چرا خداوند حساسیت ویژه‌ای را نسبت به شرک قائل می‌می شود؟

توبه چرا خداوند حساسیت ویژه‌ای را نسبت به شرک قائل می‌می شود؟

شفقنا -در تعالیم و همچنین آموزه‌های قرآن کریم و همچنین روایات «شرک» و همچنین «کفر» از گناهان خیلی زیاد پهناور و بزرگ و همچنین نابخشودنی[۲] به شمار می‌آیند، و همچنین بالاترین مرتبه شرک، شرک به خدای متعال می باشد.
قرآن کریم از قول لقمان حکیم در سفارش به فرزندش می‌فرماید: پسرم هیچ چیز را شریک خداوند تبارک و تعالی قرار مده که شرک ظلم عظیمی می باشد. «و همچنینَ إِذْ قالَ لُقْمانُ لِابْنِهِ و همچنینَ هُو همچنینَ یَعِظُهُ یا بُنَیَّ لا تُشْرِکْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْکَ لَظُلْمٌ عَظِیمٌ».[۳] و همچنین یا در آیه‌ای دیگر می‌خوانیم: خداوند (هرگز) شرک را نمی‌بخشد! و همچنین پایین‌‏تر از آن هم را جهت هر کس (بخواهد و همچنین شایسته بداند) می‌بخشد. و همچنین آن هم کسی که جهت خداوند تبارک و تعالی، شریکی قرار دهد، گناه بزرگی مرتکب شده می باشد.[۴] اساسی‌ترین پیشامد جدید عقیدتی که لقمان حکیم به فرزندش سفارش می‌کند، پیشامد جدید «توحید» می باشد.
سوالی که در آن قسمت بایستی و حتما پاسخ داد آن می باشد که چرا کفر بخشیده می می شود ولی باید توجه داشت شرک بخشیده نمی می شود؟وبسایت و مرکز خبرهای جدید اسلام کوئست به آن پرسش پاسخ داده می باشد.
متن پرسش وپاسخ به آن شرح می باشد:
پرسش
چرا کفر بخشیده می‌می شود ولی شرک بخشیده نمی‌می شود؟
پاسخ اجمالی
۱٫ در آن باره بایستی و حتما گفت که «کفر» اقسام مختلفی دارد، و همچنین «شرک» نیز یکی از اقسام آن هم محسوب می‌می شود؛ لذا آن مسلم نیست که «کفر» به روش مطلق بخشودنی باشد، بلکه کفر افرادی مانند مستضعفان فکری قابل بخشش می باشد. بنابر آن، از آن جهت فرقی میان کفر و همچنین شرک وجود ندارد.[۱] ۲٫ در تعالیم و همچنین آموزه‌های قرآن کریم و همچنین روایات «شرک» و همچنین «کفر» از گناهان خیلی زیاد پهناور و بزرگ و همچنین نابخشودنی[۲] به شمار می‌آیند، و همچنین بالاترین مرتبه شرک، شرک به خدای متعال می باشد.
قرآن کریم از قول لقمان حکیم در سفارش به فرزندش می‌فرماید: پسرم هیچ چیز را شریک خداوند تبارک و تعالی قرار مده که شرک ظلم عظیمی می باشد. «و همچنینَ إِذْ قالَ لُقْمانُ لِابْنِهِ و همچنینَ هُو همچنینَ یَعِظُهُ یا بُنَیَّ لا تُشْرِکْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْکَ لَظُلْمٌ عَظِیمٌ».[۳] و همچنین یا در آیه‌ای دیگر می‌خوانیم: خداوند (هرگز) شرک را نمی‌بخشد! و همچنین پایین‌‏تر از آن هم را جهت هر کس (بخواهد و همچنین شایسته بداند) می‌بخشد. و همچنین آن هم کسی که جهت خداوند تبارک و تعالی، شریکی قرار دهد، گناه بزرگی مرتکب شده می باشد.[۴] اساسی‌ترین پیشامد جدید عقیدتی که لقمان حکیم به فرزندش سفارش می‌کند، پیشامد جدید «توحید» می باشد. توحید در تمام باره‌‌ها و همچنین ابعاد؛ زیرا هر حرکت تخریبی و همچنین ضد الهی از شرک سرچشمه می‌گیرد؛ مانند دنیا پرستی، مقام پرستی، هوا پرستی، و همچنین … که هر کدام شاخه‌‏ای از شرک محسوب می‌‏می شود. آن هم‌گونه که اساس تمام حرکت‌های صحیح و همچنین سازنده، توحید و همچنین تنها دل به خداوند تبارک و تعالی بستن، و همچنین سر بر فرمان او نهادن، و همچنین از غیر او بریدن و همچنین همه بت‌ها را در آستان کبریایی او در هم شکستن می باشد.
قابل توجه می باشد که لقمان حکیم، دلیل بر نفی شرک را آن ذکر می‌‏کند که شرک ظلم بزرگی می باشد. چه ظلمی بالاتر از آن‌که موجودات بی‌ارزشی را همتای خداوند تبارک و تعالی قرار دهند؛ لذا کفر و همچنین شرک به خداوند تبارک و تعالی که نادیده گرفتن حقایق عالم را به دنبال دارد و همچنین موجب نادیده گرفتن همه حقایق هستی و همچنین خالق می‌گردد، موجب محروم و بی بهره‌های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنین همیشگی جهت انسان می‌می شود که شامل آنها محروم شدن از بهشت و همچنین وارد شدن به جهنم خواهد بود.
از سوی دیگر، بایستی و حتما توجه داشت که سایر گناهان در صورتی که چه در جای خویش موجبات عذاب الهی را فراهم می‌کند، ولی باید توجه داشت از جهت شدت و همچنین حساسیت موضوع به آن حد نیست؛ یعنی آن گناهان، وجود خداوند تبارک و تعالی که اصل و همچنین ریشه می باشد را زیر سؤال نمی‌برد؛ به همین دلیل خداوند حساسیت ویژه‌ای را نسبت به شرک قائل می‌می شود.
گفتنی می باشد که عفو الهی شامل افرادی می‌‏می شود که شایستگی آن هم‌را دارند. عفو الهی مشروط به مشیت و همچنین خواست او می باشد و همچنین به آن ترتیب یک پیشامد جدید عمومی و همچنین بدون قید و همچنین شرط نیست، و همچنین مشیت و همچنین اراده او تنها در مورد افرادی می باشد که شایستگی خود را عملاً به نوعی اثبات کرده‌‌اند. و همچنین از آن‌جا روشن می‌می شود که چرا شرک قابل عفو نیست؛ زیرا مشرک ارتباط خود را از خداوند به کلی بریده و همچنین مرتکب کاری شده می باشد که بر خلاف اصلی‌ترین اصول ادیان الهی می باشد.[۵] البته نظر بعضی مفسران آن هم می باشد که حکمت آن‌که خدای متعال شرک را نمی‌‏آمرزد، آن می باشد که عالم خلقت که سراپایش رحمت خداوند تبارک و تعالی می باشد، اساسش عبودیت خلق و همچنین ربوبیت خداى تعالى می باشد، همچنان‌که خود خداى تعالى فرمود: «و همچنینَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ و همچنینَ الْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ».[۶] و همچنین روشن می باشد که با وجود شرک، دیگر عبودیتى در کار نیست.[۷] [۱]. ر. ک: پاسخ‌های ۸۲۶۸۹؛ ۲۷۱۴۷٫
[۲]. البته در صورت توبه و همچنین پیشمانی حتی شرک و همچنین کفر نیز قابل بخشش می باشد.
[۳]. لقمان، ۱۳٫
[۴]. نساء، ۴۸٫
[۵]. ر. ک: مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‏۱۷، ص ۳۸- ۳۹، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ اول، ۱۳۷۴ش.
[۶]. ذاریات، ۵۶٫
[۷]. طباطبائی، سید محمد حسین‏، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‏۴، ص ۳۷۰، قم، دفتر انتشارات اسلامی‏، چاپ پنجم‏، ۱۴۱۷ق.

چرا خداوند حساسیت ویژه‌ای را نسبت به شرک قائل می‌می شود؟ در تاریخ ۲۰۱۷-۰۵-۲۹ ۲۲:۲۳:۳۵ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان