چگونه روزه ،وجدان را پرورش می دهد؟

روزه داری چگونه روزه ،وجدان را پرورش می دهد؟

شفقنا-در نهاد انسان نیرویی آسمانی و همچنین قوّه ای ملکوتی می باشد که او را به کارهای نیک تشویق کرده و همچنین از کارهای زشت باز می دارد.

همه آن نیرو را در اعماق باطن خود می یابند و همچنین پیروی از آن هم را کمال و همچنین ثواب و فضیلت می دانند. و همچنین تنها از افرادی می قدرت انتظار و همچنین توقّع امانت داری، صداقت و همچنین عدالت داشت و همچنین به خیر و همچنین نیکی آنان دل بست که آن نیرو در آنان زنده و همچنین بیدار می باشد. و همچنین آن نور در نهاد هر کس به خاموشی گرایید، دیگر نباید از او انتظار عدالت، ثواب و فضیلت، شرف و همچنین آدمیت داشت.

در اصطلاح علمای اخلاق به آن نیرو «وجدان» می نامند. واقعیت و حقیقت آن نیرو هر چه باشد و همچنین اسمش «وجدان» باشد یا «ضمیر» یا «قلب»، تفاوت نمی کند. چنین نیرویی در بشر وجود دارد که با انجام کار نیک، شاد و همچنین خوشحال می می شود (مانند: کسی که از عهده تکلیف و همچنین مسؤولیت بزرگی بیرون آمده باشد که در آن صورت، احساس راحتی و همچنین آسایش قلبی می نماید.) و همچنین هرگاه کار بد و همچنین عمل زشت
و همچنین کناهی از انسان سر زند، آن

نیرو او را ثوبیخ و همچنین سرزنش می کند، و همچنین او را از کرده خود پشیمان ساخته

و همچنین بسا که آثار ندامت و همچنین کراهت در چهره گرفته او خوانده می می شود و همچنین در ضمیر، احساس ندامت کرده و همچنین می گوید: کاش آن کار را نکرده بودم! و همچنین …

ندای وجدان و همچنین صدای ضمیر، همواره به او نهیب می زند و همچنین او را می ترساند و همچنین از او می خواهد تا نقطه ضعف ها را برطرف کند، و همچنین شکستگی و همچنین خسارت حاصل از گناه را جبران نماید.

قرآن مجید چنین حالت وجدانی را «نفس لوّامه» نامیده می باشد.

بارها افرادی را دیده ایم که تحت تأثیر آن ندای وجدان و همچنین جهت خلاصی از تألّمات روحی، صفحه زندگی آن هم ها- که از جرم و جنایت، خیانت، گناه، ستم و همچنین فساد سیاه شده بود- عوض شده و همچنین در فصل غیره ای از زندگی به صورت انسانی پاک و همچنین خیرخواه، نوع پرور، خداپرست و همچنین با شرافت ظاهر گردیدند.

پیروی از آن قوه خداداد و همچنین ذاتی و همچنین به کار بستن آن هم، باعث رشد و همچنین ترقّی آن هم می می شود؛ چنان چه بی اعتنایی و همچنین اهمال و همچنین سستی نسبت به آن هم، سبب ضعف و همچنین فنای آن هم می گردد؛ و همچنین از آن رو هنگام و زمانی که جهت اوّلین بار، انسان با وجدان خویش مخالفت نماید، سخت ناخوش و غمگین و همچنین نادم می باشد و همچنین در آتش عذاب روحی می سوزد و همچنین در صورتی که آن هم مخالفت را دنبال کند، وجدان او به تدریج تاریک می می شود؛ تا حدّی که از آن هم کار زشت و همچنین ناپسند، هیچ گونه عکس العملی در نهاد خویش نمی یابد و همچنین مصداق:

خَتَمَ اللهُ عَلَی قُلُوبِهِمْ و همچنینَعَلی سَمْعِهِمْ و همچنینَعَلی ابصارِهِمْ
غِشاوَهٌ[۹۵]

می‌گردد.

یکی از اهداف و همچنین پرنامه های دینی آن می باشد که وجدان بشر دائما زنده بماند و همچنین از ضعف و همچنین سستی آن هم جلوگیری می شود.

نماز، حج، دعا، اذکار، مواعظ، نصایح، تلاوت قرآن و همچنین سایر احکام تربیتی اسلام و همچنین به روش کلّی، اطاعت از تمام اوامر و همچنین نواهی شرع، آن نیرو را رشد می دهد و همچنین وجدان عالی تر و همچنین نیرومندتری به نام «وجدان دینی و همچنین شعور به مسؤولیت» می سازد.

آن وجدان، مظهری از خوف و همچنین ترس از خداوند تبارک و تعالی و همچنین خشیت الله می باشد.

آن وجدان دینی می باشد که هنگام وسوسه های شیطانی و همچنین اندیشه های اهریمنی به کمک شهروندان و مردم شهر پرهیز کار بر می خیزد و همچنین آنان را از خطر سقوط در پرتگاه گناه نجات می دهد:

انَّ الَّذِینَ اتَّقَو همچنینْا إِذَا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَکَّرُو همچنینْا فَإِذَا هُمْ مُّبصِرُونَ ۹۶]

آن وجدان ایمانی و همچنین مذهبی، گناه را مانند سنگ بزرگی- که بیم فرود آمدن آن هم بر سر شخص وجود دارد- خطرناک و همچنین مهیب جلوه می دهد:

انَّ المُؤمِنَ یَری ذَنَبهُ کَانَّهُ صَخَرهٌ یَخافُ ان تَقعَ عَلیَه ۹۷]

یکی از فواید تربیتی روزه «پرورش وجدان» می باشد. روزه شامل عباداتی می باشد که با خلوص و همچنین پاکی نیت و همچنین پیروی از وجدان دینی انجام می می شود و همچنین ریاکاری و همچنین اغراض باطل در آن هم کمتر وارد می گردد؛ زیرا روزه، صبر و همچنین امساک از مفطرات و همچنین خویشتن داری می باشد. و همچنین کسی که نیت پاک، شوق به اطاعت فرمان خداوند تبارک و تعالی و همچنین پاسخ به ندای وجدان نداشته باشد، امساک و همچنین خویشتن داری نیز ننموده و همچنین در خلوت از خوردن و همچنین آشامیدن پرهیز نخواهد کرد؛ چرا که می تواند در حضور شهروندان و مردم شهر از خوردن غذا خودداری کند، و همچنین به روش محرمانه روزه خود را افطار کند.

پس بی تردید کسی که در حضور و همچنین غیاب شهروندان و مردم شهر امساک دارد و همچنین روزه می باشد، شامل نیت قربت و همچنین اخلاص می باشد و همچنین اطاعتش، واقعی و همچنین حقیقی می باشد و همچنین آن می باشد معنای فرمایش امیرالمؤمنین علیه السّلام:

و همچنینَالصِّیامُ ابِتلاءً لِاخلاصِ الخَلق ۹۸]

آن روزه دار یقیناً شامل وچدان رشد یافته دینی می باشد و همچنین حتماً روزه او سبب رشد بیش تر وجدان و همچنین شعور او به مسؤولیت می می شود.

بس ای برادر ایمانی وای حبیب روحانی! در صورتی که خواهان رشد وجدان و همچنین بیداری ضمیر هستی، روزه بگیر و همچنین آن هم را که یکی از ارکان اسلام می باشد، کوچک مشمار؛ که در حدیث آمده می باشد:

بُنِیَ الاسلامُ عَلی خَمسهِ اشیاء، عَلَی الصَلوهِ، و همچنینَ الزَکاهِ، و همچنینَالحَجِ، و همچنینَ الصَومِ، و همچنینَالولَایه[۹۹]

اسلام بر پنج چیز بنا شده می باشد: نماز، زکات، حج، روزه و همچنین ولایت.

انتخاب شفقنا از کتاب عالی ترین مکتب تربیت و همچنین اخلاق

چگونه روزه ،وجدان را پرورش می دهد؟ در تاریخ ۲۰۱۷-۰۵-۲۵ ۲۲:۰۸:۳۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان