روش رهایی از عادت نگاه حرام

سید صادق 3 روش رهایی از عادت نگاه حرام

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی سیّد صادق روحانی به پرسشی در مورد روش رهایی از عادت نگاه حرام پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

جوانى هستم که هیچ زنى از مقابل چشمم رد نمى می شود مگر آن که با تمام وجود متوجه او مى شوم، و همچنین آن، برایم تغییر پیدا کردن به عادت و همچنین ملکه شده و همچنین در قلبم نفوذ کرده می باشد. چگونه مى توانم توبه کنم؟ و همچنین چگونه از آن عادت که به واسطه دیدن رفتار دوستان، پدرم، برادرانم و همچنین نزدیکانم شروع شده، رهایى یابم؟

جواب آیت الله العظمی روحانی: باسمه جلت اسمائه؛ از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) نقل شده می باشد: «هر کس چشم خود را از نگاه حرام پر کند، خداى تعالى در روز قیامت چشم او را با میخ هاى آتشین پر کند، و همچنین تا روز حشر از آتش انباشته مى سازد تا حساب شهروندان و مردم شهر به پایان رسد، و همچنین بعد از آن هم، او را به آتش مى افکند» (۱).
آن هم گونه که در روایات به آن هم اشاره شده، انسان مى تواند با اجبار نفس و همچنین الزام آن هم از طریق عهد و همچنین نذر از آن رذیله، رهایى یابد. او مى تواند چشم خود را فرو افکند، و همچنین فرو افکندن چشم تأثیرى عجیب دارد. از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (صلى الله علیه وآله وسلم) نقل شده می باشد که: «از ایشان در مورد مردى پرسیدند که زن (نامحرم ) بر او بگذرد و همچنین او نگاه کند، فرمود: نگاه نخست حق تو می باشد، و همچنین نگاه بار دوم بر ضرر توست، و همچنین نگاه سوم تیر زهرآگینى از تیرهاى شیطان می باشد. هر کس بخاطر خداى تعالى، نه بخاطر دیگران، از تکرار نگاه خوددارى کند، خداوند ایمانى به او عطا مى فرماید که طعم و همچنین لذت آن هم را مى چشد» (۲).
در برخى نصوص شریف اذعان شده که درمان نگاه حرام، از راه درمان علت آن هم میسر می باشد; زیرا منشا آن هم غالبا تهییج شهوت می باشد. لذا در صورتی که انسان فوران شهوتش را از راه حلال درمان نماید، به حرام نیازى پیدا نمى کند. و همچنین آن آن هم می باشد که امام و پیشوا على (علیه السلام) در سخنى به آن هم اشاره کرده و همچنین فرموده می باشد: «در صورتی که یکى از شماها زنى را دید که او را شگفت زده کرد، نزد شوهر یا همسر خود برود، زیرا نظیر آنچه دیده می باشد در همسر خود او نیز هست. پس شیطان را به دل خود راه ندهد. و همچنین چشمش را از آن هم زن برگرداند; و همچنین در صورتی که همسرى ندارد، دو رکعت نماز بخواند و همچنین خداى را زیاد حمد و همچنین ستایش کند، و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و همچنین آل پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را صلوات بفرستد، آن هم گاه دعا کند و همچنین از فضل خداوند تبارک و تعالی درخواست کند که خداوند به مهربانى خود حلالى را فراهم کند که او را بى مستلزم و نیاز سازد.» (۳)

——————————————————————

۱- مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۶۸; بحارالانوار، ج ۱۰۱، ص ۳۷٫

۲- مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۶۸٫

۳- بحارالانوار، ج ۱۰، ص ۱۱۵; و همچنین ج ۱۰۰، ص ۲۸۷٫

روش رهایی از عادت نگاه حرام در تاریخ ۲۰۱۷-۰۶-۰۲ ۱۸:۵۷:۰۴ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان