روهینجا اقلیتی نابود شده، تاریخی سراسر فشار و همچنین خشونت

روهینجا اقلیتی نابود شده، تاریخی سراسر فشار و همچنین خشونت

|روهینجا اقلیتی نابود شده، تاریخی سراسر فشار و همچنین خشونت از مسیح داراب|

صدای شیعه: پایگاه العربی الجدید قطر در تحلیلی نوشت، آن اقلیت مسلمان که تعدادشان به حدود یک میلیون تن می‌رسد، از حق شهروندی در میانمار محروم بوده و همچنین در معرض سلسله طولانی از کشتارها و همچنین کوچ اجباری قرار دارند، فرزندان آنها به اقلیتی مورد ستم در میان اکثریتی بودایی و همچنین حکومتی جانبدارانه تغییر پیدا کردن شده‌اند.

در حالی که حکومت میانمار آنها را مهاجران غیرقانونی بنگلادش می‌خواند ولی باید توجه داشت نهاد ملل آنها را اقلیتی مذهبی می‌داند که در معرض بیشترین آزار و همچنین اذیت‌ها قرار دارند. در آن اوضاع اسفناک طبیعی می باشد که بعضی از آن اقلیت به سلاح متوسل شوند.

اقلیت روهینجا چه افرادی خواهند بود؟

حدود یک میلیون روهینجایی چند دهه می باشد که در غرب میانمار زندگی می‌کنند، بعضی از آنها در اردوگاه‌های پناهجویان به ویژه در استان راخین اسکان دارند. آن مسلمانان اهل تسنن به لهجه‌ بنگالی صحبت می‌کنند که در جنوب شرق بنگلادش رواج دارد. معظلات و مسائل و مشکلات آن اقلیت با مخالفت حکومت میانمار با اعطای ملیت به آنها بر اساس قانون ملیت که در سال شمسی ۱۹۸۲ صادر شد، آغاز شد. آن قانون شامل تیم‌های مذهبی می‌می شود که پیش از سال شمسی ۱۸۲۳ میلادی در خاک میانمار حضور داشتند. به آن ترتیب قانون مذکور روهینجایی‌ها را از داشتن ملیت محروم کرد ولی باید توجه داشت نمایندگان آن اقلیت تاکید دارند که آنها خیلی پیش از آن تاریخ در میانمار حضور داشته‌اند.

افراد آن اقلیت در میانمار تبعه خارجی تلقی می‌شوند و همچنین قربانی انواع بسیاری از تبعیض‌ها شامل کار اجباری، اخاذی، محدودیت در رفت و همچنین آمدها، قوانین ظالمانه ازدواج و همچنین مصادره ارضی‌شان قرار دارند. همچنین در حوزه تحصیل و همچنین دیگر سرویس ها و خدمات عمومی و همچنین فرهنگی و اجتماعی در محدودیت قرار دارند. از سال شمسی ۲۰۱۱ میلادی با انحلال شورای نظامی که جهت حدود نیم قرن در میانمار حکومت می‌کرد، تنش‌ها میان تیم‌های مذهبی در آن کشور افزایش یافت. جنبش راهبان بودایی‌های ملی‌گرا در سال شمسی‌های اخیر همواره نفرت و همچنین کینه‌ها را افزایش داده‌ و همچنین مسلمانان روهینجا را تهدیدی جهت میانمار قلمداد می‌کنند که ۹۰ قسمت و بخش جمعیت آن کشور بودایی خواهند بود.

تاریخی سراسر آزار و همچنین محروم و بی بهره

جنبش میانمار به سوی دموکراسی که در سال شمسی ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد، تنش‌های سرکوب‌شده، تنش‌های نژادی و همچنین مذهبی را میان بودایی‌ها و همچنین مسلمانان روهینجا در استان راخین ساخته یا ایجاد کرد. در سال شمسی ۲۰۱۲ میلادی خشونت‌های شدیدی در کشور میان آن دو تیم مذهبی آغاز شد که دستکم ۱۹۲ کشته بر جای گذاشت و همچنین باعث آوارگی ۱۴۰ هزار تن که اکثرا روهینجایی بودند، از منزل و خانه‌هایشان به کشورهای همسایه به ویژه بنگلادش شد، آن آوارگی اجباری بعضی از آنها را به دست قاچاقچیان انسان انداخت. در اکتبر ۲۰۱۶ دور جدید از خشونت‌ها شکل گرفت و همچنین با حمله تیمی مسلح به مراکز مرزی در شمال استان راخین ارتش عملیاتی نظامی را آغاز کرد. نیروهای امنیتی میانمار به ارتکاب جنایاتی فجیع شامل تجاوز جنسی و زناشویی و جنسی متهم شدند و همچنین ده‌ها هزار غیرنظامی از روستاهایشان گریختند.

بعد از حمله تیم‌هایی شبه نظامی از مسلمانان روهینجا به پایگاه‌های مرزی در منطقه در تاریخ نهم اکتبر ۲۰۱۶، ارتش میانمار عملیات پاکسازی را در استان راخین آغاز کرد. آن ارتش یک ماه بدون هیچ پس نتیجه آن می شود که‌ای تلاش کرد اهالی آن روستاها را تحت فشار بگذارد تا شورشیان را تحویل دهند. آن شیوه روزهای ۱۲ و همچنین ۱۳ نوامبر در روستای دار جی زار  و همچنین روستای یای خات چاونج در نزدیکی آن هم تغییر کرد و همچنین ارتش عملیاتی پهناور و بزرگ را علیه غیرنظامیان آغاز کرد، شاهدان عینی در روهینجا از کشته شدن ۶۰۰ تن خبر دادند و همچنین نهاد ملل نیز در گزارشی که فوریه نشر یافته شده شد احتمال داد که صدها تن در آن عملیات به کشتن و قتل رسیده‌اند.

خشونت‌ها روز جمعه قبل دوباره شدت گرفت و همچنین در طول یک هفته نزدیک به ۴۰۰ کشته برجای گذاشت که یکی از بدترین موج‌های خشونت علیه اقلیت روهینجا بود. ارتش میانمار مدعی می باشد که آن اقدام، عملیات پاکسازی علیه تروریست‌های افراطی اجرا شد و همچنین نیروهای امنیتی آموزش‌هایی جهت حفاظت از غیرنظامیان دیده‌اند. ولی باید توجه داشت روهینجایی‌هایی که به بنگلادش گریخته‌اند، از سوزاندن و همچنین کشتار با هدف طرد آنها از میانمار سخن می‌گویند.

ارتش میانمار روز پنج‌شنبه اعلام کرد که درگیری‌ها و همچنین عملیات نظامی منجر به کشته شدن نزدیک به ۳۷۰ روهینجایی،‌ 13 قوه امنیتی،‌ دو مسؤول دولتی و همچنین ۱۴ غیرنظامی شد.

منابعی در نهاد ملل اعلام کردند که با گذشت یک هفته از آغاز آن موج از خشونت‌ها حدود ۶۰ هزار روهینجایی از میانمار به بنگلادش گریز و فرار کرده‌اند. بنگلادش بیش از ۴۰۰ هزار تن از پناهجویان روهینجایی را در اردوگاه‌هایی محقرانه در نزدیکی مرز با میانمار اسکان داده‌ و همچنین بارها از میانمار خواسته‌ پناهجویان روهینجایی را بازگردانده و همچنین علل معظلات و مسائل و مشکلات آنها را بر طرف کنند. بنگلادش سه‌شنبه قبل از هماهنگی عملیات نظامی مشترک با نیروهای میانمار جهت مقابله با مسلمانان روهینجایی در استان راخین خبر داد.

آن عملیات ارتش میانمار با انتقادات بین‌المللی مواجه شد. زید بن رعد الحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر نهاد ملل از مسؤولان میانمار خواست تضمین دهند که نیروهای امنیتی به شکل افراطی از زور علیه روهینجا بهره بری و استفاده نکنند.

همچنین الحسین حملات هماهنگی که تیم‌های شبه‌نظامی از روز جمعه به قبل، علیه نیروهای امنیتی آغاز کردند را محکوم کرده ولی باید توجه داشت تاکید کردند که حمایت بدون تبعیض از تمامی غیرنظامیان مسؤولیت بزرگان و رهبران سیاسی می باشد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در نهاد ملل نیز از نیروهای امنیتی میانمار خواست از هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌گناه خودداری کنند.

هیلی حملاتی که اخیرا از سوی تیم "ارتش ستاد جهت نجات روهینجا" اجرا شدند را محکوم کرد و همچنین گفت: همزمان که نیروهای امنیتی میانمار جهت جلوگیری از وقوع خشونت‌های اکثرا و بیشتر فعالیت می‌کنند، بایستی و حتما به مسؤولیت‌های خود در قوانین بین‌المللی حقوق بشر که شامل عدم حمله به غیرنظامیان بی‌گناه و همچنین نیروهای امدادرسان می باشد، پایبند باشند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

روهینجا اقلیتی نابود شده، تاریخی سراسر فشار و همچنین خشونت در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان