چگونه روزه ،وجدان را پرورش می دهد؟

روزه داری چگونه روزه ،وجدان را پرورش می دهد؟

شفقنا-در نهاد انسان نیرویی آسمانی و همچنین قوّه ای ملکوتی می باشد که او را به کارهای نیک تشویق کرده و همچنین از کارهای زشت باز می دارد.

همه آن نیرو را در اعماق باطن خود می یابند و همچنین پیروی از آن هم را کمال و همچنین ثواب و فضیلت می دانند. و همچنین تنها از افرادی می قدرت انتظار و همچنین توقّع امانت داری، صداقت و همچنین عدالت داشت و همچنین به خیر و همچنین نیکی آنان دل بست که آن نیرو در آنان زنده و همچنین بیدار می باشد. و همچنین آن نور در نهاد هر کس به خاموشی گرایید، دیگر نباید از او انتظار عدالت، ثواب و فضیلت، شرف و همچنین آدمیت داشت.

در اصطلاح علمای اخلاق به آن نیرو «وجدان» می نامند. واقعیت و حقیقت آن نیرو هر چه باشد و همچنین اسمش «وجدان» باشد یا «ضمیر» یا «قلب»، تفاوت نمی کند. چنین نیرویی در بشر وجود دارد که با انجام کار نیک، شاد و همچنین خوشحال می می شود (مانند: کسی که از عهده تکلیف و همچنین مسؤولیت بزرگی بیرون آمده باشد که در آن صورت، احساس راحتی و همچنین آسایش قلبی می نماید.) و همچنین هرگاه کار بد و همچنین عمل زشت
و همچنین کناهی از انسان سر زند، آن

نیرو او را ثوبیخ و همچنین سرزنش می کند، و همچنین او را از کرده خود پشیمان ساخته

و همچنین بسا که آثار ندامت و همچنین کراهت در چهره گرفته او خوانده می می شود و همچنین در ضمیر، احساس ندامت کرده و همچنین می گوید: کاش آن کار را نکرده بودم! و همچنین …

ندای وجدان و همچنین صدای ضمیر، همواره به او نهیب می زند و همچنین او را می ترساند و همچنین از او می خواهد تا نقطه ضعف ها را برطرف کند، و همچنین شکستگی و همچنین خسارت حاصل از گناه را جبران نماید.

قرآن مجید چنین حالت وجدانی را «نفس لوّامه» نامیده می باشد.

بارها افرادی را دیده ایم که تحت تأثیر آن ندای وجدان و همچنین جهت خلاصی از تألّمات روحی، صفحه زندگی آن هم ها- که از جرم و جنایت، خیانت، گناه، ستم و همچنین فساد سیاه شده بود- عوض شده و همچنین در فصل غیره ای از زندگی به صورت انسانی پاک و همچنین خیرخواه، نوع پرور، خداپرست و همچنین با شرافت ظاهر گردیدند.

پیروی از آن قوه خداداد و همچنین ذاتی و همچنین به کار بستن آن هم، باعث رشد و همچنین ترقّی آن هم می می شود؛ چنان چه بی اعتنایی و همچنین اهمال و همچنین سستی نسبت به آن هم، سبب ضعف و همچنین فنای آن هم می گردد؛ و همچنین از آن رو هنگام و زمانی که جهت اوّلین بار، انسان با وجدان خویش مخالفت نماید، سخت ناخوش و غمگین و همچنین نادم می باشد و همچنین در آتش عذاب روحی می سوزد و همچنین در صورتی که آن هم مخالفت را دنبال کند، وجدان او به تدریج تاریک می می شود؛ تا حدّی که از آن هم کار زشت و همچنین ناپسند، هیچ گونه عکس العملی در نهاد خویش نمی یابد و همچنین مصداق:

خَتَمَ اللهُ عَلَی قُلُوبِهِمْ و همچنینَعَلی سَمْعِهِمْ و همچنینَعَلی ابصارِهِمْ
غِشاوَهٌ[۹۵]

می‌گردد.

یکی از اهداف و همچنین پرنامه های دینی آن می باشد که وجدان بشر دائما زنده بماند و همچنین از ضعف و همچنین سستی آن هم جلوگیری می شود.

نماز، حج، دعا، اذکار، مواعظ، نصایح، تلاوت قرآن و همچنین سایر احکام تربیتی اسلام و همچنین به روش کلّی، اطاعت از تمام اوامر و همچنین نواهی شرع، آن نیرو را رشد می دهد و همچنین وجدان عالی تر و همچنین نیرومندتری به نام «وجدان دینی و همچنین شعور به مسؤولیت» می سازد.

آن وجدان، مظهری از خوف و همچنین ترس از خداوند تبارک و تعالی و همچنین خشیت الله می باشد.

آن وجدان دینی می باشد که هنگام وسوسه های شیطانی و همچنین اندیشه های اهریمنی به کمک شهروندان و مردم شهر پرهیز کار بر می خیزد و همچنین آنان را از خطر سقوط در پرتگاه گناه نجات می دهد:

انَّ الَّذِینَ اتَّقَو همچنینْا إِذَا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَکَّرُو همچنینْا فَإِذَا هُمْ مُّبصِرُونَ ۹۶]

آن وجدان ایمانی و همچنین مذهبی، گناه را مانند سنگ بزرگی- که بیم فرود آمدن آن هم بر سر شخص وجود دارد- خطرناک و همچنین مهیب جلوه می دهد:

انَّ المُؤمِنَ یَری ذَنَبهُ کَانَّهُ صَخَرهٌ یَخافُ ان تَقعَ عَلیَه ۹۷]

یکی از فواید تربیتی روزه «پرورش وجدان» می باشد. روزه شامل عباداتی می باشد که با خلوص و همچنین پاکی نیت و همچنین پیروی از وجدان دینی انجام می می شود و همچنین ریاکاری و همچنین اغراض باطل در آن هم کمتر وارد می گردد؛ زیرا روزه، صبر و همچنین امساک از مفطرات و همچنین خویشتن داری می باشد. و همچنین کسی که نیت پاک، شوق به اطاعت فرمان خداوند تبارک و تعالی و همچنین پاسخ به ندای وجدان نداشته باشد، امساک و همچنین خویشتن داری نیز ننموده و همچنین در خلوت از خوردن و همچنین آشامیدن پرهیز نخواهد کرد؛ چرا که می تواند در حضور شهروندان و مردم شهر از خوردن غذا خودداری کند، و همچنین به روش محرمانه روزه خود را افطار کند.

پس بی تردید کسی که در حضور و همچنین غیاب شهروندان و مردم شهر امساک دارد و همچنین روزه می باشد، شامل نیت قربت و همچنین اخلاص می باشد و همچنین اطاعتش، واقعی و همچنین حقیقی می باشد و همچنین آن می باشد معنای فرمایش امیرالمؤمنین علیه السّلام:

و همچنینَالصِّیامُ ابِتلاءً لِاخلاصِ الخَلق ۹۸]

آن روزه دار یقیناً شامل وچدان رشد یافته دینی می باشد و همچنین حتماً روزه او سبب رشد بیش تر وجدان و همچنین شعور او به مسؤولیت می می شود.

بس ای برادر ایمانی وای حبیب روحانی! در صورتی که خواهان رشد وجدان و همچنین بیداری ضمیر هستی، روزه بگیر و همچنین آن هم را که یکی از ارکان اسلام می باشد، کوچک مشمار؛ که در حدیث آمده می باشد:

بُنِیَ الاسلامُ عَلی خَمسهِ اشیاء، عَلَی الصَلوهِ، و همچنینَ الزَکاهِ، و همچنینَالحَجِ، و همچنینَ الصَومِ، و همچنینَالولَایه[۹۹]

اسلام بر پنج چیز بنا شده می باشد: نماز، زکات، حج، روزه و همچنین ولایت.

انتخاب شفقنا از کتاب عالی ترین مکتب تربیت و همچنین اخلاق

چگونه روزه ،وجدان را پرورش می دهد؟ در تاریخ ۲۰۱۷-۰۵-۲۵ ۲۲:۰۸:۳۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn