در توصیه امام و پیشوا علی(ع):با خوارج به وسیله قرآن بحث و همچنین جدل نکن

امام و پیشوا علی در توصیه امام و پیشوا علی(ع):با خوارج به وسیله قرآن بحث و همچنین جدل نکن

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی سیّد صادق روحانی به پرسشی در مورد قرآن پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

با توجه به روایت «قرآن چهره های خیلی زیاد دارد» چگونه می قدرت آن هم را داور قرار داد؟
استفتاء:

از اهل بیت (علیهم السلام) روایت شده می باشد که «قرآن چهره‌ هاى خیلی زیاد دارد». با توجه به آن مطلب چگونه مى ‌قدرت در حالت اختلاف به آن هم رفت و آمد و مراجعه نمود و همچنین آن هم را داور قرار داد؟ ضابطه‌ اى که باعث مى می شود معنایى بر معناى دیگر برترى داده می شود چیست؟
جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ در صورتی که به آن هم متن که از امیرمؤمنان على (علیه السلام) به ما رسیده می باشد رفت و آمد و مراجعه نمایید، پاسخ پرسش خود را خواهید یافت. روایت یاد شده در پرسش، ضمن سفارش امام و پیشوا على (علیه السلام) به عبدالله بن عباس، هنگام و زمانی که که او را جهت گفتگو با خوارج می‌ فرستاد، فرموده شده و همچنین از آن قرار می باشد: «به وسیله قرآن با آنان بحث و همچنین جدل نکن زیرا قرآن را چهره ‌هاى خیلی زیاد می باشد. تو چیزى را مى‌ گویى و همچنین آنان چیز دیگرى، پس با آنان به وسیله سنت رسول خداوند تبارک و تعالی (ص) بحث کن و همچنین با آن هم دلیل بیاور زیرا راه گریزى در آن هم نمى ‌یابند» (۱).

————————————————————–

۱٫ «لا تخاصمهم بالقرآن فإن القرآن حمال ذو وجوه تقول و همچنین یقولون، ولکن حاججهم بالسنه فإنهم لن یجدوا عنها محیصاً»؛ نهج البلاغه، خطبه‌ ها، ج ٣، ص ١٣۶.

در توصیه امام و پیشوا علی(ع):با خوارج به وسیله قرآن بحث و همچنین جدل نکن در تاریخ ۲۰۱۷-۰۶-۱۸ ۰۰:۵۲:۱۴ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان