دکتر محمود امیدسالار، پژوهشگر و همچنین استاد دانشگاه کالیفرنیا عنوان کرد دخالت مستمر «سیا» در فعالیت تشکل‌های فرهنگی خاورمیانه

دکتر محمود امیدسالار، پژوهشگر و همچنین استاد دانشگاه کالیفرنیا عنوان کرد دخالت مستمر «سیا» در فعالیت تشکل‌های فرهنگی خاورمیانه

|دکتر محمود امیدسالار، پژوهشگر و همچنین استاد دانشگاه کالیفرنیا عنوان کرد دخالت مستمر «سیا» در فعالیت تشکل‌های فرهنگی خاورمیانه از مسیح داراب|

صدای شیعه: یکی از راهکارهای نفوذ غرب در کشورهای درحال توسعه، تهاجم فرهنگی و همچنین به‌اصطلاح جنگ سرد فرهنگی می باشد.   غرب سال شمسی‌هاست با تلاشی همه‌جانبه و همچنین دقیق، درصدد تضعیف فرهنگ و همچنین باورهای ایرانی- اسلامی می باشد؛ تلاشی که مقابله و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی جدی  مسئولان و همچنین سکانداران فرهنگی جامعه را می‌طلبد. در آن باره با دکتر محمود امیدسالار، پژوهشگر، مترجم و همچنین ورژن و نسخه‌شناس ایرانی و همچنین استاد دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا، به گفت‌وگو نشسته‌ایم. از دکتر امیدسالار به تا حال کتاب‌ها و همچنین مقالات بسیاری به چاپ رسیده که ازجمله آن هم‌ها می‌قدرت به کتاب «حماسه ایران و همچنین امپراطوری آمریکا» و همچنین «متون شرقی، شیوه‌های اروپایی» اشاره کرد.

به‌نظر تو غرب جهت نفوذ فرهنگی و همچنین تغییر هویت کشورهای درحال توسعه از چه شیوه ­هایی بهره بری و استفاده می‌­کند؟

تهاجم فرهنگی یکی از راهکارهایی می باشد که استکبار جهانی در یکی دو قرن اخیر جهت نفوذ در دیگر کشورها از آن هم بهره بری و استفاده کرده و همچنین در اکثر نقاط جهان هم به اهداف خودش دست یافته می باشد. ازجمله مهم‌ترین شیوه­‌های غرب جهت تضعیف فرهنگ ایرانی- اسلامی ‌ما می­‌قدرت به ترویج انظار و افکار و همچنین اندیشه‌های غیراسلامی ‌و همچنین حتی ضداسلامی، تبلیغ انظار و افکار التقاطی، تقدس‌زدایی و همچنین توهین به مقدسات، سست نمودن پایه‌های اعتقادی جوانان نسبت به بعضی از اصول و همچنین آرمان‌ها، تجددگرایی، علم‌زدگی و همچنین عقل‌گرایی افراطی، بی‌اعتبار نشان دادن علوم و همچنین معارف اسلامی‌ به بهانه‌ عدم تطابق با دانش‌های نوین بشری، طرح جدایی دین از سیاست، رواج مدهای اروپایی و همچنین بی‌بندوباری و همچنین تهیه و همچنین پخش فیلم دیدنی و جذاب‌ها، کتب و همچنین مجلات ضداخلاقی اشاره کرد.

اتفاقاً محققان اروپایی خودشان در آن‌مورد تحقیقات فراوانی دارند و همچنین حتی بعضی از نهاد­های جاسوسی غرب شماری از اسناد اداری را که از حالت محرمانه خارج شده می باشد، نشر یافته شده کرده‌اند.

بله، فعالیت‌های فرهنگی نهاد سیا و همچنین دیگر نهاد‌های جاسوسی، از اختراعات منتقدان ایرانی و همچنین از مقوله خیالبافی و همچنین توهم نیست، بلکه خود آمریکایی‌ها نیز بدان اذعان دارند؛ یکی از محققانی که در آن باره هم کتاب و همچنین هم فیلم دیدنی و جذاب مستند ساخته، فرانسیس ساندرز، مورّخ و همچنین روزنامه‌نگار انگلیسی می باشد. او همچنین در سال شمسی ۱۹۹۵، مستندی با عنوان «دست‌های پنهانی: تاریخِ غیره ای از مدرنیزم» جهت یکی از کانالهای تصویری و تلویزیونی انگلستان تهیه کرد که در آن هم مستند، روابط موجود میان بعضی از روشنفکران و همچنین منتقدان و همچنین هنرمندان سراسر جهان را با آن نهاد مورد بررسی کردن قرار داده بود. سپس در سال شمسی ۱۹۹۹ کتابی با عنوان «سیا و همچنین جنگ سرد فرهنگی» به چاپ رساند و همچنین در آن هم فعالیت‌های فرهنگی نهاد سیا را درطول دوران جنگ سرد به‌صورتی مستند بررسی کردن و همچنین ارائه نمود. بررسی در آن باره به روزنامه‌نگاران محدود نیست؛ هیو ویلفورد، استاد تاریخ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لانگ‌بیچ، دو کتاب مهم با عناوین «بازی پهناور و بزرگ آمریکا: عرب‌مآبان سرّی سیا و همچنین شکل دادن به خاورمیانه مدرن» و همچنین «پیانوی برقی نیرومند: چگونه نهاد سیا آمریکا را به بازی گرفت» به چاپ رسانید. ویلفورد در آن دو کتاب، دخالت‌های مستمرّ نهاد سیا را نه‌تنها درتشکل‌­های فرهنگی کشورهای خاورمیانه، بلکه در تشکل‌های دانشجویی، کارگری، هنری، فرهنگی و همچنین مذهبی داخل آمریکا که مطابق قوانین ایالات‌متحده، دخالت در آن هم‌ها صریحاً جهت آن نهاد ممنوع اعلام شده می باشد، به‌صورتی کاملاً مستند نشان داد. آنچه ذکر کردم، به‌مثابه مشت نمونه خروار می باشد.  

جهت مقابله با نفوذ فرهنگی غرب بایستی و حتما از چه راهکارهایی بهره بری و استفاده کرد؟

یکی از راه­های مبارزه با آن فعالیت­ها در وطن عزیز ما آن می باشد که فرهنگ و همچنین معارف ملی و همچنین اسلامی‌ تقویت می شود و همچنین به‌شیوه­ای منطقی مورد حمایت قرار گیرد؛ در صورتی که دشمن جهت شکست ما به هر وسیلة ممکن چنگ می‌زند، ما نیز بایستی و حتما به‌حکم دستور قرآنی «واَعِدّو همچنینُا لَهُم ما استطَعتُم من قُو همچنینَّه» از هر وسیله مشروعی سلاحی بسازیم و همچنین از فرهنگ اسلامی ‌خویش پاسداری کنیم. در آن راه بایستی و حتما از یک‌سو امکانات فرهنگی، هنری و همچنین اسپورت و ورزشی توسعه یابد تا جوانان به تفریحات سالم روی آورند و همچنین ازسوی دیگر بایستی و حتما همة کوشش‌های فرهنگی و همچنین… در دفاع از ارزش‌های ملی و همچنین اسلامی‌ هدایت می شود. نقطه قابل‌توجه، حمایت از نهاد­ها و همچنین مؤسساتی می باشد که درجهت اشاعه معارف اسلامی ‌و همچنین فرهنگ ایرانی مشغول به‌کار خواهند بود. آن نهادها نباید در تنگنای مادی باشند. آن هم­طورکه دول استکباری از نهادهایی که در طریق اشاعه اهداف فرهنگی آن هم‌ها حرکت می­کنند، حمایت می‌نمایند، ما هم بایستی و حتما از نهاد­ها و همچنین تشکیلاتی که در اشاعه فرهنگ و همچنین معارف ایرانی-اسلامی‌ فعال‌اند پشتیبانی کنیم. اکثر قریب به اتفاق میراث فرهنگی ما یک میراث مکتوب می باشد. به‌عبارت دیگر، علی رغم بعضی از کشورهای اروپائی که ممکن می باشد ازنظر موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی، و همچنین بعضی هنرهای دیگر در جهان معروف باشند، معروفیت و همچنین آبروی کشور ما عمدتاً ازطریق میراث مکتوب آن هم، یعنی شعر و همچنین ادب و همچنین فلسفه و همچنین مانند آن هم می باشد.   ایران را با نام آثار سعدی و همچنین حافظ و همچنین فردوسی و همچنین مولوی می­‌شناسند، نه ازطریق آثار فلان موسیقیدان یا نقاش و همچنین مجسمه‌ساز. بنابراین هر دولتی که در مملکت ما برسر کار می‌­آید بایستی و حتما درمورد پشتیبانی از میراث مکتوب ما خیلی زیاد کوشا باشد.

عملکرد متولیان فرهنگی کشور را در حمایت از میراث مکتوب چگونه و چطوری ارزیابی می­‌کنید؟

اخیراً در وبسایت و مرکز خبرهای جدید مرکز پژوهشی میراث مکتوب که حدود ۲۵ سال شمسی می باشد در اشاعه معارف اسلامی‌ ازطریق تصحیح و همچنین نشر کتاب­های مهم فارسی و همچنین عربی فعالیت دارد، خواندم که آن مؤسسه با دشواری­های مادی دست به گریبان می باشد و همچنین حال آن هم‌که به تا حال درحدود ۳۶۰ کتاب به زبان‌های فارسی و همچنین عربی در باره فرهنگ و همچنین تمدّن اسلام و همچنین ایران چاپ کرده و همچنین سه روزنامه یا نشریه تخصصی در آن حوزه نشر یافته شده می­‌کند. معارف اسلامی ‌چیزی نیست که ناشری بتواند با تولید و همچنین فروش کتاب خودش را حفظ کند. آن­گونه رشته‌ها در همه‌جای دنیا مستلزم و نیاز به حمایت نهاد­های قدرتمند دولتی و همچنین یا اوقاف غیردولتی دارند. در صورتی که حکومت‌ها از حمایت نهاد‌هایی که در اشاعه معارف اسلامی-ایرانی فعالیت می‌کنند غافل باشند، دستگاه‌های تبلیغاتی و همچنین جنگ نرم دول استکباری از پشتیبانی از نهادهایی که در مبارزه با فرهنگ ما فعال‌اند، غافل نیستند. نهاد­هایی که در باره فرهنگی فعالیت دارند، نباید غم نان و همچنین آب و همچنین بودجه داشته باشند تا بتوانند با بررسی و همچنین تصحیح متون فرهنگی و همچنین ادبی ما و همچنین با نمایش نشست­های تخصصی، ریشه­‌های آن فرهنگ را در میان طبقه جوون آن آب و همچنین خاک، تغذیه و همچنین به رشد آن فرهنگ کمک کنند. در صورتی که ما بنشینیم و همچنین دست روی دست بگذاریم و همچنین به شکایت از هجوم فرهنگی دول استکباری بسنده کنیم، کافی نیست. بایستی و حتما در عمل از نهادهای فرهنگی حمایت می شود. جا دارد که در صورتی که حکومت در آن مسائل کوتاهی می­‌کند، نهادهایی ازقبیل آستان قدس رضوی که امکانات آن‌گونه فعالیت­ها را دارند، از آن مؤسسات حمایت کنند و همچنین نگذارند کوچک­ترین وقفه­‌ای در آن فعالیت­های مهم فرهنگی پدیدار می شود.

منبع: روزنامه قدس

انتهای پیام

دکتر محمود امیدسالار، پژوهشگر و همچنین استاد دانشگاه کالیفرنیا عنوان کرد دخالت مستمر «سیا» در فعالیت تشکل‌های فرهنگی خاورمیانه در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان