانند مرحوم ملا احمد نی‌ریزی گفتن شده، هدف توسعه بوده می باشد و همچنین مراد و همچنین منظور صرفا رسم‌الخط ایشان نیست چه بسا خلاقیت‌های جدیدی هم در آن عرصه وارد می شود و همچنین نمونه‌های بهتری هم از آن به بعد توسط جوانان ایرانی در حوزه رسم‌الخط قرآن ارائه می شود و همچنین بتوانیم از آن امکان بهره بری و استفاده کنیم.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با گفتن آنکه ما موظف به حمایت از تولیدات ملی و همچنین محصولات داخلی، فرهنگی، دینی و همچنین مذهبی هستیم، گفت: یکی از بهترین نمونه های محصولات فرهنگی داخلی، همین رسم‌الخط قرآن کریم می باشد. متأسفانه رسم‌الخط‌هایی که امروز در بازار می باشد، مرتبط به ایران اسلامی نیست و همچنین دو مشکل دارند؛ نخست اشکالات و همچنین ایرادات فنی رسم‌الخط‌ها و همچنین دوم آنکه به هر حال انگیزه‌ای که مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد در کشور باشد با وارد شدن آن رسم‌الخط‌ها تضعیف می‌می شود ولی در صورتی که از رسم‌الخط مفاخر ملی و همچنین داخلی بهره بری و استفاده می شود، انگیزه بسیاری به افرادی که در آن حوزه سر رشته دارند، می‌دهد.
در ادامه نوبت به مخالفان و همچنین موافقان طرح رسید؛ مهرداد لاهوتی، نماینده شهروندان و مردم شهر لنگرود که به عنوان مخالف نخست سخن می‌گفت، با گفتن آنکه نیازی به قانون‌نویسی در آن حوزه نبود، منحصرکردن آن رسم‌الخط به ملا احمد نی‌ریزی را مورد انتقاد قرار داد.
ولی داداشی، نماینده شهروندان و مردم شهر آستارا به عنوان موافق اول، تصویب آن قانون را پاسخی به تبلیغات مضر و همچنین بد تکفیری‌ها علیه ایران اسلامی عنوان کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی، نماینده شهروندان و مردم شهر محلات و همچنین دلیجان نیز که در مخالفت سخن می‌گفت، معتقد بود که آن طرح منجر به حمایت خاص وزارت ارشاد از بعضی اشخاص خاص خواهد شد.
زهرا ساعی، نماینده شهروندان و مردم شهر تبریز، اسکو و همچنین آذر شهرستان که آخرین موافق طرح بود، با اشاره به اشکالات فنی خط عثمان طه، تأکید کرد که آن طرح به نوعی باعث تشویق و همچنین حمایت از هنرمندان در حوزه کتابت قرآن می‌می شود.
بعد از سخنرانی موافقان و همچنین مخالفان، نماینده حکومت در جایگاه قرار گرفت و همچنین با اشاره به تعدیل طرح نسبت به متن ابتدایی و اولیه، نظرات بعضی علما و همچنین مراجع در مورد ضرورت توجه به کتابت قرآن در کشور را یادآوری کرد و همچنین گفت: ما مخالف بهره بری و استفاده از رسم‌الخط عثمان طه‌ با وجود اشکالاتی که دارد نیستیم، ولی بایستی و حتما از رسم‌الخط داخلی حمایت می شود، لذا حکومت با آن هم موافق می باشد.
در ادامه مجدد احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به دیدگاه‌های مخالفان، گفت: طرح شمولیت دارد و همچنین به هیچ وجه انحصار را ترویج نمی‌کند.
او همچنین همچنین با گفتن آنکه حمایت از تولیدات داخلی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اهمیت دارد، یادآور شد: آن طرح حتما شامل اولویت می باشد زیرا می‌تواند اشتغالزایی کند و همچنین از فرهنگ غنی اسلامی و همچنین ایرانی دفاع می‌کند
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس به اشکالات رسم‌الخط‌های وارداتی شامل عثمان طه در خواندن و قرائت اشاره کرد و همچنین گفت: جهت سهولت در خواندن و قرائت قرآن به سمت آن رسم‌الخط‌های ایرانی رفته‌ایم.
براساس به گفته ایکنا، در ادامه نمایندگان شهروندان و مردم شهر در منزل و خانه ملت، با ۱۱۹ رأی موافق، ۳۵ رأی مخالف و همچنین ۱۱ رأی ممتنع از ۲۰۵ نماینده حاضر در صحن علنی، با کلیات طرح مذکور موافقت کرده و همچنین وارد جزئیات شدند.
سپس ماده واحده طرح با توجه به آنکه مخالفی نداشت، به رأی گذاشته شد و همچنین با ۱۱۵ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و همچنین ۱۳ رأی ممتنع از ۲۰۵ نماینده حاضر در صحن علنی، به تصویب نمایندگان مجلس رسید.
در ماده واحده طرح آمده می باشد
از تاریخ مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری‌الاجرا شدن آن قانون، حکومت و همچنین دیگر نهادهای متولی مجاز خواهند بود در ترویج فرهنگ قرآنی جهت چاپ و همچنین اهدای قرآنی کریم از اعتبارات قرآنی، کتابت‌های برجسته مفاخر ملی مانند مرحوم میرزا احمد نی‌‌ریزی را مورد حمایت و همچنین ترویج قرار دهند.
تبصره: حکومت مجاز می باشد در جهت اجرای آن قانون هرساله از یارانه‌های موجود جهت چاپ و همچنین نشر قرآن مورد نظر به قسمت و بخش‌های غیر دولتی اعتباری اختصاص دهد

منبع: ایکنا

انتهای پیام

گزارشی از بررسی کردن طرح «ترویج کتابت قرآن کریم به رسم‌الخط مفاخر ملی» در منزل و خانه ملت؛ اجازه مجلس به حکومت در تخصیص اعتبار جهت حمایت از رسم‌الخط مفاخر ملی در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان