سروده حضرت خدیجه (س) در وصف پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص)

خدیجه کبری سروده حضرت خدیجه (س) در وصف پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص)

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی در مورد سروده امّ المؤمنین خدیجه(س) در ثواب و فضیلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

پرسش : ام المومنین خدیجه(علیها السلام) در ثواب و فضیلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) چه سروده ای دارند؟
پاسخ اجمالی: ایشان چنین سروده: «شتر براى گفتن ثواب و فضیلت احمد به سخن آمد و همچنین گفت: از وجود آن فردی یا شخصیّت می باشد که اُمّ القرى(مکّه) شرافت یافت. آن محمّد می باشد و همچنین بهترین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آلهِ فرستاده شده، او شفیع و همچنین بهترین کسى می باشد که قدم بر زمین نهاده می باشد. اى حسودان! از اندوه خود بمیرید که تنها او محبوب می باشد و همچنین جز او در میان شهروندان و مردم شهر محبوبى نیست».
پاسخ تفصیلی: اُمّ المومنین حضرت خدیجهکبرى دختر خویلد همسر گرامى پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(صلى الله علیه وآله) خیلی زیاد زیبا شعر مى گفت. و همچنین از شعرهاى او شعرى می باشد[در ثواب و فضیلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) و همچنین] در مورد شترى که صورت خود را بر پاهاى پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مالیده و همچنین به خاطر کرامت آن هم حضرت به سخن آمده و همچنین فضایل آن هم حضرت را گفتن کرده می باشد:
نطقَ البعیرُ بفضلِ احمدَ مُخْبِراً *** هذا الّذی شَرُفَتْ به اُمُّ القُرى
هذا محمّد خیرُ مبعوث اتى *** فهو الشفیعُ وخیرُ من و همچنینَطِىءَالثّرى
یا حاسدیه تمزّقوا من غیظکم *** فهو الحبیبُ ولا سواهُ فی الورى(۱)
(شتر براى گفتن ثواب و فضیلت احمدبه سخن آمد و همچنین نقل از داد و همچنین گفت: از وجود آن فردی یا شخصیّت می باشد که اُمّ القرى(مکّه) شرافت یافت. آن محمّد می باشد و همچنین بهترین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آلهِ فرستاده شده، او شفیع و همچنین بهترین کسى می باشد که قدم بر زمین نهاده می باشد. اى حسودان! از اندوه خود بمیرید که تنها او محبوب می باشد و همچنین جز او در میان شهروندان و مردم شهر محبوبى نیست).(۲)

پی نوشت:

(۱). بحار الأنوار، ج ۶، ص ۱۰۳ (ج ۱۶، ص ۲۸).
(۲). گردآوری از کتاب: گزیده ای جامع از الغدیر، علامه شیخ عبدالحسین امینی، ترجمه محمد حسین شفیعی شاهرودی، موسسه میراث نبوت، چاپ سوم، ص ۱۳۷٫

سروده حضرت خدیجه (س) در وصف پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (ص) در تاریخ ۲۰۱۷-۰۶-۰۶ ۰۲:۴۹:۱۵ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان