واکنش جذاب و جالب حضرت علی(ع) هنگام و زمانی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود:می دانم در رمضان خون تو را می ریزند

امام و پیشوا علی واکنش جذاب و جالب حضرت علی(ع) هنگام و زمانی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود:می دانم در رمضان خون تو را می ریزند

شفقنا -علی علیه السلام آنچنان با مردن و مرگ خو گرفته و همچنین با آن هم آشنا و همچنین مانوس گشثه بود که می فرمود:

و همچنین الله لابن ابی طالب انس بالموت من الطفل بثدی امه [۱].

به خداوند تبارک و تعالی سوگند که انس و همچنین دوستی پسر ابوطالب با مردن و مرگ از انس کودک شیرخوار به سینه مادر، اکثرا و بیشتر می باشد.

البته خوب می دانست که سرانجام مردن و مرگ به سراغ او هم خواهد آمد، ولی باید توجه داشت آن را هم می دانست، تا زمانی که اجل فرانرسیده باشد، ترس از مردن و مرگ بیهوده می باشد.

غلامش قنبر، که سخت به مولا و همچنین سرورش علاقه داشت، در دوران خلافتش که دشمنان در پی آن هم بودند تا آسیبی به او برسانند، شمشیر به دست، سایه به سایه او حرکت می کرد تا از او پاسداری کند. یک شب او را دید و همچنین پرسید: قنبر! آن وقت شب اینجا چه می کنی؟ قنبر عرض کرد: مولای من! می دانی که دشمنان در اندیشه آن هم خواهند بود تا گزندی به تو برسانند و همچنین من از آن هم می ترسم که مبادا مضر و همچنین بد قصدی به تو بشود.

حضرتش لبخندی زد و همچنین فرمود: قنبر! آیا مرا از اهل آسمان حراست می کنی یا از اهل زمین؟ قنبر عرض کرد: البته از اهل زمین بر تو می ترسم. و همچنین او فرمود: تا زمانی که خدای خالق آسمانها اجازه نفرماید، اهل زمین در مورد من هیچ کاری نمی توانند انجام دهند. بازگرد و همچنین خاطر آسوده دار. قنبر هم زیرا و به درستی که آن سخن را شنید، بازگشت و همچنین او را تنها گذاشت [۲].

ناگفته نماند که او خوب می دانست که به مردن و مرگ طبیعی نخواهد مرد. می دانست که کشته خواهد شد. آن را از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خداوند تبارک و تعالی شنیده بود.

در آخرین جمعه ماه شعبان، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله جهت شهروندان و مردم شهر خطبه خواند و همچنین در آن هم بیانات، پیرامون اهیمت ماه تبریک و مبارک رمضان سخنان خیلی زیاد ارزشمندی ایراد فرمود. راوی آن روایت که خود اوست، فرمود:

در پایان سخنان آن هم حضرت پرسیدم: یا رسول الله! برترین اعمال در آن ماه کدام می باشد؟

آن هم حضرت فرمود: یا اباالحسن! بهترین اعمال در آن ماه خودداری از کارهایی می باشد که خداوند مارا از انجام آنها بازداشته می باشد.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آن را فرمود و همچنین گریست. حاضران و همچنین من در شگفت شدیم و همچنین پرسیدیم: یا رسول الله، جهت چه گریه می کنید؟ و همچنین او فرمود: جهت آن هم گریه می کنم که می دانم در ماه تبریک و مبارک رمضان خون تو را می ریزند. گویا می بینم در حالیکه در محراب نماز به عبادت ایستاده ای، شفی ترین اشخاص که از قابیل- قاتل هابیل- و همچنین از آن هم تیره بختی که شتر ثمود را کشت نیز شقی تر می باشد، تو را می کشد. او همزاد و همچنین همگون

آن هم کسی می باشد که شتر صالح را کشت. آن هم نابکار نگون بخت، ضربتی بر پیشانی تو وار می سازد که محاسن تو را از خون پیشانیت رنگین می کند.

هنگام و زمانی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آن خبر را داد، او تنها و فقط از یک چیز نگران بود. لذا پرسید: یا رسول الله! در آن هم هنگام که کشته می شوم آیا دین من سلامت می باشد؟ و همچنین هنگام و زمانی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله به او مژده داد که آری، چنان خواهد بود، نفسی به راحتی و همچنین رضایت کشید و همچنین خدای را سپاس گفت که تا آخرین لحظه زندگی، بر دین حنیف جدش ابراهیم خواهد بود. [۳].
[۱] نهج البلاغه، خطبه پنجم.

[۲] عن ابی عبدالله علیه السلام قال: کان لعلی علیه السلام غلام اسمه قنبر و همچنین کان یحب علیا حبا شدیدا. فاذا خرج علی علیه السلام خرج علی اثره بالسیف. فرآه ذات لیله، فقال: یا قنبر ما لک؟ قال: جئت لامشی خلفک، فان الناس کما تراهم یا امیرالمومنین، فخفت علیک. قال: ویحک امن اهل السماء تحرسنی ام من اهل الارض؟ قال: بل من اهل الارض. قال: ان اهل الارض لایستطیعون لی شیئا الا باذن الله عزوجل من السماء. فارجع، فرجع. (توحید/ ۳۳۹).

[۳] قال امیرالمومنین: فقمت و همچنین قلت: یا رسول الله! ما افضل الاعمال فی هذا الشهر؟

فقال: یا ابالحسن! افضل الاعمال فی هذا الشهر الورع عن محارم الله عزوجل. ثم بکی. فقلت: یا رسول الله ما یبکیک؟ فقال: یا علی ابکی لما یستحل منک فی هذا الشهر، کانی بک و همچنین انت تصلی لربک و همچنین قد انبعث اشقی الاولین، شقیق عاقر ناقه ثمود، فضربک ضربه علی قرنک فخضب منها لحیثک.

قال امیرالمومنین: فقلت یا رسول الله! و همچنین ذلک فی سلامه من دینی؟ فقال- علیه السلام و همچنین سلم-: فی سلامه من دیک. (امالی صدوق / ۸۵).
انتخاب شفقنا از کتاب : آخرین دیدار: وصیت نامه حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام در بستر شهادت

واکنش جذاب و جالب حضرت علی(ع) هنگام و زمانی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود:می دانم در رمضان خون تو را می ریزند در تاریخ ۲۰۱۷-۰۶-۱۳ ۲۳:۰۳:۲۴ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان